جهت تقویت حافظه چه دعاهایی بخوانیم؟

جهت تقویت حافظه چه دعاهایی بخوانیم؟

|جهت تقویت حافظه چه دعاهایی بخوانیم؟ از مسیح داراب|

صدای شیعه: همزمان با فصل امتحانات و همچنین شروع کنکور دانشگاه ها، خیلی ها به آن فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می کنند که چه راهی جهت تقویت حافظه وجود دارد تا آنها را از مصرف داروهای شیمیایی دور کند. ما سعی داریم در آن نقل از با اشاره به آیات قرآن کریم، آموزه های دینی و همچنین روایات ائمه اطهار (ع) مسیرهای بهتری را به تو معرفی کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالعلی گواهی سخنران و همچنین کارشناس امورقرآنی درخصوص راه های تقویت حافظه در اسلام گفت: ابتدای امر بایستی و حتما تاکید داشته باشیم که هیچ چیز آرامش بخشی به خودی خود به وجود نمی‌آید. در صورتی که هم به دست آید، به زودی افول می کند. آرامش و همچنین آسودگی خاطر همیشگی همواره با ذکر و همچنین یاد خداوند تبارک و تعالی ساخته یا ایجاد می می شود. به همین منظور توصیه من در وهله اول توکل به خداوند تبارک و تعالی و همچنین توسل به ائمه اطهار (ع) می باشد؛ چرا که در آن مسیر گیرایی انسان بالاتر می رود. البته بایستی و حتما در نظر داشت که نماز اول وقت حلال بسیاری از معظلات و مسائل و مشکلات می باشد و همچنین ما می توانیم جهت تقویت حافظه و همچنین رسیدن به آرامش ورژن و نسخه نماز، روزه و همچنین یاد خداوند تبارک و تعالی را جهت شهروندان و مردم شهر داشته باشیم.

او همچنین در ادامه گفتن کرد: بعضی می نامند در صورتی که روزه بگیریم، نمی توانیم درس بخوانیم. اتفاقاَ بایستی و حتما بگوییم که انسان با شکم گرسنه درک بهتری از درس و همچنین مباحث و مطالب می تواند داشته باشد. درواقع کسب ثواب و فضیلت زمانی رقم می خورد که انسان نشاط معنوی داشته باشد، شادی های مقطعی و همچنین لحظه‌ای موجب تقویت حافظه یا آرامش خاطر نمی می شود. فهم و همچنین حکمت زمانی اتفاق می افتد که انسان غرق در پرودگار متعال باشد. در آن امر هیچ چیز بالاتر از آن هم نیست که انسان دل از اغیار خالی کند.

ورژن و نسخه قرآنی جهت تقویت حافظه

احقاف؛ چهل و همچنین ششمین سوره قرآن می باشد با ۳۵ آیه که خواندنش آثار و همچنین برکات بسیاری دارد. یکی از آنها تقویت حافظه و همچنین تمرکز می باشد. از امام و پیشوا صادق (ع) روایت شده: «در صورتی که سوره احقاف را بنویسند و همچنین با آب زمزم بشویند و همچنین آن هم را بنوشند، سبب خوشنامی، آبرومندی، محبوبیت و همچنین اقتدار و قدرت حافظه می‌می شود

توصیه آیت الله قاضی جهت تقویت حافظه آن می باشد که جهت تقویت آن هم آیة الکرسی و همچنین دو سوره مبارکه ناس و همچنین فلق را در حتماً بخوانید.

راز حافظه قوی مرحوم آیت‌الله بهجت

حجت‌الاسلام پناهیان در آن باره گفتن می کند: «مبارزه با هوای نفس، روح انسان را قوی می‌کند و همچنین کسی که روحش قوی باشد از زندگی، اکثرا و بیشتر لذت می‌برد. بعضی‌ها آن هم‌قدر با هرزگی و همچنین عدم مبارزه با نفس، روح خود را ضعیف کرده‌اند که از لذائذ اولی زندگی خودشان مثل لذت جنسی و زناشویی و جنسی هم لذت نمی‌برند. اینها، زیرا و به درستی که از نظر روحی قوی نیستند از زندگی خود لذت نمی‌برند، اعصابشان خُرد می‌می شود و همچنین لذا به سراغ گناه می‌روند تا به خیال خود لذتی ببرند.

به امیرالمؤمنین (ع) گفتند تو که آن‌قدر کم غذا می‌خورید، چگونه و چطوری در جنگ‌ها آن‌قدر قدرتمندانه می‌جنگید؟ حضرت فرمود: چوب درختانی که در بیابان خواهند بود و همچنین آب کمتری می‌خورند، خیلی محکمتر از چوب درختانی خواهند بود که در کنار آب خواهند بود، لذا من که کمتر غذا می‌خورم قوی‌تر هستم.

(و همچنینَ کَأَنِّی بِقَائِلِکُمْ یَقُولُ إِذَا کَانَ هَذَا قُوتُ ابْنِ أَبِی طَالِبٍ فَقَدْ قَعَدَ بِهِ الضَّعْفُ عَنْ قِتَالِ الْأَقْرَانِ و همچنینَ مُنَازَلَةِ الشُّجْعَانِ أَلَا و همچنینَ إِنَّ الشَّجَرَةَ الْبَرِّیَّةَ أَصْلَبُ عُوداً و همچنینَ الرَّو همچنینَاتِعَ الْخَضِرَةَ أَرَقُّ جُلُوداً و همچنینَ النَّابِتَاتِ الْعِذْیَةَ أَقْو همچنینَى و همچنینَقُوداً و همچنینَ أَبْطَأُ خُمُودا؛ نهج البلاغه/نامه۴۵)

متاسفانه ما با عدم مبارزه با نفس، روح خود را تضعیف کرده‌ایم، پس به در خانۀ خداوند تبارک و تعالی برویم و همچنین بگوییم: ظلمت نفسی؛ یعنی "خدایا! من خودم را زده‌ام و همچنین نابود کرده‌ام! من یک عمر به هوای نفسم گوش کرده و همچنین هرزه‌دلی کرده‌ام، خدایا گناهان و همچنین هوس‌بازی‌های مرا ببخش، من نیرو و همچنین اقتدار و قدرت و همچنین اراده‌ای جهت خودم باقی نگذاشته‌ام، تغییر پیدا کردن شده‌ام به یک آدم بدون اقتدار و قدرت تمرکز، حواس‌پرت، ناتوان از لذت بردن از طبیعت، آدمی که در اثر هوسرانی‌ها دچار ضعف جسمی شده، آدمی که نمی‌تواند به اطرافیان خود خدمت کند، یک آدم ضعیف النفس … خدایا، دست مرا بگیر و همچنین ضعف مرا جبران کن. «قَو همچنینِّ عَلَى خِدْمَتِکَ جَو همچنینَارِحِی» (دعای کمیل) "

یکی از شخصیت‌ها که نزد آیت الله بهجت (ره) رفته بود تعریف می‌کرد: طی صحبت با ایشان متوجه شدم که آقای بهجت (ره) در آن هم سن و همچنین سال شمسی بالا، چه جزئیاتی را از قبل‌ها هنوز به خاطر دارند! آن حافظۀ قوی ناشی از چیست؟ طبیعتاً ناشی از مبارزه با هوای نفس می باشد، البته با آداب و همچنین آیینی که دین به ما می‌گوید

اموری که باعث تقویت حافظه می می شود:

۱, یاد خداوند تبارک و تعالی (انجام مسائل عبادی و همچنین تکالیف شرعی به ویژه نماز اول وقت).

۲, خواندن دعا‌هایی که جهت تقویت حافظه موثر می باشد، از ائمه اطهار (ع) نقل شده می باشد که از خداوند تبارک و تعالی بخواه که عقل تو را قوی بگرداند و همچنین از خداوند تبارک و تعالی طلب فهم و همچنین درک نما. [بحارالانوار، ج. 1، ص. 224 روایت 17 روایت عنوان بصری.]به عنوان نمونه چند دعا که جهت تقویت حافظه موثر می باشد را گفتن می‌کنیم:

۱ـ. سوره الرحمن را تا فبای آلاء ربکما تکذبان هر روز بعد از نماز صبح بخواند.

۲ـ. مرحوم شیخ بهایی در کتاب تهذیب فرموده می باشد؛ به جهت زیادت حافظه آن دعا را بخوانید. «الَلِّهُمَ ارْزُقْنی فَهْمَ النَّبِییّنَ و همچنینَ حِفْظَ الْمُرْسَلینَ و همچنینَ اِلْهامَ الْمَلائِکهَ الْمُقَرّبینَ آمینَ یا رَبَّ الْعالَمینَ

۳ـ. بعد از هر نماز آن دعا را بخواند که مجرّب می باشد. «سُبْحانَ مَنْ لا یَعْتَدی عَلی اَهْلِ مَمْلَکَتِهِ سُبْحانَ مَنْ لا یُاخِذُ اَهْلَ الاَرْضِ بِألْوانِ الْعَذابِ سُبْحانَ الرَّئُوفُ الرَّحیم اَللّهُمَّ اجْعَلْ لی فی قَلْبی نُوراً و همچنینَ بَصَراً و همچنینَ فَهْماً و همچنینَ عِلْماً اِنَّکَ عَلی کُلِ شَیءٍ قَدیر

۴ـ. جهت نیرو حافظه هر روز ده مرتبه بگوید: «فَفَهَّمْنا‌ها سُلیمْانَ و همچنینَ کُلاَّ آتیْنا فَهْماً و همچنینَ عِلْماً و همچنینَ سَخَّرْنا مَعَ داوُدَ الْجِبالَ مَعَ داوُدَ الْجِبالَ یَسْبَحْنَ و همچنینَ الطَّیْرَ و همچنینَ آلِهِ اَکْرِمْنی بِالْفَهْمِ و همچنینَ الْحْفِظِ و همچنینَ الْخَیْرّ یا قاضِیَ الْحاجاتِ و همچنینَ صلَّ عَلی مُحَمَّدٍ و همچنینَ آلِهِ اَجْمَعینَ

۵ـ. هر روز صبح قبل از آنکه کسی سخن بگوید آن جمله را بخواند. «یا حَیَّ یا قَیَُّومُ فَلا یَفُوتُ شَیءُ عِلْمُهُ و همچنینَ لا یَئُودُه

۶ـ. هر روز بعد از نماز نافله صبح بگوید: «اَللَّهُمَّ لا تُنسِنی ما اَقْرَءُ فی یَو همچنینْم هذا فَانَّکَ قُلْتَ سَنَفْرَئَکَ فلا تُنسی

۷ـ. در حدیث سلمان فارسی (رضی اللّه عنه) آمده می باشد که رسول خداوند تبارک و تعالی (صلی الله و همچنین علیه وآله) فرموده می باشد: هر کس آیة‌الکرسی را با زعفران بر کف دست راست خود بنویسد و همچنین آن هم را با زبان بلیسد و همچنین هفت بار چنین کند هرگز چیزی را فراموش ننماید.

۸- پنج چیز می باشد که حافظه را زیاد می‌کند و همچنین بلغم را از بین می‌برد:

۱ـ. مسواک کردن، ـ. روزه گرفتن، ـ. خواندن و قرائت قرآن، ـ. عسل خوردن، ـ. کندر جویدن.

۹- قبل از مطالعات آن جملات را بخوانید. «اَللّهُمَّ اَخْرُجْنی مِنَ الظَّلُماتِ الْو همچنینَهْمِ و همچنینَ اَکْرِمْنی بِنُورِ الْفَهْمِ الَّلهُمَّ افْتَحْ عَلَینا اَبْوابَ رَحْمَتِکَ و همچنینَ انْشُرْ عَلَیْنا خَزائِنَ عُلُومِکَ بِرَحْمَتِکَ یا اَرْحَمَ الرَّاحِمینَ

۱۰- کسی که می‌خواهد حافظه‌اش زیاد می شود مسواک کند و همچنین روزه بگیرد و همچنین قرآن بخواند مخصوصاً آیة الکرسی را، و همچنین ناشتا 21 عدد مویز با هسته سرخ بخورد، زیرا جهت فهم و همچنین حفظ ذهن مفید خواهد بود.

۱۲- هر روز هفت مثقال مویز ناشتا بخورد و همچنین همچنین هر روز با غذا خردل میل نماید.

امیرمؤمنان علی (ع) در ارتباط و رابطه با حفظ کردن و همچنین خواندن مداوم آیة الکرسی فرمودند: در صورتی که بدانید آیة الکرسی چه مقدار و اندازه با اهمیت و همچنین با ارزش می باشد در هیچ حالی آن هم‌را ترک نمی‌کنید، جهت رفع و همچنین از بین بردن معظلات و مسائل و مشکلات خود به آیة الکرسی پناه ببرید، در صورتی که مشکلی دارید و همچنین یا در صورتی که گرفتارید، در صورتی که بیمارید، در صورتی که تمام در‌های آن عالم به روی تو بسته شده می باشد، چرا از آیة الکرسی غافلید؛ با ایمان کامل و همچنین نظر به اثر بخوانید و همچنین پس نتیجه آن می شود که بگیرید و همچنین خیلی زیاد احادیث موجود می باشد که از آن آیه با عظمت و همچنین اهمیت آن هم در سفر، تقویت حافظه، نور چشم، رفع ترس و همچنین در امان ماندن از بلا و همچنین … یاد کرده‌اند.

انتهای پیام

جهت تقویت حافظه چه دعاهایی بخوانیم؟ در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان