تأثیر فعالیت‌های شیعه‌ستیزانه وهابیت بر روابط تاجیکستان و همچنین ایران

تأثیر فعالیت‌های شیعه‌ستیزانه وهابیت بر روابط تاجیکستان و همچنین ایران

|تأثیر فعالیت‌های شیعه‌ستیزانه وهابیت بر روابط تاجیکستان و همچنین ایران از مسیح داراب|

صدای شیعه: حجت‌الاسلام جعفر مرادی (عضو هیأت علمی آموزشی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی): بعد از جنگ‌های خونینی که میان تیم‌های سلفی و همچنین نهضت اسلامی تاجیکستان از یک سو و همچنین حکومت سکولار آن کشور از سوی دیگر ساخته یا ایجاد شد، کشوری که به جنگ ملاهای وهابی با حکومت موسوم می باشد، اندک اندک هیأت حاکمه آن کشور روابط فرهنگی و همچنین حتی سیاسی خود با ایران را تقلیل داده و همچنین ایران را در موضع‌گیری‌های سیاسی خود از کشوری برادر و همچنین هم‌نژاد به کشوری متخاصم تغییر پیدا کردن کردند.

البته از مدت‌ها قبل (از دهه هفتاد شمسی) نیز عده‌ای از تاجران چمدانی تاجیک در بازارهای ایران به دام تیم‌های وهابی افتاده و همچنین با وعده یادگیری قرآن کریم و همچنین با طمع گرفتن دستمزدهایی بیش از سود تجارتشان، جذب مدارس غیرقانونی تندرو در قسمت و بخش‌هایی از ایران شده بودند، مدارسی که توسط غیرشیعیان در بعضی نقاط کشورمان برپا شده بود.

آن اشخاص در بازگشت به کشور خود بساط تعلیمات تکفیری را پهن کرده و همچنین به نام فارغ‌التحصیلان زاهدان یا تحصیل‌کردگان ایران به فعالیت‌های مسمومی اشتغال یافتند و همچنین ای بسا اشخاص غیره ای که با دخترک های جوان و ازدواج نکرده تاجیک ازدواج کرده و همچنین به بهانه‌های خانوادگی ارتباطات مسموم و همچنین مداومی را با آن کشور آغاز کردند، آن آن هم روشی می باشد که تروریست‌های خارجی در سوریه از آن هم بهره بری و استفاده کرده و همچنین باره ارتباط خارجیان با شهروندان و مردم شهر آن کشور و همچنین سپس ناامنی را فراهم ساختند.

آن اتفاقات بهانه‌ای جهت ساخته یا ایجاد موج ناجوانمردانه‌ای از تبلیغات شیعه‌ستیزانه و همچنین ایران‌هراسانه در آن کشور دور افتاده از فرهنگ ایرانی شده می باشد، تا بدانجا که حکومت سکولار آن کشور نیز  اشخاص و همچنین اتباع خود حتی افرادی که از مجاری رسمی در ایران تحصیل کرده‌اند را با برچسب «تروریست» تحت فشار قرار می‌دهد و همچنین دو ملت فهیم و همچنین فرهیخته ایرانی و همچنین تاجیک را از هم دور می‌سازد.

البته مسئولان سیاسی حکومت تاجیکستان و همچنین اتاق‌های فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن آن حکومت طبعاً به خوبی واقف خواهند بود که نزدیک شدن به عربستان سعودی که پدرخوانده تروریست‌های جهان و همچنین کشوری می باشد که زادگاه و همچنین بستر خیزش تفکرات وهابی بوده و همچنین اصلی‌ترین مروج آن هم می باشد، با ادعای هراس از نفوذ تفکرات ضد بشری و ترویستی در کشورشان قابل جمع نیست و همچنین عقلای ایران و همچنین قوم تاجیک می‌فهمند که نمی‌قدرت شعار گریزان بودن از تروریسم و همچنین به بهانه آن هم، کاستن از مراودات فرهنگی با ایران را با ارتباط با آن معدن شرارت و همچنین فتنه در جهان گرد هم آورد!

در آن راستا چند اقدام فرهنگی ضروری به نظر می‌رسد:

ضرورت دارد متولیان فرهنگی شامل نهاد ارتباطات اسلامی، جامعه المصطفی العالمیه، وزارت خارجه، مجمع جهانی اهل بیت، معاونت فرهنگی سپاه قدس، آستان قدس رضوی و همچنین نهادهای مستقل فرهنگی گره‌های ساخته یا ایجاد شده در ارتباط و رابطه دو ملت ایران و همچنین تاجیک را بگشایند.

در مذاکرات با حکومت آن کشور نسبت به فعالیت‌های عامدانه‌ای که منجر به ساخته یا ایجاد شکاف فرهنگی بین دو ملت می‌می شود، هشدار داده می شود مانند پخش ۴۵ دقیقه فیلم دیدنی و جذاب ضد ایرانی که ملت پهناور و بزرگ ایران را متهم به حمایت از تروریسم می‌کرد و همچنین متأسفانه دقیقاً همزمان با دیدار دکتر ظریف وزیر خارجه ایران در ماه قبل از آن کشور در تلویزیون آن کشور پخش شد.

بایستی و حتما طرف تاجیک تغافل را به کنار نهاده و همچنین درک کند که کانون‌های تبلیغ وهابیت در ایران که در دهه‌های هفتاد و همچنین هشتاد شمسی بعضی بازرگانان و همچنین اتباع تاجیک را تحت تأثیر قرار داده‌اند، ارتباطی با حکومت و همچنین نظام مقدس اسلامی نداشته‌اند و همچنین برخورد شایسته‌ای با آن جریان در ایران شده و همچنین خواهد شد.

جریان‌هایی که بر تفکرات تکفیری در تاجیکستان تأثیر گذاشته‌اند، هرگز از طرف مراکز علمی دانشگاهی و همچنین حوزوی رسمی ایران مورد حمایت نبوده‌اند.
همچنین دولتمردان ایرانی بایستی و حتما توجه داشته باشند که تیم‌های سلفی و همچنین تندرو، لزوماً به دلیل انتساب به اسلام‌گرایی، هم افق و همچنین در راستای اهداف انقلاب اسلامی نیستند. چه بسا دولتی سکولار و همچنین لائیک که به دلیل عمل فرهنگی و اجتماعی آزادانه، (با تمام اشکالاتش) از حکومت سلفی و همچنین وهابی مفیدتر باشد! همچنان که بدون شک حکومت السیسی در مصر جهت اقلیت های مصر از حکومت سلفی محمدمرسی به مراتب بهتر عمل می‌کند.

بایستی و حتما به طرف تاجیک تفهیم کرد که ساخته یا ایجاد شکاف قومیتی در منطقه نه به نفع اهداف حکومت سکولارها در تاجیکستان و همچنین نه به نفع ملت پهناور و بزرگ ایران بلکه تنها و فقط و همچنین تنها و فقط در راستای اهداف رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی می باشد که سیاست‌های منطقه‌ای‌اش را سعودی‌ها دنبال و همچنین اجرا می‌کنند. ساخته یا ایجاد دعوای برادری به خاطر نارضایتی یا باج دادن از سوی بیگانگان نمی‌تواند خیرخواهانه باشد.

تبلیغات ضد ایرانی در آن هم کشور و همچنین اقداماتی مانند اعمال فشار بر تاجیک‌هایی که در ایران خواهند بود و همچنین نیز وابستگان آنها، تغییر پیدا کردن یک مضر و همچنین بد‌تفاهم فرهنگی به یک مسأله امنیتی و همچنین سیاسی و همچنین حاد کردن مسأله‌ای عادی می باشد! طبعاً نمی‌قدرت آن توجیه را پذیرفت که عده‌ای جهت جذب سرمایه‌های سعودی‌ها چنین تعاملی با ما داشته باشند. هیچ برادری از برادرفروشی به طمع خرسندی بیگانه خیر نمی‌بیند.

ایران انتظار ندارد واژگان تکفیری در کشور تاجیکستان که توسط تحصیل‌کردگان سعودی در افواه و همچنین السنه شهروندان و مردم شهر جای گرفته و همچنین به راحتی تعابیری مانند مشرک و همچنین کافر را در مورد ایرانیان به کار می‌برند، مورد بی‌توجهی یا حمایت عملی هیات حاکمه قرار گیرد. خیلی زیاد بایستی و حتما دقت کرد که همواره چنین بوده که تیم‌های تکفیری قبل از ساخته یا ایجاد بحران‌های فرهنگی و اجتماعی ضد بشری و ترویستی، ارتکازات زبانی و همچنین ذهنی شهروندان و مردم شهر را دستکاری و همچنین دچار تغییر می‌کنند.

شایسته می باشد حکومت تاجیکستان جهت خنثی‌سازی تبلیغات ایران‌ستیزانه در تاجیکستان که توسط اشخاص تحصیل کرده در سعودی ترویج می‌می شود اقدامات عملی موثری انجام دهد.

به طرف تاجیک بایستی و حتما تذکر داد که برخوردهای سلبی و همچنین خشن با تاجیک‌هایی که به صورت قوانین و قانونی و همچنین رسمی وارد ایران شده‌اند را کنار بگذارد. عمده آن اشخاص که درصدد درمان، تجارت، گردشگری و همچنین بعضاً در حال تحصیل در مراکز دانشگاهی ایران خواهند بود، آن هم دیدگاه‌هایی را تجربه می‌کنند که ایرانیان در مورد تاجیک‌ها دارند! در ایران تاجیک‌ها چیزی جز احترام و همچنین تکریم را نسبت به خود نمی‌بینند.

البته به تا حال اقدامات حکومت تاجیک برآورنده هدف آن هم‌ها نبوده می باشد، زیرا انتساب‌های دور از واقعیت که پنهان و همچنین آشکار علیه ایران مطرح می‌می شود، توسط تاجیک‌هایی که ایران را می شناسند نه تنها جدی گرفته نمی‌می شود، بلکه نشانه‌ای از غرض‌ورزی و همچنین برادرستیزی قلمداد می‌می شود.

آن گونه سختگیری‌ها و همچنین نیز تماس‌های مکرر و همچنین لاینقطع با تاجیک‌ها جهت معرفی خود یا مراجعت به کشور و همچنین تغییر پیدا کردن کشور تاجیکستان به یک پادگان نظامی هیچ تناسبی با سکولاریسم و همچنین شرایط و همچنین الزامات آن هم ندارد و همچنین چه بسا منجر به شیفتگی اکثرا و بیشتر شهروندان و مردم شهر تاجیک جهت مطالعه و همچنین بازدید از ایران می شود، زیرا ایرانی‌ها به دلایل اعتقادی و همچنین علل فرهنگی با تمامی اتباع بیگانه حتی اتباع کشورهای متخاصم با ایران، برخوردی به غایت مهربانانه و همچنین احترام آمیز دارند.

در پایان از نهادهای فرهنگی و همچنین مسئولان مذاکره کشورمان با طرف تاجیک می‌خواهیم با توجه به مسائل فرهنگی و همچنین موارد و نکات ذکر شده، ترمیم ارتباط و رابطه فرهنگی بین دو ملت فهیم و همچنین فرهیخته ایرانی و همچنین تاجیک که ایرانیان آن هم را قسمت و بخش جداافتاده از فرهنگ ایرانی می‌دانند اصلی‌ترین مهمه خود بیانگارند.

منبع: فارس

انتهای پیام

تأثیر فعالیت‌های شیعه‌ستیزانه وهابیت بر روابط تاجیکستان و همچنین ایران در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان