آیت الله سبحانی: چهره امام و پیشوا علی(ع) را از طریق آیات قرآن نشان دهیم

%name آیت الله سبحانی: چهره امام و پیشوا علی(ع) را از طریق آیات قرآن نشان دهیم

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی سبحانی با گفتن آن که انسان بایستی و حتما علی(ع) را از قرآن بشناسد، ابراز داشت: البته از راه روایات و همچنین تاریخ نیز می قدرت با شخصیت پهناور و بزرگ ایشان آشنا شد، در صورتی که بتوانیم چهره امیرمؤمنان را از طریق آیات قرآنی نشان دهیم پیروز شده ایم.

به به گفته شفقنا، آن مرجع تقلید در ضیافت افطاری دارالقرآن علامه طباطبایی که با حضور اعاظم حوزه و همچنین در آستانه سالگرد ارتحال حضرت امام و پیشوا برگزار شد، با اشاره به پیش رو بودن ایام شهادت امیرمؤمنان علی(ع) گفت: جهت شناخت امیرمؤمنان(ع) دو راه وجود دارد که گاهی از طریق روایات علی(ع) را می شناسیم.

او افزود: راه دیگر آن می باشد که چهره نورانی حضرت علی(ع) را در قرآن کریم مورد بررسی کردن قرار دهیم، همه شهروندان و مردم شهر امیرمؤمنان را انسانی شجاع می دانند و همچنین دلیل آن هم حدیث رسول اکرم(ص) می باشد که فرمودند ضربه علی در جنگ خندق بالاتر از عبادت تمام جن و همچنین انس ‍ می باشد.

آیت الله سبحانی با گفتن آن که امیرمؤمنان در تمام جنگ ها در خط مقدم بودند، اظهار داشت: شجاعت امیرمؤمنان مطلبی نیست که بر کسی مخفی باشد، همچنین حضرت در تمام دوران زندگانی خود چه در زمان حکومت و همچنین غیر آن هم زاهدترین فرد زمان بودند و همچنین آن زهد زبانزد عام و همچنین خاص می باشد.

او ادامه داد: گاهی می می شود که امیرمؤمنان را از طریق فصاحت و همچنین بلاغت شناخت و همچنین نهج البلاغه می تواند فصاحت بلاغت ایشان را جهت همگان معرفی کند، می قدرت امام و پیشوا علی(ع) را از اخلاق و همچنین خلق والای ایشان شناخت که خطبه های اخلاقی ایشان می تواند جهت اشخاص سالک برنامه جذاب و جالب و خوب خوبی باشد.

آن مرجع تقلید با اشاره به جایگاه خیلی زیاد بالای علمی امیرمؤمنان علی(ع) ابراز داشت: در تاریخ ندیدیم که حضرت جهت مسأله ای به کسی رفت و آمد و مراجعه کند ولی باید توجه داشت همه شهروندان و مردم شهر به ایشان رفت و آمد و مراجعه می کردند همانگونه که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله فرمود علی درب شهرستان علم می باشد.

او با تأکید بر مطالعه چهره امیرمؤمنان در قرآن کریم عنوان کرد: قرآن کریم به ایمان علی(ع) اشاره می کند چرا که ایشان نخستین کسی می باشد که به پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم(ص) ایمان آوردند، البته آن بدان معنا نیست که نعوذبالله قبل از آن هم کافر بوده اند بلکه قبلا هم همراه پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله بودند ولی باید توجه داشت به عنوان رسالت نخستین فرد از رجال بودند که ایمان آوردند.

آیت الله سبحانی خاطرنشان کرد: چهره نورانی امیرمؤمنان(ع) در قرآن کریم منعکس می باشد، زمانی که بنا شد پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله به صورت آشکارا اسلام را تبیین کنند امیرمؤمنان همراه ایشان بودند و همچنین پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله را در آن مسیر یاری کردند و همچنین پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اعلام داشتند که امیرمؤمنان خلیفه و همچنین وصی ایشان می باشد.

او با اشاره به فداکاری های حضرت علی(ع) در مسیر اسلام اضافه کرد: حضرت در مسیر اسلام از هیچ فداکاری دریغ نکردند و همچنین حتی زمانی که مستلزم و نیاز بود که کسی جان خود را سپر پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله کند ایشان در جایگاه پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله قرار گرفت بدون آن که لرزه ای بر اندام او بنشیند.

آن مفسر قرآن کریم با گفتن آن که امیرمؤمنان مورد اعتماد و همچنین امین پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم(ص) بودند، گفت: حضرت علی(ع) همواره در کنار پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اسلام بودند و همچنین ایشان را یاری می کردند که در جایگاه های متنوع و گوناگون و مختلف مانند مباهله امیرمؤمنان در کنار پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله بوده می باشد.

او افزود: امیرمؤمنان به عنوان اجرت رسالت معرفی می شوند، البته اجرت رسالت با خداوند تبارک و تعالی می باشد ولی باید توجه داشت در صورتی که بنا باشد به پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اجرتی داده می شود دوستی خاندان ایشان می باشد که در رأس آن هم ها امیرمؤمنان قرار دارد؛ در سوره هل اتی چهره علی(ع) به خوبی گفتن شده می باشد.

آیت الله سبحانی اظهار داشت: آن تیمیه و همچنین امثال آن هم می نامند آن آیات در حق اهل بیت(ع) نیست و همچنین زیرا و به درستی که در مکه نازل شده ارتباطی به امیرمؤمنان و همچنین فرزندان ایشان ندارد، ولی باید توجه داشت آن انسان غافل و همچنین کوردل نمی داند که بهترین دلیل را داریم که آن آیات مدنی خواهند بود، آن که آیه می فرماید خانواده امیرمؤمنان سه فرد یا شخص را که یکی از آنان اسیر بوده اکرام کردند یعنی در مدینه بوده می باشد چرا که در مکه مسلمانان اسیری نداشتند بلکه اسیر دیگران بودند.

او ادامه داد: پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اسلام(ص) را مذمت می کردند که ابتر می باشد ولی باید توجه داشت خداوند متعال جهت کوبیدن دشمنان سوره کوثر را نازل کردند و همچنین به واسطه امیرمؤمنان فرزندانی به وجود آمدند که کوثر خواهند بود، هنگامی که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله از مکه برمی گشتند جبرئیل نازل می می شود که امر مهمی بایستی و حتما انجام می شود که در صورتی که صورت نگیرد رسالت خود را انجام نداده ای و همچنین آن مسأله منجر به معرفی ولایت ایشان شد که در قرآن گفتن شده می باشد.

آن مرجع تقلید با گفتن آن که انسان بایستی و حتما علی(ع) را از قرآن بشناسد، ابراز داشت: البته از راه روایات و همچنین تاریخ نیز می قدرت با شخصیت پهناور و بزرگ ایشان آشنا شد، در صورتی که بتوانیم چهره امیرمؤمنان را از طریق آیات قرآنی نشان دهیم پیروز شده ایم.

او عنوان کرد: مرحوم علامه طباطبایی در مورد امیرمؤمنان نقطه ای قابل توجه می فرمودند که حضرت انسانی سخنگو بودند که ۱۱ هزار خطبه، نامه و همچنین کلمات قصار از ایشان وجود دارد، آن در حالی می باشد که ایشان در زمان پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم(ص) یک کلمه سخن نگفته که آن خودداری نفسانی و همچنین ادب در برابر پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله خیلی زیاد مهم می باشد.

آیت الله سبحانی خاطرنشان کرد: حضرت سال شمسی ها در کنار پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله زندگی کردند ولی باید توجه داشت کلمه ای نگفتند که نشان دهنده روحیه عالی امیرمؤمنان می باشد، بیش از ۵۰۰ شرح و همچنین حاشیه بر نهج البلاغه نوشته شده که می قدرت گفت آن کتاب نهایت ناپذیر می باشد، همانگونه که قرآن مجید نهایت ناپذیر می باشد نهج البلاغه نیز پرتوی از قرآن کریم دارد که هر چه انسان کار کند باز هم جای کار دارد، بایستی و حتما در محضر بزرگان لب فرو بندیم و همچنین گوش فرا دهیم و همچنین در برابر سخنان بزرگان عرض اندام نکنیم.

او با تأکید بر آن که حضرت علی(ع) در تمام علوم سرآمد بودند،  اضافه کرد: نامه های امیرمؤمنان مانند نامه ایشان به مالک اشتر از مفاهیم خیلی زیاد غنی برخوردار می باشد به گونه ای که هنگام و زمانی که اروپایی ها آن نامه را می خوانند لذت می برند، حضرت در آن نامه تأکید می کنند همه انسان ها حقوق دارند که بایستی و حتما رعایت می شود.

آن استاد حوزه علمیه قم در پایان با اشاره به پیاده سازی و راه اندازی بعضی تیم های ضد بشری و ترویستی و همچنین تکفیری جهت ضربه زدن به اسلام گفت: سلفی ها دست به کشتار مسلمانان می زنند و همچنین به کسی رحم نمی کنند و همچنین می نامند از اسلام دفاع می کنیم در حالی که رفتار آن هم ها هیچ ارتباطی با اسلام ندارد.

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

آیت الله سبحانی: چهره امام و پیشوا علی(ع) را از طریق آیات قرآن نشان دهیم در تاریخ ۲۰۱۸-۰۶-۰۳ ۰۴:۱۶:۳۸ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان