گفت‌و همچنین‌گو با نویسنده کتاب «حلوای عروسی» زندگینامه شهید محمدرضا مرادی سور و همچنین سات عروسی او به ضیافت شهادتش رسید

گفت‌و همچنین‌گو با نویسنده کتاب «حلوای عروسی» زندگینامه شهید محمدرضا مرادی سور و همچنین سات عروسی او به ضیافت شهادتش رسید

|گفت‌و همچنین‌گو با نویسنده کتاب «حلوای عروسی» زندگینامه شهید محمدرضا مرادی سور و همچنین سات عروسی او به ضیافت شهادتش رسید از مسیح داراب|

صدای شیعه: امسال نیز در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، آثار مرتبط به حوزه دفاع مقدس با استقبال خوب مخاطبان رو‌به‌رو شدند. یکی از آن کتاب‌ها «حلوای عروسی» زندگینامه شهید محمدرضا مرادی می باشد که توسط روایت فتح در سی‌و همچنین‌یکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب رونمایی شد. شهید مرادی آن هم جدید و تو و تازه‌داماد جوانی می باشد که طی ماجرایی عجیب، اقلام مهیا شده جهت مراسم عروسی‌اش در مراسم شهادتش مورد بهره بری و استفاده قرار می‌گیرند. نویسنده آن کتاب فاطمه دانشور جلیل می باشد که گفت‌و همچنین‌گوی ما را با او پیش رو دارید.

خانم دانشور چگونه و چطوری با قهرمان کتابتان «شهید مرادی» آشنا شدید؟

نگارش زندگینامه آن شهید از سوی روایت فتح به بنده پیشنهاد داده شد. زیرا و به درستی که قبل از آن شهید چند کتاب در حوزه دفاع مقدس نوشته بودم دوستان تا حدی با قلم بنده آشنایی داشتند. کتاب را در شهریور سال شمسی ۹۴ شروع کردم و همچنین با خانواده شهید مرتبط شدم. مؤسسه روایت فتح قبلاً یک شیوه‌ای داشت که شهدا را از منظر مادران یا همسرانشان به خواننده معرفی می‌کرد. قرار بود کتاب من نیز جزو مجموعه مادران نشر یافته شده می شود. به همین خاطر راوی اصلی کتاب، صغری ذوالفقاری مادر شهید بود. مادری که به دلیل کهولت سن یا در بیمارستان بستری می‌شد یا آنکه در منزل و خانه دخترهایش دوران نقاهتش را سپری می‌کرد. شکر خداوند تبارک و تعالی بعد از فراز و همچنین فرود‌هایی کار نگارش کتاب در قسمتهای آخر سال شمسی ۹۵ تمام شد و همچنین اوایل امسال نیز در نمایشگاه کتاب از آن هم رونمایی به عمل آمد.

به نظر می‌رسد کهولت سن راویان مشکل خیلی از نویسندگان مقطع جنگ تحمیلی باشد؟

بله؛ به جرئت می‌قدرت گفت: همه نویسنده‌های آن حوزه با آن پیشامد جدید دست به گریبان خواهند بود. راوی چه خود رزمنده باشد یا والدین یا حتی از همسران شهدا، به دلیل گذشت سالیان دراز از اتمام دفاع مقدس، وقایع در ذهنشان مبهم شده و همچنین غالباً در تشریح جزئیات با مشکلاتی رو‌به‌رو خواهند بود. البته مادر شهید مرادی به‌رغم ضعف جسمی، از نظر ذهنی واقعاً هوشیار خواهند بود و همچنین توانستند وقایع را با جزئیات به یادآورند. در کنار ایشان، خواهر‌های شهید هم کمک حالم می‌شدند.

اسم کتاب کمی عجیب می باشد «حوای عروسی»؛ چرا آن نام را انتخاب کردید؟

شهید مرادی کمی قبل از جنگ نامزد می‌کند و همچنین سه، چهار ماه بعد از شروع جنگ هم به شهادت می‌رسد. ایشان در آخرین نامه‌ای که به خانواده نوشته بود، از مادر می‌خواهد مقدمات مراسم عروسی‌اش را مهیا کند. مادر هم وسایل پخت شام عروسی را تهیه می‌کند و همچنین حتی با یکی از همسایه‌ها صحبت می‌کند تا منزل و خانه‌اش را جهت نمایش جشن ازدواج در اختیار آن هم‌ها بگذارند، ولی باید توجه داشت در همین حین خبر شهادت محمدرضا را می‌شنود. ناخواسته همه وسایلی که جهت مراسم ازدواج پسرش تهیه کرده بود صرف مراسم شهادت محمدرضا می‌می شود.

به عنوان نویسنده کتاب، شخصیت شهید مرادی را چگونه و چطوری یافتید؟

محمدرضا مرادی از نسل اول بچه‌های انقلاب می باشد که آن هم سال شمسی‌ها جهت حفظ کشور و همچنین انقلاب هر کاری انجام می‌دادند. ایشان متولد سال شمسی ۳۹ بود و همچنین سال شمسی ۵۹ در ۲۰ سالگی شهید می‌می شود. به سن و همچنین سالش که نگاه می‌کنیم، خیلی جوون می باشد، ولی باید توجه داشت کار‌هایی که او و همچنین هم‌نسلی‌هایش انجام می‌دادند تنها و فقط از یک مرد جاافتاده برمی‌آید. شهید مرادی پیش از شروع جنگ ماه‌ها در کردستان جنگیده بود. دوران انقلاب هم همراه دوست و همچنین بچه‌محلی‌اش عباس داورزنی با هم از هنگ جوانان و نوجوانان ارتش گریز و فرار می‌کنند. بعد از پیروزی انقلاب اول کمیته‌ای می‌شوند و همچنین سپس به عضویت سپاه درمی‌آیند. به کردستان می‌روند و همچنین با شروع جنگ در سرپل ذهاب و همچنین گیلانغرب می‌جنگند. محمدرضا مرادی و همچنین عباس داورزنی همه جا با هم بودند و همچنین کنار یکدیگر نیز در غروب ۲۴ دی ماه ۱۳۵۹ به شهادت می‌رسند.

گفتید که قبل از شهید مرادی کتاب‌های غیره ای را هم در حوزه دفاع مقدس نوشته‌اید؛ از دیگر آثارتان بگویید.

اولین کار حرفه‌ای‌ام نگارش کتاب «بهترین بابای دنیا» بود. آن کتاب مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه در خصوص کودکان و همچنین نوجوانانی می باشد که پدرانشان آزاده، شهید یا جانباز خواهند بود. کتاب «مرخصی اجباری» را نیز به سفارش سوره سبز در خصوص واحد مهندسی ارتش نوشتم. کار آن واحد مین‌روبی و همچنین پاکسازی میادین مین می باشد و همچنین جهت نگارش کتاب بایستی و حتما تحقیقات جامعی در خصوص فعالیت رزمندگان واحد مهندسی انجام می‌دادم. زندگینامه داستانی شهید زرین‌تاج گودینی (از اولین شهدای زن ارتش) را نیز نوشته‌ام که در مجموعه‌ای به نام «سه فرشته سفیدپوش» نشر یافته شده شده می باشد. زندگینامه داستانی شهید سید ناصر سیاهپوش از شهدای قشر دانشجو را چند سالی می باشد نوشته‌ام که متأسفانه هنوز نشر یافته شده نشده می باشد. شهید سیاهپوش مثل شهید محمدرضا مرادی هر کاری از دستش برمی‌آمد جهت حفظ انقلاب انجام می‌داد. آن شهید با آنکه اهل قزوین بود، اکثرا و بیشتر در تهران به عنوان مرکز تحولات انقلابی فعالیت داشت. ایشان در ماجرای تسخیر لانه جاسوسی دو فرد یا شخص از بازداشت‌شدگان لانه را به دلیل نبود محل مناسبی جهت محافظت از آنها، به منزل و خانه‌اش می‌برد و همچنین روز بعد تحویل مقامات مسئول می‌دهد. اخیراً نیز زندگینامه شهید مدافع حرم ارتش محمد مرادی را نوشته‌ام که هنوز نشر یافته شده نشده می باشد. شباهت نام شهیدان محمدرضا مرادی و همچنین محمد مرادی برایم جذاب و جالب بود. هنگام و زمانی که که از طرف سوره سبز پیشنهاد نگارش یکی از شهدای مدافع حرم ارتش به بنده داده شد، تا نام شهید محمد مرادی را شنیدم، گفتم می‌خواهم از آن شهید بنویسم.

تو زندگینامه دو شهید از دو نسل متنوع و گوناگون و مختلف را به رشته تحریر درآورده‌اید. محمدرضا مرادی که سال شمسی ۵۹ شهید می‌می شود و همچنین محمد مرادی که در سال شمسی ۹۵ آسمانی شد؛ مقایسه جوانان آن دو نسل چه تعریفی پیش روی ما می‌گذارد؟

به نظر من شباهت‌های آن دو جوون که از دو نسل متنوع و گوناگون و مختلف خواهند بود جذاب و جالب توجه می باشد. اصلاً یکسری از ویژگی‌ها باعث می‌می شود که آدم‌هایی جهت شهادت انتخاب شوند. شهید محمدرضا مرادی بار آخری که می‌خواست به جبهه برود، به مادرش می‌گوید دعا‌های تو باعث می‌می شود که شهید نشوم. در حالی که بسیاری از دوستانم به شهادت رسیده‌اند و همچنین من مانده‌ام. اینجاست که مادر شهید از خداوند تبارک و تعالی می‌خواهد مردن و مرگ در بستر را نصیب فرزندش نکند و همچنین او را به آرزویش برساند. در خصوص شهید مدافع حرم محمد مرادی هم همسرشان نقل می‌کنند که ایشان از دنیا دل کنده و همچنین آرزوی شهادت داشت. حتی به همرزمانش گفته بود که من در بلندی‌های جولان شهید می‌شوم. آنقدر آن حرف را تکرار کرده بود که در پادگان محل خدمتش در شهرضا، دوستانش به شوخی او را شهید بلندی‌های جولان صدا می‌کردند. اتفاقاً محمد مرادی در محلی از سوریه شهید می‌می شود که شباهت بسیاری به بلندی‌های جولان دارد.

برگردیم به کتاب شهید محمدرضا مرادی؛ کدام قسمت و بخش از زندگی آن شهید تو را اکثرا و بیشتر تحت تأثیر قرار داد؟

مادر شهید روایت می‌کرد که هنگام و زمانی که جنگ شروع می‌می شود، محمدرضا نسبت به نامزدش کم‌توجهی می‌کرد. مادر و همچنین مرحوم پدرش از او می‌خواهند که اکثرا و بیشتر به «زهره» نامزدش توجه کند، ولی باید توجه داشت محمدرضا می‌گوید، زیرا و به درستی که احساس می‌کند زیاد در آن دنیا نمی‌ماند، نمی‌خواهد زهره به او وابسته می شود. شهید مرادی تنها و فقط یک بار زهره را با خود به بهشت زهرا می‌برد و همچنین به او خبر می‌دهد که در بعدی نزدیک بایستی و حتما او را در چنین جایی و همچنین میان مزار دوستان شهیدش ملاقات کند. در یک قسمت و بخش دیگر نیز مادر شهید روایت می‌کند: به دلش برات شده بود محمدرضا شهید شده می باشد. یک شب در عالم خواب می‌بیند که پسرش به همراه فرمانده‌اش شهید اصغر وصالی با لباس‌های یکدست سفید پشت میز سفیدی نشسته‌اند. اصغر وصالی خطاب به مادر شهید می‌گوید: حاج خانم جدید و تو و تازه دو روز می باشد که دلم آرام گرفته می باشد. مادر شهید بعد از بیداری حتم می‌کند که فرزندش به شهادت رسیده می باشد. آن هم روز هم پیکر محمدرضا را جهت تشییع تحویل خانواده‌اش می‌دهند.

بخشی از کتاب حلوای عروسی

«من و همچنین معصومه و همچنین مش باقر با هم به خواستگاری رفتیم. زهره یک پارچه خانم بود. پدر و همچنین مادر و همچنین برادر زهره هم محترم و همچنین خوب بودند. بعد از جلسه اول که من زهره را پسندیدم، محمدرضا ۳۰۰ تا سؤال نوشت و همچنین گفت: مامان آن‌ها رو بدید به زهره خانم هر وقت جواب داد بعد من میام. زهره بنده خداوند تبارک و تعالی جز چند تا سؤال همه را جواب داده بود. محمدرضا از جواب‌ها خوشش آمده بود. از همه اکثرا و بیشتر خوشحال بود که با زهره و همچنین خانواده‌اش هم عقیده می باشد.»

منبع: روزنامه جوون

انتهای پیام

گفت‌و همچنین‌گو با نویسنده کتاب «حلوای عروسی» زندگینامه شهید محمدرضا مرادی سور و همچنین سات عروسی او به ضیافت شهادتش رسید در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان