هارون الرشید خطاب به امام و پیشوا موسی کاظم :چرا تو خود را از ذریه دختری می دانید نه پسری؟

%name هارون الرشید خطاب به امام و پیشوا موسی کاظم :چرا تو خود را از ذریه دختری می دانید نه پسری؟

شفقنا-یک بار هارون الرشید خطاب به امام و پیشوا کاظم علیه السلام کرد و همچنین گفت: می خواهم از تو چیزهایی بپرسم که مدتی می باشد در ذهنم خلجان می کند و همچنین به تا حال از کس غیره ای نپرسیده ام، به من گفته اند که تو هرگز دروغ نمی گوئید، جواب مرا درست و همچنین راست بفرمائید! فرمود: در صورتی که من آزادی گفتن داشته باشم، تو را از آنچه می دانم در باره ی پرسشت آگاه خواهم کرد. گفت: در گفتن آزاد هستید، هر چه می خواهید بفرمایید. ولی باید توجه داشت اولین سؤال من آن می باشد که چرا تو و همچنین شهروندان و مردم شهر معتقد هستید که تو فرزندان ابوطالب از ما فرزندان عباس برترید، در حالیکه ما و همچنین تو از تنه ی یک درختیم. ابوطالب و همچنین عباس هر دو عموهای پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله بودند و همچنین از جهت خویشاوندی با پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله، با هم فرقی ندارند. امام و پیشوا علیه السلام فرمود: ما از تو به پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله نزدیکتریم. گفت: چگونه. فرمود: زیرا و به درستی که پدر ما ابوطالب با پدر رسول اکرم برادر تنی (پدر و همچنین مادر یکی) بودند ولی عباس برادر ناتنی (تنها از سوی مادر) بود. گفت: سؤال دیگر: چرا تو مدعی هستید که از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله ارث می برید، در حالیکه می دانیم هنگامی که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وفات کرد عمویش عباس (پدر ما) زنده بود ولی باید توجه داشت عموی دیگرش ابوطالب (پدر تو) زنده نبود و همچنین معلوم می باشد که تا عمو زنده می باشد، ارث به پسر عمو نمی رسد. فرمود: آیا آزادی گفتن دارم.

گفت: در آغاز سخن گفتم دارید. فرمود: امام و پیشوا علی بن ابیطالب علیه السلام می فرمایند: با بودن اولاد، جز پدر و همچنین مادر و همچنین زن و همچنین شوهر، دیگران ارث نمی برند، و همچنین با بودن اولاد جهت عمو نه در قرآن و همچنین نه در روایات، ارثی ثابت نشده می باشد. پس آنانکه عمو را در حکم پدر می دانند از پیش خود می نامند و همچنین حرفشان مبنایی ندارد (پس با بودن فاطمه ی زهرا فرزند رسول الله صلی الله علیه و همچنین اله و همچنین سلم به عموی او عباس ارث نمی رسد.) از آن هم قبل پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله در مورد علی علیه السلام فرمود که «أقضاکم علی»، علی بهترین قاضی شماست و همچنین نیز از عمر بن خطاب نقل شده می باشد که «علی اقضانا» علی بهترین قضاوت کننده ی ماست. هارون پرسش دیگر کرد: چرا تو اجازه می دهید شهروندان و مردم شهر تو را به پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله نسبت بدهند و همچنین بگویند: فرزندان رسول خداوند تبارک و تعالی، در صورتی که تو فرزندان علی هستید، زیرا هر کس به پدر خود نسبت داده می می شود (نه به مادر) و همچنین پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله جد مادری شماست. فرمود: در صورتی که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله زنده شد و همچنین از دختر تو خواستگاری کند به او می دهی؟ گفت: سبحان الله چرا ندهم، بلکه در آن هم صورت بر عرب و همچنین عجم و همچنین قریش افتخار هم خواهم کرد. فرمود: ولی باید توجه داشت در صورتی که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله زنده می شود از دختر من خواستگاری نخواهد کرد و همچنین من هم نخواهم داد. گفت: چرا، فرمود: زیرا و به درستی که او پدر من می باشد (ولو از طرف مادر) ولی پدر تو
نیست. (پس می توانم خود را فرزند رسول خداوند تبارک و تعالی بدانم). گفت: پس چرا تو خود را ذریه ی رسول خداوند تبارک و تعالی می دانید و همچنین حال آنکه ذریه از سوی پسر می باشد نه از سوی دختر. فرمود: مرا از پاسخ آن پرسش معاف دار. گفت: نه بایستی و حتما پاسخ بفرمایید و همچنین از قرآن دلیل بیاورید. فرمود: «و همچنین من ذریته داود و همچنین سلیمان و همچنین ایوب و همچنین یوسف و همچنین موسی و همچنین هارون و همچنین کذلک نجزی المحسنین و همچنین ذکریا و همچنین یحیی و همچنین عیسی» (۱). اکنون می پرسم: عیسی که در آن آیه ذریه ی ابراهیم به شمار آمده، آیا از سوی پدر منصوب می باشد یا از سوی مادر؟ گفت: به نص قرآن، عیسی پدر نداشته می باشد. فرمود: بعد از سوی مادر ذریه نامیده شده می باشد، ما نیز از سوی مادرمان فاطمه علیهاالسلام ذریه ی پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله محسوب می شویم. آیا آیه ی دیگر بخوانم؟ گفت: بخوانید. فرمود: آیه ی مباهله را می خوانم. «فمن حاجک فیه من بعد ما جائک من العلم فقل تعالوا ندع ابنائنا و همچنین ابنائکم و همچنین و همچنین نسائنا و همچنین نسائکم و همچنین انفسنا و همچنین انفسکم ثم نبتهل فنجعل لعنه الله علی الکاذبین»(۲) . هیچکس ادعا نکرده می باشد که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله در مباهله با نصارای نجران جز علی و همچنین فاطمه و همچنین حسن و همچنین حسین، کس غیره ای را جهت مباهله با خود برده باشد پس مصداق ابنائنا (پسرانمان را) در آیه ی مزبور، حسن و همچنین حسین علیهماالسلام خواهند بود، با آنکه آنها از سوی مادر به پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله منسوبند و همچنین فرزندان دختر آن هم گرامی اند. در اینجا هارون گفت: از ما چیزی نمی خواهید؟ فرمود: نه می خواهیم به منزل و خانه ی خویش بازگردیم.
آن هم ملعون گفت: در آن مورد بایستی و حتما فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کنیم (که البته فکرش آن هم بود که آن هم حضرت را زندانی کند.)

انتخاب شفقنا از کتاب سیره عملی اهل بیت علیهم السلام: حضرت امام و پیشوا موسی کاظم علیه السلام

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

هارون الرشید خطاب به امام و پیشوا موسی کاظم :چرا تو خود را از ذریه دختری می دانید نه پسری؟ در تاریخ ۲۰۱۸-۰۴-۱۱ ۲۳:۰۱:۱۶ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان