در صورتی که حاکمی دچار خود پهناور و بزرگ بینی شد،آن دعا را بخواند

%name در صورتی که حاکمی دچار خود پهناور و بزرگ بینی شد،آن دعا را بخواند

شفقنا-کسی که در جامعه، مقامی دارد، ممکن می باشد به دلیل احترام های بسیاری که از شهروندان و مردم شهر می بیند، دچار خودپسندی می شود و همچنین تصور کند با خدمتی که به شهروندان و مردم شهر انجام داده می باشد و همچنین تقدیرهایی که از او می می شود، فرد صالحی می باشد . ازاین رو، امام و پیشوا سجاد علیه السلام از خداوند می خواهد که در مقابل احترام های زیاد شهروندان و مردم شهر، دچار خودبزرگ بینی نشود و همچنین انسان شکسته نفسی باشد:

و همچنینَ لاتَرْفَعْنِی فِی النّاسِ دَرَجَهً اِلاّ حَطَطْتَنِی عِنْدَ نَفْسِی مِثْلَهَا.(۱)

بار خدایا! در پیشگاه شهروندان و مردم شهر، بر مقام و همچنین منزلت من میفزا، مگر آنکه از منزلت و همچنین مقام من نزد خودم بکاهی.

افرادی که به مقامی می رسند، ممکن می باشد به خاطر منصبشان به فخرفروشی و همچنین خودبزرگ بینی در برابر دیگران دچار شوند، درصورتی که بایستی و حتما با روحیه ای متواضعانه با شهروندان و مردم شهر برخورد کنند. فخر و همچنین کبر، از بدترین حالات حاکمان به شمار می رود، چنان که امام و پیشوا علی علیه السلام می فرماید:

إِن َّ مِنْ أَسْخَفِ حالاتِ الْو همچنینُلاهِ عِنْدَ صالِحِ النّاس ِ أَنْ یظَن َّ بِهِمْ حُب ُّالْفَخْرِ و همچنینَ یوضَعَ أَمْرُهُمْ عَلَی الْکِبْرِ. (۲)

از پست ترین حالات زمام داران نزد صالحان آن می باشد که گمان برند حاکمان دوستدار ستایشند و همچنین حکومت آنان بر کبر و همچنین خودپسندی استوار باشد.
۱- الصحیفه السجادیه، دعای ۲۰، فراز ۴.
۲- نهج البلاغه، خطبه ۲۱۶، فراز ۳.
انتخاب شفقنا ازکتاب اخلاق فرهنگی و اجتماعی در صحیفه سجادیه

به کانال ایران شفقنا بپیوندید(اینجا)
@iranshafaqna

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

در صورتی که حاکمی دچار خود پهناور و بزرگ بینی شد،آن دعا را بخواند در تاریخ ۲۰۱۸-۰۷-۱۶ ۱۲:۳۸:۳۱ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان