آیت الله جوادی آملی: کسی که با آبروی مسلمانی معامله می‏ کند از درون آتش می‏ گیرد

%name آیت الله جوادی آملی: کسی که با آبروی مسلمانی معامله می‏ کند از درون آتش می‏ گیرد

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی گفت: کسی که با آبروی مسلمانی معامله می‏ کند، از درون آتش می‏ گیرد؛ نه از بیرون. آن شخص دیگر شبها خواب ندارد. هرچه قرص خواب بخورد، باز هم به خواب نمی ‏رود.

به به گفته شفقنا، آن مرجع تقلید در پاسخ به آن سوال که چگونه خود را از وسوسه‏ های شیطان برهانیم و همچنین  بر انظار و افکار شیطانی خود پیروز شویم؟ گفتن داشت: ابلیس دشمنی بیرونی می باشد و همچنین تا پایگاهی در درون نداشته باشد، نمی‏ تواند به انسان ضربه بزند. کار شیطان صدور سم به درون انسان می باشد. در صورتی که کسی که می ‏خواهد غیره ای را با سم از پای درآورد، آن هم را در جیب شخص بگذارد، تأثیری در او همچنین ندارد یا در صورتی که سم را به او بخوراند و همچنین او بالا بیاورد، باز هم اثری ندارد. دستگاه گوارش بایستی و حتما سم را قبول کند و همچنین آن هم را جذب کند تا بعد از وارد شدن به خون، اثر زیانبار خود را به جای بگذارد.

وسوسه‏ ها نیز چنین می باشد: هوا، هوس و همچنین شهوترانی‏ های گوناگون که رقیق ‏ترین و همچنین سبک‏ترین آن هم در جوانها و همچنین سنگین‏ ترین آن هم در سالمندان، به صورت حب جاه و همچنین مقام دیدن می‏ می شود، نشانه تأثیر سم می باشد.

واپسین عقبه‏ ای که بزرگان سیر و همچنین سلوک از آن هم نجات می‏ یابند، «مقام خواهی» یا همین بازی هایی می باشد که بسیاری به آن هم گرفتارند. در صورتی که کسی از تعاریف و همچنین القابی که به او می‏ دهند، لذت ببرد، معلوم می‏ می شود که سم در او اثر کرده می باشد . وجود تبریک و مبارک امیرمؤمنان(ع) در عهدنامه مالک اشتر فرمود: شیطان همواره در پی حمله می باشد: هنگام و زمانی که کسی از تو تعریف می‏ کند، بایستی و حتما مواظب باشی، زیرا و به درستی که در خط مقدم آتش شیطان قرار گرفته‏ ای. [۱]

کسی که با آبروی مسلمانی معامله می‏ کند، از درون آتش می‏ گیرد؛ نه از بیرون. آن شخص دیگر شبها خواب ندارد. هرچه قرص خواب بخورد، باز هم به خواب نمی‏رود. هرچه بستر نرم فراهم کند، باز هم خواب ندارد. زمانی انسان بر تشک نرم می‏ خوابد، و همچنین زمانی آن تشک پر از تیغ می باشد. انسان بر روی آن تشک به هر طرف بغلتد، تیغ می‏ خورد. تیغی که از درون انسان بر می‏ خیزد، با قرص خواب برطرف نمی‏ می شود.

چه آساید به هر پهلو که گردد ٭٭٭٭ کسی کز خار سازد او نهالین [۲]

در روایات ما آمده می باشد: جهت انجام هر کار «بسم اللّه الرحمن الرحیم» بگویید [۳]؛ یعنی کاری که نیت و اراده انجام آن هم را دارید، بایستی و حتما به گونه‏ ای باشد که در مدخل ورودی آن هم بتوان گفت: «خدایا به نام تو».

به آن ترتیب، ما هیچ کاری را بدون مطالعه، فکر کردن و اندیشیدن و همچنین عاقبت سنجی انجام نمی‏ دهیم؛ و همچنین همچنین و علاوه بر آن، کارهایی را انجام می‏ دهیم که بتوانیم در ابتدای آن هم بگوییم: «خدایا با نام تو آغاز می‏ کنم». چنین کاری یا واجب می باشد یا مستحب. حرام و همچنین مکروه را نمی‏ قدرت با نام خداوند تبارک و تعالی انجام داد. با آن تمهید شیطان همواره در اسارت ماست.

پاورقی………………………

[۱]. «إیاک و همچنین الإعجاب بنفسک و همچنین الثقه بما یعجبک منها و همچنین حُبّ الاطراء فإن ذلک من‏أوثق فرص الشیطان»؛ نهج البلاغه، نامه ۵۳.

[۲]. دیوان شمس، ص ۷۰۷، ش ۱۸۹۸.

[۳]. وسائل الشیعه، ج ۷، ص ۱۷۰

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

آیت الله جوادی آملی: کسی که با آبروی مسلمانی معامله می‏ کند از درون آتش می‏ گیرد در تاریخ ۲۰۱۸-۰۷-۰۳ ۱۱:۲۴:۵۷ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان