حضرت آیت الله جوادی آملی: نه ترامپ حق غلط‌کاری و همچنين فضولی دارد نه بیگانه حق عربده‌کشی دارد

%name حضرت آیت الله جوادی آملی: نه ترامپ حق غلط‌کاری و همچنين فضولی دارد نه بیگانه حق عربده‌کشی دارد

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با بیان اینکه تمدّن ما ایرانی‌ها در تدین ماست، گفت: ما در صورتي که همین ظواهر را در بحث حلال و همچنين حرام، عمل کنیم، هیچ مشکلی نداریم. آن هم بیان نورانی حضرت امیر که فرمود «یئِسَتْ مَطَامِعُ‏ الْأَعْدَاءِ»،  نه ترامپ حق غلط‌کاری و همچنين فضولی را دارد، نه بیگانه حق عربده‌کشی را دارد.

به نقل از شفقنا، این مرجع تقلید در جلسه درس اخلاق هفتگی خود در روستای احمدآباد شهرستان دماوند، با اشاره به آغاز ماه ذی الحجه، اظهار داشت: اولین دهه پربرکت ذی‌ الحجه، تتمه اربعین کلیمی است؛ ذات اقدس الهی به موسای کلیم فرمود باید چهل شب مهمان من باشید تا رهآوردی داشته باشید. گرچه چهل شبانه‌روز موسای کلیم در روش بود، ولي بايد توجه داشت تعبیر قرآن این است که او چهل شب «مهمان» بود: ﴿و همچنينَ و همچنينَاعَدْنَا مُوسَی ثَلاَثِینَ لَیلَهً و همچنينَ أَتْمَمْنَاهَا بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِیقَاتُ رَبِّهِ أَرْبَعِینَ لَیلَهً﴾.

او ادامه داد: آن هم فیضی که در نماز شب است، در اشتغالات روز نیست؛ برهان قرآن کریم هم این است که: ﴿إِنَّ ناشِئَهَ اللَّیلِ هِی أَشَدُّ و همچنينَطْئاً و همچنينَ أَقْو همچنينَمُ قیلاً ٭ إِنَّ لَکَ فِی النَّهَارِ سَبْحاً طَو همچنينِیلاً﴾، اشتغال هر روز خدا آن هم حضور قلب را منع می‌کند، ولی نشئه شب یک ناشئه مستقلی است. این اربعین، اربعین لیله است؛ برای اینکه قسمت مهم فیض در آن هم نماز شب است.

آیت الله جوادی آملی با بیان حدیثی از امام و پيشوا صادق علیه السلام عنوان داشت: ابن طاوس از امام و پيشوا صادق نقل می‌کند که آن هم حضرت فرمود پدرم به من فرمود که صادق! در صورتي که بخواهی ثواب حج حاجیان در نامه عمل تو نوشته بشود، این نماز دو رکعت بین مغرب و همچنين عشاء را ترک نکن که بعد از «حمد» و همچنين سوره «توحید»، آیه ﴿و همچنينَ و همچنينَاعَدْنَا﴾ خوانده می مي شود.

او اذعان کرد: ذوات قدسی انبیای الهی، یک سمت‌های ویژه دارند، که راه فکری ندارد، مثلا معجزه این روش است؛ این به قداست و همچنين ارتباط روح وابسته است، مثل ارث است؛ در ارث نمی‌مي شود گفت تو چکار کردی این مال گیر تو آمد که ما هم آن هم کار را بکنیم!؟ در عین حال آنها بنده خداوند تبارک و تعالي هم خواهند بود. این بندگی آنها مراتبی دارد. کمالاتی که در سایه بندگی نصیب آنها می‌مي شود، آن هم را به ما گفتند تو می‌توانید تأسی کنید. اینکه گفتند: ﴿لَقَدْ کانَ لَکُمْ فی‏ رَسُولِ اللَّهِ أُسْو همچنينَهٌ حَسَنَهٌ﴾  اختصاصی به ذات مقدس حضرت ندارد، ما می‌توانیم به همه انبیا تأسی کنیم؛ راهش همین نماز ذی حجه و همچنين نماز شب و همچنين اینهاست، این راه را می‌مي شود رفت. نشانه‌ اینکه می‌مي شود رفت، این است که ذات اقدس الهی در قسمت و بخش پایانی سوره مبارکه «حج» فرمود به اینکه ﴿مِّلَّهَ أَبِیکُمْ إِبْرَاهِیمَ﴾،  راه پدرتان را بروید. این راه پدرتان را بروید یعنی چه؟ یعنی تو یک ارتباطی با خلیل حق دارید. این پدر شماست، پدر با پسر پیوند معلم و همچنين متعلم که ندارد، بلکه پیوند ارثی دارد. فرمود این راه باز است: ﴿مِّلَّهَ أَبِیکُمْ إِبْرَاهِیمَ هُو همچنينَ سَمَّاکُمُ الْمُسْلِمِینَ﴾؛  اینها جمله‌های خبریه‌ای است که به داعی انشا القا شده است.

این مرجع تقلید شیعیان در قسمت و بخش دیگری از سخنان خود به معظلات و مسائل و مشکلات اقتصادی جامعه اشاره کرد و همچنين ابراز داشت: وجود تبريک و مبارک حضرت امیر(ع) فرمود: تاریخ و همچنين زمان را متزمنین می‌سازند. «روزگار بد است، روزگار خوب است» معنی ندارد، روزگار نه بد است نه خوب! روزگار را حکومت و همچنين ملت می‌سازند. این بیان نورانی حضرت است فرمود: شهروندان و مردم شهر! در صورتي که حکومت خوب باشد، ملت خوب باشد، حقوق متقابل را ادا کنند: «هناک سلم الزمان» زمان پاک می‌مي شود. ولي بايد توجه داشت در صورتي که کسی ـ معاذالله ـ موش‌صفت زندگی کند، اهل احتکار باشد و همچنين جامعه را ملتهب کند، روزی خداوند تبارک و تعالي را بگیرد در انبارها حبس بکند، این چه صلاحی است؟! «هناک فسد الزمان».

او ادامه داد: چرا می‌گویند مرکّب عالم از خون شهید بالاتر است؟  در صورتي که شهید کسی است که کشور را طیب و همچنين طاهر می‌کند: «طِبْتُمْ و همچنينَ طَابَتِ الْأَرْضُ الَّتِی فِیهَا دُفِنْتُمْ»، مرکّب عالم هم می‌تواند کشور را پاک کند. باران که کشور را پاک نمی‌کند! در صورتي که یک جایی ذبح و همچنين نهری بود و همچنين خونی ریخته شد بله! باران پاک می‌کند. ولي بايد توجه داشت اختلاس و همچنين نجومی را باران پاک نمی‌کند، خون شهید و همچنين مرکّب عالم، اینها را پاک می‌کند. وقتی کشوری که همه چیز دارد، یک عده با احتکار و همچنين غیر احتکار این کشور را ملتهب کردند، این نه خداوند تبارک و تعالي خوشش می‌آید، نه پیغمبر خوشش می‌آید.

آیت الله جوادی آملی خاطرنشان ساخت: بعضی از گناهان را خدای سبحان ممکن است عفو کند یا به قیامت واگذار کند؛ ولي بايد توجه داشت بعضی از گناهان را او «أَشَدُّ الْمُعَاقِبِینَ فِی مَو همچنينْضِعِ النَّکَالِ و همچنينَ النَّقِمَه»  و همچنين نیز «سریع الانتقام» هم هست؛ فرمود ما آبروی اینها را در دنیا و همچنين آخرت می‌بریم. وقتی همه چیز در این کشور هست؛ به مقدار و اندازه کافی ارز هست، سکه است، جمعیت است، مواد است، چرا احتکار می‌کنید؟! چرا بازار را ملتهب می‌کنید و همچنين خون شهدا را هدر می دهید؟! چنین افرادی را خداوند تبارک و تعالي رها نمی‌گذارد. این: ﴿لَهُمْ خِزْی فِی الدُّنْیا و همچنينَ لَهُمْ فِی الْآخِرَهِ﴾؛  یعنی چه؟ فرمود: ما آبروی بعضی‌ها را هم در دنیا می‌بریم، هم در آخرت. این نظیر ترک صوم و همچنين صلات نیست که امید بخشش باشد و همچنين در صورتي که هم باشد در قیامت هست! نه، فرمود: تو حق مسلّم شهروندان و مردم شهر را، خون پاک شهدا را دارید از بین می‌برید، من کاری می‌کنم که «مسلوب الحیثیه» شوید.

او در قسمت و بخش پایانی سخنان خود تاکید کرد: تمدّن ما ایرانی‌ها در تدین ماست و همچنين لاغیر. ما در صورتي که همین ظواهر را در بحث حلال و همچنين حرام، عمل کنیم، هیچ مشکلی نداریم. آن هم بیان نورانی حضرت امیر که فرمود «یئِسَتْ مَطَامِعُ‏ الْأَعْدَاءِ»،  نه ترامپ حق غلط‌کاری و همچنين فضولی را دارد، نه بیگانه حق اربده‌کشی را دارد، فرمود: تمام دشمنان ناامید خواهند بود. تو همین کارهای عادی را بکنید، حلال و همچنين حرام خداوند تبارک و تعالي را رعایت کنید! احتکار نکنید، گران نفروشید، آنگاه دشمن ناامید می‌مي شود. وقتی این کار از ما برمی‌آید و همچنين هم می‌توانیم به بهشت برویم هم دنیا را بهشتی کنیم، چرا نکنیم؟ این ایام و همچنين این دعاها برای همین است.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

حضرت آیت الله جوادی آملی: نه ترامپ حق غلط‌کاری و همچنين فضولی دارد نه بیگانه حق عربده‌کشی دارد در تاریخ ۲۰۱۸-۰۸-۱۸ ۱۳:۲۹:۲۷ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان