ریاست مرکز احیای آثار اسلامی پژوهشگاه علوم و همچنین فرهنگ اسلامی عنوان کرد: سخت‌کوشی و همچنین عمق علمی شیخ بهائی؛ الگویی شایسته جهت محققان حوزه

ریاست مرکز احیای آثار اسلامی پژوهشگاه علوم و همچنین فرهنگ اسلامی عنوان کرد: سخت‌کوشی و همچنین عمق علمی شیخ بهائی؛ الگویی شایسته جهت محققان حوزه

|ریاست مرکز احیای آثار اسلامی پژوهشگاه علوم و همچنین فرهنگ اسلامی عنوان کرد: سخت‌کوشی و همچنین عمق علمی شیخ بهائی؛ الگویی شایسته جهت محققان حوزه از مسیح داراب|

صدای شیعه: امروز بنابر تقویم، سال شمسی روز درگذشت یکی از مهمترین علمای تاریخ شیعه یعنی شیخ بهایی می باشد؛ بهاءالدین محمد بن حسین عاملی معروف به شیخ بهایی، هشتم اسفند ۹۲۵ خورشیدی در بعلبک به دنیا آمد و همچنین هشتم شهریور سال شمسی هزار خورشیدی در اصفهان به لقاءالله پیوست.
ایشان، حکیم، فقیه، عارف، منجم، ریاضیدان، شاعر، ادیب، مورخ و همچنین دانشمند نامدار قرن دهم و همچنین یازدهم هجری بود که در دانش‌های فلسفه، منطق، هیئت و همچنین ریاضیات تبحر داشت. در حدود ۹۵ کتاب و همچنین رساله از او در سیاست، حدیث، ریاضی، اخلاق، نجوم، عرفان، فقه، مهندسی و همچنین هنر و همچنین فیزیک بر جای مانده می باشد. به پاس سرویس ها و خدمات او همچنین به علم ستاره‌شناسی، یونسکو در سال شمسی ۲۰۰۹ که مصادف با سال شمسی نجوم می‌بوده نام او همچنین را در لیست مفاخر ایران ثبت کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین اکبر اسدعلیزاده، ریاست مرکز احیاء آثار اسلامی پژوهشگاه علوم و همچنین فرهنگ اسلامی در گفت و همچنین گو با ایکنا؛ با گفتن آنکه موسوعه ۲۱ جلدی از مجموعه آثار آن علامه ذوفنون در آن مرکز در حال تالیف و همچنین تدوین می باشد گفت: شامل مجلدات آن مجموعه تفسیر قرآن کریم می باشد که سوره‌های مبارکه بقره، حمد و همچنین ملک در آن هم تفسیر شده می باشد.
او همچنین با گفتن آنکه شیخ بهایی از علمای برجسته لبنان بود که وارد ایران شد و همچنین در قرن ۹ و همچنین دهم در دوره حکومت صفویه می‌زیسته می باشد و همچنین تاثیرات مهمی هم در تثبیت و همچنین توسعه شیعه در آن قرون داشت و همچنین زحمات کم نظیری در آن موضوع داشت.
ریاست مرکز احیاء آثار اسلامی پژوهشگاه علوم و همچنین فرهنگ اسلامی با گفتن آنکه شیخ بهایی، آثار فراوانی در فقه و همچنین تفسیر و همچنین ادبیات و همچنین ریاضیات و همچنین نجوم … داشته می باشد تصریح کرد: آثار معماری باقی مانده از آن عالم پهناور و بزرگ، نمونه‌ای کم نظیر از تلفیق معماری و همچنین هنر اسلامی و همچنین ریاضی می باشد و همچنین هنوز هم نمونه می باشد و همچنین شگفت‌انگیزی آن هم جهت بسیاری از توریست‌ها و همچنین گردشگران مورد توجه و همچنین تعجب می باشد.
علیزاده یکی دیگر از ابعاد زندگانی آن هم عالم متبحر و همچنین ذوفنون را تربیت شاگردان فراوان و همچنین در عین حال برجسته برشمرد و همچنین اظهار کرد: ایشان شاگردانی تربیت کردند که نقش مهمی در گسترش تشیع داشتند و همچنین بنا بر بعضی نقل‌ها، ۵۷ فرد یا شخص شاگرد مبرز و همچنین خوب داشته می باشد که یکی از آن هم‌ها ملاصدرا شیرازی می باشد که به تنهایی یک دنیا علم بود و همچنین در فلسفه بعد از قرون متمادی، تحول بی نظیری با ارائه نظرات خود انجام داد.
او همچنین ادامه داد: صاحب معالم، نوه شهید ثانی از دیگر شاگردان پهناور و بزرگ شیخ بهایی می باشد که در اصول تحول، ساخته یا ایجاد کرد یا ملاخلیل قزوینی و همچنین ملاشریف اصفهانی، میرزا رفیع‌الدین نائینی که از علمای به نام بودند و همچنین هر کدام اسم و همچنین رسمی به مقدار و اندازه استاد خود دارند که نشانه بزرگی و همچنین عظمت شیخ بهایی می باشد.
ریاست مرکز احیای آثار اسلامی پژوهشگاه علوم و همچنین فرهنگ اسلامی عنوان کرد: ملا محسن فیض کاشانی از دیگر شاگردان مبرز و همچنین به نام شیخ بهایی می باشد؛ ملامحسن فیض کاشانی اعجوبه علمی و همچنین صاحب چند تالیف تفسیری شامل تفسیر صافی می باشد یا کسی مانند ملامحمدتقی مجلسی، پدر علامه محمدباقر مجلسی شامل عالمانی می باشد که شاگرد مرحوم شیخ بهایی می باشد در حالی که خودش نماد علمی و همچنین اخلاقی در طول تاریخ عالمان شیعه می باشد.
علیزاده گفتن کرد: شیخ بهایی در هر علمی که وارد شد متخصص و همچنین اثرگذار و همچنین صاحبنظر در آن هم علوم بود که کمتر در میان عالمان در طول تاریخ سراغ داریم، او همچنین با آنکه در اصل لبنانی و همچنین در مهد زبان عربی پهناور و بزرگ شده بود مسلط بودن و تسلط داشتن بر زبان فارسی او همچنین عجیب بود به گونه‌ای که اشعار او همچنین در قالب دیوانی از سوی مرکز، چاپ خواهد شد و همچنین یا جامع عباسی او همچنین در فقه به زبان فارسی نوشته شده می باشد همچنین مثنوی نان و همچنین حلوا از شیخ بهائی نشان‌دهنده جامع‌الاطراف بودن و همچنین سختکوشی آن هم مرحوم در عرصه‌های متنوع و گوناگون و مختلف می باشد که می‌تواند درس جهت طلاب و همچنین فضلا و همچنین استادان امروز حوزه علمیه باشد.
ریاست مرکز احیای آثار اسلامی پژوهشگاه علوم و همچنین فرهنگ اسلامی اظهار کرد: یکی دیگر از ابعاد زندگانی شیخ بهائی، کنترل و همچنین مدیریت سیاسی و همچنین فرهنگی و اجتماعی حاکمان صفویه بود و همچنین در بسیاری از موارد از انحراف حاکمان صفویه جلوگیری کرد.
او همچنین تاکید کرد: بهره بری و استفاده شیخ بهائی از موقعیت خود در حکومت صفویه سبب گسترش و همچنین توسعه شیعه و همچنین تقویت اقتدار و قدرت کم نظیر شیعه شد که نشان‌دهنده بینش درست سیاسی یک عالم دینی می باشد.
علیزاده در پایان تصریح کرد: همین اقتدار و قدرت علمی و همچنین سیاسی و همچنین اخلاقی شیخ بهائی سبب شد تا او همچنین به سمت شیخ‌الاسلامی در دربار صفویه رسید که منشا سرویس ها و خدمات اکثرا و بیشتر آن عالم فرزانه و همچنین پهناور و بزرگ شد.

منبع: ایکنا

 

انتهای پیام

ریاست مرکز احیای آثار اسلامی پژوهشگاه علوم و همچنین فرهنگ اسلامی عنوان کرد: سخت‌کوشی و همچنین عمق علمی شیخ بهائی؛ الگویی شایسته جهت محققان حوزه در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان