پنج مورد مهم از اسباب خشم الهی/تفسیر دعای روز ششم ماه رمضان

%name پنج مورد مهم از اسباب خشم الهی/تفسیر دعای روز ششم ماه رمضان

شفقنا-در فراز نخست از دعای روز ششم ماه تبریک و مبارک رمضان چنین می گوییم:
اللهمّ لا تَخْذِلْنی فیهِ لِتَعَرّضِ مَعْصِیتِکَ ولا تَضْرِبْنی بِسیاطِ نَقْمَتِکَ وزَحْزحْنی فیهِ من موجِباتِ سَخَطِکَ بِمَنّکَ وأیادیکَ یا مُنْتهى رَغْبـهَ الرّاغبینَ.

خدایا در آن روز مرا به نفس سرکشم, وامگذار تا پی طغیان و همچنین نارضایتی تو روم و همچنین مرا با تازیانه خشم و همچنین غضبت ادب مکن، مرا از موجبات ناخرسندیت, بر کنار بدار، به حق مهربانی و همچنین نعمت نوازیت، ای نهایت آرزوی مشتاقان
پروردگارا! مرا به سبب عصیان خوار مکن. آن هم گونه که طاعت خداوند تبارک و تعالی عزّت آور و همچنین سبب سربلندی و همچنین افتخار می می شود، معصیت و همچنین نافرمانی او نیز ذلّت آور می باشد.

گناه انسان را می شکند، ارزش وجودی او را درهم می ریزد و همچنین فطرت پاک و همچنین نورانی او همچنین را آلوده می کند.

یکی از آثار گناه، شرمساری، عذاب وجدان و همچنین سیه رویی در دنیا و همچنین آخرت می باشد.

«ابوالفَرَج اصفهانی» در کتاب مقاتل، از قول قاسم بن اَصبغ در مورد ی اثر گناه نقل می کند:

من مردی را می شناختم که خوش چهره و همچنین سفیدرو بود، ولی باید توجه داشت بعد از واقعه ی کربلا دیدم که چهره اش سیاه گشته می باشد. به او گفتم: تو مردی زیبا صورت و همچنین سفید رو بودی، چه شد که چهره ات آن گونه سیاه شده می باشد؟! گفت من جوون نورسی را از همراهان حسین علیه السلام در کربلا به کشتن و قتل رساندم که در پیشانیش جای سجده دیدن می شد. از آن هم روز تا به حال، هرشب به بالینم می آید، گریبانم را می گیرد و همچنین به سوی دوزخ می کشاند و همچنین مرا در آتش دوزخ می افکند. من چنان در خواب از وحشت فریاد می کنم که تمام همسایگان صدایم را می شنوند.

امام و پیشوا صادق علیه السلام نیز در آن باره می فرماید:

از عواقب گناهان بپرهیزید.(۱)

امام و پیشوا باقر علیه السلام نیز فرموده اند:

هیچ سختی و همچنین مصیبتی به بنده نمی رسد، مگر به وسیله ی گناهی که مرتکب می می شود، ولی باید توجه داشت دامنه ی بخشش خداوند گسترده تر می باشد.(۲)

در فراز دوم از دعای روز ششم آمده می باشد:

خدایا! مرا به ضرب تازیانه ی انتقامت کیفر مکن.

در آن جا ضربه های کیفر گناه به شلاق و همچنین تازیانه تشبیه شده می باشد که جهت تأدیب خطاکار و همچنین مجرم به کار می رود.
۱- بحارالانوار، علامه مجلسی، ج ۷۵، ص ۴۳۷.
۲- قصارالجمل، ج ۱، ص ۲۳۲.

یکی از صفات خداوند «منتقم» بودن می باشد. خداوند از ظالمان، جبّاران، ستمگران و همچنین گناهکارانی که خداوند تبارک و تعالی را جهت دائما فراموش کرده اند، انتقام می گیرد. پروردگار متعال، گناهکار را به حال خود رها نمی کند؛ زیرا مجرم بایستی و حتما طعم عذاب را بچشد، هم در آن دنیا و همچنین هم در عالم آخرت. قرآن در آیه ی ۱۰۸ از سوره ی مؤمنون از حال گناهکاران خبر می دهد. آنان فریادشان بلند می باشد و همچنین می نامند:

خدایا! ما را از آن آتش بیرون ببر. در صورتی که برنامه جذاب و جالب و خوب های قبل را ادامه دادیم، قطعا ما ستمگریم و همچنین شایسته ی عفو تو نخواهیم بود.

آن هم گاه خطاب می رسد: خاموش شوید و همچنین با من سخن نگویید.

در فراز پایانی آن دعا نیز می خوانیم:

پروردگارا! مرا از موجبات خشم خود دور گردان، به حق احسان و همچنین نعمت هایت، ای منتهای خواسته و همچنین آرزوی خواستاران!

در آن قسمت و بخش به دنبال نافرمانی و همچنین عصیان، بحث «عذاب الهی» مطرح می می شود و همچنین آن تهدیدی قطعی جهت گناهکاران می باشد. به همین دلیل بنده جهت رهایی از چنین ذلّت و همچنین عذابی به خداوند متعال پناه می برد و همچنین از او می خواهد که او همچنین را از همه ی اموری که موجب خشمش می می شود، دور کند تا دیگر باره ای جهت آن عذاب فراهم نشود. شاید به همین علت می باشد که خداوند را به نعمت هایی که بر ما ارزانی داشته می باشد، قسم می دهیم؛ نعمت های خداوند تبارک و تعالی، وسیله ی شکر اوست.

پروردگار دانا احترام به پدر و همچنین مادر را با توحید و همچنین پرهیز از شرک هم ردیف قرار داده می باشد. بنابراین خدمت به پدر و همچنین مادر به ویژه در کهنسالی موجب سعادت دنیوی و همچنین اخروی می باشد و همچنین برعکس بی احترامی به ایشان یکی از دلایل خشم خداوند به شمار می آید.

یکی دیگر از اسباب خشم الهی، قطع رحم و همچنین جدایی از خویشان و همچنین نزدیکان می باشد. بر اساس روایت های معصومین علیهم السلام پیوند با نزدیکان برکات بسیاری دارد؛ مانند: بسیاری روزی و همچنین طول عمر.

آن عمل، ارتباط فرهنگی و اجتماعی اشخاص را از حالت خشک و همچنین بی عاطفه به ارتباطی انسانی و همچنین دوستانه تغییر پیدا کردن می کند. یکی از فواید بی شمار صله رحم، آگاهی از معظلات و مسائل و مشکلات گوناگون یکدیگر و همچنین چاره جویی جهت آن هم ها می باشد و همچنین آن خود، گامی به سوی هم بستگی فرهنگی و اجتماعی به شمار می رود.

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم صلی الله علیه و همچنین آله وسلم در مورد ی صله رحم می فرمایند:

صله ی رحم، حساب را آسان و همچنین از مردن و مرگِ بد محافظت می کند.

سومین مورد از موارد خشم الهی، تأخیر در وقت نماز می باشد:

هنگام و زمانی که نماز در غیر وقت خود ادا می شود، بالا می رود، ولی دوباره به صاحبش برگردانده می می شود، در حالی که سیاه و همچنین تاریک می باشد و همچنین می گوید مرا ضایع کردی، خداوند تبارک و تعالی تو را ضایع کند. رسول اکرم صلی الله علیه و همچنین آله وسلم در قسمتی از سخن خود در مورد ی نماز غیرمقبول می فرماید:
کسی که در نماز خود سستی کند، خداوند از عمر و همچنین روزیش، برکت را بردارد و همچنین از چهره ی او سیمای صالحین را محو نماید و همچنین بر اعمالش پاداشی گرفتن نخواهد کرد. دعایش به آسمان بالا نمی رود و همچنین جهت او در دعای اشخاص شایسته بهره ای نخواهد بود. خوار و همچنین گرسنه و همچنین تشنه می میرد و همچنین خداوند فرشته ای را در قبرش مأمور کند تا او را عذاب نماید. قبرش بر او تنگ می می شود و همچنین تاریکی آن هم را فرا می گیرد.

چهارم از اسباب خشم خداوند، ادا نکردن حقوق الهی مانند خمس و همچنین زکات می باشد. بر هر مسلمانی واجب می باشد که حقوق دینی خود را بپردازد و همچنین در آن امر کوتاهی نکند؛ زیرا اسلام در مسائل عبادی و همچنین ذکر و همچنین دعا خلاصه نمی می شود؛ بلکه خداوند جهت تربیت و همچنین تزکیه و همچنین رسیدن به پاداش اخروی، انفاق و همچنین صدقات اقتصادی و مالی را قرار داده می باشد، تا از آن هم طریق، خلأهای اجتماع و همچنین نیازمندی فقرا برطرف می شود.

با تو از اسباب خشم خداوند که در دعای روز ششم ماه تبریک و مبارک رمضان به آن هم ها اشاره شده می باشد، سخن می گفتیم.

مورد پنجم از سبب های خشم خداوند متعال، ناامید کردن کسی می باشد که به انسان امیدوار می باشد.

در صورتی که انسان در مقامی می باشد که دیگران به او رفت و آمد و مراجعه می کنند و همچنین نسبت به او چشم امید دارند، بایستی و حتما بکوشد سبب یأس و همچنین نومیدی آنان نگردد؛ زیرا خداوند هنگام و زمانی که جهت کسی خیری را بخواهد، حاجت های مسلمانان را به دست او برطرف می کند.

در صورتی که انسان توانایی اجابت خواسته ی آنان را نداشت، می تواند با اخلاق خوب و همچنین برخورد شایسته، ناتوانی خود را جبران کند.

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

پنج مورد مهم از اسباب خشم الهی/تفسیر دعای روز ششم ماه رمضان در تاریخ ۲۰۱۸-۰۵-۲۲ ۰۸:۰۳:۴۳ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان