احادیث و همچنين مقالات خارجی که دعا کردن را روشی برای دوری از افسردگی می داند

%name احادیث و همچنين مقالات خارجی که دعا کردن را روشی برای دوری از افسردگی می داند

شفقنا-برای پیشگیری و همچنين درمان افسردگی، بزرگان دین، نگرش صحیح اشخاص از خود، هستی، خداوند تبارک و تعالي، زندگی و همچنين سنّت های حاکم بر آن هم تأکید کرده و همچنين آموزش های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را داده اند.

در احادیث گوناگون بر این نقطه یادآور شده است که شناخت واقع بینانه، منطقی و همچنين درست، افسردگی را می زداید. امام و پيشوا علی(ع) می فرماید: «نِعْمَ طارِدُ الْهُمُومِ اْلیَقِینُ؛ یقین از بین برنده (درمان) خوبی برای غم هاست.»(۱) از آنجا که دعا ونیایش نیز برخاسته از باورهای ویژه ای است، می تواند به پیشگیری و همچنين درمان افسردگی کمک کند. دانستن معنا و همچنين هدف زندگی، احساس تعلق داشتن به منبع والا و همچنين امیدواری به یاری خداوند در شرایط سخت زندگی، همگی شامل باورهایی خواهند بود که اشخاص مذهبی با بهره مندی از آنها می توانند از دچار شدن به افسردگی پیشگیری کنند. در روایات، افسردگی را به «غم» تعبیر کرده و همچنين البته یادآور شده اند که از دعا برای درمان آن هم بهره بري و استفاده کنید. امام و پيشوا صادق(ع) فرمود:

ما یَمْنَعُ اَحَدَکُمْ اِذا دَخَلَ عَلَیْهِ غَمٌ مِنْ غَُمُومِ الدُّنْیا اَنْ یَتَو همچنينَضَّأ ثُمَّ یَدْخُلَ مَسْجِدَهُ فَیَرْکَعُ رَکْعَتَیْنِ فَیَدْعُو همچنينَالله.(۲)

چه چیز مانع می مي شود که یکی از تو هرگاه بر اثر مشکلی از معظلات و مسائل و مشکلات دنیا دچار غم و همچنين اندوه شد، وضو بگیرد سپس داخل مسجد مي شود و همچنين دو رکعت نماز بگزارد و همچنين بعد از نماز دعا کند.

در روایات دیگری نیز شبیه به این مضمون وارد شده است.(۳)

آدلر (۱۹۸۷) در پژوهشی تأثیر مذهبی بودن و همچنين ارتباط معنوی با خداوند تبارک و تعالي را بر افسردگی، مورد مطالعه قرار داد. نتایج تحقیق او نشان می دهد که افسردگی در مردان و همچنين زنانی که به کلیسا می روند و همچنين به نیایش می پردازند، سریع تر از دیگران بهبود می یابد.(۴)

کونیک و همچنين همکاران (۱۹۹۵) ارتباط و رابطه مذهبی بودن را با نشانه های شناختیافسردگی بررسی کردند. بنابر نتایج این تحقیق، نشانه های شناختی افسردگی، مانند احساس خستگی، بی علاقگی، کناره گیری اجتماعی و همچنين احساس شکست و همچنين ناامیدی، در افرادی که اهل دعا و همچنين نیایشند، کمتر است.(۵)

به نقل از شفقنا کتاب دعا و همچنين سلامت روان در ادامه می نویسد تحقیقات تجربی انجام شده در ایران نیز حاکی از آن هم است که میان باورهای مذهبی و همچنين رفتارهایی همچون نماز، دعا، زیارت و همچنين توکل با افسردگی ارتباط و رابطه منفی وجود دارد. این یافته ها نشان داد که کاهش علاقه به زندگی، انزواطلبی، احساس غم، خودکم بینی، بی قراری، احساس شکست و همچنين ناامیدی، در اشخاص افسرده غیرمذهبی، بیشتر از اشخاص افسرده مذهبی است. سطوح مذهبی بودن (مذهبی بودن درون سو و همچنين برون سو) نیز در میزان دچار شدن به افسردگی نقش دارد.(۶)

نتایج این تحقیقات که بیانگر ارتباط مثبت میان باورهای مذهبی و همچنين دعا با کاهش افسردگی است، می تواند رهنمودی برای برنامه جذاب و جالب و خوب سازان صداوسیما باشد تا در برنامه جذاب و جالب و خوب های تلویزیونی و همچنين فیلم ها و همچنين سریال ها، در مورد اهمیت باورهای مذهبی به ویژه دعا در سلامت روان بیشتر تأکید کنند. همچنین از نتایج تحقیقات انجام شده، می قدرت به عنوان سندی علمی برای ارائه مشاوره مذهبی برای اشخاص مبتلا به افسردگی بهره بري و استفاده کرد.

۱)علاءالدین هندی، کنز العمال، بیروت، مؤسسه الرساله، ۱۴۰۹ ه_ . ق، ج ۱۶، ص ۱۸۱.
ص: ۲۸
۲ )میرزاحسین نوری، مستدرک الوسائل، مؤسسه آل البیت لاحیاء التراث، ۱۴۰۸ ه_ . ق، ج ۶، ص ۳۱۹.
۳ )فضل بن حسن طبرسی، مجمع البیان، ج ۱، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۳۹، ص ۲۱۷.
۴ )Beit. H and Argyle, M. The psgchology of religion: behavior, belief and experience, London, Routledge, 1987,P:

۵) koening, H. Religious coping and cognitive symptoms of depression in elderly medical patients. Journal of psychosomatics. Vol: 36 P:369-375.
۶) نک: بهداشت روان در اسلام، صص ۲۳، ۲۶، ۴۷ و همچنين ۶۲.

به کانال ایران شفقنا بپیوندید
@iranshafaqna

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

احادیث و همچنين مقالات خارجی که دعا کردن را روشی برای دوری از افسردگی می داند در تاریخ ۲۰۱۸-۰۸-۱۹ ۱۲:۲۵:۰۵ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان