رمز رستگاری و همچنین نیک بختی در دو جهان / تفسیر دعای روز شانزدهم ماه تبریک و مبارک رمضان

%name رمز رستگاری و همچنین نیک بختی در دو جهان / تفسیر دعای روز شانزدهم ماه تبریک و مبارک رمضان

شفقنا _در شرح دعای روز شانزدهم ماه تبریک و مبارک رمضان می خوانیم:
بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ و همچنینَفّقْنی فیهِ لِموافَقَهِ الأبْرارِ وجَنّبْنی فیهِ مُرافَقَهِ الأشْرارِ وأوِنی فیهِ بِرَحْمَتِکَ الی دارِ القَرارِبالهِیّتَکِ یا إلَهَ العالَمین.
خدایا در آن روز به پیوند با نیکان توفیقم بده و همچنین از رفاقت اشرار دورم کن و همچنین با رحمت خودت به سوی منزل و خانه آرامش مکانم بده؛ به خدایی خودت ای معبـود جهانیان.

در روز شانزدهم، دست به دعا بر می داریم که:

خدایا! در آن روز مرا به موافقت نیکان موفق بدار.

یکی از واجبات دینی اسلام، «تولی» و همچنین «رهبری» می باشد. «تولی» یعنی دوستی با دوستداران دین و همچنین «تبری» یعنی دشمنی با دشمنان دین. دعای امروز نیز به همین امر مهم اشاره دارد. بایستی و حتما با خوبان و همچنین نیکان همراهی داشت و همچنین در آن راه ثابت قدم بود؛ زیرا عشق ورزی به اسوه های اخلاق و همچنین آزادگی، یعنی اهل بیت عصمت و همچنین طهارت _ علیهم السلام _ رمز رستگاری و همچنین نیک بختی در دو جهان می باشد.

در بخشی از زیارت «جامعه ی کبیره» چنین آمده می باشد: «هرکس، تو اهل بیت _ علیهم السلام _ را تصدیق کند، نجات می یابد و همچنین هرکس، تو را تکذیب کند، زیان کار خواهد بود.»

همنشینی با شهروندان و مردم شهر بدنام نیز از گناهانی می باشد که موجب دریدن پرده ها می گردد. اهل بدعت و همچنین تهمت و همچنین افرادی که به ارتکاب گناه عادت دارند، از آن تیم اند. امام و پیشوا صادق علیه السلام در همین باره می فرمایند:

مسلمان نباید با فاجر (یعنی کسی که هرزه، تبهکار، نافرمان) و همچنین احمق و همچنین دروغگو می باشد رفاقت و همچنین همنشینی کند(۱)

خداوند متعال، «ابرار» را چنین معرفی کند:

آن هم ها که ایمان آوردند و همچنین تقوا پیشه کردند و همچنین مطیع خداوند تبارک و تعالی بودند و همچنین در آخرت به نعمت های الهی می رسند. در نعمت ها جاودان اند و همچنین بر تخت هایی نشسته و همچنین می نگرند و همچنین در بهشت از جام هایی که آمیزه ای از کافور دارد، می نوشند.(۲)

امّا اشرار، افرادی خواهند بود که به لعنت و همچنین خشم خداوند تبارک و تعالی گرفتار شده اند. انسان های کر و همچنین لالی که نمی اندیشند و همچنین کافرانی که ایمان نمی آورند و همچنین با صورت به دوزخ افکنده می شوند. در آن باره روایت زیبایی از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم صلی الله علیه و همچنین آله وسلم نقل شده می باشد. ایشان می فرمایند:

آیا اشرار را به تو معرفی کنم؟! گفتند: بله یا رسول اللّه! حضرت فرمود: سخن چینانی که بین دوستان تفرقه می اندازند و همچنین از نیکان عیب جویی می کنند.(۳)

در فراز دوم از دعای امروز، چنین می خوانیم:

خدایا! در آن روز مرا با رحمت خویش، در سرای ماندگار منزل وپناه بده، به حق خداست،ای خدای جهانیان!

آری، آخرت، قرارگاه ابدی و همچنین همیشگی آدمیان می باشد. خداوند در آیه ی ۳۹ سوره ی غافر از آن هم چنین یاد می کند:

ای قوم من! به آن دنیا دل نبندید که زندگی آن دنیا، متاع زودگذری می باشد و همچنین آخرت، سرای همیشگی و همچنین ابدی می باشد گیرم که با هزار مکر و همچنین افسون، حق را پشت سر اندازیم، به ستم های گوناگون دست زنیم و همچنین دامان به خون های بی گناهان بیالاییم، امّا آیا عُمر ما در آن جهان چه مقدار و اندازه خواهد بود؟ آن چند روز عمر با شتاب می گذرد ولی سرانجام چنگال مردن و مرگ گریبان همه را می گیرد و همچنین از فراز قصرهای باشکوه به زیر خاک می کشاند. البته پروردگار متعال با بندگانش خیلی زیاد مهربان و همچنین بخشنده می باشد و همچنین اوست که به بنده اش پناه می دهد.

امام و پیشوا باقر علیه السلام به جابر چنین می فرماید:

آخرت، منزل و خانه ی ثبات می باشد و همچنین دنیا منزل و خانه ی نابودی و همچنین زوال(۱)

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

رمز رستگاری و همچنین نیک بختی در دو جهان / تفسیر دعای روز شانزدهم ماه تبریک و مبارک رمضان در تاریخ ۲۰۱۸-۰۶-۰۱ ۰۸:۳۷:۵۴ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان