چرا بایستی و حتما حضرت مهدی در غیبت باشد در حالی که در ظهور هم خداوند تبارک و تعالی حافظ اوست

%name چرا بایستی و حتما حضرت مهدی در غیبت باشد در حالی که در ظهور هم خداوند تبارک و تعالی حافظ اوست

شفقنا-غیبت امام و پیشوا عصر حکمتهای متعددی دارد که ائمه اطهار(ع) گفتن نموده اند: یکی از آنها غربال و همچنین آزمایش انسانهای صالح از ناصالح می باشد.
سوالی که در مساله غیبت حضرت مهدی (ع) پیش می اید آن می باشد که چرا بایستی و حتما حضرت مهدی در غیبت باشد در حالی که در ظهور هم خداوند تبارک و تعالی حافظ اوست، وبسایت و مرکز خبرهای جدید اسلام کوئست پاسخی را در آن باره مطرح کرده می باشد که بشرح زیر می باشد:
پرسش
چرا خدایی که می‌تواند حضرت مهدی(ع) را در زمان غیبت حفظ کند و همچنین بعد از ظهور او امدادهای خود را جهت او فراهم نماید چنین مقرّر نکرد تا او ظاهر باشد و همچنین در عین حال مشمول امدادهای غیبی و همچنین الهی باشد و همچنین با یاری ملائکه از هر خطری حفظ می شود؟
پاسخ اجمالی

یکی از مهمترین مسائلی که پیغمبر اکرم(ص) و همچنین ائمه اطهار کراراً گوشزد شهروندان و مردم شهر می نمودند، برچیده شدن دستگاه ظلم و همچنین ستم به دست مهدی موعود(عج) می باشد. از آن جهت وجود مقدس امام و پیشوا زمان(عج) همواره مورد توجه دو دسته شهروندان و مردم شهر می باشد؛ یکی مظلومین و همچنین ستمدیدگان که به نیت و اراده تظلم و همچنین امید حمایت، گرد وجود آن هم حضرت اجتماع نموده و همچنین تقاضای نهضت و همچنین دفاع می نمایند و همچنین دسته دوم زورگویان و همچنین ستمکاران خون خوارند که بر ملت محروم مسلط بودن و تسلط داشتن یافته و همچنین در راه رسیدن به منافع فردی یا شخصی و همچنین حفظ مقام خویش از هیچ عمل زشتی پروا ندارند و همچنین حاضرند تمام ملت را فدای مقام خود کنند، آن تیم زیرا و به درستی که وجود مقدس امام و پیشوا را سد راه منافع و همچنین مقاصد شوم خود تشخیص می دهند و همچنین ریاست و همچنین فرمانروایی خویش را در خطر می بینند در صدد از بین بردن آن هم جناب می گردند تا خودشان را از آن خطر پهناور و بزرگ برهانند ولی با آن همه گرچه اقتدار و قدرت خداوند محدود نیست لیکن کارها را بر طبق اسباب و همچنین از مجرای عادی انجام می دهد، و همچنین بنا نیست جهت حفظ وجود مقدس انبیا و همچنین ائمه و همچنین ترویج دین ، از روش عمومی و همچنین اسباب و همچنین علل دست بردارد و همچنین بر خلاف جریان عادی عمل کند وگرنه در آن صورت دنیا دیگر دار تکلیف و همچنین امتحان و همچنین اختیار نخواهد بود.
پاسخ تفصیلی

یکی از حکمت های غیبی امام و پیشوا زمان(عج) آمادگی همه آحاد بشر جهت تشکیل حکومتی عادل و همچنین ظلم ستیز می باشد و همچنین تا مرز رسیدن به آن مهم حضور امام و پیشوا موعود به تأخیر می افتد. آدمی هنگامی به حکومت الهی دل می بندد که از همه مکتبها و همچنین ایدئولوژی ها مأیوس شده باشد و همچنین بفهمد که هیچیک از آنها کارایی مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری را ندارند. همه آن مکتبها و همچنین حکومت ها بایستی و حتما جولان دهند و همچنین و همچنین آزمایش خود را بگذرانند تا بشر حکومت الهی را قبول کند خداوند متعال از آن مطلب آگاه بود و همچنین از باب لطف و همچنین رحمت خود جهت آن هم روز امام و پیشوا دوازدهم را ذخیره کرد در اینجا آن پرسش مطرح می باشد که مگر خداوند نمی توانسته بود در دوران قبل افرادی را بیافریند تا حکومت الهی را برپا دارند و همچنین یا بعد از ظهور اسلام امدادهای خود را جهت امام و پیشوا موعود مهیا نماید؟ جواب آن هم می باشد که خداوند متعال می تواند ولی سنت الهی بر آن نیست که مجاری عادی و همچنین طبیعی جامعه را بر هم زند و همچنین بر خلاف جریان عمل کند. [۱]

البته غیبت امام و پیشوا عصر حکمتهای متعددی دارد که ائمه اطهار(ع) گفتن نموده اند: یکی از آنها غربال و همچنین آزمایش انسانهای صالح از ناصالح می باشد. چنانکه امام و پیشوا حسین(ع) فرمودند جهت امام و پیشوا مهدی(عج) غیبتی می باشد و همچنین در آن غیبت بعضی از دین برمی گردند و همچنین بعضی ثابت قدم می مانند ، هرکس در آن غیبت صبر کند و همچنین بر مشکلاتی که از سوی دشمنان ساخته یا ایجاد می می شود استقامت نماید به قدری از اجر خداوندی بهره مند می گردد که انگار در کنار پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله با شمشیر بر علیه دشمنان جنگیده می باشد. [۲] و همچنین یا امام و پیشوا صادق (ع) فرمودند: غیبت امام و پیشوا مهدی (عج) امتحان شیعیان می باشد. [۳] یکی دیگر از از حکمتها و همچنین فلسفه های غیبت امام و پیشوا مهدی (عج)، ستم پیشه بودن انسانهاست. در آن ارتباط و رابطه حضرت علی (ع) می فرمایند: زمین از حجت خالی نمی ماند ولی خداوند به دلیل ستم پیشه بودن و همچنین زیاده روی انسانها آنان را از وجود حجت خداوندی محروم می سازد. [۴] بنابر آن طبق روایات یکی از دلایل غیبت امام و پیشوا عصر، هواهای نفسانی انسانها می باشد پس بدون آمادگی بشر و همچنین احساس احتیاج مبرم او به مصلح جهانی، نمی قدرت ظهور آن هم حضرت را توقع داشت. زیرا و به درستی که هدف اصلی خداوند متعال آن می باشد که انسانها عدالت و همچنین قسط را در جامعه برپا کنند [۵] و همچنین امام و پیشوا زمان (عج) دست توانای حق در یاری رساندن به شهروندان و مردم شهر می باشد و همچنین در صورتی که خدای متعال از راه امدادهای غیبی خود آن مهم را به انجام رساند نقض غرض می باشد و همچنین حرکت بر خلاف مجرای عادی و همچنین طبیعی جامعه بشری می باشد، که در راه رسیدن به مقصد نهایی ساخته یا ایجاد خلل می نماید.

[۱] آفتاب ولایت، آیت اله محمدتقی مصباح یزدی، ص۲۰۴ الی ۲۰۶.

[۲] بحارالانوار، علامه مجلسی، ج ۵۱، ص ۱۳۳.

[۳] اصول کافی، شیخ کلینی، ج۱، ص ۳۳۷.

[۴] الغیبه، نعمانی، ص ۱۴۱.

[۵] یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا کُونُوا قَو همچنینَّامینَ بِالْقِسْطِ شُهَداءَ لِلَّهِ و همچنینَ لَو همچنینْ عَلى‏ أَنْفُسِکُمْ أَو همچنینِ الْوالِدَیْنِ و همچنینَ الْأَقْرَبینَ إِنْ یَکُنْ غَنِیًّا أَو همچنینْ فَقیراً فَاللَّهُ أَو همچنینْلى‏ بِهِما فَلا تَتَّبِعُوا الْهَوى‏ أَنْ تَعْدِلُوا و همچنینَ إِنْ تَلْو همچنینُوا أَو همچنینْ تُعْرِضُوا فَإِنَّ اللَّهَ کانَ بِما تَعْمَلُونَ خَبیراً. سوره ی نساء آیه (۱۳۵)

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

چرا بایستی و حتما حضرت مهدی در غیبت باشد در حالی که در ظهور هم خداوند تبارک و تعالی حافظ اوست در تاریخ ۲۰۱۸-۰۵-۰۱ ۱۸:۲۸:۰۸ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان