لقب «قائم» را چه کسی جهت حضرت مهدی (ع) انتخاب کرد؟

%name لقب «قائم» را چه کسی جهت حضرت مهدی (ع) انتخاب کرد؟

شفقنا-«قائم» در لغت اسم فاعل و همچنین به معنای قیام کننده می باشد؛ امّا آن که در اصطلاح یعنی چه و همچنین چرا مختص به امام و پیشوا زمان علیه السلام شده، از سؤالاتی می باشد که شیعیان آن هم را از امامان علیهم السلام پرسیده اند.

از ابوحمزه ثمالی نقل شده که او همچنین از امام و پیشوا باقرعلیه السلام سؤال کرد: ای فرزند رسول خداوند تبارک و تعالی! مگر همه تو امامان، قائم به حقّ نیستید؟

امام و پیشوا باقرعلیه السلام فرمود: آری.

عرض کردم: پس چرا تنها و فقط به امام و پیشوا دوازدهم قائم گفته می می شود؟ فرمود:

«لَمَّا قُتِلَ جَدِّی الْحُسَینُ صَلَّی اللَّهُ عَلَیهِ ضَجَّتِ الْمَلَائِکَهُ إِلَی اللَّهِ عَزَّ و همچنینَجَلَّ بِالْبُکَاءِ و همچنینَالنَّحِیبِ و همچنینَقَالُوا: إِلَهَنَا و همچنینَسَیدَنَا أَتَغْفَلُ عَمَّنْ قَتَلَ صَفْو همچنینَتَکَ و همچنینَابْنَ صَفْو همچنینَتِکَ و همچنینَخِیرَتَکَ مِنْ خَلْقِکَ؟ فَأَو همچنینْحَی اللَّهُ عَزَّ و همچنینَجَلَّ إِلَیهِمْ: قَرُّوا مَلَائِکَتِی فَو همچنینَ عِزَّتِی و همچنینَجَلَالِی لَأَنْتَقِمَنَّ مِنْهُمْ و همچنینَلَو همچنینْ بَعْدَ حِینٍ، ثُمَّ کَشَفَ اللَّهُ عَزَّ و همچنینَجَلَّ عَنِ الْأَئِمَّهِ مِنْ و همچنینُلْدِ الْحُسَینِ علیه السلام لِلْمَلَائِکَهِ فَسَرَّتِ الْمَلَائِکَهُ بِذَلِکَ فَإِذَا أَحَدُهُمْ قَائِمٌ یصَلِّی، فَقَالَ اللَّهُ عَزَّ و همچنینَجَلَّ: بِذَلِکَ الْقَائِمِ أَنْتَقِمُ مِنْهُمْ»؛(۵۷)

«آن هم گاه که جدّم حسین علیه السلام به شهادت رسید، فرشتگان الهی با گریه و همچنین ناله به درگاه الهی ضجّه نموده، عرض کردند: ای خداوند تبارک و تعالی و همچنین مولای ما! آیا از افرادی که برگزیده و همچنین فرزند برگزیده تو را به شهادت رساندند می گذری، او که بهترین خلق توست؟

خداوند به آنان وحی فرمود: فرشتگان من! آرام باشید، به عزت و همچنین جلالم سوگند که حتماً از آنان انتقام خواهم گرفت؛ هرچند مدتی بگذرد.

سپس خداوند امامان از فرزندان امام و پیشوا حسین علیه السلام را برایشان نمایان ساخت و همچنین فرشتگان خوشحال شدند. امّا دیدند یک فرد یا شخص از ایشان ایستاده و همچنین نماز می خواند، خداوند فرمود: به وسیله آن هم که ایستاده، از آنان انتقام خواهم گرفت».
قائم و همچنین مهدی یعنی چه؟

مرحوم شیخ طوسی در سلسله سند خود نقل می کند که ابوسعید خراسانی می گوید: به امام و پیشوا صادق علیه السلام عرض کردم: آیا مهدی و همچنین قائم یک فرد یا شخص می باشد؟

فرمود: آری. گفتم: چرا ایشان را مهدی نامیده اند؟

امام و پیشوا صادق علیه السلام فرمود:

«لِأَنَّهُ یهْدَی إِلَی کُلِّ أَمْرٍ خَفِی و همچنینَسُمِّی الْقَائِمَ لِأَنَّهُ یقُومُ بَعْدَ مَا یمُوتُ إِنَّهُ یقُومُ بِأَمْرِ عَظِیمٍ»؛(۵۸)

«زیرا و به درستی که به هر امر و همچنین کار مخفی هدایت و همچنین رهنمون می می شود. و همچنین به آن جهت قائم نامیده شده، زیرا و به درستی که بعد از آن هم که نامی از او همچنین نیست قیام می کند، او به امر عظیمی قیام می کند».
تفسیر قائم و همچنین منتظَر چیست؟

مرحوم شیخ صدوق نقل می کند: یکی از اصحاب امامان علیهم السلام به نام صقر بن دلف می گوید: از امام و پیشوا جوادعلیه السلام شنیدم که می فرمود: امام و پیشوا بعد از من پسرم علی می باشد و همچنین سپس فرزندش حسن امام و پیشوا می باشد. آن هم گاه سکوت کردند. عرض کردم: سپس چه کسی امام و پیشوا می باشد؟ امام و پیشوا جوادعلیه السلام گریه شدیدی کردند و همچنین فرمودند:

«إِنَّ مِنْ بَعْدِ الْحَسَنِ ابْنَهُ الْقَائِمَ بِالْحَقِّ الْمُنْتَظَرَ. فَقُلْتُ لَهُ: یا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ و همچنینَ لِمَ سُمِّی الْقَائِمَ؟ قَالَ: لِأَنَّهُ یقُومُ بَعْدَ مَو همچنینْتِ ذِکْرِهِ و همچنینَارْتِدَادِ أَکْثَرِ الْقَائِلِینَ بِإِمَامَتِهِ.

فَقُلْتُ لَهُ: و همچنینَلِمَ سُمِّی الْمُنْتَظَرَ؟ قَالَ: لِأَنَّ لَهُ غَیبَهً تَکْثُرُ أَیامُهَا و همچنینَیطُولُ أَمَدُهَا فَینْتَظِرُ خُرُوجَهُ الُْمخْلِصُونَ و همچنینَینْکِرُهُ الْمُرْتَابُونَ و همچنینَیسْتَهْزِئُ بِذِکْرِهِ الْجَاحِدُونَ و همچنینَ یکْثُرُ فِیهَا الْو همچنینَقَّاتُونَ و همچنینَیهْلِکُ فِیهَا الْمُسْتَعْجِلُونَ و همچنینَینْجُو همچنین فِیهَا الْمُسْلِمُونَ»؛(۵۹)

«بعد از حسن، پسرش که قائم به حقّ و همچنین منتظر می باشد، امام و پیشوا خواهد بود.

عرض کردم: ای فرزند رسول خداوند تبارک و تعالی! چرا قائم نامیده شده می باشد؟

فرمود: زیرا و به درستی که بعد از آن هم که ذکر و همچنین یادش از بین رفته، قیام می کند، بعد از آن هم که بسیاری از شهروندان و مردم شهر از امامت او بر می گردند.

گفتم: چرا منتظَر نامیده شده می باشد؟

فرمود: زیرا و به درستی که غیبتی خواهد داشت که روزهایش زیاد و همچنین مدتش طولانی خواهد شد، لذا اشخاص مخلص منتظر ظهور اویند؛ امّا تردید کنندگان آن هم را نادیده گرفتن کرده و همچنین منکران نیز استهزاء می کنند. بسیاری از اشخاص جهت آن هم وقت گذاری می کنند و همچنین افرادی هم که عجله کنند هلاک خواهند شد؛ امّا مسلمانان واقعی نجات خواهند یافت».

انتخاب شفقنا از کتاب نشانه هایی از مهدی ( عجل الله تعالی فرجه الشریف )

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

لقب «قائم» را چه کسی جهت حضرت مهدی (ع) انتخاب کرد؟ در تاریخ ۲۰۱۸-۰۴-۳۰ ۲۳:۳۲:۱۵ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان