چگونه خردمندی را در اخباری که میشنویم به کار گیریم؟تفسیری از نهج البلاغه

نهج البلاغه چگونه خردمندی را در اخباری که میشنویم به کار گیریم؟تفسیری از نهج البلاغه

شفقنا-امام و پیشوا علی (ع) در حکمت ۹۸ نهج البلاغه در مورد خردمندی و همچنین چگونگی برخورد با خبرهای جدید و همچنین شنیده ها میفرمایند:

«اعْقِلُوا الْخَبَرَ إِذَا سَمِعْتُمُوهُ عَقْلَ رِعَایَهٍ لاَ عَقْلَ رِو همچنینَایَهٍ »(۲)
زیرا و به درستی که خبری را شنیدید آن هم را درک کرده عمل کنید نه بشنوید و همچنین نقل کنید …

شرح و همچنین تفسیر:

انسان در طول زندگی خبرهای جدید و همچنین گفته های بسیاری را می شنود و همچنین چه بسا بعضی از آن هم ها واقعیت نداشته و همچنین خبر کذب باشد. روش خردمندان در آن شرایط آن هم می باشد که از گفتن آن خبرها و همچنین شنیده ها تا زمانی که از واقعیت آن هم ها مطمئن نشده اند خودداری می ورزند.

در روایات نیز بر آن مباحث و مطالب تاکید شده می باشد انسان در صورتی که آن هم چه را می شنود جهت دیگران نقل نماید مثل انسان دروغگو می باشد «و همچنینَلا تُحَدِّثِ النَّاسَ بِکُلِّ مَا سَمِعْتَ بِهِ فَکَفَی بِذَلِکَ کَذِباً»(۱) در صورتی که انسان هر آن هم چه را می شنود بدون سنجش جهت دیگران بازگو نماید باعث ساخته یا ایجاد بحران ها و همچنین مفاسد و همچنین فتنه های بسیاری در جامعه می گردد. از طرفی رواج شایعه آثار و همچنین تبعات زیانباری را بدنبال دارد انسان خردمند آن هم چه را می شنود چنانچه از واقعیت آن هم هم اطمینان پیدا نمود آن هم را در همه جا جهت هر کسی گفتن نمی کند.

چگونه خردمندی را در اخباری که میشنویم به کار گیریم؟تفسیری از نهج البلاغه در تاریخ ۲۰۱۸-۰۳-۱۳ ۰۰:۳۵:۴۶ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان