طاعت بندگان خاشع و همچنین خاضع / تفسیر دعای روز پانزدهم ماه تبریک و مبارک رمضان

%name طاعت بندگان خاشع و همچنین خاضع / تفسیر دعای روز پانزدهم ماه تبریک و مبارک رمضان

شفقنا _در شرح دعای روز پانزدهم ماه تبریک و مبارک رمضان می خوانیم:
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‏

«اللهمّ ارْزُقْنی فیهِ طاعَهَ الخاشِعین واشْرَحْ فیهِ صَدْری بإنابَهِ المُخْبتینَ بأمانِکَ یا أمانَ الخائِفین»

«خدایا در آن روز طاعت بندگان خاشع و همچنین خاضع خود را نصیب من گردان و همچنین شرح صدر مردان فروتن و همچنین خداترس را به من عطا فرما، به حق امان بخشی خود ای ایمنی دل‌های ترسان. »

در فراز اوّل از دعای روز پانزدهم می خوانیم:

خدایا! امروز طاعت بندگان خاشع را نصیبم کن.

خداوند متعال نمازگزارانی را اهل رستگاری می داند که در نمازشان خاشع باشند. «خشوع» در طاعت و همچنین عبادت، جایگاه مهمی دارد. آن هم عبادتی ارزشمند می باشد که با حضور قلب و همچنین خشوع باشد و همچنین آن نوعی حالت می باشد که از قلب بر می خیزد و همچنین احساسی می باشد که انسان را به محضر حق می برد، جهت و همچنین مسیر را یکی می کند و همچنین دل را از هواهای دیگر می شوید و همچنین پاک می کند.

«نماز» بی خشوع مانند جسد بی جان می باشد. مرده ای می باشد که از او حرکتی بر نمی خیزد و همچنین کاری از او ساخته نیست. فردی یا شخصی خدمت امیرالمؤمنین علیه السلام رسید و همچنین عرض کرد: «عبادت من از روی خضوع و همچنین خشوع می باشد.» حضرت فرمود: «چگونه خضوعی؟!» عرض کرد: «در نماز تنها و فقط به خداوند تبارک و تعالی فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می کنم و همچنین از غیر او غافل می شوم!» حضرت فرمود: «اکنون با همین نوعی حالت که گفتی دو رکعت نماز بخوان تا من شتری به عنوان جایزه به تو عطا کنم.» آن هم شخص به نماز ایستاد و همچنین بعد از اتمام نماز تقاضای جایزه کرد!

حضرت فرمود: «چگونه نماز خواندی؟» عرض کرد: «آن هم گونه که گفته بودم و همچنین به هیچ چیز جز خداوند تبارک و تعالی نمی اندیشیدم!» حضرت فرمود: «باز هم تأمل کن ببین در نماز چه فکری در سر داشتی؟» عرض کرد: «تنها چیزی که گاهی فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن مرا به خود مشغول می ساخت، آن بود که شتری که تو به من عطا می کنید سرخ موی می باشد یا زرد موی؟!»

آری، آن گونه نماز از سقف منزل و خانه بالاتر نمی رود و همچنین سبب معراج مؤمن و همچنین هیچ تقربی نمی می شود. چشم ها روی نقش و همچنین نگار فرش و همچنین پُشتی و همچنین دست ها بر روی محاسن و همچنین صورت مشغول می باشد. حواس ششگانه به شش جهت گریخته اند و همچنین هرکدام کاری انجام می دهند. غصه ها و همچنین غم ها، قسط های ماهانه و همچنین گم کرده ها در نماز به سراغ انسان می آیند. نقشه ی کارهای هر روز خدا و همچنین کسب و همچنین کار و همچنین اقتصاد و همچنین اداره و همچنین منزل و خانه و همچنین موارد دیگر، خضوع و همچنین خشوع را از انسان می گیرند و همچنین نماز بی روح تحویل انسان می دهند.

کسی که در نماز، یاد خداوند تبارک و تعالی را در دل داشته باشد و همچنین متوجّه جبروت او گردد، بی گمان با چشمی هراسان و همچنین قلبی خائف خداوند تبارک و تعالی را عبادت می کند. سجاده ای که با اشک و همچنین ناله به درگاه خداوند تبارک و تعالی پهن می می شود و همچنین سرانجام با خون رنگین می می شود، سجاده ی خاشعین و همچنین سجاده ی امیرالمؤمنین علیه السلام می باشد. قرآن کریم در توصیف مؤمنان چنین می فرماید:

مؤمنان در نمازشان خاشعند(۱)

امام و پیشوا صادق علیه السلام فرمود که خدای متعال به موسی علیه السلام فرمود:

در شب و همچنین روز، مرا خیلی زیاد یاد کن و همچنین هنگام ذکر من، خاشع باش و همچنین به هنگام بلایم، شکیبا باش.(۲)

هم چنین امام و پیشوا صادق علیه السلام در ضمن دعا، از خداوند چنین درخواست می کند:

خدایا! به تو پناه می برم از تنی که سیر نشود و همچنین از قلبی که خاشع نگردد و همچنین از دعایی که به اجابت نرسد و همچنین از نمازی که سود ندهد(۳)

در فراز دوّم از دعای آن روز تبریک و مبارک، چنین می خوانیم:

خدایا! سینه ام را به توبه ی فروتنان، فراخ ساز

«شرح صدر»، و همچنین سینه ی گشاده، نوعی حالت از ایمان می باشد که از توکل مطلق، بی نیازی از شهروندان و مردم شهر، اقتدار و قدرت تحمل فراوان و همچنین اراده ی استوار سرچشمه می گیرد. در آن حالت معنوی انسان می تواند به جنگ معظلات و مسائل و مشکلات و همچنین مصائب برود. دریا دل می می شود، ترس و همچنین واهمه از بین می رود. از شکست ها افسرده و همچنین ملول نمی می شود. از کمی یاران دلتنگ نمی گردد و همچنین از انبوه دشمن نیز نمی ترسد. مسایل جزئی دنیا و همچنین دنیاپرستان او را از هدف باز نمی دارد و همچنین اقتدار و قدرت روحی او، کوه مصایب را آب می کند.

در قرآن کریم، «سعه ی صدر» یکی از مواهب پهناور و بزرگ و همچنین «ضیق صدر» یکی از کیفرهای الهی شمرده شده می باشد. خداوند به عنوان یک موهبت عظیم به پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله خود می فرماید:

اَلَمْ نَشْرَحْ لَکَ صَدْرَک(۴)

آیا سینه ی تو را وسیع و همچنین گشاده نساختیم.

آری، بعضی اشخاص روحشان آن هم چنان باز و همچنین گشاده می باشد که جهت پذیرش هر واقعیتی هرچند پهناور و بزرگ آمادگی دارند؛ امّا برعکس روح بعضی چنان تنگ و همچنین محدود می باشد که گویا جهت نفوذ هیچ حقیقتی در آن هم راهی و همچنین جایی نیست.

در فراز دوّم از دعای آن روز، از گشادگی سینه و همچنین تنگی آن هم سخن به میان آمد. افق دید اشخاص بی بهره از «شرح صدر»، به زندگی هر روز خدا محدود خواهد بود. در صورتی که نعمتی به آنان برسد، گویا به همه چیز دست پیدا کرده اند، و همچنین در صورتی که کم ترین دگرگونی و تغییری در آن هم پیدا می شود، همه چیز را پایان یافته می یابند.
از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم صلی الله علیه و همچنین آله وسلم پرسیدند: «شرح صدر چیست؟» فرمودند: «نوری می باشد که خداوند تبارک و تعالی در قلب هر کس بخواهد می افکند و همچنین در پرتو آن هم، روح او وسیع و همچنین گشاده می می شود». پرسیدند: «آیا نشانه ای دارد که با آن هم شناخته می شود؟» فرمود: «آری، نشانه اش، توجه به سرای جاویدان و همچنین دامن برچیدن از زرق و همچنین برق دنیا و همچنین آماده شدن جهت مردن و مرگ می باشد، پیش از آن هم که مردن و مرگ فرا رسد.»(۱)

ائمه معصومین علیهم السلام اسوه صبر و همچنین مقاومت و همچنین سعه صدر خواهند بود؛ زیرا هرکدام در زمان خود با مصیبت های گوناگونی دست و همچنین پنجه نرم کردند و همچنین کینه و همچنین عداوت های دشمنان، کوچک ترین تأثیری در ادامه ی راهشان نداشت.

به عنوان نمونه، حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام، با همه ی وجود از ولایت علی علیه السلام دفاع کرد و همچنین مصیبت ها را یکی بعد از غیره ای به جان خرید و همچنین بر اثر همین مصیبت ها بود که در سنین جوانی به دیدار ایزد شتافت، ولی باید توجه داشت خم به ابرو نیاورد.

آن هم گونه که در ابتدا اشاره شد، آن شرح صدر و همچنین حالت فوق العاده به دست نمی آید، مگر آن که در انسان تغییر حاصل می شود و همچنین آن هم نیز به وسیله ی توبه همراه با فروتنی می باشد.

در فراز آخر از دعای آن روز تبریک و مبارک، می خوانیم:

ای ایمنی دل های ترسان!

زیرا و به درستی که خداوند متعال، «غفار الذنوب» می باشد، دل های وحشت زده از عذاب قیامت، بی کسان، سرگشتگان، خسته دلان و همچنین فراریان را پناه و همچنین امان می دهد.

آری، خداوند متعال امان و همچنین محل امنیت می باشد، نقطه ی اتّکا و همچنین امیدواری اهل ایمان می باشد؛ آنان که از عذاب خداوند و همچنین آتش دوزخ ترسانند، به او پناه می برند.

ما در دو جهان، غیر خداوند تبارک و تعالی یار نداریم

جز یاد خداوند تبارک و تعالی، هیچ دگر کار نداریم

ما مستِ سَبوییم، ز میخانه ی توحید

حاجت به می و همچنین منزل و خانه ی خَمّار نداریم

در روی زمین، زیرا و به درستی که دِل ما گنج معانی می باشد

دینار، چه باشد، غم دینار نداریم

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

طاعت بندگان خاشع و همچنین خاضع / تفسیر دعای روز پانزدهم ماه تبریک و مبارک رمضان در تاریخ ۲۰۱۸-۰۵-۳۱ ۱۷:۵۱:۵۱ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان