فقر را از بن برکن،نه افزودن برجغرافیای کشور اسلامی بدون جوهر اسلام/پندی از امام و پيشوا رضا (ع) خطاب به مامون

%name فقر را از بن برکن،نه افزودن برجغرافیای کشور اسلامی بدون جوهر اسلام/پندی از امام و پيشوا رضا (ع) خطاب به مامون

شفقنا-امام و پيشوا رضا «علیه السلام» خطاب به مامون فرمودند:عدالت را در داخل کشور اسلامی برقرار کن و همچنين فقر و همچنين محرومیت را از بن برکن و همچنين به معظلات و مسائل و مشکلات شهروندان و مردم شهر رسیدگی کن. این مایه ی خرسندی و همچنين خشنودی یک حاکم مسلمان است

للمأمون … اتق الله فی أمه محمد «صلی الله علیه و همچنين آله و همچنين سلم» و همچنين ما ولاک الله من هذا الامر و همچنين خصک به، فانک قد ضیعت مسائل المسلمین و همچنين فوضت ذلک الی غیرک … و همچنين ان المهاجرین و همچنين الانصار یظلمون دونک و همچنين لا یرقبون فی مؤمن الا و همچنين لا ذمه و همچنين یاتی علی المظلوم دهر یتعب فیه نفسه و همچنين یعجز عن نفقته و همچنين لا یجد من یشکوا الیه حاله و همچنين لا یصل الیک فاتق الله … فی مسائل المسلمین … أما علمت … ان والی المسلمین مثل العمود فی وسط الفسطاط من أراده اخذه …: [۹۸].

امام و پيشوا به مأمون گفت:

در مورد ی امت محمد و همچنين حکومتی که بر ایشان داری از خداوند تبارک و تعالي بترس، چه، تو کارهای مسلمانان را ضایع کرده ای، و همچنين کار را به دست کسانی سپرده ای که به غیر حکم خدای عزوجل داوری می کنند. و همچنين خود در این سرزمین ماندگار شده و همچنين منزل و خانه ی هجرت و همچنين محل فرود آمدن وحی را ترک کرده ای، و همچنين بر مهاجران و همچنين انصار با نبودن تو ستم می رود، و همچنين سوگند و همچنين پیمان هیچ مؤمنی را نگاه نمی دارند، و همچنين روزگار بر مظلومان به سختی می گذرد و همچنين آنان برای زندگی به هزینه ای دسترسی ندارند، و همچنين کسی را نمی یابند که شکایت نزد او برند … آیا نمی دانی والی مسلمانان همچون تیرک میان چادر است که هر کس بخواهد به آن هم دسترسی دارد؟

روی سخن امام و پيشوا رضا «علیه السلام» در این گفتار با مأمون است. جریان و همچنين شأن نزول آن هم چنین است که روزی مأمون خدمت امام و پيشوا رفت و همچنين با خود نامه ی بزرگی همراه داشت. در حضور امام و پيشوا نشست و همچنين نامه را برای امام و پيشوا خواند. در آن هم نامه آمده بود که برخی روستاهای کابل به دست لشکریان اسلام فتح شده است. خواندن نامه که پایان یافت، امام و پيشوا به مأمون فرمودند: فتح روستایی از شهرهای شرک و همچنين کفر تو را خرسند ساخته است؟ مأمون گفت:

آیا این خبر خوشحالی و همچنين شادمانی ندارد؟

بعد از این گفتگو، امام و پيشوا جملات یاد شده را فرمودند، و همچنين به او گفتند: تو … عدالت را در داخل کشور اسلامی برقرار کن و همچنين فقر و همچنين محرومیت را از بن برکن و همچنين به معظلات و مسائل و مشکلات شهروندان و مردم شهر رسیدگی کن. این مایه ی خرسندی و همچنين خشنودی یک حاکم مسلمان است، نه کشورگشایی و همچنين فتوحات جديد و تو و تازه و همچنين افزودن بر قلمرو جغرافیایی کشور اسلام، بدون اینکه محتوای اسلام و همچنين جوهر دین که عدالت است، اجرا شده باشد.
انتخاب شفقنا از کتاب امام و پيشوا رضا علیه السلام زندگی و همچنين اقتصاد

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

فقر را از بن برکن،نه افزودن برجغرافیای کشور اسلامی بدون جوهر اسلام/پندی از امام و پيشوا رضا (ع) خطاب به مامون در تاریخ ۲۰۱۸-۰۷-۲۴ ۲۳:۴۲:۳۹ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان