تلاوت قرآن و همچنین نورانیت / تفسیر دعای روز بیستم ماه تبریک و مبارک رمضان

%name تلاوت قرآن و همچنین نورانیت / تفسیر دعای روز بیستم ماه تبریک و مبارک رمضان

شفقنا _در شرح دعای روز بیستم ماه تبریک و مبارک رمضان می خوانیم:

بسم الله الرحمن الرحیم

«اللهمّ افْتَحْ لی فیهِ أبوابَ الجِنانِ واغْلِقْ عَنّی فیهِ أبوابَ النّیرانِ و همچنینَ و همچنینَفّقْنی فیهِ لِتِلاوَهِ القرآنِ یا مُنَزّلِ السّکینهِ فی قُلوبِ المؤمِنین».

«خداوندا، در آن روز درهای بهشت‌ها را به روی من بگشا و همچنین درهای آتش دوزخ را ببند، مرا توفیق تلاوت قرآن عطا فرما، ای نازل‌کننده آرامش در دل‌های مؤمنان».

دعای روز بیستم ماه رمضان را چنین شروع می کنیم:

خدایا! در آن روز درهای بهشت را به رویم بگشای.

راه وارد شدن به بهشت جاودان، انجام اعمال نیک، پیروی از خداوند تبارک و تعالی و همچنین رسول، انجام واجبات و همچنین ترک محرمات، خدمت به شهروندان و مردم شهر و همچنین پرهیز از ستم کاری می باشد. آن راه بر روی همه گشوده می باشد و همچنین هرکس توفیق انجام آن اعمال را داشته باشد، به آرزو و همچنین خواسته ی خود رسیده می باشد.

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم صلی الله علیه و همچنین آله وسلم فرموده اند:

علامت اهل بهشت هفت چیز می باشد: روی گشاده، زبان ذاکر، دست با سخاوت، قلب خاشع، نماز خیلی زیاد، روزه ی کامل و همچنین سلام کردن به هرکس که با او روبرو می می شود.

هم چنین در خطبه ی شعبانیه می فرمایند:

ای شهروندان و مردم شهر! در ماه تبریک و مبارک رمضان، درهای بهشت بر روی تو باز می باشد، از خداوند تبارک و تعالی بخواهید که بر تو بسته نشود و همچنین درهای جهنم به روی تو بسته می باشد، از خداوند تبارک و تعالی بخواهید که آن درها بر تو باز نشود.

در بعضی از روایات جهت بهشت، هشت در و همچنین جهت جهنم هفت در ذکر کرده اند. آن تعداد از درها نه به خاطر کثرت وارد شوندگان آن هم ها می باشد و همچنین نه جنبه ی تشریفاتی دارد بلکه در واقعیت و حقیقت، اشاره به عوامل گوناگونی می باشد که باعث می شوند انسان را یا به بهشت بکشاند یا به جهنم. درواقع هر دری، نشانه ی عملی می باشد که از انسان صادر می می شود. امیرالمؤمنین علیه السلام در نهج البلاغه می فرمایند:

جهاد دری می باشد از درهای بهشت که خداوند آن هم را به روی بندگان خاص خود می گشاید.

در روایتی دیگر آمده می باشد:

یکی از درهای بهشت، «باب المجاهدین» نامیده می می شود و همچنین مجاهدان مسلح با آن هم سلاحی که با آن هم جهاد کردند، از آن هم در وارد بهشت می شوند و همچنین فرشتگان به آنان خوش آمد می نامند.
قرآن کریم در مورد ی پرهیزگاران می فرماید:

درهای بهشت به روی ایشان باز می باشد(۱)

در کیفیت و همچنین ابعاد آن درها در کتاب خصال از امام و پیشوا باقر علیه السلام نقل شده می باشد که:

عرض هر دری به مقدار و اندازه ی چهل سال شمسی راه می باشد.

در فراز دوم از دعای امروز، از خداوند می خواهیم که:

خدایا! در آن روز، درهای آتش دوزخ را به رویم ببند.

درهای جهنّم به روی کسی گشوده می می شود که از رحمت خداوند تبارک و تعالی، ناامید باشد وبه غیبت، تهمت و همچنین هتک حرمت و همچنین تضییع حقوق شهروندان و مردم شهر بپردازد.

از رسول اکرم صلی الله علیه و همچنین آله وسلم نقل شده می باشد که فرمودند:

بر در جهنم نوشته شده می باشد: من بر اهل نماز شب، روزه داران و همچنین صدقه دهندگان حرام هستم

اینک که به برکت ماه رمضان، درهای جهم بر روی روزه داران بسته شده می باشد، بایستی و حتما از اعمال ناشایسته وخلاف دوری کرد، زیرا آتش دوزخ پس نتیجه آن می شود که ی عمل خود ماست. دقت کنیم که آیا اعمال ما آتشگیره ها و همچنین هیزم جهنم را فراهم آورده یا آن که مقدمات وارد شدن به بهشت و همچنین جنّهُ المَأوی را مهیا ساخته می باشد؟!

یکی از صفاتی که بایستی و حتما به آن هم اکثرا و بیشتر توجه کرد، «حُسن خُلق» می باشد؛ زیرا در روایات خیلی زیاد سفارش شده می باشد و همچنین پیشوایان ما فرموده اند:

حُسن خُلق، گناه را ذوب می کند، چنان که آفتاب، برف را آب می کند.

در مقابل از مواردی که موجب فشار قبر و همچنین عذاب جهنم می می شود، کج خُلقی می باشد. در همین باره داستان «سعدبن معاذ» جذاب و جالب توجه می باشد. نقل شده می باشد که حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و همچنین آله وسلم بعد از شهادت معاذ، در تشییع جنازه او همچنین با سرپنجه ی پا راه می رفت! پرسیدند: «چرا چنین قدم بر می دارید؟!» حضرت فرمودند: «از بس ملایکه به تشییع جنازه ی او آمدند، جای آن هم که کف پای خود را بر زمین بگذارم، نیست» خود حضرت بر جنازه، نماز خواند و همچنین او را دفن کرد. سپس خطاب به مادر سعد فرمود: «مغرور مشو؛ زیرا زمین، او را چنان فشاری داد که استخوان های او در هم شکست!» اصحاب پرسیدند: «فشار قبر او جهت چه بوده می باشد؟» فرمودند: «به جهت آن که سعدبن معاذ با خانواده و همچنین عیال خود کج خُلقی می کرد.»

در فراز دوّم از دعای امروز، از خداوند درخواست می نماییم: «درهای جهنّم را به روی ما ببندد.» بایستی و حتما تلاش کرد با اعمال ناشایست و همچنین خلاف، آن درها به روی ما باز نشود. در روایت غیره ای وارد شده می باشد که نشانه ی اهل جهنم هفت چیز می باشد:
ترش رویی و همچنین عبوس بودن، ناسزاگویی و همچنین فحاشی، بخل، قساوت قلب، نماز کم، روزه ی ناقص و همچنین بخل در سلام.

در فراز سوم از دعای امروز نیز می خوانیم:

خدایا! در آن روز توفیق تلاوت قرآن را به ما عطا کن، ای فرود آورنده ی وقار و همچنین آرامش در دل های مؤمنان.

قرآن کریم، آن پیام زنده و همچنین جاوید خداوند تبارک و تعالی دائما از تازگی ویژه ای برخوردار می باشد و همچنین به زمان و همچنین مکان ویژه ای اختصاص ندارد. قرآن مرام نامه ی عملی هر مسلمان و همچنین مجموعه ی سخنان خداوند و همچنین وحی الهی می باشد. قرآن، کتاب قانون، زندگی و همچنین اندیشه می باشد؛ کتاب علم، تفّقه و همچنین تفکّر می باشد. کتاب بشارت و همچنین انذار، جهاد و همچنین اجتهاد و همچنین سروش جاویدان و همچنین مشعل نورانیّت منزل و خانه هاست. چنان چه فرموده اند:

منازل خود را با تلاوت قرآن، نورانی کنید.

رمضان با قرآن پیوندها دارد. رمضان، بهار قرآن می باشد. در آن ماه اکثرا و بیشتر از دائما بایستی و حتما قرآن را تلاوت کرد، فهمید و همچنین به آن هم عمل کرد.

مراسم قرآن بر سر گرفتن در شب های قدر، نشانه ی آن هم می باشد که اعلام می کنیم حکم خداوند تبارک و تعالی و همچنین قرآن را می پذیریم.

تلاوت قرآن کریم، قلب انسان را سرزنده می کند و همچنین او همچنین را از فحشا و همچنین منکر باز می دارد.

خداوند متعال در آیه ی ۲۹ از سوره ی شریفه ی «فاطر» می فرماید:

آنان که کتاب الهی را تلاوت می کنند و همچنین نماز را برپا می دارند و همچنین آن هم چه به آن هم ها روزی داده ایم، پنهان و همچنین آشکار انفاق می کنند، به تجارتی (پرسود) امیدوارند که نابودی و همچنین کساد در آن هم نیست.

البته مسلم می باشد که منظور از تلاوت قرآن، آن هم تلاوتی می باشد که سرچشمه ی فکر کردن و اندیشیدن باشد و همچنین انسان را به سوی عمل صالح ببرد. در پس نتیجه آن می شود که آن عمل که از یک طرف با خداوند تبارک و تعالی پیوند دارد، مظهر آن هم، نماز می باشد و همچنین از طرف دیگر که ارتباط با خلق خداوند تبارک و تعالی دارد، مظهر آن هم انفاق می باشد؛ انفاقی که گاهی مخفیانه می باشد و همچنین نشانه ی اخلاص کامل، و همچنین گاهی نیز آشکار می باشد و همچنین مشوّق دیگران.

آن وعده ی قرآن جهت آن می باشد که طرف معامله، خداست و همچنین هرکس که قرآن بخواند، نماز به پا دارد و همچنین در راه خداوند تبارک و تعالی انفاق کند، شایسته ی چنین اجر و همچنین مزدی خواهد بود.

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم صلی الله علیه و همچنین آله وسلم در اهمیت تلاوت قرآن کریم، می فرمایند:

بر تو باد تلاوت قرآن؛ زیرا تلاوت آن هم، موجب کفاره ی گناهان و همچنین پوشش در مقابل آتش و همچنین امنیت در مقابل عذاب خواهد بود.(۱)

در صدر اسلام به قاریان قرآن توجه ویژه ای می شد. به همین منظور پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم صلی الله علیه و همچنین آله وسلم تیمی را به یمن اعزام فرمود که رهبری آن هیأت، با جوانی بود. یکی از آن اشخاص، سؤال می کند:
در حالی که سن او کمتر از ماست، چگونه می تواند رییس ما باشد؟!

حضرت فرمودند:

زیرا او قاری قرآن می باشد.(۱)

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم بدین وسیله مقام والای قاری قرآن را به پیروان خود گوشزد می کنند.

در راستای تحقق آن دعا بایستی و حتما هر روز خدا به روش مداوم، چند آیه از قرآن را تلاوت و همچنین در آن هم اندیشه کنیم و همچنین به فرزندان خود نیز بیاموزیم که قرآن را سرمشق زندگی خود قرار دهند، تا شاید به آن وسیله غبارهای مادی را از قرآن بزداییم.

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم صلی الله علیه و همچنین آله وسلم می فرمایند:

هریک از تو زمانی که دوست دارد خداوند متعال با او سخن بگوید، قرآن بخواند.

هم چنین در روایتی دیگر در مورد ی اهمیت تلاوت قرآن می فرمایند:

بر تو می باشد که قرآن را تلاوت کنید. همانا خواندن و قرائت قرآن، کفاره ی گناهان آدمی می باشد و همچنین در دوزخ از او محافظت می کند و همچنین از عذاب خداوند نگه می دارد.

در روایتی دیگر نیز می فرمایند:

ای فرزندم! از خواندن و قرائت قرآن غافل مشو. پس همانا قرآن کریم قلب را زنده می کند و همچنین از فحشا و همچنین منکر و همچنین ظلم به دیگران نهی می کند.

در فراز آخر از دعای امروز خداوند را با عبارت

ای فرود آورنده ی وقار، و همچنین آرامش دهنده ی دل های مؤمنان

می خوانیم. آن قسمت از دعا به آیه ی چهارم سوره ی شریف فتح اشاره دارد که می فرماید:

او خدایی می باشد که به قلب های مؤمنان آرامش می دهد تا ایمان ایشان محکم تر می شود. لشکریان آسمان ها و همچنین زمین جهت خداست و همچنین او دانا و همچنین حکیم می باشد.(۲)

آن سکینه و همچنین آرامش قلب و همچنین اطمینان خاطر جز با یاد خداوند تبارک و تعالی فراهم نمی می شود و همچنین ملایکه ی رحمت الهی خواهند بود که آن آرامش را در قلوب اهل ایمان نازل می کنند. آن هم چنان آرامشی که غیر خداوند تبارک و تعالی را از دل بیرون می راند و همچنین باره ی پرواز روحانی و همچنین ملکوتی را ساخته یا ایجاد می کند. بدین گونه می باشد که در جوار قرب الهی تزلزل و همچنین ترس بی معنا می باشد.

آن آرامش، گاهی جنبه ی عقیدتی دارد و همچنین تزلزل اعتقادی را برطرف می کند و همچنین گاهی جنبه ی عملی دارد و همچنین ثبات قدم و همچنین مقاومت و همچنین شکیبایی می بخشد. جذاب و جالب آن که در بعضی از روایات، سکینه به «ایمان» تفسیر شده می باشد و همچنین در بعضی دیگر به نسیم بهشتی که در شکل انسانی ظاهر می می شود؛ زیرا سکینه، زاییده ی ایمان می باشد و همچنین هم زیرا و به درستی که نسیم بهشتی آرام قسمت و بخش.

آری، ما از خداوند تبارک و تعالی می خواهیم که دل ما را با یاد خودش آرامش بخشد، مؤمن هیچ گاه خود را در میدان حوادث تنها نمی بیند، بلکه دست حمایت گر خداوند را دائما بر سر خودش می بیند و همچنین یاری فرشتگان را با تمام وجود خویش لمس می کند. مؤمن در مسیر زندگی خود با مصایب و همچنین معظلات و مسائل و مشکلات مختلفی روبه رو می می شود؛ فشار روحی، نگرانی و همچنین آشفتگی او را آزرده می سازد، ولی باید توجه داشت با یاد و همچنین ذکر خداوند تبارک و تعالی، قلبش آرامش می یابد؛ زیرا به فرموده ی قرآن کریم:

اَلا بِذِکر اللّه تَطْمَئِنُّ القُلُوب

در همین باره، ذکر آن داستان شیرین خالی از لطف نیست. فردی یا شخصی نقل می کند در سفری به همراه یکی از دوستانم در بیابان حجاز گم شدیم. از دور چشممان به خیمه ای افتاد. راه را بدان سو کج کردیم. زیرا و به درستی که به در خیمه رسیدیم، سلام کردیم. زنی درون خیمه جواب سلام را داد و همچنین پرسید: تو کیستید؟ پاسخ دادیم: راه گم کرده ایم و همچنین به ناچار بدینجا آمده ایم. زن گفت: اجازه بدهید تا خیمه را جهت پذیرایی تو آماده کنم. او همچنین بعد از آن هم که فرشی گسترد، گفت: داخل شوید و همچنین بنشینید تا پسرم بیاید. آن سخن را گفت و همچنین چندبار پرده ی خیمه را بالا زد و همچنین به بیابان نگریست و همچنین یک بار گفت: کسی از دور می آید خداوند تبارک و تعالی قدمش را تبریک و مبارک گرداند. آن هم گاه با ناراحتی گفت: شتری که می آید، شتر فرزندم می باشد، ولی کسی که بر آن هم سوار می باشد، او نیست. طولی نکشید سوار نزدیک خیمه رسید و همچنین گفته استای امّ عقیل! خداوند تبارک و تعالی به تو در مردن و مرگ پسرت عقیل اجر دهد. زن پرسید: مگر پسرم عقیل مُرده می باشد؟ سوار جواب داد: آری، در کنار چاه آب، اشتران به هم فشار دادند و همچنین او را در چاه انداختند. زن گفت: اکنون پیاده شو و همچنین از آن مهمانان پذیرایی کن. آن سخن را گفت و همچنین گوسفندی آورد تا با ذبح آن هم، غذایی جهت ما آماده کند. ما از صبر و همچنین تحمل آن هم زن بی مقدار و اندازه تعجب کردیم. به خوردن غذا مشغول شدیم و همچنین بعد از صرف غذا زن نزد ما آمد و همچنین گفت: تو از قرآن چیزی می دانید؟ من گفتم: آری. زن گفت: چند آیه از قرآن را بخوان تا خاطر خود را در مردن و مرگ پسرم تسلّی بخشم و همچنین آرامش پیدا کنم. من آیات ۱۵۵ _ ۱۵۶ از سوره ی بقره را خواندم که می فرماید:

صابران را مژده ده، آنان که زیرا و به درستی که مصیبتی ببینند، گویند: ما از خداییم و همچنین به سوی خداوند تبارک و تعالی باز می گردیم. درودها و همچنین رحمت پروردگار بر آنان باد و همچنین آنان هدایت یافته گانند.(۱)
زن که آن آیه را شنید با تعجّب پرسید: تو را به خداوند تبارک و تعالی، آن آیه در قرآن هست؟ گفتم: آری، به خداوند تبارک و تعالی به همین ترتیب که خواندم، آن آیه در قرآن وارد شده می باشد. زن بعد از تشکر از جا برخاست. چند رکعت نماز خواند و همچنین دست به سوی خداوند برداشت و همچنین گفت:

خدایا! من دستور تو را انجام دادم و همچنین در مردن و مرگ فرزندم صبر کردم. تو نیز در مورد ی من به وعده ی خویش وفا کن

سپس ادامه داد:

در صورتی که کسی در آن جهان جهت غیره ای باقی می ماند، من می گفتم پسرم جهت رسیدگی به کارهای من باقی بماند.

بعد از خداحافظی، از خیمه بیرون آمدیم و همچنین به هم می گفتیم: کامل تر از آن زن به عمر خود ندیده بودیم. به راستی چه قدرتی جز نظر و همچنین ایمان به خداوند تبارک و تعالی و همچنین ذکر او می تواند انسانی را در مردن و مرگ تنها فرزند خود در یک بیابان سوزان آرامش دهد؟

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

تلاوت قرآن و همچنین نورانیت / تفسیر دعای روز بیستم ماه تبریک و مبارک رمضان در تاریخ ۲۰۱۸-۰۶-۰۵ ۰۸:۳۹:۱۵ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان