۳نعمت پهناور و بزرگ جهت افرادی که در راه رضای خداوند تبارک و تعالی قدم بر می دارند/تفسیر دعای روزنهم ماه رمضان

%name ۳نعمت پهناور و بزرگ جهت افرادی که در راه رضای خداوند تبارک و تعالی قدم بر می دارند/تفسیر دعای روزنهم ماه رمضان

شفقنا-در روزنهم ماه رمضان آن دعا را می خوانیم:
«اَللّهُمَّ اجْعَلْ لی فیهِ نَصیباً مِنْ رَحْمَتِکَ الْواسِعَهِ و همچنینَاهْدِنی فیهِ لِبَراهینِکَ السّاطِعَهِ و همچنینَخُذْ بِناصِیتی اِلی مَرْضاتِکَ الْجامِعَهِ بِمَحَبَّتِکَ یا اَمَلَ الْمُشْتاقینَ»
«خدایا قرار ده برایم در آن روز بهره‌ای از رحمت وسیعت و همچنین راهنمایی‌ام کن در آن ماه به‌سوی دلیل‌های درخشانت و همچنین مرا به ‌سوی موجبات خوشنودی همه جانبه‌ات سوق ده به حق محبتت ‌ای آرزوی مشتاقان.»

خدایا! مرا امروز از رحمت گسترده ی خویش نصیبی قرار بده.

برکات و همچنین رحمت الهی دائما از سوی خداوند متعال به سوی ساکنین زمین سرازیر می باشد. آن ما هستیم که بایستی و حتما با خودسازی و همچنین تقوا، ظرف وجودی خود را، لایق آن آبشار فیض الهی سازیم تا از آن هم بهره های فراوان ببریم.

زیرا و به درستی که در آن ماه عنایت و همچنین نیکی های پروردگار شامل حال همه ی بندگان می می شود، آن هم را «ماه رحمت» نامیده اند.

در باب رحمت واسعه ی الهی روایتی از امام و پیشوا صادق علیه السلام نقل می باشد که می فرمایند:

زمانی که قیامت می رسد، خداوند رحمت خود را می گسترد، به گونه ای که ابلیس نیز در رحمت خداوند به طمع می افتد.(۱)

در روایت وارد شده می باشد که خداوند خطاب به حضرت داود علیه السلام فرمود:

چنان که آفتاب بر کسی که در آن هم نشیند، تنگ نمی می شود، رحمت من نیز بر کسی که در ان داخل می شود، تنگ نخواهد شد.

آن هم گونه که گذشت در فراز اوّل از دعای روز نهم ماه تبریک و مبارک رمضان، از خداوند طلب بخشش و همچنین رحمت نمودیم. در آن باره داستان های گوناگونی نقل شده می باشد که یک نمونه ی آن هم داستان «مُعاذِبنِ جبل» می باشد.

«مُعاذِبنِ جَبَل» با دیده ی گریان خدمت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم صلی الله علیه و همچنین آله وسلم رسید. آن هم حضرت پرسید: «چرا گریه می کنی؟» جواب داد: «گریه ی جوانی که پشت در می باشد، مرا به گریه انداخته می باشد. او می خواهد تو را ببیند، در صورتی که اجازه فرمایید.» حضرت فرمود: «جوون را نزد من بیاور». هنگام و زمانی که آن هم جوون خدمت رسول اکرم صلی الله علیه و همچنین آله وسلم رسید، حضرت از او پرسیدند: «چرا گریان هستی؟» عرض کرد: «چگونه گریه نکنم، در حالی که مرتکب گناهانی شده ام که در صورتی که خداوند به قسمتی از آن هم ها مرا بازخواست کند، وارد جهنم خواهم شد و همچنین هرگز مورد بخشش قرار نمی گیرم.» فرمود: «به خداوند تبارک و تعالی مشرک شدی؟» عرض کرد: «نه» فرمود: «آیا کسی را
کشتی؟» عرض کرد: «نه» فرمود: «خداوند گناهانت را می آمرزد، گرچه مانند زمین های هفتگانه و همچنین دریاها و همچنین ریگ ها و همچنین درختان و همچنین هرچه در آن هم هاست، باشد!» عرض کرد: «از همه ی آن ها پهناور و بزرگ تر می باشد.» پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم صلی الله علیه و همچنین آله وسلم فرمود:

خداوند گناهانت را می آمرزد، گرچه مانند آسمان ها و همچنین ستارگان آن هم و همچنین مثل عرش و همچنین کرسی باشد

جوون عرض کرد: «گناهان من از همه ی آن هم ها پهناور و بزرگ تر می باشد.» معاذ می گوید: پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم صلی الله علیه و همچنین آله وسلم با آن گفتن جوون، خشمناک گردید و همچنین فرمود: «وای بر توای جوون! گناهان تو پهناور و بزرگ تر می باشد یا پروردگار تو؟

جواب داد: «ای پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله خداوند تبارک و تعالی! پروردگار من پهناور و بزرگ تر از هر بزرگی می باشد.» آن هم گاه پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله صلی الله علیه و همچنین آله وسلم فرمود: «آیا گناه پهناور و بزرگ را جز خداوند پهناور و بزرگ می بخشد؟» جوون گفت: «نه» و همچنین آن هم گاه ساکت شد.(۱)

اسباب رحمت الهی را می قدرت از لابه لای آیات قرآن کریم به دست آورد.

خداوند در آیه ی سیزدهم سوره ی مجادله می فرماید:

پس نماز را برپا دارید و همچنین زکات را بدهید از خداوند تبارک و تعالی و همچنین پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله او فرمان برید و همچنین خداوند تبارک و تعالی به آنچه می کنید، آگاه می باشد.

در آیه ی ۴۶ از سوره ی نمل می فرماید:

چرا از خداوند تبارک و تعالی طلب مغفرت نمی کنید، تا شاید مورد رحمت او قرار بگیرید.

در پس نتیجه آن می شود که می قدرت گفت:

اقامه ی نماز، ادای زکات، اطاعت از خداوند تبارک و تعالی و همچنین رسول و همچنین توبه از موجبات رحمت الهی می باشد.

در قسمت و بخش دوّم از دعای روز نهم آمده می باشد:

خدایا! به ادله ی روشن و همچنین تابناک خویش، هدایتم کن.

یکی از آرزوهای اهل ایمان هدایت می باشد؛ هدایتی که هیچ شک و همچنین شبهه ای در دل انسان باقی نمی گذارد. توفان ها و همچنین امواج سهمگین حوادث روزگار در او اثر نمی گذارد و همچنین هرروز قوی تر می می شود. یکی از اسباب هدایت در انسان «تفکّر» می باشد. آفرینش آسمان و همچنین زمین، پیدایش شب و همچنین روز، آمد و همچنین شد کشتی ها در دریا، ریزش قطرات باران، وزش باد و همچنین حرکت ابرهای متراکم در آسمان همگی شانه های انکارناپذیر وجود ذات پاک خداوند متعال خواهند بود. فکر کردن و اندیشیدن در آن نشانه ها وسیله ای می باشد جهت هدایت انسان و همچنین رساندن او به سر منزل مقصود. خداوند با بخشیدن «قوه ی فکر کردن و اندیشیدن» به آدمی، که در روایات از آن هم به «رسول باطنی» تعبیر شده، و همچنین نیز ارسال پیامبران که در روایات به «رسول ظاهری» موسوم اند، او همچنین را در مسیر هدایت قرار داده می باشد تا خود چه کند؟

در فراز آخر از دعای روز نهم می خوانیم:
خداوندا! با اقتدار و قدرت و همچنین مسلط بودن و تسلط داشتن خود، مرا به سوی رضایت کامل خود بکشان، به حق دوستی و همچنین محبّت ای آرزوی مشتاقان!

اصولاً نعمتی از آن بالاتر نیست که معبود و همچنین مولا و همچنین خالق انسان از او راضی و همچنین خشنود باشد. خداوند متعال در آیه ی پنجاه و همچنین پنجم سوره ی مریم از اسماعیل علیه السلام چنین یاد می کند:

همواره مورد رضایت پروردگارش بود.

در آن آیه به آن واقعیت و حقیقت اشاره شده می باشد که اسماعیل در همه ی برنامه جذاب و جالب و خوب هایش، به جلب رضایت خداوند می اندیشیده می باشد. قرآن کریم در آیه ۱۶ از سوره ی مائده به افرادی که در راه تحصیل رضای خداوند گام بر می دارند، نوید می دهد که در پرتو قرآن، سه نعمت پهناور و بزرگ به آنان داده می می شود:

اول نعمت سلامت؛ سلامت فرد، سلامت اجتماع، سلامت روح وجان، سلامت خانواده و همچنین سلامت اخلاق.

دوّم _ خارج ساختن از ظلمت های کفر و همچنین بی دینی و همچنین رهنمون کردن آنان به سوی نور ایمان.

سوم _ رهبری و همچنین هدایت آنان به نزدیک ترین و همچنین کوتاه ترین راه که «صراط مستقیم» می باشد.

آن ها همه نصیب افرادی می می شود که در برابر اقتدار و قدرت بی پایان خداوند تسلیم باشند.

انتخاب شفقنا از کتاب راه بندگی: شرحی گذرا بر دعاهای هر روز خدا ی ماه رمضان

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

۳نعمت پهناور و بزرگ جهت افرادی که در راه رضای خداوند تبارک و تعالی قدم بر می دارند/تفسیر دعای روزنهم ماه رمضان در تاریخ ۲۰۱۸-۰۵-۲۵ ۰۸:۰۰:۴۶ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان