آیا مطالعه‌ی آیات با چشم خواندن و قرائت قرآن محسوب می‌می شود؟

%name آیا مطالعه‌ی آیات با چشم خواندن و قرائت قرآن محسوب می‌می شود؟

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) – بعضی مردان یا زنان را دیدن می‌کنیم که هنگام خواندن و قرائت قرآن کریم در ماه رمضان یا در مجالس ختم، قرآن را در قلب خود می‌خوانند و همچنین لب‌هایشان را تکان می‌دهند و همچنین در ذهن خود تصور می‌کنند، بدون آنکه صدایی از دهانشان خارج می شود، به گونه‌ای که در صورتی که گوشتان را به دهانشان نزدیک کنید هیچ صدایی نمی‌شنوید. آیا می‌قدرت او را در حال خواندن و قرائت قرآن دانست یا تصور کرد که او ثوابی از خواندن و قرائت قرآن ببرد؟ و همچنین آیا جهت او یک ختم قرآن یا ثواب جزء یا آیه یا سوره‌ای نوشته می‌می شود؟

بلکه بعضی‌ها تنها و فقط با نگاه به آیات کریمه، قرآن را خواندن و قرائت می‌کنند، آیا آن خواندن و قرائت قرآن حساب می‌می شود یا خیر؟

و همچنین آیا نماز کسی که در قلب خود خواندن و قرائت را انجام می‌دهد و همچنین لب‌هایش را بدون آنکه صدایی از آن هم خارج می شود، مثل نماز ظهر و همچنین عصر، تکان می‌دهد، صحیح می باشد؟

و همچنین آیا ادعیه‌ای مانند دعای کمیل و همچنین جوشن و همچنین امثال آن هم و همچنین تسبیح حضرت زهرا (س) شامل همین حکم می باشد؟

جواب آنکه: در صورتی که صدایی از دهان خارج نشود که خودش هم بشنود، بگونه‌ای که در صورتی که انسانی گوشش را به دهان او نزدیک کند هیچ چیز نشنود، حکم شرعی می‌گوید که در نهایت عمل او خواندن و قرائت قرآن کریم حساب نمی‌می شود.

و همچنین درست آن هم می باشد که در جمیع عبادت‌ها، شامل خواندن و قرائت قرآن، و همچنین نماز، و همچنین ادعیه، و همچنین زیارت‌ها، و همچنین تسبیح حضرت زهرا، بالاخره صدایی از دهان انسان خارج می شود و همچنین خودش آن هم را بشنود، ولی باید توجه داشت کسی که در قلبش خواندن و قرائت می‌کند و همچنین لب‌هایش را تکان می‌دهد عملش خواندن و قرائت حساب نمی‌می شود.

در فتاوای حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی (دام ظله الوارف) بر حسب کتاب «منهاج الصالحین» آمده می باشد:

«در خواندن و قرائت نماز، و همچنین دیگر مسائل مثل اذکار و همچنین ادعیه، بایستی و حتما از لحاظ عرفی صدق تکلم بکند، و همچنین تکلم آن هم صدایی  می باشد که بر اساس مخارج دهان، و همچنین بگونه‌ای که گوش متکلم همهمه‌ی آن هم را ولو به صورت تقریبی بشنود، ادا می‌می شود، و همچنین صرف آنکه انسان تصویر کلمات را در ذهن خود بیاورد و همچنین زبان و همچنین لب‌هایش را تکان ندهد، یا تکان بدهد ولی باید توجه داشت صدایی از مخارج معمول خارج نشود، کفایت نمی‌کند…»

بنابراین، هرکس قرآن بخواند بدون ادای صوت، کار او خواندن و قرائت قرآن حساب نمی‌می شود و همچنین ثواب خواندن و قرائت قرآن و همچنین ادعیه و همچنین زیارات و همچنین صلوات را کسب نمی‌کند.

و همچنین چنین نمازی از لحاظ شرعی باطل می باشد، مگر آنکه به خاطر جهل خود معذور واقع می شود. و همچنین در بعضی مجالس که هر شب جزئی از قرآن را خواندن و قرائت می‌کنند، افرادی که همراه با قاری قرآن را خواندن و قرائت نمی‌کنند و همچنین تنها و فقط به آیه نگاه می‌کنند و همچنین صدایی از دهانشان خارج نمی‌می شود، عمل آنها به عنوان خواندن و قرائت قرآن یا ختم قرآن محسوب نمی‌می شود، بلکه ثواب نگاه کردن به قرآن را کسب می‌کنند نه ثواب خواندن و قرائت آن هم را.

 

ترجمه شفقنا از پایگاه اطلاع‌رسانی عتبه‌ی عباسیه «الکفیل»

 

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

آیا مطالعه‌ی آیات با چشم خواندن و قرائت قرآن محسوب می‌می شود؟ در تاریخ ۲۰۱۸-۰۶-۰۶ ۰۶:۱۵:۱۴ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان