دستیابی به موهبت‌های الهی در سایه استغفار/ تفسیر دعای روز پنجم ماه تبریک و مبارک رمضان

%name دستیابی به موهبت‌های الهی در سایه استغفار/ تفسیر دعای روز پنجم ماه تبریک و مبارک رمضان

شفقنا_شرح دعای روز پنجم ماه تبریک و مبارک رمضان را می خوانیم:

بسم الله الرحمن الرحیم

«اللهمّ اجْعَلْنی فیهِ من المُسْتَغْفرینَ واجْعَلْنی فیهِ من عِبادَکَ الصّالحینَ القانِتین واجْعَلْنی فیهِ من اوْلیائِکَ المُقَرّبینَ بِرَأفَتِکَ یا ارْحَمَ الرّاحِمین. »

«خدایا قرار بده مرا در آن روز از آمرزش جویان و همچنین قرار بده مرا در آن روز از بندگان شایسته و همچنین فرمانبردارت و همچنین قرار بده مرا در آن روز از دوستان نزدیکت به مهربانی خودت‌ ای مهربان‌ترین مهربانان.»

در فراز اوّل از با دلی شکسته متوجه بارگاه الهی می شویم و همچنین می گوییم:

خدایا! مرا امروز از استغفار کنندگان قرار بده.

استغفار، درجه ی انسان های بلندمرتبه می باشد و همچنین شش مرحله دارد. اول: پشیمانی از قبل؛ دوم: اراده و تصمیم راسخ بر ترک گناه در بعدی؛ سوم: پرداخت حقوق شهروندان و مردم شهر، تا آن هم که خداوند تبارک و تعالی را ملاقات کنی؛ چهارم: جبران واجبات ترک شده؛ پنجم: از بین رفتن گوشت های روییده از حرام در بدن؛ ششم: چشاندن سختی طاعت به بدن جهت جبران خوشی معصیت.

علی بن حمزه از نزدیکان و همچنین شاگردان امام و پیشوا صادق علیه السلام چنین می گوید:

دوستی داشتم از سران بنی امیه، روزی به من گفت از امام و پیشوا صادق علیه السلام برایم اجازه بگیر تا به خدمتش برسم. من جهت او اجازه گرفتم و همچنین با هم به حضور آن هم حضرت رفتیم. دوستم سلام کرد و همچنین در محضر امام و پیشوا نشست و همچنین به امام و پیشوا چنین گفت: «قربانت گردم، من کارمند آن قوم یعنی خلفای بنی امیّه بودم و همچنین از آن رهگذر، ثروت کلانی به دست آوردم. اینک توبه کرده ام، با آن دارایی ها چه کنم؟!»

امام و پیشوا فرمودند: «در صورتی که افرادی مثل تو، «اعوان ظلمه» نبودند، بنی امیه نمی توانستند حقوق ما را پایمال کنند و همچنین به آن همه مال و همچنین ثروت برسند».

آن هم گاه فرمودند: «در صورتی که راه نجات تو را بگویم، آیا به آن هم عمل می کنی؟!»

او عرض کرد: «آری، قول می دهم که عمل بکنم».

امام و پیشوا فرمودند: «همه ی ثروتی که از ناحیه ی بنی امیه به دست آورده ای، به حساب بیاور و همچنین مالک آن هم چه از دارایی ها را شناختی، به او برگردان، و همچنین صاحب آن هم چه را که نمی شناسی، از سوی صاحبش صدقه بده. در صورتی که چنین کنی من در پیشگاه خداوند تبارک و تعالی، ضامن بهشت جهت تو می شوم».

علی بن حمزه می گوید: بعد از آن هم که امام و پیشوا صادق علیه السلام دوستم را نسبت به پاک ساختن اموالش و همچنین توبه ی حقیقی نصیحت فرمود، دیدم دوستم مدت طولانی در فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن فرو رفت و همچنین سپس عرض کرد: «من اراده و تصمیم راسخ خود را گرفتم و همچنین دستور تو را انجام خواهم داد». از محضر امام و پیشوا بیرون آمدیم. دوستم با ما به کوفه بازگشت و همچنین همه ی آن هم چه به دست آورده حتی لباسی را که بر تن داشت، به صاحبانش رد کرد و همچنین بقیه را صدقه داد. کار به جایی رسید که ما جهت او لباس می فرستادیم و همچنین معاش هر روز خدا اش را تأمین می کردیم. از آن جریان چند ماه اکثرا و بیشتر نگذشته بود که او بیمار شد. به عیادت او رفتیم، در حال جان دادن چشمانش را گشود و همچنین گفت: «ای علی بن ابی حمزه! سوگند به خداوند تبارک و تعالی، مولای تو؛ امام و پیشوا صادق علیه السلام به وعده ی خود وفا کرد.» آن را گفت و همچنین از دنیا رفت. جنازه اش را برداشتیم و همچنین بعد از غسل و همچنین کفن و همچنین نماز، دفن کردیم.

بعد از مدتی به حضور امام و پیشوا صادق علیه السلام رسیدم. حضرت فرمود: «ما به وعده ی خود در مورد ی دوستت (یعنی ضمانت بهشت) وفا کردیم». عرض کردم: «درست می فرمایی! دوستم هنگام مرگش همین گونه به من خبر داد!»(۱)

بنابراین فراز نخست از دعای روز پنجم ماه تبریک و مبارک رمضان در مورد ی توبه می باشد.

از رسول اکرم صلی الله علیه و همچنین آله وسلم نقل شد که فرمودند:

توبه را به تأخیر مینداز؛ زیرا مردن و مرگ ناگهانی می آید.(۲)

امام و پیشوا علی ابن ابی طالب علیه السلام می فرمایند:

توبه قلب را پاک می کند و همچنین گناهان را می شوید.(۳)

در قسمت دوم دعای آن روز عرض می کنیم:

خدایا! مرا در زمره ی بندگان شایسته و همچنین فرمان بردار خویش قرار بده.

بنده ی صالح کسی می باشد که اعمال نیکو و همچنین شایسته، ملکه و همچنین عادت او گردد. سختی ها و همچنین مشقّات را جهت خداوند تبارک و تعالی تحمل کند و همچنین در راه خداوند از جان و همچنین مال و همچنین زن و همچنین فرزند بگذرد. ایمان به مبدأ و همچنین معاد، تلاش در راه عدالت، سبقت در خوبی ها، مبارزه با فساد و همچنین منکرها و همچنین گسترش معروف و همچنین خوبی ها، نشان دهنده ی روح طاعت بنده نسبت به مولا و همچنین پروردگارش می باشد. در قسمت و بخش آخر از دعای روز پنجم، با نوعی حالت ملتمسانه، به درگاه ایزد منان روی می آوریم و همچنین می گوییم:

خدایا! مرا از اولیا و همچنین دوستان مقرّب خود قرار ده، به رأفت و همچنین مهربانیت، ای مهربان ترین مهربانان!

اولیای خداوند تبارک و تعالی، افرادی خواهند بود که میان آنان و همچنین خداوند تبارک و تعالی فاصله ای نیست؛ حجاب ها از قلبشان کنار رفته می باشد و همچنین در پرتوی نور معرفت و همچنین ایمان و همچنین عمل پاک، خداوند تبارک و تعالی را با چشم دل می بینند آن هم گونه که هیچ شک و همچنین تردیدی به دل هایشان راه نمی یابد. در نظر اینان هرچه جز خداست، کوچک، کم ارزش و همچنین ناپایدار جلوه می کند.

امیرمؤمنان علی علیه السلام در خطبه ی معروف «همّام» در مورد ی اولیا خداوند چنین می فرماید:

دل های آنان محزون و همچنین شهروندان و مردم شهر از شرّشان در امان خواهند بود.(۴)

در قسمت غیره ای از آن خطبه می فرمایند:

در صورتی که اجلی که خداوند جهت آنان مقرر کرده، نبود، حتی یک چشم بر هم زدن ارواح آنان در بدن هایشان آرام نمی گرفت، به خاطر عشق به پاداش الهی و همچنین ترس و همچنین وحشت از مجازات کیفر او.
در فراز آخر از دعای روز پنجم از مقام قرب اولیای الهی سخن به میان آمد. ویژگی دیگر اولیای خداوند آن می باشد که هرگز دلشان نمی لرزد و همچنین اندوهناک نمی شوند.

سخت ترین لحظه جهت آنان، لحظه ی هجران و همچنین دوری از پروردگار می باشد.

زبان حال چنین افرادی در دعای کمیل آن گونه می باشد:

در صورتی که مرا به آتش دوزخت بسوزانی، صبر می کنم، ولی باید توجه داشت فراق و همچنین دوری تو را چگونه تحمل کنم؟

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

دستیابی به موهبت‌های الهی در سایه استغفار/ تفسیر دعای روز پنجم ماه تبریک و مبارک رمضان در تاریخ ۲۰۱۸-۰۵-۲۱ ۰۹:۳۲:۳۸ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان