تشویق به فکر کردن و اندیشیدن ویژگی فرهنگ اسلامی و همچنین شیعی می باشد

%name تشویق به فکر کردن و اندیشیدن ویژگی فرهنگ اسلامی و همچنین شیعی می باشد

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی نوری‌همدانی با گفتن آنکه شیعیان بایستی و حتما فرهنگ غنی شان را به شهروندان و مردم شهر دنیا بشناسانند و همچنین آنان را تشویق به فکر کردن و اندیشیدن کنند، اظهار کرد: تشویق به فکر کردن و اندیشیدن شامل ویژگی های فرهنگ اسلامی و همچنین شیعی می باشد و همچنین مسلمانان نیز بایستی و حتما افرادی متفکر، دقیق و همچنین هوشیار باشند.

به به گفته شفقنا، آن مرجع تقلید در اولین دوره مشترک تعالی اساتید و همچنین نخبگان بسیجی حوزه های علمیه استان های خراسان رضوی،  قم، تهران و همچنین اصفهان، در مشهد در مجتمع آموزشی فرهنگی امامت مشهد با گفتن آنکه خط رسالت و همچنین امانت داران آنان یعنی فقیهان از حضرت آدم آغاز شده، ابراز داشت: آن خط رسالت همچنان ادامه خواهد داشت و همچنین ما نیز رسالت خود را در راستای انبیا و همچنین ائمه اطهار(ع) و همچنین به عنوان فضیلتی پهناور و بزرگ می دانیم.

او با گفتن آنکه قرآن کریم همواره تاکید بر آن داشته که بایستی و حتما حرکت و همچنین جوشش داشته باشید و همچنین همواره تو در آن حرکت دخیل هستید، تصریح کرد: امروز عده ای جهت تبلیغ دین بایستی و حتما به حوزه های علمیه قدم گذاشته و همچنین راه امثال شیخ طوسی و همچنین علامه حلی ها را با اخلاص و همچنین اراده و همچنین جدیت بپیمایند.

آیت الله نوری همدانی با گفتن آنکه ما گاهی فقه را منحصر در حوزه ها و همچنین احکام عملی می دانیم در صورتی که فقه در لغت معنای وسیع‌تری دارد، خاطر نشان کرد: فقه در قرآن در همه ابعاد زندگی اسلامی دستوراتی دارد و همچنین کسی که همه آن رهنمودها را درک کند و همچنین بتواند به خوبی بفهمد، آن فرد، یک فقیه اسلامی و همچنین قرآنی می باشد.

او با گفتن آنکه معارف فقهی به ۱۰ قسمت تقسیم می‌می شود، ادامه داد: اولین مرحله تفقه در دین، کسب معارف اعتقادی و همچنین ایمانی می باشد و همچنین بایستی و حتما در حوزه های علمیه ایمان و همچنین عقیده با استدلال و همچنین برهان ساخته یا ایجاد می شود.

آن مرجع تقلید با اشاره به معارف عبادی به عنوان دومین مرحله تفقه در دین، گفتن کرد: اسلام جهت آنکه مسلمانان با خداوند متعال ارتباط داشته باشند عبادت را قرار داده می باشد که ارتباط انسان با خداوند متعال را حفظ و همچنین تحکیم می‌کند.

او با اشاره به سخنان رهبر انقلاب اسلامی در جمع کارگزاران حج امسال، با گفتن آن که عبادت با برائت از مشرکان توام می باشد، ابراز کرد: یکی از معارف فقه ما معارف عبادی می باشد و همچنین هنگامی که آن عبادت از حالت فرد و همچنین انفرادی به جمع و همچنین اجتماع تغییر پیدا کردن می می شود، ارزنده تر می باشد چراکه عبادت فرهنگی و اجتماعی اتحاد و همچنین وحدت میان مسلمانان را دیدن کردن و نمایش می دهد.

آیت الله نوری همدانی به ضرورت متخلق بودن به اخلاق اسلامی اشاره و همچنین تاکید کرد: معارف اخلاقی سومین  قسمت و بخش  فقه ماست که خیلی زیاد در سعادت انسان ها تاثیر گذار بوده و همچنین متخلق به اخلاق نیک بودن همراه با اجتناب از اخلاق رذیله در فقه اسلامی خیلی زیاد تاکید شده همانطور که خداوند متعال نیز بعد از ۱۱ قسم در سوره ضحی رستگاری را در تخلق به اخلاق نیک می داند.

او با اشاره به معارف اقتصادی به عنوان چهارمین قسمت و بخش از فقه اسلامی با گفتن آن که امروز مساله بانک ها جهت تو اساتید مساله بزرگی می باشد و همچنین بایستی و حتما به نحوی از مال در مسیر تولید و همچنین اشتغال بهره بری و استفاده کرد، گفت: موضوع تحصیل و همچنین توزیع مال در قرآن بارها مورد تاکید بوده و همچنین با بررسی کردن شایسته مساله بانک ها می قدرت به نحوی تولید و همچنین اشتغال را راه انداخت و همچنین بحث فقر در جامعه را با مدیریت دارایی ها از بین برد.

آن مرجع تقلید در ادامه ضمن اشاره به معارف مدنی به عنوان قسمت و بخش پنجم از معارف فقهی، به رساله حقوق امام و پیشوا سجاد(ع) به عنوان بهترین مصداق تبیین معارف مدنی اشاره و همچنین ابراز کرد: معارف مدنی کیفیت معاشرت انسان ها را گفتن می کند.

او با گفتن آنکه گاهی بعضی ها جهت تضعیف اسلام گفتن می کنند که در فقه نقل شده مسلمانان بایستی و حتما با کفار همواره در حال جنگ باشند در صورتی که هرگز اینگونه نیست، گفتن کرد: قرآن دستور داده با کفار با عدالت و همچنین خوبی رفتار کنید ولی باید توجه داشت با افرادی که با دین تو در ستیز خواهند بود و همچنین با تو کینه ای دارند بجنگید همانطور که امروز نیز کشورهایی که به روش صریح با اسلام عداوت دارند معین خواهند بود و همچنین بنا بر معارف مدنی بایستی و حتما راه معاشرت و همچنین نحوه برخورد با آنان را از زبان قرآن درک کرد.

آیت الله نوری همدانی با گفتن آنکه هر یک از تو طلاب بایستی و حتما نمونه باشید چراکه اسلام دین صداقت، محبت و همچنین عدالت می باشد، افزود: بنابر احادیث انسان ها یا برادر دینی و همچنین یا برادر در خلقت خواهند بود که بدین سان بایستی و حتما با همه برخورد مناسب داشت و همچنین الگو و همچنین نمونه بود.

او با اشاره به معارف سیاسی به عنوان ششمین قسمت و بخش دیگر از معارف فقهی اظهار کرد: اسلام دینی می باشد که همواره با سیاست توام بوده و همچنین بسیاری از آیات، مدیریت را گفتن می کند.

آن مرجع تقلید در ادامه ضمن اشاره به هفتمین معرفت فقهی بعنوان معارف فرهنگی، با گفتن آن که مسلمانان در موضوع فرهنگ خیلی زیاد غنی خواهند بود و همچنین فرهنگ شیعه فرهنگ ویژه ای می باشد، گفتن کرد: ما امروز در حوزه فرهنگ کتبی همچون نهج البلاغه و همچنین صحیفه سجادیه را داریم که بایستی و حتما در حوزه های علمیه تدریس شوند و همچنین یکی از ویژگی های فرهنگ ما نیز آن هم می باشد که به اهل بیت(ع) می رسد.

او با گفتن آن که شیعیان بایستی و حتما فرهنگ غنی شان را به شهروندان و مردم شهر دنیا بشناسانند و همچنین آنان را تشویق به فکر کردن و اندیشیدن کنند، اظهار کرد: تشویق به فکر کردن و اندیشیدن شامل ویژگی های فرهنگ اسلامی و همچنین شیعی می باشد و همچنین مسلمانان نیز بایستی و حتما افرادی متفکر، دقیق و همچنین هوشیار باشند.

آیت الله نوری همدانی در ادامه با اشاره به معارف حکومتی بعنوان هشتمین قسمت و بخش غیره ای از معارف فقهی  با تاکید بر لزوم حکومت سالم و همچنین کارآمد جهت اداره مسائل جامعه ابراز کرد: امام و پیشوا علی(ع) در نهج البلاغه آن چنین گفتن می کند که ما به دنبال رقابت بر سر حکومت نیستیم بلکه می‌خواهیم از مظلومان دفاع و همچنین احکام خداوند تبارک و تعالی را اقامه کنیم.

او با گفتن آن که هر کس امر خداوند را بهتر اجرا کند می تواند حکومت را نیز ساخته یا ایجاد کند، گفت: ولایت فقیه مساله کاملا روشن می باشد و همچنین امام و پیشوا خمینی(ره) آن عارف حماسه آفرین، قهرمان عرصه قلم و همچنین گفتن که فرمایشاتش دنیا را به لرزه در می آورد، توانسته بود حکومت انقلاب اسلامی را تاسیس کند که در دنیا تحولی شگرف را ساخته یا ایجاد کرد؛ همچنین اسلام در دوران غیبت ، حافظ و همچنین مجری می خواهد که در زمان غیبت امام و پیشوا معصومان، فقیهان حکومت آن مسئولیت را بر عهده دارند.

آن مرجع تقلید با اشاره به معارف جهادی و همچنین امر به معروف و همچنین نهی از منکر به عنوان نهمین و همچنین دهمین قسمت و بخش غیره ای از معارف فقهی، گفتن کرد:جهاد سه نوع دارد که یکی جهت دعوت کفار به اسلام، دومی جهت دفاع از مرزهای اسلامی و همچنین غیره ای جهت جلوگیری از فساد می باشد.

آیت الله نوری همدانی با گفتن آن که علمای ما تفقه در دین داشتند و همچنین همزمان در میدان جنگ نیز پای کار می آمدند، گفت: قرآن دستور داده که مسلمانان بایستی و حتما آمادگی فکری، روحی و همچنین فیزیکی خود را در مواجهه با دشمنان حفظ کنند و همچنین بدون شک در صورتی که زمان جنگ تحمیلی تو طلاب و همچنین روحانیون به میدان نمی آمدید آن انقلاب نیز پیشرفت نمی کرد.

او با گفتن آن که علما و همچنین روحانیون در آغاز انقلاب کفن پوش به میدان آمدند که امروز نیز بایستی و حتما همانطور باشد، افزود: امروز هم شرایط مهم‌تر از آن هم دوران می باشد و همچنین دشمنان نظام و همچنین انقلاب همه قدرتشان را جهت از بین بردن اسلام بسیج نموده اند، بنابراین حوزه‌ها بایستی و حتما انقلابی باشند، آن انقلاب را نگاه داشته و همچنین در درس‌هایشان در مورد مبانی و همچنین ارکان انقلاب صحبت کنند.

آن مرجع تقلید با گفتن آن که همه پیامبران خداوند تبارک و تعالی در یک دست کتاب هدایت و همچنین در دست دیگر شمشیر داشتند که امروز نیز بایستی و حتما تفقه در دین توامان با مبارزه با دشمنان باشد، گفتن کرد: هنگام و زمانی که آرایش نظامی صورت می گیرد در صف اول حافظان قرآن، در صف دوم فقها و همچنین در صف سوم اشخاص شجاع قرار دارند؛ بنابراین با عنایت به تاکیدات رهبر انقلاب اسلامی بر حوزه انقلابی بایستی و حتما اساتید بسیجی پا در میدان عمل گذاشته و همچنین ضمن حفظ انقلاب شهروندان و مردم شهر را نیز با خود همراه کنند.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

تشویق به فکر کردن و اندیشیدن ویژگی فرهنگ اسلامی و همچنین شیعی می باشد در تاریخ ۲۰۱۸-۰۷-۱۹ ۱۹:۳۰:۴۱ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان