تشعشع انوار الهی در سحر/ تفسیر دعای روز هجدهم ماه تبریک و مبارک رمضان

%name تشعشع انوار الهی در سحر/ تفسیر دعای روز هجدهم ماه تبریک و مبارک رمضان

شفقنا _ در شرح دعای روز هجدهم ماه تبریک و مبارک رمضان می خوانیم:
بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ نَبّهْنی فیهِ لِبَرَکاتِ أسْحارِهِ و همچنین نوّرْ فیهِ قلبی بِضِیاءِ أنْوارِهِ و همچنین خُذْ بِکُلّ أعْضائی الی اتّباعِ آثارِهِ بِنورِکَ یا مُنَو همچنینّرَ قُلوبِ العارفین.
خدایا در آن روز جهت برکات سحرهایش توجه بده و همچنین روشن کن در آن روز دلم را به پرتو انوارش و همچنین به کار بگیر همه اعضایم را به پیروی آثارش؛ به نور خودت ای روشنی قسمت و بخش دل‌های حق شناسان.

در فراز اوّل از دعای روز هیجدهم آمده می باشد:

خدایا! مرا نسبت به برکت های سحرهای آن ماه آگاه کردان

سحرگاهان کیمیایی می باشد که عارفان حق با آن هم اکثرا و بیشتر آشنایند. درمیان ساعات شبانه روز، هرکدام جهت خود موقعیت و همچنین منزلتی دارند، ولی باید توجه داشت شب و همچنین سحر، مَحرم سِرّ خداست و همچنین اسراری دارد. در سحر باره ی تقرب فراهم می می شود و همچنین راه جهت معراج مؤمن گشوده می گردد و همچنین زمان تضرع و همچنین بندگی و همچنین استغفار فرا می رسد.

وای از اسرار درون دل شب

شب، چه ها دیده به عالم یا رب

و همچنینَصل ها دیده بعد از راز و همچنین مستلزم و نیاز

هِجْرها دیده، پر از سوز و همچنین گداز

علی آن هم شیر خداوند تبارک و تعالی شاه عرب

الفتی داشته با آن دل شب

شب ز اسرار علی آگاه می باشد

دل شب مَحرم سِرّ اللّه می باشد

شب شنیده می باشد، مناجات علی

جوشش چشمه ی حبّ ازلی

خداوند متعال در قرآن بر ثواب و فضیلت شب زنده داری تأکید خیلی زیاد فرموده می باشد. شامل آن هم که در سوره ی مزمّل چنین می فرماید:

شب زنده دار در ثبات قدم محکم تر می باشد و همچنین در صداقت گفتار راسخ تر(۲)

و همچنین در آیه ی دیگر می فرماید:

ای جامه به خود پیچیده! به پاخیز شب را، مگر اندکی از آن هم(۳)
هم چنین در آیه ۷۹ سوره ی إسرا می فرماید:

پاسی از شب را برخیز و همچنین به تلاوت قرآن و همچنین نماز بپرداز، که آن نافله ای جهت توست تا پروردگار، تو را به مقامی در خور ستایش برانگیزد.

سحرهای ماه رمضان همه برکت می باشد و همچنین به برکت رمضان، یک لحظه بیداری، سعادت یک عمر را به دنبال دارد و همچنین یک «آن هم» توجّه، برکت های فراوانی را در پی خواهد داشت.

بایستی و حتما شب تار را با زمزمه ی مناجات، فروغ دیدار و همچنین روشنایی حضور درخشان کرد.

هر گَنج سعادت که خداوند تبارک و تعالی داد به حافظ

از یُمن دعایِ شب و همچنین و همچنینِرد سحری بود

امام و پیشوا صادق علیه السلام در اهمیّت شب زنده داری می فرمایند:

بدترین شهروندان و مردم شهر در نزد خداوند تبارک و تعالی کسی می باشد که مردار در شب و همچنین بیکار در روز می باشد(۱)

در فراز دوم از دعای امروز از خداوند متعال درخواست می کنیم:

خدایا! دلم را به روشنی فروغ سحرگاهانش، روشن ساز.»

در شب ها و همچنین سحرهای آن ماه نورانی و همچنین تبریک و مبارک، لحظه ها درخشش خاصّی دارند. زبان ها عطر «ذکر» دارند و همچنین بوی معنویت می دهند. بایستی و حتما گرد و همچنین غبار معصیت و همچنین آلودگی های کبر و همچنین خودپرستی را از آیینه ی دل زدود تا جلوه های انوار آن ماه بر آن هم بتابد. آری، بایستی و حتما در آن ماه قلب را به مدد نور الهی، از تیرگی نجات دهیم و همچنین توشه ای فراهم کنیم تا در آخرت دستگیرمان باشد.

به موسی علیه السلام وحی شد:

در ظلمت شب برخیز و همچنین عبادت کن که به پاداش آن هم قبرت را باغی از باغ های بهشت می سازم

و همچنین نیز فرموده اند:

نماز در دل شب، سبب نور در روز قیامت می باشد

دوش وقتِ سحر از غصّه نجاتم دادند

وندر آن هم ظلمت شب آب حیاتم دادند

«اسماعیل بن موسی» از برادر بزرگوارش امام و پیشوا هفتم علیه السلام نقل می کند که از حضرت سجّاد علیه السلام سؤال شد:

چگونه می باشد که متهجّدان و همچنین شب زنده داران از میان شهروندان و مردم شهر به زیبایی چهره و همچنین خوش صورتی ویژه ای ممتازند؟

حضرت در پاسخ فرمود: از آن هم جهت می باشد که آنان با پروردگار خویش خلوت کرده اند و همچنین خداوند نیز آنان را با جامه ای از نور خود پوشانده می باشد.

از امام و پیشوا صادق علیه السلام نیز روایت می باشد که:

زیرا و به درستی که نورانیت قلب را خواستم، آن هم را در فکر کردن و اندیشیدن و همچنین گریه دریافتم و همچنین زیرا و به درستی که عبور از پل صراط را خواستم، آن هم را در پرداخت صدقه یافتم و همچنین زیرا و به درستی که نورانیّت چهره را خواستم، آن هم را در نماز شب دیدم(۱)

در آن روایت امام و پیشوا علیه السلام به سه نقطه مهم اشاره می کنند فکر کردن و اندیشیدن و همچنین گریستن را جهت نورانیت قلب، مؤثر دانسته اند؛ زیرا اندیشه در عظمت الهی و همچنین خلقت عالم، و همچنین گریه جهت ضعف و همچنین زبونی انسان درمقابل آن همه عظمت و همچنین ترس از مجازات، قلب را بیدار می کند و همچنین از ظلمت و همچنین سیاهی نجات می بخشد.

ایشان هم چنین شرط عبور از پل صراط را پرداخت صدقه می دانند. آری، صدقه همچنین و علاوه بر آن که از بلاها ومصایب بی شماری در دنیا پیش گیری می کند، هم چنین راه نجاتی می باشد جهت عبور از پل صراط در قیامت.

در فراز سوم از دعای امروز می خوانیم:

خدایا! تمام اعضا و همچنین جوارحم را جهت پیروی از آثار برکات آن ماه مسخّر فرما. به حق پرتو ذاتت،ای روشنی قسمت و بخش دل های عارفان!

پیروی از حق، همکاری و همچنین کمک اعضا و همچنین جوارح را می طلبد. تقوا و همچنین روزه داری تنها و فقط در اعمال خاص خلاصه نمی می شود بلکه تبعیّت اعضا و همچنین جوارح بدن را بایستی و حتما به دنبال داشته باشد. هنگام و زمانی که قلب به نور ایمان و همچنین تقوا روشن شد، فرماندهی افراد بدن را به عهده می گیرد و همچنین حاکمیت به دست او خواهد بود. نورانیت زبان به ذکر خداوند تبارک و تعالی و همچنین حق گویی و همچنین نیز پرهیز از سخن چینی، غیبت، تهمت و همچنین ناسزاگویی می باشد.

نورانیت گوش، به شنیدن حق و همچنین پرهیز از شنیدن سخنان و همچنین نغمه های حرام می باشد. تقوای دست به آن می باشد که به ستم گشوده نشود و همچنین به حرام دراز نگردد و همچنین سایر اعضا و همچنین جوارح بدن نیز جهت خود مراحلی دارند که بایستی و حتما از حریم آن هم ها پاسداری کرد.

آن مرحله در بین مراحل خودسازی و همچنین اطاعت از حق، دشوارترین مرحله می باشد؛ زیرا نقطه ی شکوفایی باورها همین جاست. دیدن کردن و نمایش تقوا در توفیق عمل می باشد و همچنین چنان چه افراد بدن انسان از آن فرمان و همچنین عمل سرباز زند، سقوط آدمی حتمی می باشد.

آن جا کمین گاه شیطان و همچنین وسوسه های خنّاس می باشد. قدم ها می لرزند و همچنین هوس های دنیوی، اقتدار و قدرت بینایی باطن را کور می کند و همچنین ناگهان فاجعه ای به بار می آید.

به راستی در صورتی که ما به وظایف خود آگاه باشیم و همچنین از نعمت هایی که خداوند به ما ارزانی داشته می باشد، خوب بهره بری و استفاده کنیم، هیچ جنایتی در عالم رخ نخواهد داد. جهت آگاهی اکثرا و بیشتر نسبت به وظایف اعضا و همچنین جوارح بدن، که باره ی فلاح و همچنین رستگاری را در جامعه فراهم می کند، بایستی و حتما به روایت امیرالمؤمنین علیه السلام گوش دل بسپاریم که فرمود:

زکات اقتدار و قدرت، انصاف داشتن می باشد. زکات زیبایی، عفت و همچنین پاکدامنی می باشد. زکات پیروزی نیکی و همچنین گذشت می باشد. زکات گشاده دستی و همچنین آسایش، خوبی به همسایگان و همچنین دیدار از نزدیکان می باشد. زکات سلامتی، تلاش در راه طاعت خداست. زکات شجاعت، مبارزه در راه خداست زکات علم، عرضه ی آن هم به پژوهندگان می باشد، زکات چشم، دیده ی عبرت بین و همچنین پوشیده از شهوات می باشد زکات گوش، شنیدن علم و همچنین حکمت و همچنین قرآن می باشد. زکات نعمت های خداوند تبارک و تعالی، خوبی می باشد. زکات بزرگی و همچنین مقام، دستگیری دیگران می باشد.

در جمله ی پایانی از دعای امروز، سخن در مورد قلب عارفان می باشد، «عارف» در لغت به معنی «شناسنده» آمده می باشد و همچنین در اصطلاح، به کسی گفته می می شود که خداوند را خوب شناخته باشد. در روایات معصومین علیهم السلام «عارف» به کسی گفته می می شود که خودش را می شناسد و همچنین از هرآنچه او را از خداوند باز می دارد، پرهیز می کند. از نظر شخصیت ظاهری، چهره ای روشن، امیدبخش و همچنین خندان دارد، امّا قلب او از خوف خداوند تبارک و تعالی ترسان و همچنین غمناک می باشد. پیامبراکرم صلی الله علیه و همچنین آله وسلم در مورد ی قلب عارف می فرماید:

هرچیزی معدنی دارد، و همچنین معدن تقوا، قلب عارف می باشد.

با دقت در دعای امروز درمی یابیم که سحرهای ماه تبریک و مبارک رمضان و همچنین برکات ان باره ای می باشد جهت کسب نورانیت قلب. سپس آن درخشش در اعضا و همچنین جوارح و همچنین صحنه ی عمل تبلور می یابد و همچنین تقوا را به دنبال خواهد داشت، هم چنین در صورتی که خیر و همچنین خدمتی از ما سر زند، تنها به مدد و همچنین یاری خداوند متعال می باشد. بنابراین هرلحظه به فیض و همچنین هدایت نیازمندیم و همچنین در صورتی که لحظه ای ما را به حال خود رها کند، سرآغاز سیه روزی و همچنین بدبختی می باشد.

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

تشعشع انوار الهی در سحر/ تفسیر دعای روز هجدهم ماه تبریک و مبارک رمضان در تاریخ ۲۰۱۸-۰۶-۰۳ ۰۸:۳۳:۲۷ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان