رامین حسین آبادیان دستاوردهای مقاومت در «درعا» و همچنين پایان قصّه پُر غصه شیعیان در «ادلب»

رامین حسین آبادیان دستاوردهای مقاومت در «درعا» و همچنين پایان قصّه پُر غصه شیعیان در «ادلب»

|رامین حسین آبادیان دستاوردهای مقاومت در «درعا» و همچنين پایان قصّه پُر غصه شیعیان در «ادلب» از مسیح داراب|

مدتی است که نظامیان ارتش سوریه عملیات گسترده و همچنين فراگیری را علیه تيم های تروریستی ـ تکفیری مستقر در محور جنوبی به ویژه در شهرستان درعا و همچنين حومه آن هم، کلید زده اند. نیروهای ارتش سوریه طی روزها و همچنين هفته های قبل و همچنين در جریان نبرد خود با تيم های تروریستی ـ تکفیری در «درعا» دستاوردهای زیادی به دست آورده اند. حدود ۱۰ روز پیش بود که ارتش سوریه ضمن نفوذ به مرکز شهرستان درعا، کنترل کامل آن هم را به دست گرفت تا ضربه سنگینی را بر پیکره تکفیریها وارد آورده باشد. اکنون نیز بسیاری از منطقه ها و مناطق، شهرک ها و همچنين روستاهایِ «درعا» که از لحاظ جغرافیایی از اهمیت استراتژیک برخوردار خواهند بود، یکی بعد از دیگری به کنترل کامل نیروهای مقاومت سوری در می آیند. منطقه ها و مناطق و همچنين شهرک های استراتژیک «کفرناسوج»، «محروسه» و همچنين «السوسه» ازجمله مواردی خواهند بود که طی روزهای اخیر به کارنامه دستاوردهای درخشان نیروهای مقاومت اضافه شده اند.

پیشروی های نیروهای سوری در نبرد با تروریست های تکفیری تا جایی ادامه پیدا کرده است که طبق آخرین آمار و همچنين نقل از ها، به تا حال بیش از ۹۰ قسمت و بخش از مساحت درعا به کنترل کامل مقاومت درآمده است. این درحالی است که تکفیریها و همچنين متحدان منطقه ای و همچنين فرامنطقه ای آنها ازجمله ایالات متحده آمریکا پیش بینی تحقق چنین پیروزی ارزشمندی را برای مقاومت سوریه نمی کردند. نیروهای مقاومت سوری با این دستاورد میدانی پهناور و بزرگ خود، در عمل ثابت کردند که تهدیدات ایالات متحده مبنی بر لزوم پرهیز حکومت دمشق از وارد شدن به نبرد ضد تروریسم در محور جنوبی، پوچ و همچنين واهی بوده است. حکومت دمشق از این دستاورد ارزشمند و همچنين برگ برنده بسیار تأثیرگذار برای رهایی شیعیان مظلومِ ساکن شهرک های «فوعه» و همچنين «کفریا» در حومه استان ادلب بهره برداری کرد؛ بدین صورت که با تحت فشار قرار دادن تکفیریهای جبهه النصره در درعا، مقدمات آزادی اسرای شیعی در ادلب را فراهم آورد.

اهمیت استراتژیک درعا

شهرستان درعا همانطور که پیشتر اشاره شد در محور جنوبی سوریه واقع شده و همچنين از اهمیت استراتژیک بالایی برخوردار است. این شهرستان در مرزهای مشترک با اردن واقع شده و همچنين از این حیث بسیار حائز اهمیت محسوب می مي شود. مسلط بودن و تسلط داشتن ارتش سوریه بر شهرستان درعا موجب خواهد شد تا تمامی تحرکات تکفیریها در مرزهای مشترک سوریه و همچنين اردن خنثی شده و همچنين دیگر تهدیدی از سوی این مرزها متوجه سوریه نباشد. باید به این نقطه توجه داشت که در سایه عدم همکاری حکومت اردن با دولتمردان دمشق، مرزهای اردن طی سالهای قبل شاهد بیشترین تردّد از سوی تيم های تروریستی ـ تکفیری بوده است. اهمیت دیگر درعا نزدیکی آن هم به دمشق است. فاصله کوتاه میان درعا و همچنين دمشق به عنوان پایتخت سوریه موجب شده تا برقراری آرامش و همچنين ثبات در «درعا» به مثابه آرامش و همچنين ثبات در دمشق تلقی گردد. لذا درعا از این نظر نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

اهمیت دیگر درعا به وجود یک گذرگاه بسیار راهبردی و همچنين استراتژیک در آن هم باز می گردد؛ گذرگاهی که از آن هم تحت عنوان «نصیب» یاد می مي شود و همچنين بسیار نیز مشهور است. موقعیت استراتژیک این گذرگاه به حدی است که از آن هم به  عنوان یکی از دروازه های محور جنوبی سوریه یاد می مي شود. موقعیت این گذرگاه به گونه ای است که قسمت و بخش اعظمی از مراودات و همچنين مبادلات تجاری میان سوریه، اردن، لبنان و همچنين بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج فارس از طریق این گذرگاه صورت می پذیرد. لذا از این حیث، مسلط بودن و تسلط داشتن نیروهای مقاومت سوری بر گذرگاه راهبردی نصیب موجب تقویت بیش از پیش وضعیت اقتصادی و همچنين مراودات تجاری دمشق با همسایگان خود یعنی بیروت و همچنين امان خواهد شد.

در همین راستا، بعد از مسلط بودن و تسلط داشتن ارتش سوریه بر این گذرگاه استراتژیک بود که «صلاح اللوزی» رئیس شورای نهاد دهی قسمت و بخش حمل و همچنين نقل زمینی اردن اعلام کرد که کشورش برای ازسرگیری روابط تجاری با دمشق آمادگی دارد. این مقام اردنی گفت: «به محض باز شدن مرزهای میان سوریه و همچنين اردن، امان برای ازسرگیری مبادلات تجاری با دمشق آمادگی داد». اللوزی تصریح کرد: «گذرگاه مرزی نصیب که به تازگی توسط ارتش سوریه از تروریست ها بازپس گیری شده است، در واقع رگ حیاتی برای اقتصاد اردن محسوب می مي شود». [1] برهمین اساس، پر واضح است که محور جنوبی سوریه و همچنين به ویژه درعا از امتیازات بسیار گسترده میدانی و همچنين اقتصادی برخوردار است که ارتش سوریه و همچنين نیروهای مقاومت این کشور قسمت و بخش عمده ای از این امتیازات را به انحصار خود درآورده اند.

فروپاشی «مهد انقلاب»!

استان درعا در مقایسه با دیگر استان ها و همچنين شهرهای سوریه چه برای دولتمردان دمشق و همچنين چه برای تروریست های تکفیری و همچنين حامیان آنها از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است. علت اصلی این مسأله هم آن هم است که این استان، جایی است که اولین تحرکاتِ منتج به ظهور و همچنين بروز تنش و همچنين به تبع آن هم درگیری های نظامی در سوریه، در آنجا کلید خورد. لذا تيم های تروریستی و همچنين اربابان آنها از زمان آغاز بحران سوریه در سال شمسي ۲۰۱۱ به تا حال از درعا به عنوان «مهد انقلاب سوریه»! یاد می کردند. اکنون که نیروهای مقاومت سوری تیر خلاص را به تروریست ها در درعا شلیک کرده اند، اهمیت نمادینِ بالای درعا برای تکفیریها موجب وارد شدن ضربه روحی مهلکی به آنها شده است؛ مسأله ای که تداوم ایستادگی عناصر تکفیری در دیگر جبهه های نبرد در مقابل نیروهای سوری را در هاله ای از ابهام قرار داده و همچنين موجی از نگرانی را در میان فرماندهان و همچنين سران ارشد دستگاه های اطلاعاتی آمریکایی ـ صهیونیستی ایجاد کرده است.

نزدیکی به خط تماس جولان اشغالی

نیروهای ارتش سوریه با پیشروی در محور جنوبی و همچنين به ویژه در شهرستان درعا که هم‌مرز با جولان اشغالی است، در واقع به خط تماس بلندی های اشغالی جولان نزدیک شدند و همچنين زنگ خطر را برای دشمن صهیونیستی به صدا درآوردند. این آن هم مسأله ای است که بیش از هرچیز دیگری موجبات نگرانی و همچنين هراس مقامات ارشد صهیونیستی را فراهم آورده است. نزدیک شدن نیروهای مقاومت سوری به خط تماس جولان اشغالی تمامی تلاش های رژیم صهیونیستی برای ایجاد منطقه حائل میان بلندی های اشغالی جولان و همچنين اراضی سوری را با شکست مواجه ساخته است. در واقع، رژیم صهیونیستی به شهرستان درعا به عنوان یک «کمربند امنیتی» می نگریست که می توانسته بود از نزدیک شدن ارتش سوریه و همچنين نیروهای مقاومت این کشور به بلندی های اشغالی جولان ممانعت به عمل آورد. این درحالی است که این کمربند ایمنی، اکنون فروریخته و همچنين جولان اشغالی بیش از هر زمان دیگری به آزادی از لوث صهیونیسم نزدیک شده است.

بهره برداریِ انسانی از دستاورد نظامی

واقعیت این است که دولتمردان سوری در اقدامی هوشمندانه از دستاوردهای نظامیِ چشمگیر و همچنين فوق تصور خود در درعا برای جامه عمل پوشاندن به اهداف انسانی و همچنين حقوق بشری در ادلب بهره برداری کردند. ماجرا از این قرار است که حکومت سوریه بعد از تنگ تر کردن عرصه بر تروریست های تکفیری در حومه درعا، از فرصتِ ایجادشده برای نجات شهروندان سوریِ ساکن شهرک های شیعه نشین «فوعه» و همچنين «کفریا» در ادلب بهره بري و استفاده کرد؛ شیعیانی که از سال شمسي ۲۰۱۵ به تا حال یعنی قریب به سه سال شمسي تحت شدیدترین نوع محاصره از سوی تروریست های جبهه النصره قرار داشتند. حکومت سوریه در ازای امان دادن به شماری از اعضای تيم تروریستی جبهه النصره در حومه درعا و همچنين صدور مجوز خروج آنها از این شهرستان، تکفیریها را وادار کرد تا حدود ۱۰ هزار کسي که عضو شهر است شیعی محاصره شده در فوعه و همچنين کفریا را آزاد کنند. بدین ترتیب، حکومت سوریه دو دستاورد پهناور و بزرگ نظامی و همچنين انسانی را به صورت همزمان بررسي کننده و پروهشگر ساخت تا ضمن سیطره نسبتا کامل بر کمربند امنیتی رژیم صهیونیستی یعنی درعا، به قِصه پُر غُصه شیعیان محاصره شده در فوعه و همچنين کفریا پایان دهد؛ شیعیانی که ایستادگی سه ساله آنها و همچنين عدم تسلیمشان در برابر تکفیریها با وجود تلفات زیادی که دادند و همچنين رنج های فراوانی که به جان خریدند، در تاریخ به ثبت خواهد رسید و همچنين آیندگان درس مقاومت از آنها خواهند آموخت.

پی نوشت:

۱ـ https://www.mehrnews.com/news/4352450/

منبع: خبرگزاری فارس

انتهای پیام

رامین حسین آبادیان دستاوردهای مقاومت در «درعا» و همچنين پایان قصّه پُر غصه شیعیان در «ادلب» در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان