دعایی مخصوص حاکم شایسته سالار

%name دعایی مخصوص حاکم شایسته سالار

شفقنا-هرکسی توانایی هایی دارد که بایستی و حتما در آن هم باره به کار بپردازد. چه بسا فردی توانایی معلم بودن را دارد، ولی نمی تواند مدیر خوبی باشد. یکی از ویژگی های مدیر و همچنین حاکم، شایسته سالاری می باشد. امام و پیشوا سجاد علیه السلام نیز از دست زدن به کاری که سزاوار آن هم نباشد، به خداوند پناه می برد: «(أَللَّهُمَّ إِنَّی أَعُوذُ بِکَ )… أَو همچنینْ نَرُومَ ما لَیسَ لَنا بِحَق ٍّ؛ (خدایا! به تو پناه می برم )… از آنکه آنچه حق ما نیست، بطلبیم ».(۳)
هنگام و زمانی که کسی مناسب کاری نیست و همچنین شایستگی مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری را جهت مسئولیتی ندارد، انواع نافرجامی ها و همچنین تباهی ها در جامعه روی می دهد. قرار گرفتن فرد در جایگاهی که شایستگی آن هم را ندارد، فرد را از اخلاق انسانی دور می کند و همچنین آن هم کس که با حریم های اخلاقی ویران شده کاری انجام می دهد، به راحتی به حریم های فردی، فرهنگی و اجتماعی، مادی و همچنین معنوی تجاوز می کند و همچنین دست تعدی می گشاید.(۱)

امیر مؤمنان، علی علیه السلام در عهدنامه مالک اشتر در مورد لزوم رعایت شایسته سالاری آن گونه هشدار می دهد:

و همچنینَاجْعَلْ لِرَأْسِ کُل ِّ أَمْرٍ مِنْ أُمُورِکَ رَأْساً مِنْهُمْ، لا یقْهَرُهُ کَبِیرُها، و همچنینَ لایتَشَتَّتُ عَلَیهِ کَثِیرُها.(۲)

بر سر هریک از کارهایت مسئولی از آنان بگمار که نه بزرگی کار او را ناتوان سازد و همچنین نه بسیاری آن هم، او همچنین را پریشان کند.

بنا بر اصل شایسته سالاری، امام و پیشوا سجاد علیه السلام در توصیف حضرت محمد صلی الله علیه و همچنین اله می فرماید: «به خاطر خداوند، از نزدیکان خویش که مخالف خداوند بودند، گسست و همچنین با بیگانگان مایل به دین نزدیک شد.»(۳) حاکم الهی بایستی و حتما آن گونه باشد که در انتخاب اشخاص جهت تصدی کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل ها بدون توجه به آشنایی و همچنین خویشاوندی، براساس شایسته سالاری و همچنین تعهد، آنان را انتخاب و همچنین از هرگونه تبعیض دوری کند:
۱- مصطفی دلشاد تهرانی، ارباب امانت (اخلاق اداری در نهج البلاغه)، تهران، دریا، ۱۳۷۹، چ ۷، صص ۱۴۴ _ ۱۴۶.
۲- نهج البلاغه، نامه ۵۳، فراز ۸
۳- الصحیفه السجادیه، دعای ۲، فراز ۹ _ ۱۱

و همچنینَأَقْصَی الْأَدْنَینَ عَلی جُحُودِهِمْ و همچنینَ قَرَّبَ الْأَقْصَینَ عَلی اسْتِجابَتِهِمْ لَکَ و همچنینَ والی فِیکَ الْأَبْعَدِینَ و همچنینَ عادی فِیکَ الْأَقْرَبِینَ. (۱)

… و همچنین نزدیکان (خویشان ) را بر اثر انکارشان (تو را) دور گردانید (رشته دوستی را با آنها گسست) و همچنین دوران (بیگانگان ) را بر اثر پذیرفتنشان (دین تو را) نزدیک ساخت و همچنین در راه تو با دورترین (شهروندان و مردم شهر ) دوستی کرد و همچنین به خاطر تو با خویشان دشمنی کرد.

انتخاب شفقنا از اخلاق فرهنگی و اجتماعی در صحیفه سجادیه

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

دعایی مخصوص حاکم شایسته سالار در تاریخ ۲۰۱۸-۰۷-۱۸ ۱۱:۵۲:۴۴ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان