صف‌آرایی جریان‌های شیعی عراق در برابر تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا

صف‌آرایی جریان‌های شیعی عراق در برابر تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا

|صف‌آرایی جریان‌های شیعی عراق در برابر تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا از مسیح داراب|

بعد از تحریم های جدید ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، حکومت بغداد در موضعی اعلام کرد که به دلیل حفظ منافع و همچنين مصالح ملی، به این تحریم ها التزام خواهد داشت. «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق در این خصوص اعلام کرد که بغداد سیاست اعمال تحریم علیه هیچ کشوری را درست نمی داند و همچنين خود از این سیاست آسیب دیده است ولي بايد توجه داشت برای حفظ منافع ملی، به این تحریم ها پایبند است. 

این در حالی است که بعد از این موضع، بغداد اعلام کرد که پایبندی آن هم به تحریم های اعمالی علیه ایران توسط ایالات متحده آمریکا به صورت کامل نخواهد بود و همچنين حکومت عراق تمام تلاش خود برای تقویت مناسبات تجاری با جمهوری اسلامی ایران را مي کند؛ با این حال، بغداد ناچار به حذف دلار از مبادلات تجاری خود با ایران خواهد بود. در همین راستا، شورای امنیت ملی عراق نیز اعلام کرد که نباید از سخنان العبادی در خصوص تحریم های ایران تفسیرهای سیاسی کرد. 

شورای وزارتی امنیت ملی عراق اعلام کرد که آنچه سیاسی کردن مواضع بغداد در تحریم‌های ضد ایرانی خوانده را رد می‌کند. این شورا در ادامه اعلام کرد که حفاظت از روابط ویژه این کشور با ایران حائز اهمیت است. شورای امنیت ملی عراق در ادامه گفت که برداشت‌های اشتباه از مواضع رسمی عراق را که نخست‌وزیر این کشور اعلام کرده است، مردود است. مواضع این شورا مورد توجه رسانه های داخلی و همچنين خارجی قرار گرفت. 

ولي بايد توجه داشت آنچه که در این میان و همچنين در گیرودار اعلام مواضع رسمی حکومت بغداد در قبال تحریم های ایران حائز اهمیت به شمار می رود، مواضع پی در پی احزاب، تيم ها و همچنين جریان های شیعی در قبال این تحریم هاست. به نوعی می قدرت گفت که بعد از اعلام موضع حکومت بغداد، صف طولانی از مخالفت های جریان های شیعی با تحریم های ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، تشکیل شد.

در همین ارتباط، «سید عمار حکیم» در سخنانی گفت: جمهوری اسلامی ایران در معرض فشار و همچنين تحریم و همچنين حمله ای است که اقتصاد و همچنين نظام سیاسی آن هم را هدف قرار داده است؛ از همه می خواهم که در این بحران در کنار جمهوری اسلامی ایران بایستند و همچنين این کشور را یاری کنند. وی افزود: در این بحران عراق باید راه تنفسی برای جمهوری اسلامی ایران باشد؛ وظیفه ی دینی و همچنين اخلاقی ما ایستادن در کنار جمهوری اسلامی ایران می باشد چرا که این کشور در کلیه ی بحرانها کنار ما ایستاد، ما به عنوان سیاست مردان عراق باید نقش خود را در راستای نزدیک کردن رویکردها و همچنين کاهش فشار با همکاری جامعه ی بین الملل و همچنين جمهوری اسلامی ایران به بهترین نحو ایفا کنیم.

سید عمار حکیم اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران عمق استراتژیک عراق است و همچنين حدود ۱۳۰۰ کلیومتر مرز مشترک با این کشور داریم همچنین منافع و همچنين ارتباط و رابطه ها و همچنين وابستگی هایی با هم داریم که امکان ندارد به آن هم بی توجه بود، ما مطمئن هستیم که جمهوری اسلامی ایران با توجه به حکمت و همچنين هوشمندی رهبر آن هم بر این بحران فائق خواهد شد. وی تصریح کرد: گمان نمی کنم که جمهوری اسلامی ایران میلی به جنگ داشته باشد آمریکا و همچنين منطقه نیز جنگ را به نفع خود نمی بینند.

سید عمار حکیم همچنین ضمن تاکید بر اینکه افزایش تنش به سود هیچ یک از کشورهای منطقه نیست، عنوان کرد: تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران بی‌اعتنایی به اراده بین المللی، تعهدات و همچنين توافق‌های امضا شده است. وی بر لزوم توجه به گفتگوها برای پشت سرنهادن بحران‌ها تاکید کرد و همچنين افزود: ما مجددا طرف های درگیر را به میز مذاکره و همچنين پرهیز از بکارگیری زبان تهدید و همچنين تحریم اقتصادی دعوت می کنیم.

از سوی دیگر، سخنگوی رسمی مقاومت اسلامی نُجَباء نسبت به اعلام همراهی نخست‌وزیر عراق با تحریم‌های آمریکا علیه ایران، واکنشی شدیداللحن نشان داد. الموسوی با تأکید بر اینکه حکومت عراق نباید از تصمیم یکجانبه آمریکا برای تحریم ایران بترسد، افزود: این تصمیم شورای امنیت نیست که در برابر آن هم تسلیم شویم. دو سوم جهان از روسیه و همچنين چین گرفته تا هند، پاکستان و همچنين سایر کشورها در کنار ایران ایستاده‌اند. وی اضافه کرد: ایران امروز به‌خاطر حمایت واقعی از فلسطین، عراق، سوریه و همچنين همه کشورهای اسلامی مورد هجمه قرار گرفته است. آیا ایران خودروی انفجاری و همچنين کمربند انتحاری به عراق فرستاد؟!

از سوی دیگر جماعت علمای عراق نیز تحریم های آمریکا علیه ایران را محکوم کرد و همچنين این تحریم ها را ظالمانه و همچنين توجیه ناپذیر دانست. شیخ خالد الملا رئیس این جماعت این تحریم ها را مجازات دسته جمعی علیه یک ملت کامل دانست و همچنين تاکید کرد ایران در حمایت از ملت عراق پیشتاز بوده است. 

نهاد بدر به ریاست هادی العامری نیز حمایت این نهاد را از ملت و همچنين حکومت ایران اعلام کرد و همچنين حمایت های ایران از ملت عراق در سختی ها را یادآوری کرد. گردان های گروه و حزب الله نیز اعلام کرد تحریم های ظالمانه و همچنين غیرقانونی حکومت آمریکا علیه ملت ایران نشان دهنده میزان سیطره لابی صهیونیستی و همچنين دارايي ها سعودی بر تصمیم گیری های دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه ایران است.

در همین حال، تيم عصائب اهل الحق به ریاست شیخ قیس الخزعلی نیز تحریم های آمریکا علیه ایران را نقض عرف ها و همچنين ارزش های انسانی و همچنين قانونی دانست. گردان های خراسانی هم از حکومت عراق خواست موضعگیری های شجاعانه ایران را در حمایت از عراق در مقابله با تيم تروریستی داعش خود خوانده فراموش نکند. حسن سالم رئیس فراکسیون سابقون در پارلمان سابق و همچنين عضو ائتلاف فتح از حکومت عراق خواست در قبال ایران که به عراق کمک های زیادی کرده است قدرشناس باشد. 

این درحالی است که نوری المالکی نیز مخالفت خود را با تحریم های آمریکا اعلام کرد و همچنين افزود سیاست تحریم غیرقانونی است و همچنين اقدامی انتقامجویانه و همچنين خلاف قوانین بین المللی به شمار می رود. بر اساس آنچه که ذکر شد، صفی طولانی از مخالفان تحریم های ایالات متحده آمریکا علیه ایران در عراق دیده می مي شود. 

این حمایت های گسترده تيم های شیعی از جمهوری اسلامی ایران در مقابل تحریم های ایالات متحده آمریکا در واقع، تلاش های خصمانه برای ایجاد تنش در روابط میان بغداد و همچنين تهران را خنثی کرد. بعد از موضع حکومت بغداد در خصوص تحریم های ایران، بسیاری از خنّاسان و همچنين مخالفان روابط بغداد و همچنين تهران، از این موضع به عنوان خنجر از پشت بر پیکره تهران یاد کردند و همچنين اعلام کردند که بغداد به روش کامل پشت ایران را خالی کرده است. 

با این حال، مواضع تيم های متعدد شیعی در قبال تحریم های آمریکا علیه ایران نشان داد که روابط میان جمهوری اسلامی ایران و همچنين عراق فارغ از برخی مواضع دولتمردان این کشور، کاملا مستحکم بوده و همچنين هیچ چیز نمی تواند این روابط راهبردی، عمیق و همچنين استراتژیک را برهم بزند. بدیهی است، در چنین شرایطی ایالات متحده آمریکا نیز در صدد کاهش نفوذ ایران در عراق بر آمده است ولي بايد توجه داشت مواضع تيم های شیعی این توطئه را نیز به تا حال خنثی کرده و همچنين در آینده نیز خنثی مي کند. 

موضوع بعدی در خصوص موضع بغداد در قبال تحریم های ایران و همچنين حذف دلار از مبادلات تجاری با تهران این است که برخی تلاش می کنند تا از فرصت کنونی به عنوان دستاوردی برای خود بهره برداری کنند؛ بدین ترتیب که حامیان پشت صحنه ماجراهای کنونی که از قضاء ضد ایرانی نیز خواهند بود، در تلاش‌اند تا در صورت روی کار آمدن العبادی در عراق به عنوان نخست وزیر این کشور، اینگونه القاء کنند که یک شخصیت سیاسی ضد ایرانی روی کار آمده و همچنين این به مثابه «نه به ایران» در عراق است. 

این تلاش مذبوحانه در حالی انجام می مي شود که عمق روابط جمهوری اسلامی ایران با عراق به حکومت این کشور محدود و همچنين محصور نمی مي شود بلکه  در مؤلفه های بسیار دیگری شامل مرزهای جغرافیایی گسترده و همچنين مشترک، اشتراکات تاریخی، نزدیک بودن روابط دو ملت و همچنين عمق روابط استراتژیک با تيم های شیعی، ریشه دارد. درست به همین دلیل است که گفته می مي شود، تلاش های مذبوحانه برای به راه انداختن «نه به ایران» در عراق هیچگاه نتیجه قسمت و بخش نخواهد بود.

رامین حسین آبادیان

منبع: خبرگزاری مهر

انتهای پیام

صف‌آرایی جریان‌های شیعی عراق در برابر تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان