در بی وفایی روزگار آن فرصت ها را غنیمت شمار/پندی از امام و پیشوا باقر (ع)

%name در بی وفایی روزگار آن فرصت ها را غنیمت شمار/پندی از امام و پیشوا باقر (ع)

شفقنا-نقل شده می باشد که آن هم حضرت علیه السّلام به جابر فرمود: جابر! از شهروندان و مردم شهر روزگار خود پنج چیز را غنیمت شمار: ۱- در صورتی که حضور داشتی شناخته نشوی (تو را نشناسند)، ۲- و همچنین چنانچه [از میانشان] غایب شدی جویایت نشوند، ۳- و همچنین در صورتی که در جمع [ایشان] بودی رأی و همچنین نظرت را نخواهند، ۴- و همچنین در صورتی که مطلبی بگوئی آن هم را نپذیرند، ۵- و همچنین چنانچه [از ایشان] خواستگاری کنی تو ردّت کنند.

و همچنین تو را به پنج مطلب سفارش می کنم: ۱- در صورتی که مورد ستم واقع شدی، تو ستم مکن، ۲- و همچنین چنانچه خیانت شدی تو خیانت مکن، ۳- و همچنین در صورتی که تکذیب شدی، تو خشم مگیر (عصبانی مشو)، ۴- و همچنین زیرا و به درستی که تعریف شدی خرسند مباش، ۵- و همچنین چنانچه نکوهش شدی بیتابی مکن (نه به تعریفشان خوش باش و همچنین نه از ملامتشان بیتابی کن). و همچنین پیرامون آن هم نکوهشی که در باره ات گفته شد اندیشه کن و همچنین ببین در صورتی که آن هم را در خود یافتی، در آن صورت سقوط و همچنین افتادنت از نظر خداوند هنگام خشمت از حرف درست جهت تو مصیبت بارتر از آن هم ترسی می باشد که از سقوطت در دیده شهروندان و مردم شهر داری. و همچنین چنانچه خلاف آنچه در باره ات گفته اند بودی، آن خود پاداشی می باشد که آن هم را بدون زحمت سود برده ای.

و همچنین بدان که تو دوست و همچنین طرفدار ما شمرده نخواهی شد تا [چنان شوی که] در صورتی که تمام همشهریانت جمع شدند و همچنین گفتند: «تو مرد بدی هستی» آن سخن محزونت نسازد، و همچنین چنانچه گفتند: «تو
مرد خوبی هستی» تو را خوشحال نکند، ولی نفس خود را بر کتاب خداوند تبارک و تعالی عرضه دار پس در صورتی که پوینده راه قرآن، و همچنین در آنچه بی رغبتی خواسته زاهد بودی؛ و همچنین در آنچه به طمع انداخته آرزومند بودی؛ و همچنین از تهدیدش ترسان؛ در آن صورت پابرجا باش و همچنین تو را مژده باد! که بی شکّ آن هم سخنان که در باره ات گفتند هیچ زیانی به تو نخواهند رساند. و همچنین چنانچه جدای از قرآن هستی پس دیگر بخود بالیدنت جهت چیست؟ براستی که فرد مؤمن توجّهی خاصّ به مبارزه با هوای نفس دارد تا بر تمایلاتش چیره می شود، [و همچنین در آن مبارزه] گاهی کجی نفس را راست نموده و همچنین در راه دلبستگی بخدا هوای نفس را مخالفت می کند، و همچنین پاره ای از اوقات، نفس [سرکش] او را بر زمین زده و همچنین در پس نتیجه آن می شود که دل به خواسته هایش می دهد.

ولی خداوند به او جانی دوباره دهد و همچنین او نیز جان گیرد، و همچنین از لغزش و همچنین خطایش درگذرد تا بخود آید و همچنین به توبه و همچنین ترس پناه برد و همچنین بگراید، در پس نتیجه آن می شود که بینش و همچنین شناختش افزون گردد، زیرا که ترسش افزون گشته، و همچنین آن بدان خاطر می باشد که خداوند [در سوره اعراف، آیه ۲۰۱] میفرماید: إِنَّ الَّذِینَ اتَّقَو همچنینْا إِذا مَسَّهُمْ طائِفٌ مِنَ الشَّیْطانِ تَذَکَّرُوا فَإِذا هُمْ مُبْصِرُونَ، یعنی: «افرادی که پرهیزگاری کردند زیرا و به درستی که وسوسه ای از شیطان به آنان رسد [خداوند تبارک و تعالی را] یاد کنند، پس آنگاه شامل بینش باشند».

انتخاب شفقنا از کتاب ترجمه تحف العقول

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

در بی وفایی روزگار آن فرصت ها را غنیمت شمار/پندی از امام و پیشوا باقر (ع) در تاریخ ۲۰۱۸-۰۶-۲۲ ۰۱:۲۸:۳۹ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان