سه انتخاب پیامبر با نشانه شایسته سالاری

%name سه انتخاب پیامبر با نشانه شایسته سالاری

شفقنا-پیامبر در گزینش فرماندهان و همچنين کارگزاران، شایستگان را برمی گزید. از نگاه آن هم حضرت، سن و همچنين سال شمسي اهمیت نداشت. در صورتي که کسی می توانسته بود مأموریتی را درست انجام دهد، او را مأمور می کرد. برای نمونه، پیامبر در نخستین حرکت نظامی، حضرت حمزه، عموی خود را برگزید؛ زیرا همه مسلمانان از شجاعت و همچنين قدرت مندی او آگاه بودند.

هنگامی که اصل بر گزینش شایستگان باشد، رهبر باید جوانان را باور کند. جوون، تجربه کافی ندارد، ولی می تواند از تجربه دیگران بهره مند مي شود. پیامبر بر این باور بودند که «أَلْأَفْضَلُ هُو همچنينَ الْأَکْبَرُ؛ شایسته تر، پهناور و بزرگ تر است.»(۱) به سن کم فرمانده یا فرماندار نباید خرده گرفت. در صورتي که او شایسته است، پس می تواند کارهای پهناور و بزرگ انجام دهد.

هنگامی که پیامبر، مصعب بن عمیر را به عنوان نخستین سفیر خود به مدینه فرستاد، شگفتی مسلمانان را برانگیخت. چیزی نگذشت که شهروندان و مردم شهر مدینه به وسیله همین جوون کم سن و همچنين سال شمسي، اسلام را برگزیدند و همچنين پیامبر را به دیارشان دعوت کردند. از افتخارهای مصعب این بود که نخستین نماز جمعه را در مدینه برپا کرد و همچنين بزرگانی از مدینه همچون سعد بن معاذ، به همت او مسلمان شدند.(۲)

پیامبر هنگام گزینش فرماندار برای مکه نیز جوانی ۲۱ ساله را برگزید. پیامبر که می دانست انتصاب عتاب بن اسید سبب رنجش بزرگان مکه می مي شود، در نامه ای به شهروندان و مردم شهر مکه نوشت:

کسی در نافرمانی از او، به کمی سنّش استدلال نکند؛ زیرا پيرتر تر،

شایسته تر نیست، بلکه شایسته تر، پهناور و بزرگ تر است.(۳)

پیامبر در اقدامی دیگر، اسامه بن زید را که هیجده سال شمسي داشت، به عنوان فرمانده نبرد با رومیان منصوب کرد و همچنين فرمود: «او و همچنين پدرش شایسته فرماندهی بودند».(۴)
۱- بحارالانوار، ج۲۱، ص ۱۲۳، ح۲۰.
۲- پیامبر اعظم صلی الله علیه و همچنين آله، صص ۱۸۳ _ ۱۶۴

۳- بحارالانوار، ج۲۱، ص۱۲۳، ح۲۰.
۴- الطبقات الکبری، ج۲، ص۲۴۹.

انتخاب شفقنا از کتاب سیره و همچنين اخلاق نظامی پیامبر اعظم صلی الله علیه و همچنين اله وسلم

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

سه انتخاب پیامبر با نشانه شایسته سالاری در تاریخ ۲۰۱۸-۰۷-۲۲ ۰۰:۵۰:۴۱ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان