ابراز تأسف آیت الله شبیری زنجانی از بی توجهی به بعضی آثار بزرگان و همچنین علمای جهان اسلام

%name ابراز تأسف آیت الله شبیری زنجانی از بی توجهی به بعضی آثار بزرگان و همچنین علمای جهان اسلام
حضرت آیت الله شبیری زنجانی

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی در دیدار با افراد هیات مدیره ی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی از شکل گیری روند متن شناسی توسط اشخاص غیر خبره انتقاد کرد.

به به گفته شفقنا، آن مرجع تقلید در آن دیدار به انجام متن شناسی توسط بعضی از دانشجویان و همچنین یا طلاب غیر متخصص انتقاد کرد و همچنین گفت: کسی که می خواهد متن شناسی کند بایستی و حتما به خبرهای جدید و همچنین احادیث احاطه و همچنین مبنای علمی داشته باشد.

او خاطرنشان کرد: در تاریخ شیعه افرادی مانند مرحوم علامه مجلسی که به فقه و همچنین علوم متنوع و گوناگون و مختلف مرتبط با استنباط و همچنین احادیث تسلّط داشتند، به سبک شناسی می پرداختند. آن کار، سنگین می باشد. کسی که متن شناسی می کند بایستی و حتما اهل فحص و همچنین شامل وثاقت باشند.

آیت الله شبیری زنجانی گفت: در صورتی که قرار می باشد کسی جهت آن کار انتخاب می شود یا بایستی و حتما سابقه طلبگی خوب داشته باشد، یا طلبه ی با استعدادی باشد.

او افزود: هنگام و زمانی که که متن ها را به دست اشخاص غیر خبره می دهیم یا دچار افراط می شوند و همچنین یا دچار تفریط. سریع هم نظریه پردازی می کنند و همچنین روی احادیث خط می کشند.

آن مرجع تقلید در قسمتی از سخنان خود به تفسیر «ابوالفتوح رازی» اشاره کرد و همچنین گفت: «عبدالجلیل رازی» در کتاب «النقض» می گوید ابوالفتوح در تفسیر از طبرسی معروفتر بوده می باشد؛ ولی می بینیم که تفسیر او به دلیل فارسی بودن مورد توجه قرار نمی گیرد.

او خاطرنشان کرد: علمای ما اکثرا و بیشتر به متن های عربی تمایل داشته اند و همچنین لذا حق آن کتاب به تا حال ادا نشده می باشد. امیدوارم با اهتمام آقایان آن کتاب اکثرا و بیشتر مورد بهره بری و استفاده عموم قرار بگیرد.

آیت الله شبیری زنجانی با ابراز تأسف از بی توجهی به بعضی از آثار بزرگان و همچنین علمای جهان اسلام گفت: هنگام و زمانی که به کتاب «الذریعه» رفت و آمد و مراجعه می کنیم می بینیم کتاب های بسیاری وجود دارد که هنوز چاپ نشده می باشد. آن کتاب ها «حیف» می باشد. نمی دانم چرا چاپ نمی می شود.

 او از مسئولان بنیاد پژوهشهای آستان قدس رضوی خواستند «علامه حلی» را به بحث های فقهی و همچنین اصولی محدود نکنند و همچنین به آثار دیگر ایشان در علوم متنوع و گوناگون و مختلف هم توجه داشته باشند. معظم له فرمودند: بعضی از کتاب های علامه حلی، به خط خودشان موجود می باشد ولی چاپ نشده می باشد. در فلسفه کتابی به خط خودشان موجود بوده، الآن نمی دانم کجاست. ولی می می شود آن هم را پیدا کرد.

 هیئت مدیره ی بنیاد فرهنگی آستان قدس رضوی از آیت الله العظمی شبیری زنجانی دعوت کردند در آیین رونمایی از چاپ جدید تفسیر ابوالفتوح رازی حضور یابند.

ابراز تأسف آیت الله شبیری زنجانی از بی توجهی به بعضی آثار بزرگان و همچنین علمای جهان اسلام در تاریخ ۲۰۱۸-۰۵-۰۷ ۱۳:۳۱:۱۹ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان