آیت الله سبحانی: جهت مشرکین جایی در جامعه اسلامی نیست

%name آیت الله سبحانی: جهت مشرکین جایی در جامعه اسلامی نیست

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی سبحانی گفت: سوره توبه امان را از مشرکین بر می دارد و همچنین لذا در جامعه اسلامی جایی جهت مشرکین وجود ندارد.

به نقل از روزنامه نویس و خبرنگار شفقنا در قم، آن مرجع تقلید امروز در درس تفسیر قرآن، سوره مبارکه توبه که در مدرسه علمیه حجتیه برگزار شد، اظهار داشت: آن سوره در ترتیب مصحف نهمین سوره و همچنین بین دو سوره انفال و همچنین یونس قرار گرفته می باشد.

او با گفتن آنکه عدد آیات آن سوره نزد کوفیان ۱۲۹ آیه می باشد و همچنین نزد دیگران ۱۳۰ آیه، گفت: مهم آن می باشد که اغراض آن سوره را خوب بفهمیم.

آیت الله سبحانی افزود: آن سوره امان را از مشرکین بر می دارد و همچنین لذا در جامعه اسلامی جهت مشرکین جایی وجود ندارد و همچنین نیز در کشوری که ابتدای قانون اساسی آن هم با بسم الله الرحمن الرحیم شروع می می شود نمی تواند جهت مشرکین جایی باشد.

او تصریح کرد: آن سوره همچنین و علاوه بر آن که رفع امان می کند از مشرکین، منافقان را نیز رسوا می کند.

آن مرجع تقلید به نام های آن سوره اشاره کرد و همچنین ابراز داشت: مرحوم طبرسی در مجمع البیان نام های بسیاری را جهت آن سوره گفتن می دارد که اکثرا و بیشتر آنها صفت خواهند بود مانند«فاضحه» به معنای رسوا کننده.

او ادامه داد: در قران ۱۱۴ سوره وجود دارد که همه آنها با بسم الله الرحمن الرحیم شروع می می شود غیر از سوره توبه که فاقد بسم الله الرحمن الرحیم می باشد.

آیت الله سبحانی با طرح آن موضوع که چرا آن سوره با بسم الله الرحمن الرحیم آغاز نشده می باشد، افزود: دانشمندان و همچنین مفسران در آن باره چند قول گفته‌ اند: نخست آنکه آن سوره از نظر مباحث و مطالب با سوره قبل از خود همسان می باشد و همچنین دنبال سوره انفال می باشد که آن به نظر تفسیر نادرستی می باشد.

او اظهار کرد: در روایتی از ابن عباس روایت شده که از عثمان بن عفان پرسیدم چرا آن سوره اینگونه می باشد و همچنین پاسخ داد: سوره انفال از نخستین سوره‌هایى بود که در مدینه نازل شد، و همچنین سوره برائه از آخرین سوره‌هایى بود که در آن هم شهرستان نازل گشت و همچنین زیرا و به درستی که داستان آن دو سوره شبیه به هم بود ما گمان کردیم که سوره برائت دنباله سوره انفال می باشد و همچنین خود پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله نیز تا روزى که از دنیا رفت در آن باره چیزى نفرمود،از آن رو ما آن سوره را در ضمن «سبع طوال» قرار دادیم، و همچنین میان آن هم دو «بسم اللَّه» ننوشتیم.

آن مرجع تقلید گفت: در آن سوره بسم الله الرحمن الرحیم نازل نشده بخاطر آن هم که بسم الله الرحمن الرحیم مظهر رحمت می باشد ولى سوره برائت براى برداشتن امان و همچنین رفع آن هم می باشد و همچنین مظهر خشم می باشد لذا بسم الله الرحمن الرحیم در آغاز آن سوره نازل نشد و همچنین آن وجه از امیرالمؤمنین(ع) نقل شده می باشد که آن مورد از بقیه دلایل صحیح تر می باشد.

او به شأن نزول آن سوره پرداخت و همچنین افزود: مشرکان تا سال شمسی نهم هجرت در شبه جزیره عرب آزاد بودند و همچنین مادامی که با پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله گرامی اسلام(ص) سر ستیز نداشتند پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله نیز با آنها کاری نداشت، ولی باید توجه داشت در عین حال در سال شمسی نهم هجرت آیات برائت نازل شد و همچنین ذمه خود را از مشرکان بری شد.

آیت الله سبحانی گفت: در سال شمسی نهم هجرت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله مأمور شد که ۱۶ آیه از سوره توبه را در روز عید قربان جهت شهروندان و مردم شهر مکه خواندن و قرائت کنند، پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله گرامی اسلام(ص) ابتدا ابوبکر را جهت آن کار مأمور کرد ولی جبرئیل مأمور شد که به پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله ابلاغ کند، آن آیات را یا خودت یا فردی از نزدیکان تو بایستی و حتما ابلاغ کند لذا بعضی بر آن عقیده اند که زیرا و به درستی که ابوبکر مظهر رحمت و همچنین حضرت علی(ع) مظهر شجاعت بود، آن مأموریت تغییر پیدا کرد.

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام

آیت الله سبحانی: جهت مشرکین جایی در جامعه اسلامی نیست در تاریخ ۲۰۱۸-۰۵-۱۹ ۱۶:۱۳:۱۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان