چگونه ضمایر من و همچنین ما و همچنین او در قرآن با وحدانیت خداوند سازگار می باشد؟

%name چگونه ضمایر من و همچنین ما و همچنین او در قرآن با وحدانیت خداوند سازگار می باشد؟

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) -حضرت آیت‌الله العظمی سیّد صادق روحانی به پرسشی در مورد معنای کلمات قرآن پاسخ گفته می باشد.

به به گفته شفقنا متن پرسش مطرح شده وپاسخ آن مرجع تقلید شیعیان بدین شرح می باشد:

در سوره هاى تبریک و مبارک قرآن گفته مى می شود از باب هدایت، مثلا من به تو، و همچنین یا در جاى دیگر گفته مى می شود ما به تو، و همچنین یا گفته مى می شود او به تو مى گوید، لطفا به زبان ساده به من بگویید من و همچنین ما و همچنین او یعنى چه؟ در صورتى که قرآن کریم از طرف خداوند متعال به پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم و همچنین ایشان به ما منتقل شده، پس چرا وحدانیت رعایت نشده می باشد؟
جواب:

باسمه جلت اسمائه؛ هیچ گونه کلمات ذکر شده مغایرتى با وحدانیت ندارد، بلکه دال بر فصاحت و همچنین بلاغت قرآن نیز مى باشد، مثلا وقتى خداوند از جایگاه وحدانیت سخن مى گوید از کلمه من بهره بری و استفاده مى کند، وقتى از جایگاه عظمت صحبت مى کند از کلمه ما بهره بری و استفاده مى کند، وقتى صفات خداوندى که سزاوار پرستش می باشد مى گوید از کلمه او بهره بری و استفاده مى نماید. (۱)

—————————————————————-

۱. حدیث نادرى می باشد که علامه میرجهانى آن هم را در کتاب «نوائب الدهور ج ۳ ص ۲۸۵» نقل کرده می باشد که تنها و فقط جهت آگاهى ذکر مى می شود. فکل ما کان فى القرآن من جمع نحن فعلنا و همچنین انا صنعنا فنحن و همچنین الله اولئک الرُسل الذین نکتب و همچنین نُقَسِّمُ و همچنین ما کان من احد فرد فهو الله ربّنا سبحانه بامره تعالى و همچنین ارادته و همچنین مشتیه… امام و پیشوا صادق (علیه السلام) به مفضل فرمود: هر جا در قرآن ضمیر جمع (نا ـ نحن فعلنا ـ انا صنعنا) دیدن کردید به خداوند تبارک و تعالی قسم آن هم رسولان ما هستیم که به دستور خداوند تبارک و تعالی انجام مى دهیم و همچنین هر جا ضمیر مفرد (مثل قل هو) دیدن کردید او خداوند تبارک و همچنین تعالى می باشد.

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

چگونه ضمایر من و همچنین ما و همچنین او در قرآن با وحدانیت خداوند سازگار می باشد؟ در تاریخ ۲۰۱۸-۰۷-۰۹ ۰۰:۱۲:۳۹ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان