روش دینی جهت ارشاد نوجوان که لجبازی نکند

%name روش دینی جهت ارشاد نوجوان که لجبازی نکند

شفقنا-از سیره عملی اهل بیت علیهم السلام ، نهان داشتن لغزش های اشخاص خطاکار بود و همچنین آنکه تا حد ممکن، گناهان هیچ کس را به رخ آنها نمی کشیدند. در مورد شقرانی، یکی از علاقه مندان به خاندان پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله آمده می باشد که او همچنین اهل گناه و همچنین معصیت بود. روزی منصور دوانیقی به شهروندان و مردم شهر جایزه می داد. شقرانی هم مقابل منزل و خانه منصور سرگردان ایستاده بود که ناگاه چشمش به امام و پیشوا صادق علیه السلام افتاد. پیش رفت و همچنین عرض کرد: من محتاج چنین کمکی هستم، آیا واسطه آن کار می شوید؟ امام و پیشوا نزد منصور رفت و همچنین طولی نکشید که بازگشت و همچنین جایزه او را هم با خویش آورد و همچنین با آن گفتن لطیف در صدد ارشاد او همچنین برآمد:

اِنّ الْحَسَنَ مِنْ کُلِّ اَحَدٍ حَسَنٌ و همچنین اِنَّهُ مِنْکَ اَحْسَنُ و همچنین اِنَّ القَبیحَ مِن کُلِّ اَحَدٍ قَبیحٌ و همچنین اِنَّهُ مِنْکَ اَقبَحُ لِمَکانِکَ مِنّا.

به نقل از شفقنا کار خوب از هر کسی شایسته می باشد، ولی از تو در صورتی که صادر می شود، شایسته تر می باشد و همچنین کار زشت نیز از هر کسی ناپسندیده می باشد و همچنین از تو در صورتی که سر بزند، ناپسندیده تر می باشد؛ زیرا و به درستی که تو به ما انتصاب داری و همچنین از پیروان ما هستی.

در آن نمونه، امام و پیشوا صادق علیه السلام هم حاجت شقرانی را برآورده ساخت و همچنین هم به صورت بدون واسطه و غیر مستقیم، او همچنین را با بیانی دل نشین ارشاد کرد.

در واقعه ای دیگر آمده می باشد که جوانی جدید و تو و تازه مسلمان، عادت زشت زمان جاهلیت را ترک نکرده بود و همچنین همچنان با زنان ناپاک در خارج شهرستان مکه ارتباط داشت. رسول خداوند تبارک و تعالی صلی الله علیه و همچنین آله از بحث و داستان باخبر شد و همچنین اراده و تصمیم راسخ به هدایت او همچنین گرفت. یک بار که از خارج شهرستان می آمد، سر راهش قرار گرفت و همچنین به او فرمود: «جوون کجا بودی؟» عرض کرد: ای رسول خداوند تبارک و تعالی، شترم گم شده بود، رفتم پیدا کنم. پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله فرمود: «امیدوارم دیگر در بیابان شتر گم نکنی!» مدتی از آن ماجرا گذشت. بار دیگر به رسول خداوند تبارک و تعالی صلی الله علیه و همچنین آله خبر دادند که فلان جوون را در آن هم محله های بدنام دیده اند. باز پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله سرراهش قرار گرفت، ولی آن هم جوون تا از دور چشمش به پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله افتاد، با خود گفت آن بار به رسول اللّه چه بگویم! چاره ای اندیشید و همچنین به نماز ایستاد تا شاید پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله او را آزاد بگذارد، ولی هرچه نماز خواند، پس نتیجه آن می شود که ای نداد. تا رسول خداوند تبارک و تعالی صلی الله علیه و همچنین آله پیش تر آمد و همچنین به او همچنین فرمود: «ای جوون، من مصمم هستم که تو دیگر در بیابان شتر گم نکنی!» در آن حادثه نیز رسول اللّه صلی الله علیه و همچنین آله بدون آنکه گناه جوون را به رخش بکشد، با روشی حساب شده به اصلاح او همچنین پرداخت.

آنچه از سیره ائمه معصومین علیهم السلام برمی آید، آن می باشد که همه شهروندان و مردم شهر بایستی و حتما در راهنمایی جوانان از دَرِ ملاطفت برآیند و همچنین همچون دوستی دل سوز و همچنین مشاوری دانا، آنان را هدایت کنند تا آنان نیز پذیرای نصیحت ارشادگران باشند. در غیر آن صورت، کار به لجاجت و همچنین دشمنی می انجامد. هیچ گاه آن توصیه ارزش مند امام و پیشوا علی علیه السلام را از یاد نبریم که فرمود:

اِذا عاتَبْتَ الْحَدَثَ فَاتْرُکْ لَهُ مَوضِعاً مِن ذَنْبِهِ لِئَلاّ یَحمِلَهُ الْاِخراجُ عَلَی المُکابَرَهِ.

هرگاه نوجوانی را ملامت کردی توجیهی جهت گناهش بگذار، تا سخت گیری تو، او را به لجبازی واندارد.
پیام متن:

۱. در سیره عملی اهل بیت علیهم السلام ، ارشاد و همچنین هدایت جوانان بر پایه روش های بدون واسطه و غیر مستقیم بود؛ زیرا آن راه جهت هدایت مناسب تر می باشد.

۲. به کارگیری روش مستقیم بازداری جوانان از انحراف، نه تنها فایده ای نمی بخشد، بلکه او را به ادامه راه مصمم تر می سازد.
خانواده، کانون هدایت یا گمراهی

صفات و همچنین اخلاق پسندیده یا ناپسند خانواده، در هدایت یا گمراهی فرزندان اثری مستقیم دارد و همچنین بی شک، پدران و همچنین مادران در پرورش شخصیت زشت یا زیبای نونهالان خویش، مسئولیت پهناور و بزرگ و همچنین اساسی به دست دارند. فرزندان رستگار و همچنین بزرگوار، در خانواده های اصیل و همچنین پرهیزکار ریشه دارند؛ خانواده هایی که با تهذیب نفس توانسته اند به کمال فردی و همچنین فرهنگی و اجتماعی دست یابند و همچنین در اجرای واجبات الهی و همچنین ترک محرمات، الگویی نیکو جهت فرزندان خویش باشند. خداوند نیز در قرآن مجید با صراحت، به آن خاستگاه مهم تربیتی، چنین اشاره می کند:

و همچنینَ الْبَلَدُ الطَّیِّبُ یَخْرُجُ نَباتُهُ بِإِذْنِ رَبِّهِ و همچنینَ الَّذی خَبُثَ لایَخْرُجُ إِلاّ نَکِدًا کَذلِکَ نُصَرِّفُ اْلآیاتِ لِقَو همچنینْمٍ یَشْکُرُونَ. (اعراف: ۵۸)

سرزمین پاکیزه، گیاه آن هم به فرمان پروردگارش درآید و همچنین آن هم زمین که ناپاک می باشد، (گیاه آن هم) جز به سختی درنیاید. بدین سان، آیه ها را جهت تیمی که سپاس می دارند، گوناگون می کنیم.

از حضرت علی علیه السلام در مورد اهمیت خانواده در اصلاح و همچنین تهذیب نفس فرزندان، حدیثی چنین برجاست:

اِذا کَرُمَ أَصْلُ الرَّجُلِ کَرُمَ مَغیبُهُ و همچنینَ مَحضَرُهُ.

کسی که ریشه خانوادگی اش شریف می باشد، در حضور و همچنین غیاب و همچنین در هر حال، از ثواب و فضیلت و همچنین صفات پسندیده بهره مند می باشد.

انتخاب شفقنا از مجله طوبی

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

روش دینی جهت ارشاد نوجوان که لجبازی نکند در تاریخ ۲۰۱۸-۰۷-۰۲ ۰۰:۰۸:۲۶ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان