ثواب و فضیلت شب قدر/ تفسیر دعای روز بیست و همچنین هفتم ماه تبریک و مبارک رمضان

%name ثواب و فضیلت شب قدر/ تفسیر دعای روز بیست و همچنین هفتم ماه تبریک و مبارک رمضان

شفقنا _در شرح دعای روز بیست و همچنین هفتم ماه تبریک و مبارک رمضان می خوانیم:

بسم الله الرحمن الرحیم

اللَّهُمَّ ارْزُقْنِی فِیهِ فَضْلَ لَیلَهِ الْقَدْرِ و همچنینَ صَیرْ أُمُورِی فِیهِ مِنَ الْعُسْرِ إِلَی الْیسْرِو همچنینَ اقْبَلْ مَعَاذِیرِی و همچنینَ حُطَّ عَنِّی الذَّنْبَ و همچنینَ الْو همچنینِزْرَ یا رَءُوفاً بِعِبَادِهِ الصَّالِحِین [۱] ای خداوند تبارک و تعالی در آن روز ثواب و فضیلت لیله القدر را نصیب من گردان و همچنین تمام مسائل و همچنین کارهای مشکل مرا آسان گردان و همچنین عذرهایم بپذیر و همچنین وزر و همچنین گناهم محو و همچنین نابود ساز ای رءوف و همچنین مهربان در حق صالحان.

روز بیست و همچنین هفتم ماه تبریک و مبارک رمضان را آن گونه آغاز می کنیم:

خدایا! در آن ماه ثواب و فضیلت شب قدر را روزیم کن.

در میان همه ماه ها، ماه رمضان برتر می باشد و همچنین در آن ماه، «شب قدر» بهترین شب ها می باشد. اهمیت آن شب از دو جهت می باشد: اوّل آن هم که شبی می باشد تبریک و مبارک. قرآن کریم در اهمیت آن هم می فرماید:

اِنّا اَنْزَلْناهُ فی لَیْلَهٍ مُبارکه(۱)

همانا ما نازل کردیم قرآن را در شب مبارکی [شب قدر].

و همچنین در سوره ی قدر می فرماید:

لَیْلَهُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ اَلْفِ شَهر؛(۲)

شب قدر از هزار ماه بهتر می باشد.

دوّم به دلیل وقایعی می باشد که در آن شب رخ خواهد داد و همچنین آن هم مشخص کردن سرنوشت همه ی اشیا و همچنین ارزاق و همچنین مقدار و اندازه گیری آن هم هاست. قرآن در آن باره می فرماید:

در آن شب فرشتگان و همچنین روح به اذن خداوند تبارک و تعالی، از هر فرمان الهی نازل گردند.(۳)

شب قدر، ثواب و فضیلت خیلی زیاد دارد. آن شب برابر هزار ماه یعنی اکثرا و بیشتر از هشتاد سال شمسی می باشد. سرنوشت و همچنین مقدرات شهروندان و مردم شهر در آن شب معلوم می گردد و همچنین شبی می باشد که فرشتگان، فوج فوج از آسمان فرود می آیند در حالی که حامل رحمت الهی و همچنین برکات آسمانی و همچنین خیرات فراوان و همچنین فیوضات سرشارند.
در آن صورت بایستی و حتما بکوشیم با احیا و همچنین شب زنده داری در آن شب عزیز، از فرصت به دست آمده بهره ی کامل بگیریم و همچنین با حساب رسی اعمال، توشه ی یک ساله مان را برداریم. وگرنه چنان چه غبار غفلت بر صفحه ی دلمان بنشیند و همچنین آن فرصت از دست برود، بایستی و حتما تا سال شمسی دیگر و همچنین لیله القدری دیگر در ظلمت گناه، خودپرستی، روزمرگی و همچنین غفلت باقی بمانیم. بنابراین شب قدر شبی می باشد سرتاسر سلامت، از آغاز تا پایان بر اساس بعضی روایات، شیطان در آن هم شب در زنجیر می باشد و همچنین از آن نظر نیز شبی می باشد ارجمند. زیرا و به درستی که در آن شب، سرنوشت انسان ها جهت یک سال شمسی بر اساس لیاقت ها و همچنین شایستگی ها رقم خورده می می شود، بایستی و حتما بیدار بود و همچنین با توبه و همچنین خودسازی به درگاه خداوند تبارک و تعالی تقرّب جست. قرآن کریم نیز زیرا و به درستی که کتاب سرنوشت ساز می باشد و همچنین سعادت و همچنین خوشبختی و همچنین هدایت انسان ها را معین می کند، بایستی و حتما در شب قدر؛ شب مشخص کردن سرنوشت ها، نازل گردد، و همچنین چه زیباست ارتباط و رابطه ی میان قرآن و همچنین شب قدر و همچنین چه پرمعنا می باشد پیوند آن دو با یکدیگر.

بسیاری معتقدند معلوم نبودن شب قدر در میان شب های سال شمسی یا در میان شب های ماه تبریک و مبارک رمضان جهت آن می باشد که شهروندان و مردم شهر به همه ی آن شب ها اهمیت دهند. خداوند رضای خود را در میان انواع طاعات پنهان کرده می باشد تا شهروندان و مردم شهر به همه ی آن هم ها روی آورند و همچنین غضبش را نیز در میان معاصی پنهان کرده می باشد تا از همه ی معاصی بپرهیزند. دوستانش را در میان شهروندان و مردم شهر مخفی کرده می باشد تا همه را احترام کنند و همچنین اجابت را در میان دعاها پنهان ساخته می باشد تا به همه ی دعاها متوسل شوند. اسم اعظم را در میان اسمائش مخفی کرده می باشد تا همه ی اسماء را پهناور و بزرگ دارند و همچنین وقت مردن و مرگ را آشکار نکرده می باشد تا در همه حال آماده باشند. و همچنین آن فلسفه ی مناسبی جهت مخفی بودن آن شب تبریک و مبارک می باشد. در حدیثی از امام و پیشوا صادق علیه السلام نقل می باشد که به علی بن ابی حمزه ی ثمالی فرمود:

ثواب و فضیلت شب قدر را در شب بیست و همچنین یکم و همچنین بیست و همچنین سوم بطلب و همچنین در هر کدام از آن دو یکصد رکعت نماز به جای آور واگر بتوانی هردو شب را تا طلوع صبح احیا بدار و همچنین در آن هم غسل کن.

ابوحمزه می گوید: «عرض کردم در صورتی که نتوانستم ایستاده نماز بخوانم، چه؟» فرمود: «نشسته نماز بخوان.»

باز پرسیدم: «در صورتی که نتوانستم نشسته هم نماز بخوانم، چه؟» امام و پیشوا فرمود: «در بستر بخوان و همچنین مانعی ندارد. در آغاز شب خواب مختصری بکن و همچنین بعد مشغول عبادت شو.»

درهای آسمان در ماه تبریک و مبارک رمضان گشوده می باشد و همچنین شیاطین در غُل و همچنین زنجیرند و همچنین اعمال مؤمنین مقبول می باشد و همچنین چه ماه خوبی می باشد. ماه رمضان.(۱) در ثواب و فضیلت آن شب تبریک و مبارک، پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم صلی الله علیه و همچنین آله وسلم فرمود:

خداوند به امت من شب قدر را بخشیده و همچنین احدی از امت های پیشین از آن موهبت برخوردار نبودند.(۲)
امام و پیشوا صادق علیه السلام در اهمیت آن شب تبریک و مبارک می فرماید:

تقدیر مقدرات در شب نوزدهم و همچنین تحکیم آن هم در شب بیست و همچنین یکم و همچنین امضای آن هم در شب بیست و همچنین سوم می باشد.(۱)

در فراز دوّم از دعای امروز از خداوند درخواست می کنیم:

خدایا! در آن ماه، کارهایم را از سختی به آسانی بگردان.

معظلات و مسائل و مشکلات و همچنین ناملایمات زندگی در طول حیات بشر وجود داشته و همچنین انسان با آن هم دست و همچنین پنجه نرم کرده می باشد. در صورتی که تلخی ها، ناکامی ها، سختی ها و همچنین معظلات و مسائل و مشکلات زندگی نباشد، انسان به راحتی و همچنین آسایش نخواهد رسید.

آن سنت الهی می باشد که با هر سختی، آسانی باشد و همچنین هر سربالایی، سراشیبی به دنبال داشته باشد. قرآن کریم در آن باره می فرماید:

اِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرا؛(۲)

به یقین با هر سختی آسانی می باشد.

پس هرجا گنج می باشد، رنج نیز هست و همچنین آن هم جا که دُرّ شاهوار می باشد، نهنگ شهروندان و مردم شهر خوار نیز هست. معظلات و مسائل و مشکلات و همچنین سختی ها همیشگی نیست و همچنین کارشکنی های دشمنان جهت دائما ادامه نخواهد یافت. محروم و بی بهره های مادی و همچنین معظلات و مسائل و مشکلات اقتصادی و همچنین فقر مسلمانان به همین صورت پابرجا نخواهد ماند و همچنین آن نویدی می باشد جهت همه ی انسان های مؤمن، مخلص و همچنین تلاشگر.

هر کس که معظلات و مسائل و مشکلات را تحمل کند و همچنین در برابر توفان ها بایستد، میوه ی شیرین آن هم را می چشد. روزی خواهد رسید که فریاد دشمنان خاموش، کارشکنی ها بی اثر، جاده های پیشرفت و همچنین تکامل هموار و همچنین پیمودن مسیر حق آسان خواهد شد. آن وعده ی الهی می باشد که دل را نور و همچنین صفا می بخشد، به پیروزی ها امیدوار می کند و همچنین گرد وغبار نومیدی را از صفحه ی ذهن انسان می زداید.

صبر و همچنین ظفر هردو دوستان قدیمند

زیرا و به درستی که صبر سرآید، نوبت ظفر آید

قرآن کریم، راه عبور از سختی ها و همچنین رسیدن به آسانی ها را چنین گفتن می کند:

ولی باید توجه داشت آن هم کس که (در راه خداوند تبارک و تعالی) انفاق کند و همچنین پرهیزگاری پیش گیرد و همچنین جزای نیک (الهی) را تصدیق نماید، ما او را در مسیر آسانی قرار می دهیم.(۳)
مسلّم می باشد افرادی که راه انفاق و همچنین تقوا پیش گیرند و همچنین به پاداش های پهناور و بزرگ الهی مؤمن باشند، معظلات و مسائل و مشکلات جهت آنان آسان می می شود و همچنین در دنیا و همچنین آخرت از آرامش ویژه ای برخوردارند.

امّا قرآن در مورد ی افرادی که راه انفاق و همچنین تقوا پیش نگیرند، می فرماید:

ولی باید توجه داشت کسی که بخل ورزد و همچنین از آن طریق بی نیازی طلبد و همچنین پاداش نیک الهی را تکذیب کند، ما به زودی او را در مسیر دشواری قرار می دهیم.(۱)

در واقع خداوند از آن تیم به دلیل صفات ناشایستی مانند بخل و همچنین اظهار بی نیازی از پروردگار سلب توفیق می کند و همچنین پیمودن راه جهت انان مشکل می می شود و همچنین در دنیا و همچنین آخرت با سختی ها مواجه خواهند بود. اصولاً جهت بخیلان بی ایمان انجام اعمال نیک و همچنین به ویژه انفاق در راه خداوند تبارک و تعالی کار دشواری می باشد، در حالی که جهت پرهیزگاران نشاط آور و همچنین روح افزاست.

خداوند متعال خود بخشنده می باشد و همچنین انسان های کریم و همچنین سخی را نیز دوست دارد و همچنین به پاس انفاق و همچنین بخشندگی ایشان، سختی ها و همچنین ناملایمات را آسان می کند تا آنان بعد از گذراندن ایام محنت به روزگار نعمت برسند. پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم صلی الله علیه و همچنین آله وسلم در آن باره می فرمایند:

بدان که با سختی ها، آسانی می باشد و همچنین با صبر، پیروزی و همچنین با غم، خوشحالی و همچنین گشایش.(۲)

در حدیثی از امیرالمؤمنین علی علیه السلام نقل شده می باشد که زنی شکایت شوهر یا همسر خود را نزد آن هم حضرت برد که او چیزی بر من انفاق نمی کند، در حالی که شوهر یا همسر خود واقعا تنگدست بود. علی علیه السلام از آن که همسر او را به زندان بیافکند، خودداری کرد و همچنین در جواب فرمود:

اِنَّ مَعَ العُسْرِ یُسْرا(۳)

و همچنین با آن فرمایش او را به صبر دعوت کرد. در بند آخر دعای امروز از خداوند متعال درخواست می کنیم:

خدایا! در آن ماه، پوزشهایم را بپذیر و همچنین گناهان و همچنین سنگینی هایم را بریز،ای خدای مهربان به بندگان صالح!

راستی، در مقابل خداوند تبارک و تعالی چه عذری می قدرت آورد؟ عذر بدتر از گناه یا عذر موجه و همچنین مورد قبول حضرت حق؟

در صورتی که نمازمان را به موقع نخواندیم و همچنین یا آن هم را سبک شمردیم، چه پاسخی داریم؟ آیا می قدرت در مقابل آن هم عذر آورد که گرفتار دنیا بودم و همچنین کار داشتم! و همچنین یا هنگام و زمانی که سؤال می کنند: «چرا حق را نگفتی؟» آیا می قدرت عذر آورد که: ترسیدم! و همچنین یا هنگام و زمانی که بپرسند: «چرا بی عدالتی کردی؟»، می قدرت جواب داد که از فلان فامیل و همچنین دوست و همچنین آشنا، حیا کردم و همچنین خجالت کشیدم! به یقین هیچ کدام از آن عذرها پذیرفتنی نیست و همچنین همه ی گناهان و همچنین خطاها از یک نقطه سرچشمه می گیرد و همچنین آن هم حبّ و همچنین علاقه به دنیا می باشد و همچنین مگر آن که خداوند متعال، با فضل و همچنین رحمتش به بنده ی صاحب عذر رحمی کند و همچنین او را ببخشاید. البته آن کرم خداوندی، در صورتی می باشد که خطاهای ما از روی جهل باشد نه عناد.

جهت اثبات صدق آن گفتار، بایستی و حتما توبه کرد؛ زیرا توبه موجب طهارت و همچنین پاکی از گناه می می شود و همچنین در واقع آن هم بار سنگین را از دوش گناهکار بر می دارد. به راستی با آن پیکر نحیف و همچنین لاغر که زیر بار گناه خم شده می باشد، ولی هم چنان بایستی و حتما راهی بس دراز و همچنین دشوار را بپیماید، چه بایستی و حتما کرد؟

در آن فراز از خداوند عاجزانه تقاضا می کنیم که: و همچنینِزْرِ گناه را برطرف فرماید. «و همچنینِزْر» به معنی سنگین می باشد، «وزیر» هم از وزر گرفته شده می باشد؛ زیرا بار سنگینی از مسؤولیت را بر دوش می کشد. زیرا و به درستی که گناه هم بر دوش گناهکار سنگینی می کند، از آن هم تعبیر به «وزر» شده می باشد. قرآن کریم، در آن باره می فرماید:

کسی که از قرآن روی بگرداند، در قیامت بار سنگینی از گناه و همچنین مسئوولیت بر دوش خواهد کشید.(۱)

اعراض و همچنین پشت کردن به احکام خداوند تبارک و تعالی و همچنین دستورات الهی، انسان را به بی راهه می کشاند و همچنین بارهای سنگینی از انواع گناهان و همچنین انحرافات فکری و همچنین عقیدتی را بر دوش او می نهد و همچنین به تعبیر قرآن کریم، چه بار بدی بر دوش می کشند!!

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

ثواب و فضیلت شب قدر/ تفسیر دعای روز بیست و همچنین هفتم ماه تبریک و مبارک رمضان در تاریخ ۲۰۱۸-۰۶-۱۲ ۰۸:۴۲:۴۹ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان