تأثیرگذاری غذاهای حلال در استجابت دعا/ تفسیر دعای روز سیزدهم ماه تبریک و مبارک رمضان

%name تأثیرگذاری غذاهای حلال در استجابت دعا/ تفسیر دعای روز سیزدهم ماه تبریک و مبارک رمضان

شفقنا _شرح دعای روز سیزدهم ماه تبریک و مبارک رمضان را می خوانیم:

بسم الله الرحمن الرحیم

«اللَّهُمَّ طَهِّرْنِی فِیهِ مِنَ الدَّنَسِ و همچنینَالْأَقْذَارِ و همچنینَ صَبِّرْنِی فِیهِ عَلَی کَائِنَاتِ الْأَقْدَارِ و همچنینَو همچنینَفِّقْنِی فِیهِ لِلتُّقَی و همچنینَصُحْبَهِ الْأَبْرَارِ بِعَو همچنینْنِکَ یا قُرَّهَ عَینِ الْمَسَاکِین»

«ای خداوند تبارک و تعالی در آن روز مرا از پلیدی و همچنین کثافات پاک ساز و همچنین بر حوادث خیر و همچنین شر قضا و همچنین قدر صبر و همچنین تحمل عطا کن و همچنین بر تقوی و همچنین پرهیزکاری و همچنین مصاحبت نیکوکاران موفق دار به یاری خودت ای مایه شادی و همچنین اطمینان خاطر مسکینان.»

در دعای روز سیزدهم آمده می باشد: خدایا! مرا از آلودگی ها و همچنین ناپاکی ها پاک کن.

چرک ها و همچنین آلودگی های ظاهری و همچنین جسمی را می قدرت با آب پاکیزه کرد، ولی باید توجه داشت آلودگی های قلب و همچنین دل تنها و فقط با توبه و همچنین زاری به درگاه خداوند پاک می می شود.

به فرموده ی پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم صلی الله علیه و همچنین آله وسلم، وضو و همچنین نمازهای پنجگانه مانند شتسشوی مکرر در شبانه روز می باشد که نمازگزار را از هرگونه آلودگی پاک می کند.

نوری که در پیشانی مؤمن به چشم می خورد، از صفا و همچنین پاکی قلب او حکایت دارد و همچنین همین نورانیت سبب می می شود که در دنیا و همچنین آخرت سعادتمند گردد؛ زیرا آن نور در ظلمت قیامت نیز او را نجات می دهد.

ماه تبریک و مبارک رمضان، ماه منزل و خانه تکانی دل و همچنین روح می باشد. ماه جذب نور و همچنین صفا و همچنین پاکی می باشد. پس بایستی و حتما سرعت گرفت و همچنین به وسیله ی امساک از آن هم چه بر روزه دار حرام می باشد، و همچنین با بیداری شبانه و همچنین سحرخیزی و همچنین مناجات با معبود، صورت و همچنین سیرت خود را جلا دهیم.

بایستی و حتما اعتراف کرد هرچند امروزه انسان با پیشرفت دانش توانسته می باشد تا مقدار و اندازه ای خو را از آلودگی های ظاهری و همچنین جسمانی پاک کند و همچنین به جنگ میکروب ها و همچنین ویروس ها برود، ولی از آلودگی گناه، غافل شده می باشد. اینک بوی تعفّن حاصل از دروغ، حسد، کینه، بخل، سوءظن، تهمت و همچنین گناهان دیگر سراسر جامعه را در بر گرفته می باشد ولی او احساس نمی کند و همچنین هم چنان به خود مشغول می باشد.

تطهیر و همچنین تصفیه ی باطنی نقشی به سزا و همچنین انعکاسی تام در صفای ظاهر و همچنین نورانیت چهره ی مؤمن دارد. در روایت آمده می باشد که اقامه ی نماز شب سبب معطر شدن بدن مؤمن و همچنین نورانیت چهره ی او می می شود. امیرالمؤمنین علیه السلام نیز در توصیف اهل تقوا چنین می فرماید: آن هم چه را از محبت دنیا، چشمش دیده، پرتو دلش خاموش نموده، حرامش را پلید دانسته و همچنین از شُبُهاتش دوری گزیده می باشد.(۱)

تطهیر و همچنین پاکی از گناهان و همچنین معاصی هرکدام به تناسب خود متغایر و متفاوت می باشد؛ به عنوان مثال در مورد ی حقوق اقتصادی و مالی شهروندان و مردم شهر که به گونه ای غصب شده باشد، بایستی و حتما آن هم دارایی ها پرداخت گردد تا انسان از آن گناه پاک می شود وگرنه به صرف دعا و همچنین راز و همچنین مستلزم و نیاز، هیچ گونه تطهیری حاصل نخواهد شد. در باب تکالیف عبادی انسان که قضا شده می باشد، بایستی و حتما قضای آن هم ها انجام گیرد. در مورد ی گناهی مثل زنا، بایستی و حتما حد جاری گردد تا طهارت از پلیدی آن هم گناه حاصل می شود. آری، فرود آمدن و همچنین اصابت تازیانه ها و همچنین سنگسار شدن، گناهکار را پاک می کند. به همین دلیل می باشد که در روایاتی آمده می باشد که افرادی در زمان رسول اکرم صلی الله علیه و همچنین آله وسلم خدمت حضرت می رسیدند و همچنین عرض می کردند: «ای رسول خداوند تبارک و تعالی! مرا پاک گردان» در واقعیت و حقیقت با اجرای آن حدود الهی از عذاب اخروی خود می کاستند و همچنین حتی باعث عبرت دیگران نیز می شدند.

در داستانی در همین باره چنین آمده می باشد:

زنی خدمت امیرالمؤمنین علیه السلام آمد و همچنین عرض کرد: «یا امیرالمؤمنین! من زنای محصنه کرده ام و همچنین از آن راه حامله شده ام، اکنون از تو می خواهم مرا پاک کنید؛ زیرا و به درستی که آلوده ام» حضرت در پاسخ به آن هم زن گنه کار فرمود: «یک بار اقرار کافی نیست بلکه بایستی و حتما چهار بار به گناهت اقرار کنی!!» آن هم گاه فرمود: تو می دانی در صورتی که یک زن شوهردار زنا کند بایستی و حتما «سنگسار» می شود؟ ما در صورتی که تو را سنگسار کنیم، تکلیف آن هم بچه که در رحم داری چه می می شود؟! پس اکنون برو، هروقت وضع حمل کردی برگرد.» آن هم زن رفت و همچنین بعد از چندماه، در حالی که بچه ای در آغوش داشت، آمد و همچنین عرض کرد: «یا امیرالمؤمنین! مرا پاکیزه کن. اکنون بچه ام به دنیا آمده می باشد.» امام و پیشوا فرمود: «اکنون در صورتی که ما تو را سنگسار کنیم، جهت نگهداری و همچنین پرستاری آن بچه مشکل به وجود می آید و همچنین او نیز مانند بچه های دیگر احتیاج به شیر مادر دارد.» زن در حالی که ناخوش و غمگین بود، برگشت و همچنین بعد از دو سال شمسی آمد. بچه هم همراهش بود. دوباره عرض کرد: «یا امیرالمؤمنین! مرا پاکیزه کن.» اکنون بچه پهناور و بزرگ شده می باشد و همچنین احتیاج به شیرخوردن ندارد. حضرت فرمود: «آن بچه هنوز به مادر احتیاج دارد، برو» زن آن بار در حالی که دست فرزندش را در دست داشت، اشک می ریخت و همچنین می گفت: «خدایا! آن سومین بار می باشد که من نزد امام و پیشوا تو آمدم ولی هربار مرا به بهانه ای رد می کند، خدایا! من آن آلودگی را نمی خواهم، آمده ام که مرا سنگسار کند تا پاک شوم.» از قضا در آن هم حالی که زن به آن گفتار مشغول بود، مرد منافقی چشمش به آن زن افتاد و همچنین بعد از آگاهی از داستان آن زن، کفالت بچه را بر عهده گرفت، غافل از آن که علی علیه السلام نمی خواست آن زن جهت بار چهارم به گناهش اعتراف نماید، تا حد در مورد ی او واجب می شود. بالاخره آن زن جهت بار چهارم اقرار کرد و همچنین حکم در مورد او اجرا شد. ایمان راسخ و همچنین نظر به پاکی و همچنین طهارت از گناه آن زن را وا داشت تا خود را آن گونه در برابر سنگباران قرار دهد و همچنین با پاکی و همچنین طهارت دنیا را ترک کند.(۲)

در فراز دوم از دعای روز سیزدهم، از خداوند تبارک و تعالی درخواست می کنیم:

خدایا! بر تقوا و همچنین همنشینی نیکان توفیقم قسمت و بخش

آن هم چه انسان را در مقابله با حوادث، معظلات و مسائل و مشکلات و همچنین سختی ها نیرومند می سازد، صبر و همچنین شکیبایی می باشد؛ صبری که از نظر و همچنین تقوا سرچشمه بگیرد، توفان های مصایب را بر انسان هموار می کند.

قرآن کریم در آن باره می فرماید: ای افرادی که ایمان آورده اید، از صبر و همچنین نماز کمک بگیرید(۱)

«صبر»، هرگز به معنی تحمل بدبختی ها و همچنین تن دادن به ذلّت و همچنین تسلیم در برابر عوامل شکست نیست بلکه صبر و همچنین شکیبایی به معنی پایداری و همچنین استقامت در برابر مشکل ها و همچنین حوادث می باشد.

جهت اهمیّت صبر همین بس که در قرآن کریم هفتاد بار از «صبر» سخن به میان آمده می باشد. تاریخ زندگی مردان پهناور و بزرگ گواهی می دهد که مهم ترین عامل در پیروزی آنان، استقامت و همچنین شکیبایی بوده می باشد. افرادی که از آن نعمت بی بهره اند، در گرفتاری ها به زودی از پا در می آیند. امیرالمؤمنین علیه السلام می فرمایند:

بر تو باد به صبر که صبر در برابر ایمان هم زیرا و به درستی که سر می باشد در مقابل تن، آن هم گونه که تن بی سر فایده ای ندارد، ایمان بدون صبر، ناپایدار و همچنین بی پس نتیجه آن می شود که می باشد.(۲)

در بعضی از روایات «صبر» به سه نوع تقسیم شده می باشد: اول صبر بر اطاعت، بدین معنا که در برابر مشکلاتی که در راه اطاعت وجود دارد، مقاومت کنیم. دوّم _ صبر بر معصیت. سوّم _ صبر بر مصیبت.

در روایات فراوانی کلمه «صبر» به بردباری بر روزه تفسیر شده می باشد، ولی صبر منحصر به روزه نیست، بلکه روزه مصداق بارز و همچنین روشن آن هم می باشد؛ زیرا انسان در پرتو آن عبادت پهناور و بزرگ اراده ای قوی پیدا می کند و همچنین عقل، بر هوس حاکم می می شود.

در مورد ی تقدیرات الهی نیز آن هم را به دوگونه تقسیم کرده اند: تقدیرات قابل تغییر و همچنین تقدیرات تغییرناپذیر که به روش حتمی واقع می شوند. در دعا نیز منظور صبر و همچنین شکیبایی در برابر تقدیرات نوع دوم می باشد. بایستی و حتما در آن گونه تقدیرات از خداوند تبارک و تعالی توفیق صبر خواست. مُسلّم می باشد که مقدمه ی چنین صبری، آن هم پاکی از آلودگی ها و همچنین تصفیه ی درون می باشد. با دقت در احوالات امیرالمؤمنین علیه السلام، می بینیم که ایشان اسوه ی صبر و همچنین در واقعیت و حقیقت «اصبرالصابرین» بودند؛ زیرا فرمود:

من در شرایطی صبر کردم که خار در چشم و همچنین استخوان در گلو داشتم(۳)

در فراز سوم از دعای روز سیزدهم، چنین می خواهیم:

خدایا! بر تقوا و همچنین همنشینی نیکان توفیقم قسمت و بخش به یاریت،ای نور چشم مسکینان!

«تقوا» آن هم خویشتن داری و همچنین تسلّط بر نفس می باشد. بدین معنا که انسان واجبات را انجام دهد و همچنین از معصیت و همچنین محرمات بپرهیزد. ثمره ی روزه، نماز و همچنین عبادات، تقوا و همچنین خداترسی می باشد. تقوا مرحله ی بالایی از خودسازی و همچنین هم زیرا و به درستی که لباسی زیبا بر جان انسان می باشد. «تقوا» زیرا و به درستی که سپری می باشد که از انسان در برابر گناهان محافظت می کند.

امیرالمؤمنین علیه السلام در اهمیت «تقوا» می فرمایند:

«تقوا» مرکبی می باشد راهوار که سوار خود را به آسودگی، وارد بهشت می کند. در مقابلش خطا و همچنین معصیت می باشد که هم زیرا و به درستی که اسبی سرکش و همچنین مرکبی چموش، سوار خود را با مغز بر زمین می کوبد و همچنین به جهنم پرتاب می کند.

هنگامی که امیرالمؤمنین علیه السلام در خطبه مشهور «همّام» ویژگی های پرهیزگاران را گفتن می فرماید، کلام نافذ حضرت به قدری مؤثر واقع می می شود که یکی از صحابه ی پاک و همچنین جان باخته، طاقت نمی آورد، صحیه ای می زند و همچنین بر زمین می افتد و همچنین سپس جان به جان آفرین تسلیم می کند.

قرآن کریم نیز در اهمیت «تقوا» می فرماید:

اِنَّ اَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللّه اَتْقیکم؛(۱)

بهترین تو نزد پروردگار، پرهیزگارترین شماست

در قسمت و بخش دیگر به هم نشینی و همچنین دوستی با نیکان اشاره فرموده می باشد. داشتن دوست خوب، نعمتی می باشد پهناور و بزرگ و همچنین دوستی با ابرار، نیکان و همچنین صالحان، موهبتی الهی می باشد.

آن سخن رسول اکرم صلی الله علیه و همچنین آله وسلم چه زیباست که می فرماید:

خداوند به هرکس بخواهد چیزی عطا کند، به او دوست صالح و همچنین شایسته روزی می کند که در صورتی که از یاد خداوند تبارک و تعالی غافل می شود، خداوند تبارک و تعالی را به یادش می آورد و همچنین در صورتی که در یاد خداوند تبارک و تعالی باشد، در آن مسیر یاریش می کند

ملاک و همچنین معیار دوستی در آن دعا، «ابرار» معرفی شده می باشد. نقطه ی جالبی که در کاربرد آن کلمه در قرآن کریم به چشم می خورد، آن می باشد که آن لفظ در اصل به معنی «توسعه» می باشد و همچنین سپس در معنی نیکی، خوبی و همچنین احسان نیز به کار رفته می باشد؛ زیرا آن کارها در وجود انسان محدود نمی می شود بلکه گسترش می یابد و همچنین به دیگران می رسد و همچنین آنان نیز از آن هم بهره مند می شوند.

در واقعیت و حقیقت نیکی اشخاص صالح، در اطرافیان، دوستان و همچنین همنشینان مؤثر واقع خواهد افتاد و همچنین آن به خاطر گستردگی روح آنان می باشد. قرآن کریم در باره ی معرفی آن اشخاص و همچنین ویژگی های بارز ایشان می فرماید:

ایمان به مبدأ و همچنین معاد و همچنین فرشتگان و همچنین کتاب های آسمانی و همچنین پیامبران؛ انفاق مال به خویشاوندان و همچنین یتیمان و همچنین مستمندان و همچنین واماندگان در راه و همچنین سائلان و همچنین بردگان؛ به پا داشتن نماز؛ ادای زکات؛ وفای به عهد؛ بردباری در هنگام محروم و بی بهره و همچنین فقر، بیماری و همچنین درد و همچنین جنگ در برابر دشمن، از ویژگی های بارز ایشان می باشد.(۲)
پس جهت گریز و فرار از جاذبه ی دوستی های دنیایی و همچنین رهایی از دام رفاقت های مادّی و همچنین نجات از همنشین بد، که عمر آدمی را تباه می کنند، بایستی و حتما از قرآن کمک گرفت و همچنین از خداوند توفیق خواست تا دوستی جهت مصاحبت و همچنین همنشینی برگزینیم که وجودش جهت ما مقید و همچنین ارزنده می باشد.

یکی از ملاک هایی که قرآن کریم در مورد ی مصاحبت و همچنین دوستی گفتن می کند، صداقت و همچنین راستگویی در همنشین می باشد. در واقع هرگونه صفت خوب و همچنین یا بد دوست، در طرف مقابل نیز اثر می گذارد و همچنین سبب هلاکت و همچنین سعادت او می می شود. پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم صلی الله علیه و همچنین آله وسلم در آن باره می فرمایند:

انسان بر دین دوستش می باشد، بایستی و حتما هرکدام از تو دقت کند که با چه کسی دوست می می شود.

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

تأثیرگذاری غذاهای حلال در استجابت دعا/ تفسیر دعای روز سیزدهم ماه تبریک و مبارک رمضان در تاریخ ۲۰۱۸-۰۵-۲۹ ۱۱:۱۵:۱۹ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان