آیت الله مکارم شیرازی: علم رجال پایه محکمی جهت فقه و همچنین استنباط احکام از روایات می باشد

%name آیت الله مکارم شیرازی: علم رجال پایه محکمی جهت فقه و همچنین استنباط احکام از روایات می باشد

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی گفت: در صورتی که علم رجال نباشد فقیه و همچنین فقاهت هر دو لنگ می می شود زیرا و به درستی که علم رجال وضع سند را مشخص می سازد از آن رو علوم مهم اسلامی علم رجال بوده که از قدیم در میان اهل سنت و همچنین شیعه وجود داشته می باشد.

به نقل از شفقنا، آن مرجع تقلید امروز در مراسم رونمایی از کتاب الجامع فی الرجال به بررسی آیت الله حسینی قزوینی با اشاره به اعتبار رجال در روایات عنوان کرد: یکی از علوم مهم اسلامی در فتوا و همچنین فقاهت و همچنین شناخت سند روایت، علم رجال می باشد.

او افزود: منظور از رجال آن می باشد وضع افرادی که سند روایت واقع می شوند از نظر وثاقت و همچنین عدم وثاقت روشن می شود.

آیت الله مکارم شیرازی گفتن کرد: در صورتی می قدرت به روایت اعتماد کرد که تمامی رجال آن هم سند و همچنین راویان معتبر باشند و همچنین به چند واسطه به معصومین(ع) برسند و همچنین آن واسطه‌هایی که از یکدیگر سخن نقل می کنند بایستی و حتما اوضاع شان مشخص می شود تا بتوان به آن هم اعتماد کرد و همچنین بر اساس آن هم فتوا داد.

او تصریح کرد: در صورتی که علم رجال نباشد فقیه و همچنین فقاهت هر دو لنگ می می شود زیرا و به درستی که علم رجال وضع سند را مشخص می سازد از آن رو علوم مهم اسلامی علم رجال بوده که از قدیم در میان اهل سنت و همچنین شیعه وجود داشته می باشد.

آن مرجع تقلید اظهار کرد: بدون اطلاع از علم رجال نمی قدرت فتوایی داد و همچنین قدمی برداشت؛ آن علم پایه محکمی جهت فقه و همچنین استنباط احکام از روایات معصومین(ع) می باشد.

او خاطرنشان کرد: علم رجال مسائل تاریخی را نیز در بر می گیرد جهت نمونه نیت و اراده داریم تاریخ تولد و همچنین شهادت معصومین(ع) را بدانیم که گاهی متواتر و همچنین مسلم می باشد و همچنین گاهی مسلم نیست جهت آنکه آن مسائل تاریخی مهم روشن می شود چاره ای به جز رجوع به علم رجال نداریم.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اهمیت رجال گفت: از زمان معصومین(ع) به تا حال آن علم در میان ما بوده می باشد و همچنین هر چه زمان قبل علم گسترش بیشتری پیدا کرده می باشد و همچنین در آن باره کتب رجال خوبی نوشته شده می باشد.

او یادآور شد: یکی از آن آثار کتاب الجامع فی العلم الرجال می باشد که مرحوم آیت الله حاج شیخ موسی زنجانی از علمای قرن چهاردهم آن هم را گردآوری کرده می باشد.

آن مرجع تقلید به امتیازات آن کتاب اشاره کرد و همچنین گفتن داشت: امتیاز اول جامعیت اثر می باشد؛ ۱۹ هزار راوی را در آن کتاب بررسی کردن کرده اند در حالی که در کافی ۴ هزار راوی نامشان ذکر شده می باشد.

او گفتن کرد: ایشان همه کتاب های روایتی شامل کتب اربعه و همچنین بحارالانوار را بررسی کردن کرده و همچنین همه راویان درون کتاب ها را استخراج کرده و همچنین مورد بحث قرار داده می باشد و همچنین آن جامعیت و همچنین گسترش خیلی زیاد قابل توجه می باشد.

آیت الله مکارم شیرازی عنوان کرد: از دیگر امتیازات آن مجموعه آن هم می باشد که به سراغ کتاب اهل سنت نیز رفته تا در صورتی که نام رجال شیعه در آثار اهل سنت باشد از آن هم خارج نماید او همچنین توجه ویژه ای به صحیحین می دهد .

او متذکر شد: نام عده بسیاری از شیعیان در کتاب های سنت وجود دارد و همچنین در آن کتاب سوابق رجال شیعه را از کتاب های اهل سنت آورده می باشد، آنکه اهل سنت نیز به رجال شیعه اهمیت می دهند ویژگی خوبی جهت بررسی خواهد بود.

آن مرجع تقلید خاطرنشان کرد: یکی دیگر از ویژگی های کتاب آن می باشد بسیاری از اشخاص مجهول الحال را با بررسی معلوم الحال کرده می باشد.

او به دیگر مزایای کتاب اشاره و همچنین تصریح کرد: در بسیاری از کتب رجال نکاتی به صورت مجهول آمده می باشد ایشان قناعت به مجهول نکرده و همچنین به سراغ قرائن و همچنین راوی و همچنین روایات رفته تا بتواند مجهول را از مجهولیت در بیاورد آن که انسان از کنار نقطه مجهول عبور کند آسان می باشد ولی باید توجه داشت آنکه از طریق قرائن، مجهول را معلوم سازیم کار مهمی می باشد.

آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: به روش کلی کتاب شامل امتیازات و همچنین ویژگی های برجسته و همچنین اقدامی خوب می باشد که زیر نظر حجت الاسلام قزوینی گرفته شده می باشد.

او ادامه داد: آن کتاب به صورت خطی قابل عرضه نبود و همچنین سالها در نگارش آن کتاب تلاش شد و همچنین اغلاط اصلاح گردید و همچنین آدرس های ناقص در پاورقی آمد و همچنین به صورت جامعی گردآوری شد و همچنین در ۱۲ جلد به چاپ رسید.

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

آیت الله مکارم شیرازی: علم رجال پایه محکمی جهت فقه و همچنین استنباط احکام از روایات می باشد در تاریخ ۲۰۱۸-۰۷-۱۲ ۱۵:۰۷:۴۸ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان