به بهانه جام جهانی فوتبال و همچنین کتاب «فوتبال علیه دشمن» اثر سایمون کوپر جنگ در مستطیل سبز

به بهانه جام جهانی فوتبال و همچنین کتاب «فوتبال علیه دشمن» اثر سایمون کوپر جنگ در مستطیل سبز

|به بهانه جام جهانی فوتبال و همچنین کتاب «فوتبال علیه دشمن» اثر سایمون کوپر جنگ در مستطیل سبز از مسیح داراب|

صدای شیعه: آن جمله‌ای می باشد که مترجم کتاب جهت ترغیب مخاطبان، از قول سایمون بارنز نویسنده روزنامه تایمز نقل کرده می باشد. فارغ از قسمت و بخش اول جمله که نشانه جذابیت احتمالی کتاب جهت اهالی فوتبال می باشد؛ قسمت و بخش دوم آن هم دقیقا آن هم چیزی می باشد که سایمون کوپر به خاطر آن هم «فوتبال علیه دشمن» را نوشته می باشد.

فوتبال چیزی فراتر از فوتبال می باشد. یک پدیده که فراتر از یک بازی می باشد و همچنین آن چیزی می باشد که آن «بازی»، «ورزش» و همچنین طبعا آن کتاب (فوتبال علیه دشمن) را نه‌تنها جهت فوتبالی‌ها بلکه جهت همه دوست داشتنی و جذاب می کند.

سایمون کوپر در کتابش به اقتدار و قدرت و همچنین نفوذ فوتبال در عرصه‌های غیر‌فوتبالی می‌پردازد؛ از تاثیر پیچیده فوتبال در دگرگونی ساختارهای فرهنگی و اجتماعی، سیاسی و همچنین فرهنگی، از به‌هم‌پیوستگی و همچنین از‌هم‌گسستگی ملیت‌ها و همچنین قومیت‌ها، از توافق و همچنین تقابل فرهنگ‌ها و همچنین تمدن‌ها تا باور آنکه آن ورزش عجیب و همچنین محبوب مرزهایی فراتر از آن هم خطوط سپید پیرامون مستطیل‌های سبز دارد؛ مرزهایی نا‌پیدا و همچنین ناشناخته به وسعت جهان.

  شهرآوردها و همچنین جنگ‌های سیاسی، مذهبی و همچنین طبقاتی

اقتصاد و همچنین سیاست نقش خیلی زیاد پررنگی در حاشیه و همچنین حتی متن فوتبال دارند. جامعه از آن پدیده متاثر می باشد. حتی در سال شمسی‌های دورتر فوتبال اسلحه‌ای جهت جدال‌های مذهبی هم بوده می باشد. بسیاری از شهرآوردها یا بازی‌های مطرح در جهان، معرکه قطب‌بندی‌های سیاسی، مذهبی، فرهنگی – فرهنگی و اجتماعی یا طبقاتی جامعه بوده‌اند. فی‌المثل شهرآورد «گلاسکو» پایتخت اسکاتلند، آوردگاه جنگ‌های مذهبی «کاتولیک‌ها» و همچنین «پروتستان‌ها» در قالب رویارویی «سلتیک» و همچنین «گلاسکو رنجرز» و همچنین جدال «اینتر» و همچنین «ای. سی میلان» در واقع تقابلی میان «مهاجران طبقه کارگر» برابر «محلی‌های طبقه متوسط» بود. حتی استادیومی که دربی میلان در آن هم برگزار می‌می شود هم متاثر از آن درگیری‌هاست. هواداران میلان آن هم را «سن سیرو» و همچنین طرفداران اینتر آن هم را «جوزپه مه‌آتسا» می‌نامند. در انگلستان جدال «لیورپول» و همچنین «منچستر» یونایتد یا در آرژانتین تقابل «ریورپلاته» و همچنین «بوکاجونیورز» هم به دلایل غیرفوتبالی اهمیت پیدا کرده‌اند. مثلا در دید عمومی شهروندان و مردم شهر آرژانتین بوکاجونیورز تیمی ا‌ست از قشر ضعیف و همچنین فقیر جامعه و همچنین در سوی مقابل، ریورپلاته، قشر مرفه جامعه را تمثیل می‌کند. در اسپانیا ال‌کلاسیکوی مشهور، نماد استقلال‌طلبی و همچنین نبرد سیاسی ایالت کاتالونیا به مرکزیت شهرستان بارسلونا با حکومت فدرال مرکزی مادرید می باشد. حتی در کشور خود ما هم اهمیت فوتبال به چیزی ورای آن هم برمی‌گردد. شهرآورد تهران، بین استقلال و همچنین پرسپولیس یا آن هم تاج و همچنین شاهین سابق، تقابل تیمی شاهنشاهی و همچنین حکومتی با تیمی مردمی و همچنین کارگری بود. حتی شاهین به دلیل توهین به شاه و همچنین خانواده سلطنتی توسط یکی از کارگزاران دربار تعطیل شد و همچنین بعد از آن هم بود که بازیکنان شاهین به پرسپولیس پیوستند و همچنین مجددا آن دوگانه احیا شد.

  از فوتبال به سیاست

۶ ماه بعد از نوشتن آن کتاب توسط سایمون کوپر، سیلویو برلوسکونی غول رسانه‌ای ایتالیا اولین نخست‌وزیری می‌می شود که از فوتبال به عرصه سیاست وارد می‌می شود. او که در ۱۹۸۶ مالک باشگاه میلان شده بود و همچنین بعد از تغییر پیدا کردن کردن میلان به تیمی مدرن و همچنین ثروتمند که در ۱۹۸۹ قهرمان اروپا شد و همچنین درنهایت به نخستین نخست‌وزیر ایتالیای بعد از جنگ جهانی تغییر پیدا کردن شد که همه دوره قوانین و قانونی نخست‌وزیری اش را به‌روش کامل بر مسند اقتدار و قدرت به پایان رساند. نویسنده در آن کتاب جرج بوش پسر را برلوسکونی آمریکا می‌نامد و همچنین معتقد می باشد او هم از مدل برلوسکونی تبعیت کرده منتها در اسپورت و ورزشی که در آمریکا اهمیتش برابر با اهمیت فوتبال در جهان می باشد. کوپر می‌نویسد جرج پسر بعد از کارنامه‌ای متوسط در دانشگاه و همچنین ناکامی در انتخابات کنگره و همچنین عدم موفقیت در تجارت نفت در سال شمسی ۱۹۸۹ به یکی از دوستانش گفته بود: «می‌دانی که می‌توانستم فرماندار [تگزاس] شوم، ولی باید توجه داشت من اساسا محصول رسانه‌ها هستم. هرگز هیچ کاری نکرده‌ام

جرج پسر به همراه دوستانش باشگاه بیسبال رنجرز تگزاس را می‌خرد. مدیرعامل می‌می شود و همچنین از همین طریق ارتباطات فرهنگی و اجتماعی‌اش با شهروندان و مردم شهر را اکثرا و بیشتر و همچنین اکثرا و بیشتر می‌کند. تیم شروع به بردن می‌کند و همچنین بوش روزبه‌روز نزد تگزاسی‌ها محبوب و همچنین محبوب‌تر می‌می شود. در ۱۹۹۴ مجددا وارد مبارزات انتخاباتی می‌می شود و همچنین هنگام و زمانی که از سوابقش می‌پرسند تنها و فقط در مورد بیسبال حرف می‌زند. بالاخره به‌عنوان فرماندار انتخاب می‌می شود و همچنین پله‌های ترقی در نظام سیاسی آمریکا را تا ریاست‌جمهوری طی می‌کند. شاید بلیت بیسبال بیش از رای الکترال در ریاست‌جمهوری بوش اثرگذار بوده می باشد.

  جنگ جهانی ملت‌ها

فوتبال جنگ بین کشورهاست. مثال معروفش برد آرژانتین در مقابل انگلستان در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک بود. دیه‌گو مارادونا از وسط زمین هر انگلیسی که روبه‌رویش بود را دریبل زد و همچنین درنهایت توپ را تغییر پیدا کردن به «گل قرن» کرد. قبل از آن گل هم در حالی که توپ بین او و همچنین دروازه‌بان حریف بود به هوا پرید و همچنین با دست به توپ ضربه زد و همچنین آن هم را گل کرد تا شهروندان و مردم شهر آرژانتین آن هم دست را «دست خداوند تبارک و تعالی» بنامند. در زمان نخست‌وزیری مارگارت تاچر در سال شمسی ۱۹۸۲ بر سر جزایر مالویناس یا به قول انگلیسی‌ها فالکلند جنگی ۷۴روزه اتفاق افتاد که با شکست آرژانتینی‌ها به پایان رسیده بود و همچنین حالا دو سال شمسی بعد مارادونا یک تنه انتقام شکست یک کشور در جنگ را از انگلیسی‌ها گرفته بود. حتی زمانی که هلند در برابر آلمان در جام ملت‌های اروپا در سال شمسی ۱۹۸۸ پیروز شد ۹ میلیون هلندی یعنی بیش از ۶۰ قسمت و بخش جمعیت آن کشور در آن هم سال شمسی به خیابان‌ها ریختند و همچنین عظیم‌ترین گردهمایی عمومی بعد از آزادی از مسلط بودن و تسلط داشتن ارتش رایش سوم در جنگ جهانی اول را شکل دادند. آن هم زمان یکی از مبارزان نهضت مقاومت هلند در برنامه جذاب و جالب و خوب‌ای تصویری و تلویزیونی در مورد آن بازی گفته بود: «احساس می‌شد انگار بالاخره در جنگ پیروز شده‌ایم

  پرفروش‌ترین کتاب فوتبالی در ایران

سایمون کوپر در کتاب «فوتبال علیه دشمن» به نسبت بین فوتبال و همچنین سیاست بیش از پیوند فوتبال با اقتصاد یا فرهنگ توجه کرده می باشد. او به ۲۲ کشور جهان سفر کرده می باشد تا تاثیرات سیاست بر فوتبال و همچنین اثراتی که فوتبال بر سیاست داشته می باشد را ببیند و همچنین روایت کند. به تعبیر او فوتبال جنگ‌ها را آغاز می‌کند و همچنین به پایان می‌رساند.

فوتبال علیه دشمن در سال شمسی ۱۹۹۳ در ۱۹ فصل به چاپ رسید و همچنین ۱۰ سال شمسی بعد با افزودن دو فصل دیگر و همچنین ضمیمه تجدید چاپ شد. عادل فردوسی‌پور ترجمه آن کتاب را در تابستان داغ ۸۸ آغاز کرد و همچنین در بهار سال شمسی بعد توسط نشر چشمه نشر یافته شده شد. «فوتبال علیه دشمن» پرفروش‌ترین کتاب فوتبالی در ایران بوده می باشد.

منبع: فرهیختگان

انتهای پیام

به بهانه جام جهانی فوتبال و همچنین کتاب «فوتبال علیه دشمن» اثر سایمون کوپر جنگ در مستطیل سبز در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان