آیت الله مکارم شیرازی: بدعتها را رها و همچنین به سنتها عمل کنید

%name آیت الله مکارم شیرازی: بدعتها را رها و همچنین به سنتها عمل کنید

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با اشاره به برنامه جذاب و جالب و خوب جامع سعادت در نگاه امام و پیشوا علی(ع) بر رهاکردن بدعتها و همچنین توجه به سنتها تاکید کرد.

به به گفته روزنامه نویس و خبرنگار شفقنا، آن مرجع تقلید در مراسم احیای شب  بیست و همچنین سوم ماه تبریک و مبارک رمضان در مدرسه علمیه امام و پیشوا کاظم(ع) به کلمه ۱۲۳ از کلمات قصار امیرالمؤمنین(ع) اشاره کرد و همچنین اظهار داشت: برنامه جذاب و جالب و خوب جامع سعادت و همچنین خوشبختی در آن کلمه گفتن شده می باشد.

او گفت: خوشا به حال کسی که آن هشت برنامه جذاب و جالب و خوب سعادت را عمل می کند و همچنین لذا همه بایستی و حتما آن برنامه جذاب و جالب و خوب را به عنوان درسی از مکتب حضرت علی(ع) بیاموزیم و همچنین در زندگی خود پیاده کنیم.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: اولین برنامه جذاب و جالب و خوب طبق سخن امیرالمؤمنین(ع) تواضع و همچنین اولین بدبختی تکبر می باشد که سرچشمه گناهان می باشد؛ همانطور که تکبر ابلیس موجب کفر آن هم شد و همچنین لذا خوشا به حال افرادی که تواضع در برابر خداوند تبارک و تعالی، خلق و همچنین واقعیت و حقیقت دارند.

او دومین ماده آن برنامه جذاب و جالب و خوب سعادت را رزق حلال دانست و همچنین گفت: از پیغمبر(ص) و همچنین امام و پیشوا صادق(ع) روایت می باشد که در صورتی که می خواهید دعایتان مستجاب می شود بایستی و حتما به کسب حلال توجه داشته باشید.

آن مرجع تقلید تصریح کرد: بعضی خواهند بود که می نامند کسب ما حلال می باشد، وجوهات شرعی را می پردازیم، اهل ربا نیستیم و همچنین مال یتیمی را نخوردیم ولی باید توجه داشت گاهی به مکان هایی دعوت می شویم که به آلوده بودن خوراکی هایی که پذیرایی می کنند آگاهی داریم ولی باید توجه داشت در صورتی که نرویم ممکن می باشد میان فامیل و همچنین اقوام کدورتی پیش آید و همچنین در صورتی که برویم نمی دانیم چکار بایستی و حتما بکنیم؟ ما به آن اشخاص اجازه می دهیم بروند از آن هم غذاها بخورند ولی باید توجه داشت معادل آن هم را بعدا به نیازمندی به عنوان رد مظالم کمک کنند.

او در خصوص اهمیت کسب حلال می گوید: کسب و همچنین به دست آوردن رزق حلال انقدر مهم می باشد که رسول خداوند تبارک و تعالی(ص) دست پیرمردی که دستانش بر اثر کار کردن زبر شده بود را می بوسد و همچنین می فرماید آن دستی می باشد که آتش جهنم به آن هم نمی رسد.

آیت الله مکارم شیرازی باطن پاک را سومین عامل برنامه جذاب و جالب و خوب سعادت برشمرد و همچنین گفت: برخورد خوب چهارمین مورد آن برنامه جذاب و جالب و خوب می باشد و همچنین لذا مؤمن بایستی و حتما با شهروندان و مردم شهر با احترام، محبت و همچنین ادبیات خوب و همچنین حسن خلق رفتار نماید؛ طبق روایتی«حُسنُ الخُلْقِ نِصفُ الدّینِ»حسن خلق قستی از دین می باشد.

او افزود: پنجمین مورد آن می باشد که در صورتی که اقتصادی و مالی دارید از آن هم بهره بری و استفاده کنید و همچنین از اضافه آن هم به دیگران کمک نمایید؛ خوب می باشد که اشخاص در فامیل خود جلسات هفتگی و همچنین ماهانه تشکیل دهند و همچنین دور هم بنشینند و همچنین معظلات و مسائل و مشکلات یکدیگر را رفع نمایند.

استاد حوزه علمیه قم به پاداش کمک به دیگران تأکید کرد و همچنین ابراز داشت: طبق حدیثی پیغمبر اسلام دستور داد تا قربانی کنند و همچنین گوشت آن هم را میان فقرا تقسیم نمایند و همچنین آن کار را انجام دادند و همچنین تنها قسمتی از آن هم گوشت باقی مانده بود که هنگام و زمانی که عایشه به رسول خداوند تبارک و تعالی می گوید همه را انفاق کردید و همچنین تنها مقداری از گوشت مانده می باشد ایشان پاسخ می دهد اشتباه کردی همه آن هم چه راکه انفاق کرده ایم برایمان مانده می باشد.

او تصریح کرد: ششمین مورد سعادت طبق سخن حضرت علی(ع) آن می باشد که انسان سخن اضافه بر زبانش نیاورد که چه بسا آن سخن های اضافی منشاء بسیاری از گناهان می باشد.

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: هفتمین مورد آن می باشد که شر انسان به کسی نرسد حتی دشمنش و همچنین هشتمین مورد سعادت طبق آن برنامه جذاب و جالب و خوب عمل کردن به سنت ها می باشد.

او گفت: بایستی و حتما به سنت ها عمل کنید و همچنین سراغ بدعت ها نروید، آنکه در عزاداری ها قمه می زنند خود را زخمی و همچنین خون آلود می کنند و همچنین یا روی خورده شیشه می غلتند آیا زمان امام و پیشوا صادق(ع) اینگونه بود، لذا بایستی و حتما بدعت ها را رها کنید.

آن مرجع تقلید با گفتن خاطره ای گفت: زمانی که در نجف درس می خواندم جهت عزاداری روز عاشورا به کربلا می آمدم در آن هم جا افرادی که قمه زده بودند به حمام های خزینه ای ان زمان می آمدند تا خود را شست و همچنین شو دهند که آب آن هم خزینه از خون قرمز می شد و همچنین در آن هم آب خود را می شستند، آخر آن چه بدعتی می باشد که بایستی و حتما در روز عاشورا دیوارهای حرم ابا عبدالله (ع) را با پلاستیک بپوشانند تا آلوده به خون نشود.

او افزود: البته آن اشخاص نیتشان عشق به ابا عبدالله (ع) می باشد ولی باید توجه داشت راه را اشتباه رفته اند و همچنین لذا بایستی و حتما به جای بدعت ها به سنت ها توجه کرد.

او مطرح کرد: آن برنامه جذاب و جالب و خوب سعادت را حضرت علی(ع) جهت ما گفتن نمودند که بایستی و حتما همه اراده و تصمیم راسخ بگیریم اهل آن برنامه جذاب و جالب و خوب شویم تا به سعادت برسیم.

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

آیت الله مکارم شیرازی: بدعتها را رها و همچنین به سنتها عمل کنید در تاریخ ۲۰۱۸-۰۶-۰۸ ۰۴:۰۳:۴۵ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان