رسمی شدن تعطیلی شهادت امام و پیشوا صادق علیه السلام از آثار جاودانه آیت‌ الله کاشانی می باشد

رسمی شدن تعطیلی شهادت امام و پیشوا صادق علیه السلام از آثار جاودانه آیت‌ الله کاشانی می باشد

|رسمی شدن تعطیلی شهادت امام و پیشوا صادق علیه السلام از آثار جاودانه آیت‌ الله کاشانی می باشد از مسیح داراب|

رسمی شدن تعطيل روز شهادت آن هم حضرت از آثار کاشانی می باشد.
از روزی که سلطان محمد خدابنده مغول نوه چنگيزخان به دست علّامه بزرگوار حلّی قدس الله سرّه شيعه اثنی عشری شد و همچنین مذهب حنفی را ترک نمود و همچنین به اهل بيت پيامبر گرامی اسلام عليهم السلام گرويد اعلان نمود که مذهب رسمی ايران مذهب حقه جعفری اثناعشری می باشد و همچنین بخشنامه کرد که در تمام کشور در خطبه‌ های نماز جمعه و همچنین خطابه‌ ها اسامی مقدس امامان معصوم عليهم السلام با عظمت برده می شود و همچنین شعراء و همچنین ادباء از مناقب و همچنین فضائل آنان قصائد به نظم آورند.
از آن هم تاريخ به بعد، همه جا سخن در پيرامون خاندان رسالت به ويژه رئيس مذهب حقه امام و پیشوا به حق ناطق کاشف الحقايق ابوعبدالله جعفر بن محمد الصادق عليه الصلوة و همچنین السلام بود و همچنین پيروان مکتب او مانند اسماعيل بن محمد حميری (سيدالشعراء) فرياد می‌ زدند (تجعفرت باسم الله و همچنین الله اکبر)
مکتب امام و پیشوا صادق (علیه‌ السلام) عالی ترين مکاتب علمی جهان بشريّت می باشد از صدر عالم تا عصر حاضر و همچنین تا قيام حضرت مهدی ارواحنا فداه دانشگاهی پربارتر و همچنین پرثمرتر از دانشگاه آن هم حضرت نيامده و همچنین تا آن هم زمان نخواهد آمد. دانشگاهی که از چهار هزار فرد یا شخص فقيه و همچنین محدث و همچنین متکلّم و همچنین رياضی دان پرورش داده و همچنین هر که هر چه دارد از برکت وجود و همچنین منطق و همچنین بيان اوست.
جابر بن حيّان که از او به پدر شيمی تعبير می‌ کنند و همچنین بالغ بر هزار رساله در علم شيمی نوشته يکی از شاگردان رياضی دان اوست.
روز بيست و همچنین پنجم ماه شوال المکرمه 148 قمری شهادت آن هم حضرت به دست عمال کثيف منصور دوانقی عباسی که به امر او واقع شد و همچنین جهان علم و همچنین فضيلت و همچنین معارف و همچنین بلکه همه فضائل را به فقدان آن هم حضرت داغدار و همچنین به سوگ نشانيد، و همچنین فرض و همچنین مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری بود که همه ساله روز ياد شده تعطيل و همچنین پيروان مکتب او به سوگ او نشسته و همچنین سرویس ها و خدمات و همچنین آثار خالده و همچنین جاودانی او را بازگو کنند.
ولی متأسفانه که اين روز پهناور و بزرگ تا زمان و همچنین عصر رياست و همچنین زعامت مرحوم آيت‌ الله کاشانی جهت همه جز مزایا و خاصیت های مجهول مانده بود به خاطر نگارنده می باشد که حقير به اتفاق يکی از دوستان روحانی به نام مرحوم حاج سيد محمد موسوی واعظ که يادش گرامی باد در روز 24 ماه شوال به خدمت آن هم مرحوم رسيده و همچنین عرض کردم: حضرت آيت‌ الله … فردا روز بيست و همچنین پنجم شوال روز شهادت رئيس مذهب ما امام و پیشوا جعفرصادق (علیه‌ السلام) می باشد و همچنین عموم از اين مصيبت پهناور و بزرگ بی‌ خبرند مقرر فرماييد و همچنین دستور دهيد که فردا را تعطيل عمومی و همچنین رسمی اعلان کنند. فرمودند: دير نشده می باشد؟
عرض کردم: در راديو اعلام کنند، همه مطلع می‌ شوند.
فرمودند: تلفن دکتر مصدق را بگير. گرفتيم. پس به دکتر مصدق فرمودند: بی‌ سواد! فردا روز شهادت جدّم امام و پیشوا جعفرصادق (علیه‌ السلام) می باشد!
مصدق گفت: تسليت عرض می‌ کنم. فرمود: اين فايده ندارد، اعلام کنيد فردا تعطيل رسمی می شود.
دکتر مصدق گفت: دير می باشد! فرمود بی‌ سواد بگو راديو اعلان و همچنین بخشنامه نمايد.
پس حکومت ناچار در ساعات آخر روز 24 شوال سال شمسی ياد شده، تعطيلی روز 25 شوال را رسماً اعلام کرد و همچنین الحمدلله از آن هم روز به تا حال همه ساله روز بيست و همچنین پنجم شوال تعطيل رسمی می باشد و همچنین همه جا شهروندان و مردم شهر به عزای آن هم بزرگوار به سوگ نشسته و همچنین مراسم عزاداری انجام می‌ دهند و همچنین اين از آثار خالده و همچنین جاودانی آن هم بزرگوار می باشد.
 
محمد شريف رازی 
منبع : فصلنامه تاریخ و همچنین فرهنگ معاصر – شماره 6 و همچنین ۷
         (فصلنامه تیم تاریخ مرکز بررسی کردن‌های اسلامی قم)

انتهای پیام

رسمی شدن تعطیلی شهادت امام و پیشوا صادق علیه السلام از آثار جاودانه آیت‌ الله کاشانی می باشد در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان