از زیبایی صورت قمر بنی هاشم تا زیبایی سیرت علمدار کربلا

قمر بنی هاشم از زیبایی صورت قمر بنی هاشم تا زیبایی سیرت علمدار کربلا

شفقنا-ابوالفضل فرزند امیر المؤمنین، برادر سید الشهدا، فرمانده و همچنین پرچمدار سپاه امام و پیشوا حسین «ع» در روزعاشورا.عباس در لغت، به معنای شیر بیشه، شیری که شیران از او بگریزند می باشد.[۱] مادرش «فاطمه کلابیه» بود که بعدها با کنیه «ام البنین» شناخته شدن و شهرت یافت.علی «ع» پس ازشهادت فاطمه زهرا با ام البنین ازدواج کرد.عباس، ثمره آن ازدواج بود.ولادتش را در[۲] شعبان سال شمسی ۲۶ هجری در مدینه نوشته اند و همچنین بزرگترین فرزند ام البنین بود و همچنین آن چهار فرزند رشید، همه در کربلا در رکاب امام و پیشوا حسین «ع» به شهادت رسیدند.هنگام و زمانی که امیر المؤمنین شهید شد، عباس چهارده ساله بود و همچنین در کربلا ۳۴ سال شمسی داشت.کنیه اش «ابو الفضل» و همچنین «ابو فاضل» بود و همچنین از معروفترین لقبهایش، قمر بنی هاشم، سقاء، صاحب لواءالحسین، علمدار، ابو القربه، عبد صالح، باب الحوایج و همچنین… می باشد.

عباس با لبابه، دختر عبید الله بن عباس (پسر عموی پدرش) ازدواج کرد و همچنین از آن ازدواج، دو پسر به نامهای عبیدالله و همچنین فضل یافت.بعضی دو پسر دیگر جهت او به نامهای محمد و همچنین قاسم ذکر کرده اند.

آن هم حضرت، قامتی رشید، چهره ای زیبا و همچنین شجاعتی کم نظیر داشت و همچنین به خاطر سیمای جذابش او را «قمر بنی هاشم» می گفتند.در حادثه کربلا، سمت پرچمداری سپاه حسین «ع» و همچنین سقایی خیمه های اطفال و همچنین اهل بیت امام و پیشوا را داشت و همچنین در رکاب برادر، غیر از تهیه آب، نگهبانی خیمه ها و همچنین مسائل مرتبط به آسایش و همچنین امنیت خاندان حسین «ع» نیر به دست او بود و همچنین تا زنده بود، دودمان امامت، آسایش و همچنین امنیت داشتند[۳] روز تاسوعا که امام و پیشوا، او را جهت مهلت گرفتن نزد سپاه کوفه فرستاد، تعبیر والا و همچنین بالای «بنفسی انت یا اخی» [۴] (جانم فدایت ای برادر) به کار برد.

روز عاشورا، سه برادر دیگر عباس پیش از او به شهادت رسیدند.هنگام و زمانی که علمدار کربلا از امام و پیشوا حسین «ع» اذن میدان طلبید حضرت از او خواست که جهت کودکان تشنه و همچنین خیمه های بی آب، آب تهیه کند.ابو الفضل «ع» به فرات رفت و همچنین مشک آب را پر کرد و همچنین دربازگشت به خیمه ها با سپاه دشمن که فرات را در محاصره داشتند درگیر شد و همچنین دستهایش قطع گردید و همچنین به شهادت رسید. البته پیش از آن هم نیز چندین نوبت.همرکاب با سید الشهدا به میدان رفته و همچنین با سپاه یزید جنگیده بود.عباس، مظهر ایثار و همچنین وفاداری و همچنین گذشت بود.هنگام و زمانی که وارد فرات شد، با آنکه تشنه بود، ولی باید توجه داشت بخاطر تشنگی برادرش حسین «ع» آب نخورد و همچنین خطاب به خویش چنین گفت:

یا نَفْسُ مِنْ بَعْدِ الْحُسَیْنِ هُونِی / و همچنینَبَعْدَهُ لا کُنْتِ أَنْ تَکُونِی‏

هذا حُسَیْنٌ وارِدُ الْمَنُونِ / و همچنینَتَشْرَبینَ بارِدَ الْمَعینِ

هَیْهاتُ ما هذا فِعالُ دینِی‏ / و همچنینَلا فِعالُ صادِقِ الْیَقینِ

«اى نفس (عباس)! زندگى بعد از حسین علیه‌السلام خوارى و همچنین ذلت می باشد، مبادا بعد از او زنده بمانى.

آن حسین می باشد که شربت مردن و مرگ مى‌‏نوشد و همچنین تو مى‏‌خواهى آب سرد و همچنین گوارا بنوشى؟!

هیهات! چنین کردارى، از آیین من نیست و همچنین نه کردار شخص راست باور.

هنگام و زمانی که دست راستش قطع شد، آن رجز را می خواند:
و همچنینَاللَّهِ إنْ قَطَعْتُمُ یَمینی / إِنِّی أُحامِی أَبَداً عَنْ دینِی‏

و همچنینَ عَنْ إِمامٍ صادِقِ الْیَقینِ / نَجْلِ الْنَّبِیِّ الطَّاهِرِ الْأَمینِ‏

به خداوند تبارک و تعالی سوگند! در صورتی که چه دست راستم را قطع نمودید، ولى من پیوسته از دینم حمایت مى‌‏کنم و همچنین از امامى صادق الایمان که فرزند پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله پاک و همچنین امین می باشد، حمایت مى‏‌کنم.

و همچنین زیرا و به درستی که دست چپش قطع شد، چنین گفت:

یا نَفْسُ لا تَخْشَ مِنَ الْکُفَّارِ / و همچنینَأَبْشِری‏ بِرَحْمَهِ الْجَبَّارِ

مَعَ النَّبِیِّ السَّیِّدِ الُمخْتارِ / قَدْ قَطَعُوا بِبَغْیِهِمْ یَسارِی‏

فَأَصْلِهِمْ یا رَبِّ حَرَّ النَّار

اى نفس! از کفار هراسى نداشته باش، تو را بشارت باد بر رحمت خداوند جبران کننده و همچنین هم‌‏ نشینى با پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله پهناور و بزرگ و همچنین برگزیده. اینان دست چپم را به ستم قطع کردند، خدایا حرارت آتش را به آنان بچشان. (مناقب ابن شهرستان آشوب، ج ۴ ص ۱۱۷ و همچنین بحارالانوار، ج ۴۵ ص ۴۰)

شهادت عباس، جهت امام و پیشوا حسین خیلی زیاد ناگوار و همچنین شکننده بود.جمله پر سوز امام و پیشوا، هنگام و زمانی که که به بالین عباس رسید، آن بود: «الآن انکسر ظهری و همچنین قلت حیلتی و همچنین شمت بی عدوی».[۶] و همچنین پیکرش، کنار «نهر علقمه» ماند و همچنین سید الشهدا به سوی خیمه آمد و همچنین شهادت او را به اهل بیت خبر داد. هنگام دفن شهدای کربلا نیز، در آن هم محل دفن شده است.از آن رو امروز حرم اباالفضل «ع» با حرم سید الشهدا فاصله دارد.

از زیبایی صورت قمر بنی هاشم تا زیبایی سیرت علمدار کربلا در تاریخ ۲۰۱۸-۰۴-۲۱ ۰۱:۴۰:۳۱ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان