مجازات اشخاص مرتد از اسلام وظیفه‌ی ما نیست: فتوای حضرت آیت‌الله العظمی حکیم

%name مجازات اشخاص مرتد از اسلام وظیفه‌ی ما نیست: فتوای حضرت آیت‌الله العظمی حکیم

شفقنا- حضرت آیت‌الله العظمی سید محمدسعید حکیم از مراجع تقلید شیعه مقیم نجف اشرف به چند پرسش در مورد‌ی احکام جدید و تو و تازه مسلمانان و همچنین خارج شدگان از اسلام پاسخ داده می باشد.

به به گفته شفقنا متن پرسش و همچنین پاسخ با آن مرجع تقلید به شرح ذیل می باشد:

 

پرسش: من مردی هستم که در دهه‌ی سوم زندگی‌ام به سر می‌برم و همچنین اخیرا به دین اسلام گرویده‌ام، ولی باید توجه داشت خانواده‌ام مسلمان نشده‌اند. ۱۵ سال شمسی با با شریکم زندگی کرده‌ام و همچنین شامل سه فرزند هستیم، ولی باید توجه داشت هیچگاه با هم ازدواج نکرده‌ایم. آیا آن پیشامد جدید از نظر خداوند متعال حرام می باشد؟

پاسخ: بین تو دو فرد یا شخص بایستی و حتما یک ارتباط و رابطه‌ی نکاحی وجود داشته باشد. بدون ازدواج، ارتباط و رابطه‌ی جنسی و زناشویی و جنسی با او حرام می باشد.

 

پرسش: فتوای تو دربار‌ه‌ی افرادی که از اسلام به دین غیره ای می‌گروند چیست؟ از نظر تو، آیا آنها مستحق مجازات خواهند بود؟ در صورتی که چنین می باشد، چه مجازاتی؟

پاسخ: هیچ شکی نیست که آنها در آخرت سزاوار مجازاتی عظیم خواهند بود. خداوند متعال می‌فرماید: «کسانى که کفر ورزیده‌اند، سرورانشان طاغوتند، که آنان را از روشنایى به سوى تاریکیها به در مى‌برند. آنان اهل آتشند که خود، در آن هم جاودانند.» (۲:۲۵۷).

مجازات در آن دنیا وظیفه‌ی ما نیست.

 

پرسش: نام من «…» کروز می باشد. نام اسلامی‌ام «محمد اسد» می باشد. در صورتی که نیت و اراده تغییر نام خود به نام اسلامی را داشته باشم، آیا بایستی و حتما نام خانوادگی‌ام را نیز تغییر دهم؟ می‌دانم که نباید نام خانوادگی‌مان را تغییر دهیم ولی نام خانوادگی‌ام یک نام مسیحی می باشد، «کروز» به معنای «ساکن در نزدیکی یک صلیب» می باشد. بنابراین آیا بایستی و حتما نام خود را به «اسد» تغییر دهم یا خیر؟

پاسخ: تغییر نام خانوادگی و همچنین حتی خود نام اجباری نیست و همچنین تغییر اسامی [اغلب] جهت [تسهیل] یکپارچگی با مسلمانان می باشد.

 

پرسش: من اروپایی هستم و همچنین به اسلام گرویده‌ام، والدینم مسلمان نیستند، و همچنین من از طریق ارتباط و رابطه‌ی نامشروع متولد شده‌ام. آیا می‌توانم امامت نماز جماعت را به دست بگیرم؟

پاسخ: در صورتی که ارتباط و رابطه‌ی جنسی و زناشویی و جنسی که موجب تولد نوزاد شده می باشد بر اساس نوعی ازدواج بوده می باشد، حتی در صورتی که ازدواج اسلامی نبوده می باشد، کودک متولد از چنین ازدواجی حاصل ارتباط و رابطه‌ی مشروع تلقی خواهد شد، و همچنین امامت نماز جماعت جهت چنین فردی یا شخصی جایز خواهد بود.

در صورتی که ارتباط و رابطه‌ی مذکور بین والدین بر اساس یک ازدواج نبوده می باشد، بنابراین کودک حاصل ارتباط و رابطه‌ی مشروع نبوده می باشد و همچنین نمی‌تواند امام و پیشوا جماعت باشد.

 

پرسش: در صورتی که یک زن مسیحی به اسلام بگرود و همچنین شوهرش مسلمان نشود، عده‌ی او چه مدت خواهد بود؟ در صورتی که هر دو مسلمان شوند چگونه و چطوری؟

پاسخ: در صورتی که زن و همچنین شوهرش هر دو مسلمان شوند، عقد ازدواج صحیح خواهد ماند.

در صورتی که زن پیش از فسخ ازدواج به اسلام درآید ولی باید توجه داشت شوهرش مسلمان نشود، عقد ازدواج ملغی می باشد. در صورتی که او بعد از فسخ ازدواج به اسلام درآید، بایستی و حتما مدت عده را صبر کند. در صورتی که در مدت عده‌ی زن، شوهرش مسلمان می شود، آنگاه عقد ازدواج به صحت خود باقی خواهد بود. در صورتی که شوهر هیچگاه مسلمان نشود، یا بعد از اتمام عده به اسلام درآید، عقد ازدواج ملغی خواهد بود. عده در چنین مواردی مانند عده‌ی طلاق خواهد بود، که مساوی دوره‌ی زمانی تا هنگام دیدن‌ی سومین حیض می باشد.

 

 

منبع: alhakeem.com

 

ترجمه: شفقنا

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

مجازات اشخاص مرتد از اسلام وظیفه‌ی ما نیست: فتوای حضرت آیت‌الله العظمی حکیم در تاریخ ۲۰۱۸-۰۵-۱۹ ۰۳:۴۶:۰۵ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان