معنای تقوای قلب/ تفسیر دعای روز بیست و همچنین سوم ماه رمضان

%name معنای تقوای قلب/ تفسیر دعای روز بیست و همچنین سوم ماه رمضان

شفقنا _در شرح دعای روز بیست و همچنین سوم ماه رمضان می خوانیم:

بسم الله الرحمن الرحیم

«اللهمّ اجْعَلْ لی فیهِ الی مَرْضاتِکَ دلیلاً ولا تَجْعَل للشّیطان فیهِ علی سَبیلاً واجْعَلِ الجَنّهِ لی منْزِلاً ومَقیلاً یا قاضی حَوائِجَ الطّالِبین»

«خدایا قرار بده برایم در آن هم به سوی خوشنودی‌هایت راهنمایی و همچنین قرار مده شیطان را در آن هم بر من راهی و همچنین قرار بده بهشت را برایم منزل وآسایـشگاه، ای برآورنده حاجت‌های جویندگان. »

دست مستلزم و نیاز به سوی درگاه خداوند بی مستلزم و نیاز بلند می کنیم که:

خدایا! مرا امروز از گناهان شست و همچنین شو دِه.

«قلب» انسان قبل از آلودگی به گناه مثل صفحه ای سپید و همچنین درخشنده می باشد که هر گناه نقطه ی سیاهی بر روی آن صفحه ساخته یا ایجاد می کند. به همین ترتیب، نقاط سیاه همه جا را می پوشاند و همچنین قلب انسان را در تاریکی و همچنین سیاهی مطلق فرو می برد تا آن هم جا که راه نجات بر او بسته می می شود و همچنین دیگر معنای توبه و همچنین استغفار را درک نمی کند و همچنین به فرموده ی قرآن، پرده ای قلب و همچنین گوش و همچنین چشم او را فرا می گیرد و همچنین عذاب دردناکی در انتظارش خواهد بود.
بایستی و حتما پیش از آن هم که سیاهی و همچنین تیرگی، قلب را از بین ببرد، چاره ای اندیشید. دعای امروز به ما می آموزد که از خداوند بخواهیم وجودمان را از گناهان بشوید و همچنین راه توبه را جهت ما بگشاید؛ توبه ای که با شرایط و همچنین آداب مخصوص انجام پذیرد و همچنین مجال بازگشت به گناه را از ما بگیرد.

توبه با شستن گناهان، انسان را به گستره ی لطف الهی باز می گرداند. عواملی که سبب می می شود انسان گنهکار به سوی خداوند تبارک و تعالی باز گردد و همچنین از کردار زشت خویش شرمنده شده و همچنین حقیقتا توبه کند، عبارت می باشد از: اوّل، خواندن قرآن و همچنین مطالعه ی تفسیر آن هم. دوّم، بررسی کردن و همچنین بررسی در گفتار پیامبران و همچنین ائمه معصومین و همچنین اولیای الهی. سوم، مطالعه در حالات جباران و همچنین ستمگران و همچنین اهل گناه در تاریخ. چهارم، محاسبه ی نفس و همچنین سنجش رفتار و همچنین کردار و همچنین گفتار خود در قبل و همچنین حال.

بایستی و حتما دانست گناه بر قلب انسان و همچنین نیز بر چهره و همچنین ظاهر اشخاص تأثیر می گذارد. بنابراین در روز قیامت، مجرمان از سیما و همچنین چهره ی خود شناخته می شوند. قرآن کریم نیز به آن نقطه اشاره می کند و همچنین می فرماید:

مجرمان با قیافه هایشان شناخته می شوند و همچنین آن هم گاه آن هم ها را با موهای پیش سر و همچنین پاهایشان می گیرند.(۱)

در مورد حَجَرالاَسْو همچنینَد نیز گفته اند: آن سنگ از ابتدا سیاه نبوده بلکه به مرور زمان و همچنین به جهت تماس دست گناهکاران با آن هم سیاه شده می باشد.

امام و پیشوا صادق علیه السلام در مورد ی انواع گناهان و همچنین پیامدهای آن هم می فرماید:

گناهانی که باعث تغییر و همچنین دگرگونی نعمت ها می می شود، ظلم می باشد. گناهانی که پشیمانی به بار می آورد، کشتن و قتل می باشد. گناهانی که موجب نزول عذاب می می شود، ظلم می باشد. گناهانی که باعث پرده دری می می شود، نوشیدن مشروبات الکلی می باشد. گناهانی که باعث کمی رزق می می شود، زناست. گناهانی که باعث نابودی زودرس می می شود، دوری جستن از فامیل و همچنین نزدیکان می باشد و همچنین گناهانی که مانع استجابت دعا و همچنین تیرگی آسمان می می شود، نفرین پدر و همچنین مادر می باشد.(۲)

در فراز دوّم از دعای آن روز تبریک و مبارک می خوانیم:

خدایا! مرا امروز از عیب و همچنین نقص ها پاک گردان.

هیچ انسانی از عیب و همچنین نقص بری نیست مگر آن که از معصومین علیهم السلام باشد. پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم صلی الله علیه و همچنین آله وسلم و همچنین فاطمه زهرا علیهاالسلام و همچنین دوازده امام و پیشوا علیه السلام به هیچ گناهی و همچنین خطایی آلوده نشدند و همچنین خداوند آن امتیاز را تنها و فقط به ایشان عطا فرموده می باشد.

«عیوب» بر دو گونه اند: یک دسته عیوب جسمی و همچنین ظاهری اند و همچنین دسته ای دیگر عیوب درونی و همچنین باطنی .

۱- الرحمن، ۴۱.
۲- بحارالانوار، ج ۷۳، ص ۳۷۴.

آدمی می کوشد عیب های جسمی را زیرا و به درستی که قابل رؤیت و همچنین دیدن خواهند بود، به گونه ای از بین ببرد یا بپوشاند. عیوب باطنی، ناپیدا و همچنین پنهان می باشد و همچنین سیرت مؤمن را زشت و همچنین ناخوشایند می کند. بنابراین اصلاح آن هم نیز روش ویژه ای می طلبد. حسد، کبر، بداخلاقی، ناسزاگویی، حرص، کینه و همچنین خشم عیوب باطنی خواهند بود که بایستی و حتما جهت زدودن آن هم ها تلاش کرد و همچنین آن صفات ناپسند را از منزل و خانه ی دل بیرون راند. ولی باید توجه داشت آن کار ساده ای نیست و همچنین به ریاضت و همچنین مبارزه ی بی امان با نفس اماره مستلزم و نیاز دارد. در آن موارد بایستی و حتما از خداوند متعال کمک گرفت و همچنین آن هم گونه که گناهان را از قلب زدودیم، خود را از آن عیوب نیز پاک و همچنین طاهر سازیم و همچنین پیش از آن که به دنبال عیب جویی از دیگران باشیم، عیب های خود را برطرف کنیم.

بلال حبشی، مؤذّن معروف رسول اکرم صلی الله علیه و همچنین آله وسلم همچنین و علاوه بر آن که قیافه و همچنین رنگ زیبایی نداشت، به لکنت زبان نیز دچار بود. مثلاً به جای «اَشْهَدُ» می گفت: «أَسْهَدُ» روزی یک فرد یا شخص که در سخنوری و همچنین لفظ بازی خیلی زیاد توانا بود.

در موضوعی با بلال مناظره کرد و همچنین زیرا و به درستی که بلال نمی توانسته بود کلمات را به نیکی ادا کند، آن هم شخص سخنور، سخنان زیبا می گفت و همچنین با پوزخند خود، بلال را مسخره می کرد. شخص غیره ای که ناظر آن جریان بود، به حضور امیرالمؤمنین علی علیه السلام رسید و همچنین عرض کرد: «من امروز دیدم شخص سخنوری با بلال حبشی مناظره می کرد و همچنین او با استخدام واژه های موزون و همچنین جذاب و جالب سخن می گفت، ولی زبان بلال، گیر می کرد. آن هم شخص نیز با غرور ویژه ای سخن پراکنی می کرد و همچنین می خندید.» امیرمؤمنان علی علیه السلام به او فرمود: «ای بنده ی خداوند تبارک و تعالی! آن هم شخص سخنور می خواست با آن هم گونه سخن گفتن، ارزش خود را با ارزش اعمال بلال بسنجد، ولی سخن زیبای او در صورتی که کردار نیک نداشته باشد، زشت ترین سخن می باشد و همچنین هیچ گونه زیانی به بلال حبشی نمی رساند و همچنین کردار نیک بلال در مقایسه با گفتار زیبای آن هم کس خیلی زیاد با ارزش تر می باشد.

در فراز آخر از دعای امروز، می گوییم:

خدایا! دلم را با تقوای قلوب بیازمای،ای پوزش پذیر خطاهای گناهکاران!

هریک از اعضا و همچنین جوارح آدمی، جهت خود منزلتی دارند و همچنین در مورد آن هم ها بایستی و حتما تقوا را رعایت کرد. تقوای دست، دوری از خیانت و همچنین دزدی و همچنین حمایت از ایتام و همچنین فقر می باشد. تقوای گوش، دوری از شنیدنی های حرام، غیبت، تهمت و همچنین بدگویی و همچنین امثال آن هم می باشد. تقوای زبان، حفظ زبان از ناگفتنی هاست؛ زیرا اکثرا و بیشتر اهل جهنم به وسیله ی زبان به آتش کشیده می شوند. از همه ی آن ها مهم تر و همچنین با ارزش تر، تقوای قلب می باشد. صیانت ظاهر و همچنین باطن از همه ی معاصی و همچنین گناهان، تقوای قلب می باشد.
امیرالمؤمنین علی علیه السلام در اهمیت تقوا می فرمایند:

کسی که تقوا را شعار قلبی خود قرار دهد در خیر و همچنین نیکویی از غیره ای، سبقت گرفت و همچنین کردارش رستگار گردید.(۱)

تقوای قلب، نگهداری دل از وسوسه های شیطانی، ریا و همچنین تظاهر، انگیزه های غیرالهی و همچنین شناخته شدن و شهرت طلبی و همچنین امثال آن هم می باشد. تقوای قلب، حفظ آن هم از گزند کینه، حسد، خودپسندی و همچنین غرور می باشد. تقوای قلب، خضوع و همچنین فروتنی می باشد.

تقوای قلب، خداوند تبارک و تعالی را با چشم دل دیدن و همچنین قیامت را به یاد داشتن و همچنین به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن حساب و همچنین کتاب و همچنین رستاخیز بودن می باشد. پاکی دل، روشنایی ضمیر و همچنین بصیرت درون می باشد.

بایستی و حتما دانست که ما امتحان و همچنین آزمایش بزرگی در پیش داریم. آن آزمایش با آزمایش های دیگر تفاوت دارد و همچنین به تعبیری از مراحل بالای امتحان الهی می باشد. با توجه به آن هم چه در مورد ی پاکی از گناه و همچنین عیوب و همچنین خواسته های مهم دیگر گفتیم، بایستی و حتما خود را جهت آن امتحان آماده سازیم؛ زیرا و به درستی که فرض آن می باشد که دعاها اثر تربیتی خود را گذاشته و همچنین آن توانایی را در ما ساخته یا ایجاد کرده می باشد که به امتحان قلبی آزموده شویم. هم چنان که طلا را محک می زنند تا عیارش را معلوم سازند، عیار مؤمن نیز با امتحان قلبی مشخص می می شود.

خداوند متعال در مورد ی شعایر الهی و همچنین تقوای قلب می فرماید:

هرکس شعایر الهی را پهناور و بزرگ دارد و همچنین به نشانه های آیین خداوند تبارک و تعالی و همچنین پرچم های اطاعت او احترام بگذارد، آن از تقوای قلب می باشد.(۲)

ارتباط آن عمل نیز با تقوای قلب روشن می باشد؛ زیرا چه بسا اشخاص متظاهر و همچنین منافق به تعظیم شعایر تظاهر می کنند، ولی زیرا و به درستی که از قلب آنها سرچشمه نمی گیرد، بی ارزش می باشد. تعظیم و همچنین بزرگداشت حقیقی از آن همِ افرادی می باشد که تقوای قلب دارند. در حدیثی پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم صلی الله علیه و همچنین آله وسلم به سینه ی خود اشاره کردند و همچنین فرمودند: «واقعیت و حقیقت تقوا آن جاست.».
انتخاب شفقنا از کتاب راه بندگی: شرحی گذرا بر دعاهای هر روز خدا ی ماه رمضان

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

معنای تقوای قلب/ تفسیر دعای روز بیست و همچنین سوم ماه رمضان در تاریخ ۲۰۱۸-۰۶-۰۸ ۰۸:۰۴:۲۶ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان