آثار و همچنین برکات صدقه از دیدگاه قرآن

آثار و همچنین برکات صدقه از دیدگاه قرآن

|آثار و همچنین برکات صدقه از دیدگاه قرآن از مسیح داراب|

معظلات و مسائل و مشکلات اقتصادی یکی از مهم‌‌ترین چالش‌های هر اجتماع انسانی می باشد؛ زیرا فقدان آسایش و همچنین رفاه اقتصادی به حوزه آرامش روانی نیز کشیده شده و همچنین امنیت روانی اجتماع را در معرض خطر قرار می‌دهد. از آن رو در آموزه‌های قرآنی، ارتباط مستقیمی میان آسایش با آرامش ساخته یا ایجاد شده و همچنین تامین اوضاع مناسب اقتصادی عاملی مهم در امنیت و همچنین آرامش فرهنگی و اجتماعی و همچنین روانی اشخاص اجتماع دانسته شده می باشد.

آموزه‌های اسلام، به سبب نقش قوامیت قسمت و بخش اقتصاد در سرپایی اجتماع، بر آن هم می باشد تا انواع راهکارها را جهت مدیریت صحیح و همچنین سالم اقتصادی و همچنین حل و همچنین فصل معظلات و مسائل و مشکلات و همچنین چالش‌های اقتصادی ارائه دهد. یکی از مهم‌ترین راهکارهای قرآنی جهت مدیریت معظلات و مسائل و مشکلات اقتصادی بخشی از اشخاص اجتماع، بهره‌گیری از سنت صدقه و همچنین بخشش‌های اقتصادی و مالی بی‌چشمداشت از سوی اشخاص اجتماع می باشد.

خدای غنی حمید جهت تشویق شهروندان و مردم شهر به مشارکت فعال و همچنین مثبت در عرصه تامین مایحتاج و همچنین نیازمندی‌های بعضی از اقشار نیازمند، انواع و همچنین اقسام آثار و همچنین برکات و همچنین ثواب را گفتن می‌کند. البته آموزه‌های قرآن، افزون بر گفتن آن مسائل، به آثار و همچنین برکاتی ‌اشاره می‌کند که نه تنها فرد بخشنده از آن هم بهره‌مند می‌می شود، بلکه به آثاری نیز توجه می‌دهد که اشخاص امت به عنوان اشخاص و همچنین افراد یک اجتماع از آن هم بهره‌مند می‌شوند که شامل آنها، آرامش و همچنین سعادت جمعی و همچنین امنیت فرهنگی و اجتماعی می باشد؛ زیرا بسیاری از معظلات و مسائل و مشکلات امنیتی و همچنین روانی شامل دزدی و همچنین دزدی، راهزنی، جیب‌زنی، کیف‌زنی، تعرض به حریم خصوصی و همچنین فردی یا شخصی اشخاص و همچنین مانند آنها به سبب فقر و همچنین نداری و همچنین گسترش آن هم در اجتماع می باشد. در مطلب حاضر اهمیت صدقه‌دادن و همچنین آثار آن هم بررسی کردن شده می باشد.

اهمیت و همچنین ارزش صدقه

از نظر قرآن، بسیاری از شهروندان و مردم شهر هنگامی متوجه آثار خیلی زیاد مهم و همچنین برکات صدقات می‌شوند که کار از کار قبل می باشد؛ یعنی هنگام و زمانی که از دنیا وفات کرده و همچنین یا در هنگام احتضار و همچنین مردن و مرگ خواهند بود و همچنین پرده‌ها کنار می‌رود و همچنین حقایق هستی را می‌بینند، در آن هم هنگام در می‌یابند که صدقه تا چه مقدار و اندازه مهم و همچنین تاثیرگذار بوده می باشد. از همین رو، در صورتی که امکان داشته باشد تا تنها یک کار انجام دهند، آن هم کار آن هم صدقه دادن می باشد. خداوند تبارک و تعالی در ترسیم حالت محتضر می‌فرماید: و همچنینَأَنْفِقُوا مِنْ مَا رَزَقْنَاکُمْ مِنْ قَبْلِ أَنْ يَأْتِيَ أَحَدَکُمُ الْمَو همچنینْتُ فَيَقُولَ رَبِّ لَو همچنینْلَا أَخَّرْتَنِي إِلَى أَجَلٍ قَرِيبٍ فَأَصَّدَّقَ و همچنینَأَکُنْ مِنَ الصَّالِحِينَ و همچنینَلَنْ يُؤَخِّرَ اللَّهُ نَفْسًا إِذَا جَاءَ أَجَلُهَا و همچنینَاللَّهُ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ؛ و همچنین از آنچه روزى تو کرده‌ایم انفاق کنيد پيش از آنکه يکى از تو را مردن و مرگ فرا رسد و همچنین بگويد: پروردگارا! چرا تا مدتى بيشتر اجل مرا به تاخير نينداختى تا صدقه دهم و همچنین از صالحان و همچنین نيکوکاران باشم؟ ولى هر کس اجلش فرا رسد، هرگز خداوند تبارک و تعالی آن هم را به تاخير نمى‏‌افکند؛ و همچنین خداوند تبارک و تعالی به آنچه می‌کنيد آگاه می باشد. (منافقون، آیات ۱۰ و همچنین ۱۱)

از آن آیات به دست می‌آید که انسان بایستی و حتما فرصت کوتاه عمر را غنمیت شمارد و همچنین از آن هم جهت سعادت دنیا و همچنین آخرت خود و همچنین دیگران بهره گیرد. یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های اقتصادی در تامین سعادت دنیا و همچنین آخرت، دادن صدقات اقتصادی و مالی هر چند اندک حتی از سوی فقیر می باشد؛ زیرا فقیر نیز در صورتی که اندکی از آن هم اندک خویش را بپردازد، نه تنها مالش برکت و همچنین افزایش کمی و همچنین کیفی می‌یابد (بقره، آیه ۲۶۱)، بلکه سعادت را جهت خود و همچنین دیگران در دنیا و همچنین آخرت رقم می‌زند. امام و پیشوا صادق(ع) در آن باره می‌فرماید: ثَلاثٌ مَنْ اَتَى الله‏َ بِواحِدَهًْ مِنْهُنَّ اَو همچنینْجَبَ الله‏ُ لَهُ الْجَنَهًْ اَلاْنْفاقُ مِنْ اِقْتارٍ و همچنینَ الْبِشْرُ لِجَميعِ الْعالَمِ و همچنینَ الاِنْصافُ مِنْ نَفْسِهِ؛ هر کس يکى از اين کارها را به درگاه خداوند تبارک و تعالی ببرد، خداوند بهشت را براى او واجب می‌گرداند: انفاق در تنگدستى، گشاده ‏رويى با همگان و همچنین رفتار منصفانه. (کافی، ج ۲ ، ص ۱۰۳ ، ح ۲) هارون بن عيسى گفته می باشد: امام و پیشوا صادق(ع) از فرزندش محمد پرسید: «چه مبلغ مال نزد تو باقى مانده؟» عرض کرد: «چهل دينار» فرمود: «آنها را بين فقرا تقسيم کن.» عرض کرد: «آن هم وقت ديگر چيزى براى خودمان نداريم!» فرمود: «اين مبلغ را صدقه بده. خداوند تبارک و تعالی جايش را پر مى‏کند. آيا نمى‏دانى که هر چيزى کليدى دارد و همچنین صدقه کليد روزى می باشد.»

محمد، طبق دستور پدر، دارایی ها موجود را صدقه داد. طولى نکشيد و همچنین ده روز بیش‌تر نگذشت که مبلغ‏ چهار هزار دينار از جايى براى حضرت رسيد. پس فرمود: «پسرم! ما، چهل دينار در راه خداوند تبارک و تعالی داديم، خداوند تبارک و تعالی، در عوض، چهار هزار دينار براى ما رسانيد.» (کافی، ج ۴، ص ۹؛ بحارالانوار، ص ۳۸)

از نظر قرآن و همچنین روایات صدقه تنها صدقات اقتصادی و مالی نیست، هر چند که مصداق اتم و همچنین اکمل آن هم چنین می‌نماید، ولی انواع غیره ای از صدقه می باشد که می‌تواند کارساز و همچنین کارگشاتر از حتی صدقات اقتصادی و مالی باشد. به عنوان نمونه امام و پیشوا صادق(ع) می‌فرماید: صَدَقَةٌ يُحِبُّهَا اللّه‏ُ: إِصلاحٌ بَينَ النّاسِ إِذا تَفاسَدوا، و همچنینَتَقارُبٌ بَينَهُم إِذا تَباعَدوا؛ صدقه‌اى که خداوند آن هم را دوست دارد عبارت می باشد از: اصلاح ميان شهروندان و مردم شهر هرگاه ارتباط و رابطه‏شان تيره شد و همچنین نزديک کردن آنها به يکديگر هرگاه از هم دور شدند. (کافى، الاسلامیه، ج۲، ص۲۰۹، ح۱)

در صورتی که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) می‌فرماید: اَلا اُخبِرُکُم بِاَفضَلَ مِن دَرَجَةِ الصّيامِ و همچنینَ الصَّلاَهًِْ و همچنینَ الصَّدَقََهًِْ؟ صَلاحُ ذاتِ البَينِ، فَاِنَّ فَسادَ ذاتِ البَينِ هِىَ الحالِقََهًُْ؛ آيا به چيزى با فضيلت‌تر از نماز و همچنین روزه و همچنین صدقه (زکات) آگاهتان نکنم؟ و همچنین آن هم اصلاح ميان شهروندان و مردم شهر می باشد، زيرا تيره شدن ارتباط و رابطه بين شهروندان و مردم شهر ريشه‌کن کننده دين می باشد. (نهج‌الفصاحه ص ۲۴۰، ح ۴۵۸) بایستی و حتما گفت که اصلاح میان شهروندان و مردم شهر خود می‌تواند از مصادیق صدقه به معنای عام آن هم باشد؛ زیرا صدقه عام شامل صدقات غیر اقتصادی و مالی هم می‌می شود؛ چرا که هر کاری که با صداقت و همچنین خلوص جهت رضایت خداوند تبارک و تعالی انجام گیرد، و همچنین تصدیق ایمان باطنی و همچنین قلبی انسان باشد، به یک معنا صدقه می باشد.

آثار و همچنین برکات فردی و همچنین فرهنگی و اجتماعی صدقه

به هر حال، در آیات و همچنین روایات جهت صدقه عام و همچنین صدقه خاص یعنی صدقه اقتصادی و مالی ارزش و همچنین اهمیت و همچنین آثار و همچنین برکات بسیاری گفتن شده می باشد که شامل آنها می‌قدرت به موارد و همچنین مصادیق زیر ‌اشاره کرد:

۱- افزایش مال و همچنین ثروت: از مهم‌ترین برکاتی که قرآن به عنوان آثار صدقه دادن گفتن می‌کند، افزایش مال و همچنین ثروت می باشد. از نظر قرآن، در صورتی که کسی مشکل اقتصادی و مالی دارد می‌تواند با دادن صدقه آن هم مشکل اقتصادی و مالی خویش را برطرف کند. خداوند تبارک و تعالی می‌فرماید: إِنَّ الْمُصَّدِّقِينَ و همچنینَالْمُصَّدِّقَاتِ و همچنینَأَقْرَضُوا اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا يُضَاعَفُ لَهُمْ و همچنینَلَهُمْ أَجْرٌ کَرِيمٌ؛ در حقيقت مردان و همچنین زنان صدقه‏ دهنده و همچنین آنان که به خداوند تبارک و تعالی وامى نيکو داده‏‌اند ايشان را پاداش، دو چندان گردد و همچنین اجرى نيکو خواهند داشت. (حدید، آیه ۱۸) از نظر قرآن، آن افزایش بیش از هفتصد برابر و همچنین بلکه اکثرا و بیشتر نیز خواهد بود. خداوند تبارک و تعالی می‌فرماید: مَثَل صدقات‏ کسانى که دارایی ها خود را در راه خداوند تبارک و تعالی انفاق مى‌کنند، مثل دانه‌اى می باشد که هفت خوشه بروياند که در هر خوشه‌اى صد دانه باشد؛ و همچنین خداوند براى هر کس که بخواهد آن هم را چند برابر می‌کند و همچنین خداوند گشايشگر داناست‏. (بقره، آیه ۲۶۱) همچنین امام و پیشوا صادق(ع) می‌فرماید: به خداوند تبارک و تعالی قسم سه چيز حق می باشد: هيچ ثروتى بر اثر پرداخت صدقه و همچنین زکات کم نشد، در حق هيچ کس ستمى نشد که بتواند تلافى کند، ولی باید توجه داشت خويشتندارى نمود مگر اينکه خداوند به جاى آن هم به او عزت بخشيد و همچنین هيچ بنده‌‏اى درِ خواهش از شهروندان و مردم شهر را به روى خود نگشود مگر اينکه درى از فقر به رويش باز شد. (بحارالأنوار، ج ۷۵، ص۲۰۹، ح۷۹) از نظر آموزه‌های اسلام، یکی از راه‌های افزایش رزق و همچنین روزی و همچنین بلکه نزول و همچنین فروآوری آن هم، دادن صدقات اقتصادی و مالی می باشد. امام و پیشوا علی(ع) در آن باره می‌فرماید: إستَنزلوا الرِّزقَ بِالصَّدَقَهًْ؛ با صدقه دادن، روزی خود را فرود آورید. (کافی، ج ۴، ص ۳ ، ح ۵؛ تحف العقول، ص ۶۰؛ من لا یحضره الفقیه، ج ۲ ، ص ۶۶ ، ح ۱۷۳۰)

۲- سعادت دنیا و همچنین آخرت: از دیگر آثار صدقات می‌قدرت به سعادت دنیا و همچنین آخرت اشخاص ‌اشاره کرد. کسی که صدقه می‌دهد با دادن صدقه بهشت را جهت خویش در آخرت می‌خرد و همچنین دنیای خویش را نیز بگونه‌ای می‌سازد که کریمانه می باشد. کریم کسی می باشد که از خود ایثار می‌کند و همچنین چشمداشتی ندارد. آن فرد در مرتبه تقوای اخص از سه‌گانه سوم تقوا قرار گرفته و همچنین از برکات آن هم مقام بهره می‌می شود که مخصوص مقربان و همچنین ابرار می باشد. خداوند تبارک و تعالی در آیه ۱۸ سوره حدید از اجر کریم نسبت به صدقه دهنده سخن به میان آورده می باشد که می‌تواند مصداقی از آن هم در زندگی دنیوی حیات کریمانه و همچنین در آخرت حیات طیب باشد که سعادت و همچنین خوشبختی در آن هم تضمین شده می باشد. البته خداوند تبارک و تعالی در قرآن به صراحت از چنین اثری در آیات دیگر سخن بمیان آورده می باشد. شامل می‌فرماید:کسانى که دارایی ها خود را در راه خداوند تبارک و تعالی انفاق مى‌کنند، سپس در پى آنچه انفاق کرده‏‌اند، منّت و همچنین آزارى روا نمى‌دارند، پاداش آنان برايشان نزد پروردگارشان محفوظ می باشد‏، و همچنین بيمى بر آنان نيست و همچنین اندوهگين نمى‌‏شوند. (بقره، آیه ۲۶۲)

۳- دفع بلا، درمان دردها و همچنین دفع قضا: گاهی انسان دچار مشکل و همچنین مصیبتی می‌می شود که بایستی و حتما جهت آن هم چاره‌اندیشی کند که شامل آنها صبر بر مصیبت می باشد و همچنین آنکه جزع و همچنین فزع نکند و همچنین صبر جمیل پیشه گیرد و همچنین به خداوند تبارک و تعالی پناه برد و همچنین استرجاع نماید و همچنین «انا لله‌ و همچنین ‌انا‌ الیه راجعون» بگوید. (بقره، آیات ۱۵۶ و همچنین ۱۵۷) ولی باید توجه داشت گاهی انسان بایستی و حتما پیشگیری کند که گفته‌اند: پیشگیری بهتر از درمان می باشد؛ یا پیشگیری، بهترین درمان می باشد. انسان عاقل کاری می‌کند تا گرفتار مصیبت و همچنین فتنه‌ای نشود. بسیاری از مصیبت‌ها و همچنین فتنه‌ها و همچنین بلایایی که بر سر انسان می‌آید، بخشی از گناهانی می باشد که خداوند تبارک و تعالی شخص را بدان مجازات کرده می باشد؛ هر چند که خداوند تبارک و تعالی از بسیاری از گناهان خلق می‌گذرد، ولی بعضی از آنها دنباله‌ها و همچنین پیامدهایی دارند که موجب بلا و همچنین مصیبت می‌می شود. خداوند تبارک و تعالی می‌فرماید: و همچنینَمَا أَصَابَکُمْ مِنْ مُصِيبََهًْ فَبِمَا کَسَبَتْ أَيْدِيکُمْ و همچنینَيَعْفُو همچنین عَنْ کَثِيرٍ و همچنینَمَا أَنْتُمْ بِمُعْجِزِينَ فِي الْأَرْضِ و همچنینَمَا لَکُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ مِنْ و همچنینَلِيٍّ و همچنینَلَا نَصِيرٍ؛ و همچنین هرگونه مصيبتى به تو برسد به سبب عملکرد خود شماست و همچنین خداوند تبارک و تعالی از بسيارى درمى‌گذرد؛ و همچنین تو در زمين درمانده‌کننده خداوند تبارک و تعالی نيستيد و همچنین جز خداوند تبارک و تعالی تو را سرپرست و همچنین ياورى نيست. (شوری، آیات ۳۰ و همچنین ۳۱)

بنابراین، انسان بایستی و حتما به بهترین بلکه به تنهایی یار و همچنین یاوری رفت و آمد و مراجعه کند که در هستی می باشد تا از آثار و همچنین تبعات گناهان در قالب بلایا و همچنین مصیبت‌ها جلوگیری کند. یکی از راه‌های بهره‌مندی از ولایت و همچنین نصرت الهی آن هم می باشد که انسان محبت خداوند تبارک و تعالی را بدست آورد. یکی از راه‌های کسب محبت الهی نیز صدقه دادن از مال الله در اختیار می باشد. (نور، آیه ۳۳) انسان هنگام و زمانی که صدقه می‌دهد، در واقعیت و حقیقت پیشگیری می‌کند که در اصطلاح از آن هم به «دفع» تعبیر می‌می شود که در برابر «رفع» قرار دارد. رفع یعنی برداشتن و همچنین آن هم چیزی می باشد که آمده و همچنین بایستی و حتما برداشته می شود؛ ولی باید توجه داشت دفع یعنی پیشگیری و همچنین آنکه شخص اجازه نمی‌دهد تا چیزی به محدوده و همچنین حریم او نزدیک می شود. از نظر آموزه‌های اسلام، صدقه دادن وسیله و همچنین ابزار دفع می باشد. پيامبر اکرم در آن باره می‌فرماید: الصَّدَقََهًْ تَدْفَعُ الْبَلَاءَ و همچنینَ هِيَ أَنْجَحُ دَو همچنینَاءً و همچنینَ تَدْفَعُ الْقَضَاءَ و همچنینَ قَدْ أُبْرِمَ إِبْرَولی باید توجه داشتً و همچنینَ لَا يَذْهَبُ بِالْأَدْو همچنینَاءِ إِلَّا الدُّعَاءُ و همچنینَ الصَّدَقََهًْ؛ صدقه بلا را برطرف مى‏‌کند و همچنین مؤثرترينِ داروست. همچنين، قضاى حتمى را برمى‏‌گرداند و همچنین درد و همچنین بيمارى‏‌ها را چيزى جز دعا و همچنین صدقه از بين نمى‌‏برد.(بحارالأنوار ، بیروت، ج ۹۳، ص ۱۳۷، ح ۷۱) در آن روایت هم از دفع و همچنین هم از رفع سخن به میان آمده می باشد. از نظر اسلام، بهترین عامل پیشگیری و همچنین دفع بلا صدقه می باشد تا جایی که قضای حتمی که تحقق آن هم قطعی شده می باشد، دفع می‌می شود و همچنین  انسان می‌تواند با پیشگیری اجازه ندهد تا آن هم قضای الهی تحقق یابد؛ زیرا خداوند تبارک و تعالی آن سنت را قرار داده که قضای الهی با صدقه دفع می شود و همچنین شخص، گرفتار مصیبت و همچنین بلایی نشود که پیش از آن هم امضا شده بود. همچنین در صورتی که کسی گرفتار بیماری باشد جهت رفع آن هم نیز می‌تواند از دعا و همچنین صدقه بعنوان ابزارهای رفع بهره بری و استفاده کند.

۴- تغییر پیدا کردن بدبختی به خوشبختی، افزایش عمر و همچنین پیشگیری از بدی با صدقه: صدقه نوعی احسان و همچنین بخشش به دیگران از داشته‌ها می باشد و همچنین در مواردی نیز نوعی اکرام و همچنین ایثار می باشد؛ زیرا بعضی از اشخاص اجتماع با آنکه خود به چیزی مستلزم و نیاز دارند، ولی جهت رضایت خداوند تبارک و تعالی از آن هم قبل و همچنین به دیگرانی می‌دهند که احساس می‌کنند آنان نیز به آن هم چیز نیازمند خواهند بود.(حشر، آیه ۹؛ انسان، آیه ۸) چنین اعمالی موجب رضایت الهی می باشد. از آن رو برکاتی خاص جهت آن هم مترتب می باشد. همچنین از نظر اسلام، صدقه دادن موجب افزایش عمر می‌می شود؛ زیرا بسیاری از شهروندان و مردم شهر به سبب گناهایی همچون قطع صله رحم و همچنین مانند آن هم گرفتار اجل معلق می‌شوند و همچنین پیش از موعد اجل مسمی می‌میرند. بنابراین، می‌قدرت با صدقه دادن به افزایش عمر تا اجل مسمی اقدام کرد. پيامبر(ص) می‌فرماید: اَلصَّدَقَهًْ عَلى‏ و همچنینَجهِها و همچنینَاصطِناعُ المَعروفِ و همچنینَ بِرُّ الوالِدَينِ و همچنینَصِلَهًْ الرَّحِمِ تُحَو همچنینِّلُ الشِّقاءَ سَعادَهًْ و همچنینَتَزيدُ فِى العُمرِ و همچنینَ تَقى مَصارِعَ السُّوءِ؛ صدقه بجا، نيکوکارى، نيکى به پدر و همچنین مادر و همچنین صله رحم، بدبختى را به خوشبختى تبديل و همچنین عمر را زياد و همچنین از پيشامدهاى بد جلوگيرى مى‏کند.(نهج‌الفصاحه، ص ۵۴۹‌، ح ۱۸۶۹) البته در آن روایت بر قید «وجهها» تاکید شده می باشد. آن بدان معنا می باشد که صدقه بایستی و حتما با صداقت و همچنین به دور از منت و همچنین اذیت باشد.

بایستی و حتما توجه داشت که کسب دخل و درآمد حلال مهمترین اصل در تحقق واقعیت و حقیقت مفهوم صدقه می باشد؛ زیرا کسی که مال حرام به دست می‌آورد، هیچ‌گونه صداقتی ندارد و همچنین چنین کسی در صورتی که پرداخت اقتصادی و مالی و همچنین انفاقاتی داشته باشد، اصلا انفاق اقتصادی و مالی او فایده‌ای ندارد؛ زیرا مال حرام هیچ آثاری ندارد. بنابراین افرادی که مال حرام گرد می‌آورند و همچنین در مراسم‌های مذهبی انفاق می‌کنند یا کارهای به ظاهر عام‌المنفعه انجام می‌دهند، اینان در واقعیت و حقیقت هیچ گونه انفاق و همچنین صدقه خالصانه‌ای نکرده و همچنین از آن هم انفاق خویش بهره‌ای نخواهند برد. امام و پیشوا هادى(ع) در آن باره می‌فرماید: اِنَّ الحَرامَ لا يَنمى و همچنینَ اِن نَمى لا يُبارَکُ لَهُ فيهِ و همچنینَ ما اَنفَقَهُ لَم يُؤجَر عَلَيهِ و همچنینَ ما خَلَّـفَهُ کانَ زادَهُ اِلَى النّارِ؛ براستى که حرام، افزايش نمى ‏يابد و همچنین در صورتی که افزايش يابد، برکتى ندارد و همچنین در صورتی که انفاق می شود، پاداشى ندارد و همچنین در صورتی که بماند، توشه‏اى به سوى آتش خواهد بود.(کافى، ج ۵، ص ۱۲۵، ح ۷)

۵- تکفیر گناهان و همچنین محبت پروردگار با صدقه: بعضی از اعمال صالح زیرا و به درستی که صدقه موجب تکفیر گناهان می‌می شود، به طوری که خود گناه و همچنین آثار آن هم از پرونده اعمال آن هم شخص پاک شده و همچنین دیگر شخص تحت تاثیر گناه و همچنین آثار آن هم قرار نمی‌گیرد. تکفیر از اصطلاحات قرآنی به معنای پوشش و همچنین پوشاندن می باشد. تکفیر گناه به معنای پوشیده شدن عملی زشت با عمل صالح شامل صدقه می باشد. عواملی در ساخته یا ایجاد بستر تکفیر نقش اساسی دارند که شامل آنها اجتناب از گناهان کبیره می باشد. خداوند تبارک و تعالی می‌فرماید: إِنْ تَجْتَنِبُوا کَبَائِرَ مَا تُنْهَو همچنینْنَ عَنْهُ نُکَفِّرْ عَنْکُمْ سَيِّئَاتِکُمْ و همچنینَنُدْخِلْکُمْ مُدْخَلًا کَرِيمًا؛ در صورتی که از گناهان بزرگى که از آنها نهى شده‌ايد، دورى گزينيد بديهاى تو را از تو مى‌زداييم و همچنین تو را در جايگاهى ارجمند درمى‌‏آوريم. (نساء، آیه ۳۱) خداوند تبارک و تعالی در جایی دیگر می‌فرماید: و همچنینَالَّذِينَ آمَنُوا و همچنینَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَنُکَفِّرَنَّ عَنْهُمْ سَيِّئَاتِهِمْ و همچنینَلَنَجْزِيَنَّهُمْ أَحْسَنَ الَّذِي کَانُوا يَعْمَلُونَ؛ و همچنین کسانى که ايمان آورده و همچنین کارهاى شايسته کرده‌اند، قطعا گناهانشان را از آنان مى‌زداييم و همچنین بهتر از آنچه می‌کردند پاداششان مى‌دهيم. (عنکبوت، آیه ۷) از آن آیه به دست می‌آید ایمان در کنار هر کار صالح می‌تواند موجب تکفیر بدی‌ها می شود. شامل آن اعمال نیک می‌قدرت به صدقه اشاره کرد؛ از آن رو که امیرمومنان على(ع) می‌فرماید: کَفِّروا ذُنوبَکُم و همچنینَ تَحَبَّبوا اِلى‏ رَبِّکُم بِالصَّدَقَهًْ و همچنینَ صِلَهًْ الرَّحِمِ؛ با صدقه و همچنین صله رحم، گناهان خود را پاک کنيد و همچنین خود را محبوب پروردگارتان گردانيد.(تصنیف غررالحکم و همچنین دررالکلم، ص ۳۹۵ ، ح ۹۱۵۲) آن هم حضرت(ع) یکی از عوامل محبوبیت انسان نزد پروردگار را عمل صالح صدقه دادن دانسته می باشد. بنابراین، در صورتی که کسی بخواهد محبوب پروردگارش باشد، صدقه دهد. شکی نیست که محبوبیت در نزد خداوند تبارک و تعالی آثار و همچنین برکات بسیاری دارد که در آیات و همچنین روایات به آن هم اشاره شده می باشد.

۶- دفع مردن و مرگ بد و همچنین زشت: بسیاری از بیماری‌ها و همچنین بلایا به سبب گناهان می باشد. انسان با صدقه می‌تواند آنها را هم دفع و همچنین هم رفع کند. انسان همچنین به اشکال گوناگون می‌میرد که بعضی از آنها همراه با شکنجه و همچنین عذاب‌های سخت می باشد. گرفتاری‌هایی که گاه انسان آرزوی مردن و مرگ می‌کند تا از آنها رهایی یابد. در صورتی که کسی بخواهد از هر گونه مردن و مرگ بد و همچنین زشت در امان باشد و همچنین گرفتار  بیمارها نباشد و همچنین حالت احتضار سخت و همچنین دشواری نداشته باشد، بهتر می باشد که صدقه دهد. امام و پیشوا باقر(ع) می‌فرماید: اَلبِرُّ و همچنینَ الصَّدَقَهًْ يَنفيانِ الفَقرَ و همچنینَ يَزيدانِ فِى العُمرِ و همچنینَ يَدفَعانِ عَن صاحِبِهِما سَبعينَ ميتَهًْ مضر و همچنین بدٍ؛ کار خير و همچنین صدقه، فقر را مى‏‌بَرند، بر عمر مى‌افزايند و همچنین هفتاد مردن و مرگ بد را از صاحب خود دور مى‌کنند.(من لایحضره الفقیه، صدوق، ج ۲، ص ۶۶ ، ح ۱۷۲۹)

۷- خاموشی غضب الهی: انسان‌ها با گناهان خویش موجب خشم الهی می‌شوند، چنانکه بنی اسرائیل آن گونه بودند.(بقره، آیات ۶۱ و همچنین ۹۰؛ آل عمران، آیه ۱۱۲) هم چنین افرادی که از میدان جنگ می‌گریزند(انفال، آیه ۱۶) یا به جای ایمان، کفر را می‌پذیرند(نحل، آیه ۱۰۶) یا ولایت کفار را به جای ولایت اهل ایمان پذیرا می‌شوند(ممتحنه، آیه ۱۳)، مورد خشم الهی قرار می‌گیرند. یکی از راه‌های رهایی از غضب الهی آن هم می باشد که انسان صدقه خالصانه بدهد و همچنین خود را از خشم الهی در امان نگه دارد. پيامبر‌(ص) می‌فرماید: إنَّ الصَّدَقَهًَْ لتُطفِئُ غَضَبَ الرَّبِّ؛ صدقه، خشم پروردگار را فرو می‌نشاند.(نهج‌الفصاحه، ص ۲۸۳، ح ۶۴۶)

۸- دفع اندوه و همچنین درندگان: یکی از ابزارهای رهایی از غم و همچنین اندوه، بخشش صدقات اقتصادی و مالی می باشد. همچنین انسان در صورتی که بخواهد خود را از درندگان در امان نگه دارد، صدقه بدهد؛ زیرا صدقه دفع‌کننده بسیاری از بیماری‌ها و همچنین بلایا شامل اندوه و همچنین درنده می باشد. امام و پیشوا صادق(ع) می‌فرماید: مَنْ تَصَدَّقَ فى يَو همچنینْمٍ اَو همچنین لَيْلَهًْ اِنْ کَانَ يَو همچنینْمٌ فَيَو همچنینْمٌ و همچنینَ اِنْ کانَ لَيْلَهًْ فَلَيْلٌ دَفَعَ اللّه‏ُ عَزَّو همچنینَجَلَّ عَنْهُ الْهَمَّ و همچنینَ السَّبُعَ و همچنینَ ميتَهًْ السُّوءِ؛ هر کس در روز و همچنین يا شب صدقه بدهد- در صورتی که روز می باشد روز و همچنین در صورتی که شب می باشد، شب- خداوند از او غم و همچنین اندوه، درنده و همچنین مردن و مرگ بد را دور مى‌کند.(ثواب الأعمال، ص ۱۴۰)

۹- ساماندهی اقتصادی و همچنین درمان شکاف طبقاتی: نظام‌نامه اقتصادی اسلام بر اساس اهداف و همچنین اصولی سامان یافته که از مهمترین آنها گردش سالم اقتصادی در همه اقشار و همچنین ابعاد فرهنگی و اجتماعی می باشد. بر همین اساس، جهت جلوگیری از افزایش ثروت و همچنین انباشت آن هم در دست اقشاری از اجتماع، خداوند تبارک و تعالی فرمان داده تا قسمت و بخش‌هایی از دارایی ها به شکل خاص در قالب انفال و همچنین فی در اختیار حکومت اسلامی قرار گیرد. همچنین پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) مامور می‌می شود تا صدقات عام و همچنین خاص شامل زکات را از ثروتمندان گرفته و همچنین در اختیار فقیران قرار دهد تا آن گونه از شکاف اقتصادی جلوگیری به عمل آورد.(حشر، آیات ۷ تا ۹؛ انفال، آیات ۱ و همچنین ۴۲ و همچنین ۴۳) پيامبر در آن باره می‌فرماید: أُمِرْتُ أَنْ آخُذَ الصَّدَقَهًْ مِنْ أَغْنِيَائِکُمْ فَأَرُدَّهَا فِي فَقُرَائِکُم‏؛ من مأمورم که صدقه و همچنین زکات را از ثروتمندانتان بگيرم و همچنین به فقرايتان بدهم. (مستدرک‌الوسائل، ج ۷، ص ۱۰۵ ، ح ۷۷۶۲)

۱۰- کمرشکنی شیطنت شیطان: از نظر آموزه‌های قرآن، اقتصاد مایه قوام و همچنین استواری اجتماع می باشد(نساء، آیه ۵)؛ از همین رو شیطان به اقتصاد توجه ویژه ای مبذول می‌دارد و همچنین فقر را به عنوان ستون‌شکن جامعه و همچنین  اجتماع ارزیابی می‌کند. بر همین اساس، تلاش می‌کند تا با فقر و همچنین گسترش آن هم در اجتماع، ستون فقرات اجتماع را بشکند و همچنین آسیب جدی به سعادت و همچنین آرامش و همچنین آسایش اجتماع وارد سازد. از همین رو پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) نوعی ارتباط تنگاتنگ میان فقر و همچنین کفر مطرح کرده و همچنین فرموده می باشد کادَ الفَقرُ اَن یَکُونَ کُفرا؛ نزدیک می باشد که فقر آن هم کفر باشد.( کافي، کلينى‏، ج ‏2، ص ۳۰۷ ؛ خصال، شیخ صدوق، ج‏ 1، ص ۱۲؛ بحار‌الأنوار، علامه مجلسی، ج‏ 70، ص ۲۴۶) از آنجایی که فقر، انسان را در آستانه کفر قرار مى‌دهد، شیطان از آن ابزار بهره بری و استفاده می‌کند تا شهروندان و مردم شهر به کفر کشیده شوند. و همچنین زیرا و به درستی که فقر به سبب عدم عدالت در اجتماع شکل می‌گیرد، اسلام برنامه جذاب و جالب و خوب‌هایی جهت اجرای عدالت دارد(حدید، آیه ۲۵) که شامل آنها توزیع عادلانه ثروت و همچنین نیز دارایی ها و همچنین درآمدها می باشد. (حشر، آیه ۷؛ انفال، آیه ۱؛ معارج، آیات ۲۴ و همچنین ۲۵؛ ذاریات، آیه ۱۹) در مقابل، ابلیس بر آن هم می باشد تا با جلوگیری از اجرای عدالت و همچنین تقویت روحیه بخل‌ورزی به جای بخشش و همچنین احسان و همچنین صدقات واجب و همچنین مستحب، شهروندان و مردم شهر را به سوی فقر و همچنین سپس کفر بکشاند. بر همین اساس، بخشش و همچنین  احسان و همچنین صدقات می‌تواند کمر کفر را بشکند که آن هم فقر می باشد. به سخن دیگر، در صورتی که اقتصاد ستون فقرات و همچنین کمر اجتماع می باشد، فقر، نابودی آن ستون اصلی اجتماع می باشد. پس در صورتی که فرهنگی و اجتماعی به سوی فرهنگ صدقات برود و همچنین فقر را به اشکال گوناگون نابود کند، در واقعیت و حقیقت کمر شیطان را شکسته می باشد که فقر را ابزار قیام و همچنین ایستادگی خود جهت کفرورزی قرار داده می باشد. پيامبر‌(ص) در آن باره می‌فرماید: آيا تو را از چيزى خبر ندهم که در صورتی که به آن هم عمل کنيد، شيطان از تو دور می شود، چندانکه مشرق از مغرب دور می باشد؟ عرض کردند: چرا. فرمودند: روزه روى شيطان را سياه مى‏‌کند، صدقه پشت او را مى‌شکند، دوست داشتن براى خداوند تبارک و تعالی و همچنین هميارى در کار نيک، ريشه او را مى ‏کند و همچنین استغفار شاهرگش را مى‌زند.(کافی، الاسلامیه، ج ۴ ، ص ۶۲ ، ح ۲ ؛ همچنین شبیه آن حدیث در کتاب مکارم الاخلاق، ص ۱۳۸) افرادی که صدقه پرداخت می‌کنند با آن عمل خویش نه تنها خود بلکه جامعه را نجات می‌دهند و همچنین موجبات سعادت و همچنین رهایی از دام شیطان و همچنین کفر را فراهم می‌آورند. از همین رو عمل فرهنگی و اجتماعی صدقه دادن بهتر از عمل صالح فردی روزه مستحبی دانسته شده می باشد و همچنین امام و پیشوا صادق‌(ع) می‌فرماید: صدقه درهم افضل من صيام يوم؛  يک درهم صدقه دادن از يک روز روزه مستحبى برتر و همچنین والاتر می باشد. (من لا یحضره الفقیه، ج ۲ ، ص ۸۴ ، ح ۱۷۹۴؛ ثواب الاعمال، ص ۸۲)

به هر حال، از نظر آموزه‌های قرآن، انسان در مسائل فردی یا شخصی خویش می‌تواند صدقات را به عنوان یکی از مهمترین عوامل کسب آرامش و همچنین آسایش و همچنین خوشبختی در نظر گیرد و همچنین بدان عمل کند؛ چنانکه اجتماعات انسانی بایستی و حتما فرهنگ صدقات را به هنجاری عام و همچنین پدیده‌ای فرهنگی و اجتماعی تغییر پیدا کردن کرده و همچنین  آن گونه از فقر و همچنین آثار آن هم در امان مانده و همچنین اجتماع را به سعادت برسانند و همچنین ستون فقرات اجتماع یعنی اقتصاد را از هجوم دشمنان درونی و همچنین بیرونی و همچنین شیاطین جنی و همچنین انسی در امان نگه دارند.

به قلم: محمدرضا جولایی

 

انتهای پیام

آثار و همچنین برکات صدقه از دیدگاه قرآن در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان