آیت الله صافی گلپایگانی: وظیفه مسلمانان در شب قدر دعا جهت فرج امام و پیشوا زمان می باشد

%name آیت الله صافی گلپایگانی: وظیفه مسلمانان در شب قدر دعا جهت فرج امام و پیشوا زمان می باشد
مرجع شیعه،آیت الله العظمی صافی،گلپایگان،قم،حوزه

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی گفتن می کند: در شب قدر جهت فرج امام و پیشوا عصر دعا کنید تا جهت همه گشایش و همچنین فرج حاصل می شود. وظیفه همه مسلمانان در آن شب‌های تبریک و مبارک، دعای همگانی جهت فرج می باشد.

به به گفته شفقنا، متن نوشتار آن مرجع تقلید به مناسبت شبهای قدر به شرح زیر می باشد:

شب قدر، شب نور، رحمت و همچنین شب نزول قرآن و همچنین مَطلع خیرات و همچنین سعادات، و همچنین هنگام نزول برکات و همچنین سرآغاز زندگی نوین بشر و همچنین مبدأ تحوّل و همچنین تاریخ کمال واقعی انسان‎هاست.

* شب قدر، شب آزادی بشر

شبی که در صورتی که نبود و همچنین نیامده بود، شب تیره بدبختی انسان به پایان نمی‎رسید و همچنین بامداد نیک‎بختی او طلوع نمی‎کرد و همچنین از بند اسارت اقویا و همچنین استعمارگران آزاد نمی‎گشت.

شب قدر، لیله مبارکه، شب آزادی بشر و همچنین اعلان حقوق انسان و همچنین حکومت عدالت و همچنین دادگستری می باشد. شبی که جهت ملّت‎های غفلت‌زده، ناآگاه و همچنین آلوده به فساد و همچنین تباهی و همچنین گمراهی، صبح هدایت و همچنین بیداری و همچنین آگاهی و همچنین رستگاری گشت و همچنین پهناور و بزرگ‎ترین و همچنین گرامی‎ترین کتب آسمانی ـ ‎که إلی الأبد و همچنین جاودان، راهنمای بشر و همچنین ضامن سعادت می باشد ـ نازل شد و همچنین با اشراق ملکوتی، جهان را از ظلمت شرک و همچنین ثنویتِ مجوس، تثلیث ترسا، خرافات یهود و همچنین بت‎پرستی و همچنین… به روشنایی توحید و همچنین پرستش خدای یگانه راهبر شد.
در صورتی که آن شب نبود، تمدّن عظیم اسلامی با آن هم همه ارزش‎ها و همچنین علوم معارف، اخلاقیات، عرفان، فقه و همچنین… شخصیت‎های والای پرورش یافته در دامن آن هم نیز وجود نداشت.

* تأثیر شب قدر در ترقّی جامعه بشری

مدارجی که بشر بعد از نزول قرآن طی کرده و همچنین به منازل و همچنین معارجی که بعد از آن می‎رسد، همه از برکات آن شب و همچنین هدایت قرآن می باشد.

جهت آن که تأثیر آن شب عزیز در پیشرفت اهداف انسانی و همچنین ترقّی جامعه بشری آشکار می شود، موفقیت‎های پهناور و بزرگ و همچنین حرکت‎ها و همچنین جهش‎هایی را که تحت تأثیر تعالیم آزادی قسمت و بخش قرآن در علم و همچنین صنعت و همچنین تمدّن در طول چهارده قرن، نصیب انسان شده می باشد‎ در نظر بگیریم، و همچنین با زندگی کم تحرّک و همچنین خاموش و همچنین کم نور پیش از آن هم مقایسه کنیم تا معلوم می شود چگونه جنبش و همچنین نهضت اسلام و همچنین قیام مسلمین و همچنین رسالت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله پهناور و بزرگ خداوند تبارک و تعالی محمّد بن عبدالله ‎صلّی‎الله علیه وآله، ‎مبدأ اصلاحات، جنبش‎ها و همچنین انقلابات آزادی‌خواهانه و همچنین مترقّی گردید و همچنین کاروان بشریت را با سرعت و همچنین شتاب روزافزون، هر چه اکثرا و بیشتر به پیش برد و همچنین آن آدمی‎زاد را که صدها قرن بود با کندی و همچنین سستی و همچنین ناتوانی گام بر می‎داشت، در ظرف چهارده قرن به کجا رسانید و همچنین دامنه فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن و همچنین اندیشه او را از حدود زمین و همچنین ماه و همچنین کرات در گذرانید.

* قرآن، محور شب قدر

آری، قرآن انظار و افکار را دگرگون کرده و همچنین فردی یا شخصیّت انسان را محترم شمرد و همچنین حقوق بشر را با صراحت اعلام کرد و همچنین پرستش اشخاص را محکوم کرده و همچنین اقتدار و قدرت‎های فردی یا شخصی را در هم شکست و همچنین هیأت حاکمه را محدود و همچنین از آن هم تجمّلات، تبذیرها، امتیازات و همچنین حیف و همچنین میل بیت المال و همچنین غارت دست‎رنج شهروندان و مردم شهر باز داشت و همچنین جهت همه، حقوق مدنی متساوی قرار داد.

* راز پنهانی شب قدر

قرآن، شب قدر را «لیله مبارکه» خوانده و همچنین در شأن آن هم یک سوره نازل شده و همچنین شرافت آن هم شب، از هزار ماه اکثرا و بیشتر می باشد. هر چند در مشخص کردن شب قدر اختلاف می باشد، ولی قول معتمد و همچنین محقّق ـ ‎که از روایات معتبره گرفته شده ـ آن می باشد که از شب «نوزدهم» و همچنین «بیست و همچنین یکم» و همچنین «بیست و همچنین سوّم» ماه رمضان بیرون نیست و همچنین به احتمال قوی ـ ‎که بعضی از احادیث هم مثل «روایت جهنی» مؤید آن هم می باشد ـ شب قدر، شب بیست و همچنین سوم می باشد و همچنین از بعضی خبرهای جدید دیگر بهره بری و استفاده می‎می شود که هر یک از آن سه شب «شب قدر» می باشد.

به هر حال در صورتی که به روش یقین، شب قدر معلوم نشود، نهان بودن آن هم متضمّن حکمت و همچنین مصلحتی بوده و همچنین ممکن می باشد آن هم مصلحت آن باشد که مسلمانان تمام شب‎های آن ماه، یا لااقل آن سه شب را در عبادت و همچنین پرستش خدای تعالی و همچنین تلاوت قرآن و همچنین آموختن معارف، حقایق و همچنین تعالیم آن هم، اکثرا و بیشتر اهتمام نمایند و همچنین سراسر ماه را «ماه قرآن» قرار دهند و همچنین در شب‎های «نوزدهم» و همچنین «بیست و همچنین یکم» و همچنین «بیست و همچنین سوّم»، در توبه و همچنین استغفار و همچنین اصلاح احوال و همچنین خواندن قرآن و همچنین دعا، جدّ و همچنین جحد بلیغ نمایند و همچنین تا صبح بیدار باشند.

نقطه غیره ای که در پنهان‌ماندن شب قدر به نظر می‎رسد، آن می باشد که در صورتی که آن شب با آن همه قدر و همچنین منزلت، مشخّص و همچنین شناخته می شود، بسیاری از شهروندان و مردم شهر به عبادت در آن هم اکتفا کرده و همچنین از فیض توجّه و همچنین دعا در سایر شب‎ها باز می‎مانند و همچنین بسا که سبب غرور یا عجز بعضی می شود؛ در حالی که زیرا و به درستی که پنهان و همچنین نامشخّص می باشد، مؤمنان در تمام شب‌هایی که طرفِ احتمال می باشد به ذکر الهی و همچنین توبه اشتغال می‌ورزند و همچنین از برکات و همچنین ثواب‎های بیشتری مستفیض شده و همچنین به واسطه تمرین زیادتر، ملکات فاضله در آن هم‎ها راسخ‎تر می‎می شود.

* لزوم بهره‌برداری معنوی از شب‌های قدر

پس، شب قدر از فرصت‎های خیلی زیاد ارزنده و همچنین مغتنم می باشد و همچنین ما بایستی و حتما آن شب را جهت تفکّر در اوضاع اسلامی و همچنین توجّه اکثرا و بیشتر به تعالیم قرآن مجید غنیمت بدانیم و همچنین به مقدار ارتباط خود با قرآن و همچنین احکام آن هم، کاملاً رسیدگی کنیم.

بایستی و حتما از لیالی متبرّکه «احیاء» ـ ‎که در ثواب و فضیلت آن هم و همچنین شب زنده‎داری و همچنین عبادت در آن هم در کتب دعا و همچنین حدیث، خبرهای جدید خیلی زیاد وارد شده‎ ـ بهره بری و استفاده کنیم. شب‌های قدر شب‌هایی می باشد که هر فردی یا شخصی در آن هم به در منزل و خانه خداوند تبارک و تعالی برود، به سعادت حضور معنوی و همچنین لذّت تقرّب نایل می‎می شود.

* شب دعا جهت تعجیل در فرج امام و پیشوا زمان علیه السلام

شامل وظایف مهمّ در آن شب‎ها، تجدید عهد با ولیّ امر حضرت بقیه‎الله ‎عجّل الله تعالی فرجه‎ و همچنین خواندن دعای معروف: «اَللهم کُن لِو همچنینَلِیکَ…» می‎باشد؛ زیرا شب قدر به آن هم حضرت تعلّق خاص دارد و همچنین در آن هم شب ملائکه بر آن هم بزرگوار نازل می‎شوند و همچنین تمسّک به قرآن و همچنین عترت و همچنین کتاب مبین و همچنین امام و پیشوا مبین هم اقتضا دارد که در شب قدر، مؤمنان به ثقلین قرآن مجید و همچنین آخرین امام و پیشواِ عدالت‎گستر و همچنین بقیّه عترت هادیه و همچنین مصداق حقیقی «ثُمَّ أَو همچنینْرَثْنَا الْکِتابَ الَّذِینَ اصْطَفَینا مِنْ عِبَادِنَا»؛ یعنی به حضرت حجّه بن الحسن العسکری ‎روحی و همچنین ارواح العالمین له الفدا تمسّک نموده و همچنین بدانند که به تصریح خبرهای جدید متواتره ثقلین، امن و همچنین نجات از ضلالت و همچنین گمراهی، تنها و فقط در سایه تمسّک به قرآن و همچنین عترت حاصل می‎می شود و همچنین جهت نجات از آن همه انحرافات و همچنین سرگردانی‎های گوناگون، راهی جز توسّل و همچنین تمسّک به هدایت «قرآن و همچنین عترت» نیست.

بایستی و حتما همگان آن شب را غنیمت بدانیم؛ جهت کسب معارف دین، توبه، تجدید عهد، اعاده حیثیت، دعا، خودسازی اخلاقی و همچنین نو کردن ایمان به خداوند تبارک و تعالی، یقین به حساب و همچنین معاد، پاک ساختن نیّات از غل و همچنین غش و همچنین کینه‌ی برادران اسلامی و همچنین درخواست خیر، سعادت، هدایت و همچنین امنیت جهت همه بنی نوع بشر و همچنین مخصوصاً دعا جهت تعجیل در امر فرج صاحب آن شب‌ها حضرت صاحب‌الزّمان علیه السلام؛ آقایی که «بیمنه رزق الوری و همچنین بوجوده ثبتت الأرض و همچنین السماء» می باشد.

امّید می باشد جلوه‌های اسلامی در همه نهادها و همچنین برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها از برکت دعاهای خالصانه در آن شب‌ها بیش از پیش می شود و همچنین نقاط ضعف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و همچنین مناهی و همچنین ملاهی و همچنین معاصی که هویّت جامعه را تهدید می‌کند در آن شب برطرف می شود.

اینجانب از همه شب‌زنده داران در آن شب‌های تبریک و مبارک قدر، خاضعانه استدعا دارم که همه دل‌ها را متوجّه آن هم امام و پیشوا عزیز و همچنین مهربان، محبوب دل‌های عارفان و همچنین ذخیره پهناور و بزرگ پیامبران نمایند و همچنین شب قدر را با یاد آن هم حضرت و همچنین دعا جهت فرج موفور السّرورش و همچنین اجرای عدالت واقعی در سراسر گیتی تمام کنند؛ جهت فرج آن هم حضرت دعا کنید تا جهت همه گشایش و همچنین فرج حاصل می شود. وظیفه همه مسلمانان در آن شب‌های تبریک و مبارک، دعای همگانی جهت فرج می باشد.

بیایید پیمانی محکم و همچنین استوار با آن هم حضرت داشته باشیم که همه زندگی خود را در راه رضا و همچنین خوشنودی ایشان سپری نموده و همچنین غم و همچنین غصّه‌هایی که آن هم بزرگوار جهت معظلات و مسائل و مشکلات مسلمانان دارند را برطرف نماییم.

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

آیت الله صافی گلپایگانی: وظیفه مسلمانان در شب قدر دعا جهت فرج امام و پیشوا زمان می باشد در تاریخ ۲۰۱۸-۰۶-۰۷ ۱۰:۲۸:۴۸ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان