تساوی محبت به فرزندان در شیوه فاطمه (س)

%name تساوی محبت به فرزندان در شیوه فاطمه (س)

شفقنا-از مهمترین نکاتی که در زندگانی کودکان نقشی بس بااهمیت دارد و همچنین گاه رعایت نکردن آن هم صحنه های خیلی زیاد دردناک و همچنین ناخوش و غمگین کننده ای می آفریند، تبعیض در محبت به کودکان می باشد.

بعضی پدران و همچنین مادران به تصوری ناصحیح، گمان می کنند اختیار اظهار احساسات خود و همچنین اختیار فرزندان و همچنین دارایی ها خویش را دارند و همچنین از آن روی می توانند به هر کس خواستند ببخشند. و همچنین از هر که خواستند دریغ کنند. و همچنین به هر کس خواستند و همچنین به هر مقداری که دلشان خواست اظهار محبت و همچنین ابراز احساسات کنند و همچنین از آن روی به بعضی کودکان خود توجه ویژه ای می کنند، اظهار محبت اکثرا و بیشتر، توجه زیادتر، کمک های اقتصادی و مالی و همچنین هدیه های فراوان تر به بعضی کودکان نمونه های بارز آن تبعیض در محبت می باشد.

آنان با آن کار تخم دشمنی و همچنین کینه و همچنین حسادت را در دل پاک کودکان می کارند و همچنین چه میوه های تلخ و همچنین ناگوار و همچنین چه حاصلی شوم به دست می آورند.

بعضی دیگر از پدر و همچنین مادران گمان می کنند کودکان قدرت فهم مسائل ارتباطی و همچنین عاطفی را ندارند و همچنین نمی توانند محبتهای آنان به دیگر کودکان را بفهمند و همچنین یا آنکه دل شکسته آنان را می قدرت با هدیه ای کوچک به دست آورد از آن روی به یکی از فرزندان توجه بی حساب و همچنین به غیره ای بی اعتنایی بی مقدار و اندازه می کنند و همچنین گاه می خواهند با هدیه ای جبران آن بی توجهی ها و همچنین عدم رعایت تساوی در اظهار محبت و همچنین ابراز احساسات را بنمایند.

آنان نمی دانند که هیچ نگاه محبت آمیز پدر و همچنین مادر به یکی از کودکان از دید تیزبین دیگر فرزندان پنهان نمی ماند و همچنین اثر مضر و همچنین بد بیاد مانده از یک رفتار تبعیض آمیز با هیچ هدیه و همچنین تفریحی و سرگرم شدن از ذهن کودک زدوده نمی می شود.

در آن ارتباط و رابطه روایات بسیاری رسیده می باشد ما تنها به دو روایت اشاره کرده سپس به آن نقطه مهم در زندگی زهرا (س) توجه می کنیم.

امام و پیشوا صادق (ع) فرمود: پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم (ص) مردی را دید که دو پسر داشت یکی را بوسید و همچنین غیره ای را نبوسید. رسول اکرم ۳ به او اعتراض کرده فرمود: چرا بین آن هم دو به تساوی رفتار نکردی؟

امام و پیشوا باقر (ع) فرمود: به خداوند تبارک و تعالی سوگند بعضی فرزندانم را بر روی زانویم می نشانم و همچنین خیلی زیاد به او محبت نموده از او تشکر می کنم با آنکه حق با فرزند دیگرم هست ولی جهت حفاظت آن هم فرزند (که حق با اوست) و همچنین نیز حفاظت سایر فرزندانم آن کار را انجام می دهم تا برادران آنگونه که با یوسف رفتار کردند با او همچنین رفتار نکنند.

یعنی توجه کردن به فرزندی که شایستگی آن هم را هم دارد (مثل یوسف پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله) باعث شد دیگر برادران حسادت ورزیده و همچنین کینه او را به دل گرفته در چاهش بیندازند.از آن روی بایستی و حتما همه فرزندان را احترام کرد، حتی آن هم را هم که ظاهرا سزاوار احترام و همچنین توجه و همچنین محبت نیست مورد توجه و همچنین نوازش قرار داد.

علامه مجلسی می گوید: حسن و همچنین حسین (علیهما السلام) در کودکی خط می نگاشتند. امام و پیشوا حسن (ع) به امام و پیشوا حسین رو کرد و همچنین گفت: خط من از خط تو بهتر می باشد. و همچنین امام و پیشوا حسین (ع) گفت: نه بلکه خط من از خط تو نیکوتر می باشد.

پس هر دو نزد مادرشان شتافتند و همچنین گفتند: مادر، بین ما داوری کن. فاطمه (س) نخواست یکی را بر غیره ای برتری داده و همچنین یکی را برنجاند از آن روی گفت: از پدرتان سؤال کنید. آنان نزد پدر آمدند ولی باید توجه داشت امیرالمؤمنین (ع) نیز نخواست یکی را برتری دهد و همچنین غیره ای را آزرده خاطر نماید فرمود: از جدتان رسول خداوند تبارک و تعالی (ص) بپرسید. و همچنین زیرا و به درستی که آن هم دو نزد پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم (ص) آمدند. او فرمود: من داوری نمی کنم…

تا آنکه بالاخره بنا شد فاطمه (س) مجددا بین آنها داوری کند در اینجا فاطمه (س) شیوه خیلی زیاد زیبا و همچنین هنرمندانه ای را انتخاب کرد،تا ضمن پایان گرفتن ماجرا هیچکدام ناخوش و غمگین نشده ضربه عاطفی نبینند. آری فاطمه (س) فرمود: من گردنبندی دارم که شامل چند گوهر می باشد. اکنون بند آن هم را می گشایم و همچنین آن هم گوهرها بر زمین می ریزد تو گوهرها را از زمین برگیرید، هر کس تعداد بیشتری گوهر بدست آورده باشد خط او نیکوتر می باشد…

انتخاب شفقنا از کتاب فاطمه سلام الله علیها بر کرسی تربیت

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

تساوی محبت به فرزندان در شیوه فاطمه (س) در تاریخ ۲۰۱۸-۰۳-۰۸ ۲۱:۱۲:۱۷ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان