ماجرای میهمانی شعبان آیت الله شبیری زنجانی

m 1 ماجرای میهمانی شعبان آیت الله شبیری زنجانی

شفقنا- هشتاد و همچنین سومین مهمانی شعبانیه جمعه شب منزل آیت‌الله‌العظمی سید موسی شبیری زنجانی برگزار شد.

به به گفته شفقنا،  آن مرجع تقلید در کتاب «جرعه‌ای از دریا» شکل‌گیری آن مهمانی را آن‌چنین روایت کرده‌ می باشد: رضاشاه جهت از بین بردن حوزه و همچنین روحانیت تمام قدرت خود را به کار برد، به‌گونه‌ای که مرحوم حاج شیخ قسمتهای آخر عمرش از بقای حوزه علمیه به کلّی مأیوس شده بود. شرایط هم به حسب ظاهر به گونه‌ای بود که حوزه باقی نمی‌ماند و همچنین مرحوم حاج شیخ تلاش می‌کرد لااقل تا زنده می باشد، حوزه از هم نپاشد. او همچنین به آقایان قم می‌فرمود: «در صورتی که سه روز بعد از وفات من حوزه را نگه دارید، روح من در آن هم عالم از تو ممنون می‌می شود». مرحوم حاج آقای والد هم مأیوس بود و همچنین در مورد ماندن در قم استخاره نمی‌کرد بلکه جهت رفتن به جاهای دیگر استخاره می‌کرد. مرحوم آقای حاج سید محمد زنجانی [پدر حاج سید ابوالفضل و همچنین حاج‌آقا رضا زنجانی] به ایشان گفته بود: راجع به قم استخاره نکردید. مرحوم والد گفته بود: من مأیوسم. آقای حاج سید محمد گفته بود: نه، مأیوس نباشید. مرحوم والد استخاره کردند، جواب آمد: «أقیموا الدین و همچنین لا تتفرّقوا فیه» (آیه ۱۳ شوری). هنگام و زمانی که آن آیه آمد، ایشان اراده و تصمیم راسخ گرفتند در قم بمانند.
حاج شیخ در ۱۷ ذی‌قعده ۱۳۵۵ [برابر با ۱۰ بهمن ۱۳۱۵] مرحوم شد. مرحوم حاج‌آقای والد می‌ گفت:
«زیرا و به درستی که دو وقت تبلیغی مهم حوزه (یعنی محرم و همچنین ماه رمضان) نشانه بقای حوزه می باشد، به نظرم آمد در صورتی که تا ماه رمضان آثار انحلال حوزه ظاهر نشود، معلوم می‌می شود قرار نیست حوزه متلاشی می شود و همچنین در صورتی که قرار باشد حوزه از بین برود، در همین ایام مشهود می‌می شود. لذا با خود تعهّد کردم (البته نذر نبود) که در صورتی که تا ماه رمضان ۱۳۵۶ حوزه باقی بماند، هر سال شمسی در ماه شعبان به رفقا سور بدهم، زیرا و به درستی که در صورتی که بنا بر جلوگیری و همچنین انحلال حوزه باشد، در ماه شعبان آثارش ظاهر می‌می شود».
ایام سپری شد و همچنین تا ماه شعبان حوزه پابرجا ماند، لذا مرحوم حا‌ج‌آقا به عهدش عمل کرد و همچنین هر سال شمسی در ماه شعبان (البته روزش نامشخّص بود) به رفقایش سور می‌داد. آن مجلس سور تا آخرین سال شمسی حیات ایشان ادامه داشت. در آخر ماه رمضان ۱۳۹۳ [برابر با ۵ آبان ۱۳۵۲] ایشان به رحمت خداوند تبارک و تعالی رفت. در آخر ماه شعبان حال ایشان بد شد. هنگام و زمانی که افاقه پیدا کرد، پرسید: آن هم مجلس سور برگزار شد یا نه؟ ما گفتیم: بله. بعد از وفات ایشان هم مجلس سور ادامه پیدا کرد».

آن به گفته آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی از آن مهمانی قدیمی می باشد که جمعه شب جهت هشتاد و همچنین سومین سال شمسی متوالی در منزل ایشان برگزار شد. در آن مهمانی تیمی از علما و همچنین شاگردان ایشان و همچنین نیز بعضی افراد خانواده شرکت می‌کنند. در آن مهمانی، حضرات آیات استادی (مدیر اسبق حوزه قم و همچنین رییس کنونی شورای عالی حوزه‌های علمیه)، خرازی (امام و پیشوا جماعت مدرسه فیضیه) و همچنین سید علی بررسی کننده و پروهشگر داماد (نوه شیخ عبدالکریم حائری و همچنین رییس هیأت امنای دانشگاه مفید) و همچنین حجج الاسلام والمسلمین آقایان رضا مختاری (رییس مؤسسه کتاب‌شناسی شیعه) حسن طارمی‌راد (مدیر علمی دانشنامه جهان اسلام) و همچنین مسیح بروجردی (نوه امام و پیشوا خمینی و همچنین استاد حوزه) حضور داشتند و همچنین در سال شمسی‌های اخیر نیز مرحوم آیت‌الله‌العظمی موسوی اردبیلی و همچنین مرحوم آیت‌الله نصرالله شاه‌آبادی شامل شرکت‌کنندگان آن مهمانی بودند. بسیاری از علمایی که در آن ۸۳ سال شمسی در آن مهمانی شرکت می‌کردند اکنون از دنیا رفته‌اند ولی حوزه علمیه قم بهار امسال نود و همچنین هفتمین سال شمسی از دوره جدید حیات علمی خود را آغاز کرد.

ماجرای میهمانی شعبان آیت الله شبیری زنجانی در تاریخ ۲۰۱۸-۰۴-۲۳ ۱۷:۵۱:۰۷ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان