چگونگی دستیابی به شرافت/پندی از امام و پیشوا صادق(ع)

%name چگونگی دستیابی به شرافت/پندی از امام و پیشوا صادق(ع)

شفقنا-از فرمایشات حکیمانه امام و پیشوا صادق علیه السلام می باشد: آن هم کس که از عقل تهی می باشد اصلاح نشود، و همچنین کسی که نمی داند عقلش را بکار نمی اندازد، و همچنین کسی که بفهمد و همچنین دریابد شایان تمجید خواهد شد. کسی که حلم و همچنین بردباری پیشه سازد پیروز می شود. دانش سپر می باشد. راستی عزّت می باشد. جهل ذلّت و همچنین خواری می باشد. فهمیدن بزرگواری می باشد. سخاوت کامیابی می باشد. خوش خلقی دوستی آور می باشد. کسی که به اوضاع زمانش آگاه می باشد دچار اشتباه نشود.

احتیاط و همچنین دوراندیشی چراغدان گمان می باشد. خداوند دوست و همچنین کارساز کسی می باشد که او را بشناسد، و همچنین دشمن کسی می باشد که در راه شناخت او دچار رنج و همچنین زحمت می شود و همچنین به بیراهه رود. خردمند اصلاح گر می باشد و همچنین نادان خرابکار، در صورتی که خواهان احترامی نرمخو باش، و همچنین در صورتی که خواهان اهانتی خشن باش. و همچنین آن هم کس که از سرشتی پاک برخوردار می باشد نرم دل می باشد، و همچنین کسی که بنیادش بد باشد سخت دل می باشد.

هر کس که کوتاهی کند به پرتگاه افتد. و همچنین کسی که از سرانجام کاری بترسد در آنچه از آن هم بی خبر می باشد احتیاط کند. و همچنین هر کس ندانسته و همچنین ناآگاه بکاری درآید بینی خود را بریده می باشد (یعنی: خود را به منتها درجه خواری و همچنین مذلّت انداخته می باشد). کسی که پی نبرد نیافت (یعنی: کسی که دانا نشد بین حقّ و همچنین باطل فرق نگذارد) و همچنین کسی که نفهمید در امان نماند، و همچنین هر کس که در امان نماند شریف نگشت، و همچنین آن هم کس که شریف نشد خرد و همچنین درهم شکسته گردد، و همچنین در پس نتیجه آن می شود که بیش از همه ملامت می شود، و همچنین یک چنین فردی یا شخصی بیش از دیگران سزاوار ندامت و همچنین پشیمانی می باشد. در صورتی که میتوانی مشهور نشوی آن هم کن. هیچ عیبی بر تو نیست که شهروندان و مردم شهر ثنایت نگویند، و همچنین چنانچه در نزد خداوند تبارک و تعالی پسندیده بودی دیگر باکی نیست که نزد شهروندان و مردم شهر نکوهیده و همچنین مذموم باشی.

انتخاب شفقنا از کتاب ترجمه تحف العقول

به کانال ایران شفقنا بپیونید(اینجا)
@iranshafaqna

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

چگونگی دستیابی به شرافت/پندی از امام و پیشوا صادق(ع) در تاریخ ۲۰۱۸-۰۶-۲۲ ۱۸:۴۹:۳۸ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان