نگاهی به زندگی آیت‌الله شاه‌آبادی؛ آیت‌الله نصرالله شاه‌آبادی به لقاءالله پیوست

نگاهی به زندگی آیت‌الله شاه‌آبادی؛ آیت‌الله نصرالله شاه‌آبادی به لقاءالله پیوست

|نگاهی به زندگی آیت‌الله شاه‌آبادی؛ آیت‌الله نصرالله شاه‌آبادی به لقاءالله پیوست از مسیح داراب|

صدای شیعه: آن عالم ربانی پس طی مراحل درمانی در بیمارستان بقیه الله تهران به دیدار معبود شتافت.

نگاهی به سیره زندگی بیت معظم شاه آبادی:
یکی از رجال نامی علم و همچنین دانش که به تهران مهاجرت کرد و همچنین با سکونت او همچنین در آن هم شهرستان، یکی از بیوت اصیل علمی و همچنین فرهنگی و اجتماعی تهران پدید آمد، مرحوم آیت الله حاج شیخ محمدجواد حسین‌آبادی اصفهانی می باشد، که سرسلسلة خاندان معظم «شاه‌آبادی» می باشد. او همچنین و همچنین فرزندانش آیت‌الله حاج شیخ احمد مجتهد بیدآبادی (م ۱۳۵۷ ق)، آیت‌الله شیخ علی‌محمد الشریف (م ۱۳۷۳ ق) و همچنین مرحوم آیت‌الله حاج میرزا محمدعلی شاه‌آبادی، همه از علمای محترم اصفهان و همچنین تهران بودند، که با گذشت زمان‌های طولانی از وفاتشان، هنوز ذکر جمیل آنان بر خاطر عاطر یاران می‌گذرد.
آن نوشته­، نگاهی گذرا به زندگی حضرت مستطاب آیت‌الله آقای حاج شیخ نصرالله شاه‌آبادی دارد؛ شخصیتی پهناور و بزرگ که یادگار آن هم دودمان کهن در دوران کنونی بوده و همچنین منشأ آثار خیلی زیاد در تهران، قم و همچنین مشهد مقدس بوده می باشد.
نیای آیت الله نصرالله شاه آبادی­، مرحوم آیت‌الله حاج شیخ محمدجواد مجتهد اصفهانی (م ۱۳۱۲ ق) ـ از شاگردان و همچنین مُجازین صاحب جواهر و همچنین صاحب ضوابط ـ و همچنین پدر بزرگوارش آیت‌الله حاج میرزا محمدعلی شاه‌آبادی (۱۲۹۲ـ ۱۳۶۹ ق) و همچنین برادرانش حضرات آیات: حاج شیخ محمدجواد، حاج شیخ حسین، حاج شیخ محمد، حاج شیخ نورالله، حاج شیخ روح‌الله، شهید حاج شیخ مهدی، و همچنین آقایان حاج حسن و همچنین حاج عباس شاه آبادی بوده اند. با آن بیت شریف، ده‌ها فرد یا شخص از علمای پهناور و بزرگ قم و همچنین تهران وابستگی سببی و همچنین نسبی دارند که ذکر آن هم‌ها خارج از حوصله آن مقال می باشد.
مادرش، صبیّه محترمه فقیه و همچنین مجتهد متنفذ قم، مرحوم آیت‌الله حاج سید صادق روحانی قمی (م ۱۳۳۸ ق)، و همچنین دایی‌هایش حضرات آیات: حاج میرزا محمود روحانی، حاج میرزا ابوالحسن روحانی، حاج سید فخرالدین روحانی، حاج سید ابوالقاسم روحانی و همچنین حاج‌آقا احمد روحانی، و همچنین پسردایی‌هایش حضرات آیات: حاج سید محمد و همچنین آقا سید صادق روحانی (فرزندان حاج میرزا محمود روحانی)، حاج سید مهدی و همچنین حاج سید هادی روحانی (فرزندان حاج میرزا ابوالحسن روحانی)، حاج سید محمدعلی و همچنین حاج سید محمدمهدی روحانی (فرزندان حاج سید ابوالقاسم روحانی) و همچنین پسرخاله‌هایش حضرات آیات: حاج شیخ محسن حرم‌پناهی و همچنین حاج سید مصطفی برقعی بوده‌اند. پدر بزرگوار اخوان شاه‌آبادی، مرحوم آیت الله آقای حاج میرزا محمدعلی شاه‌آبادی می باشد. فقیهی پهناور و بزرگ و همچنین عالمی سترگ که با گذشت حدود ۷۰ سال شمسی از وفاتش، آوازه‌اش در حوزه‌های علمی شیعه طنین‌افکن می باشد. آن هم مرحوم در تهران از درس‌های حضرات: آیت‌الله شیخ محمدحسن آشتیانی، حکیم جلوه و همچنین میرزا هاشم اشکوری و همچنین در نجف اشرف از دروس آیات عظام: آخوند خراسانی، حاج میرزا حسین خلیلی و همچنین شیخ‌الشریعه اصفهانی بهره‌های فراوان برد و همچنین به کمال فقاهت و همچنین اجتهاد نائل آمد. بعد از فوت مرحوم آخوند، به سامراء رفت و همچنین به مدت یک سال شمسی از دروس آیت‌الله میرزا محمدتقی شیرازی بهره بُرد و همچنین از ایشان به گرفتن اجازه اجتهاد نائل آمد. ­
سپس به تهران باز آمد و همچنین در مدت ۱۷ سال شمسی اقامت در آن هم، به اقامة جماعت (در مسجد جامع) و همچنین تألیف و همچنین تدریس و همچنین تربیت شاگردان و همچنین مبارزه با رضاخان پرداخت و همچنین در سال شمسی ۱۳۴۷ ق. به قم آمد و همچنین به تدریس علوم عقلی و همچنین نقلی و همچنین عرفان و همچنین فلسفه پرداخت و همچنین شاگردان نام‌آوری را همچون امام و پیشوا خمینی، میرزا هاشم آملی، سید کاظم شریعتمداری، حاج‌آقا روح‌الله کمالوند خرم‌آبادی، آخوند ملاعلی همدانی، میرزا خلیل کمره‌ای، میرزا حسن یزدی، سید حسین قاضی تبریزی، شیخ راضی تبریزی، سید رضا بهاء‌الدینی، سید سجاد علوی گرگانی، سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی، سید علی بهشتی بابِلی پرورش داد.
او همچنین در سال شمسی ۱۳۵۴ ق، به تهران بازگشت و همچنین به فعالیت‌های دینی و همچنین علمی و همچنین سیاسی خود پرداخت. او در مسجد جامع (شبستان شاه آبادی) به اقامه جماعت و همچنین گفتن تفسیر و همچنین عقائد، و همچنین در منزل به تدریس خارج فقه و همچنین اصول و همچنین فلسفه و همچنین عرفان و همچنین مبارزه با رضاخان اشتغال داشت. از شاگردان تهران او همچنین حضرات استادان آقایان: حاج شیخ محمد ثقفی، دکتر ابوالقاسم گرجی، حاج شیخ عبدالکریم حق شناس، آمیرزا کریم روشن خواهند بود.
سخن دربارة آن هم شخصیت عظیم الهی خیلی زیاد می باشد (که آیت‌آلله حاج‌آقا نصرالله شاه‌آبادی در خاطرات خویش به‌تفصیل بدان پرداخته می باشد). ­
او همچنین در سوم صفر ۱۳۶۹ ق. (مطابق ۳ آذر ۱۳۲۸ ش) درگذشت و همچنین در مقبره ابوالفتوح رازی در حرم حضرت عبدالعظیم (علیه‌السلام) به خاک سپرده شد و همچنین مجالس بزرگداشت او همچنین تا چهلم ایشان ادامه یافت.
آیت الله شاه آبادی، در روز ۲۸ شعبان المعظم ۱۳۵۰ ق. (برابر با جمعه ۱۷ دی‌ماه ۱۳۱۰ ش)، در شهرستان قم به دنیا آمد و همچنین اکنون (دی ماه ۱۳۹۶ ش)، ۸۶ سال شمسی از عمر مبارکش می‌گذرد. او همچنین ­دوران کودکی را در قم گذراند و همچنین در مکتب‌منزل و خانه، دروس نخستین را فرا گرفت و همچنین دو جزء قرآن (اجزاء ۲۹ و همچنین ۳۰) و همچنین سوره‌های یاسین، واقعه، الرحمن و همچنین ذاریات را حفظ نمود. در سال شمسی ۱۳۱۵ ش، همراه پدر بزرگوارش راهی تهران شد و همچنین در مکتب‌منزل و خانه شیخ عبدالرحیم، نصاب و همچنین بوستان و همچنین گلستان را آموخت و همچنین بعد از آن هم، در دبستان توفیق، دوره شش‌ساله دبستان را پشت سر نهاد. او همچنین از کودکی و همچنین نوجوانی، تحت تأثیر انفاس قدسیه پدرش و همچنین تربیت‌یافتة مکتب عرفانی و همچنین معنوی او بود.
در ۱۲ سالگی (۱۳۲۲ ش)، به تحصیل علوم دینی روی آورد و همچنین همراه برادرش حاج آقا نورالله، نزد اساتید مدرسه مروی، ادبیات و همچنین سطوح و همچنین فلسفه را آموخت و همچنین در کنار تحصیل، دروس پیشین را به عده‌ای تدریس­ کرد.

استادان آیت الله شاه آبادی در دوره‌های متنوع و گوناگون و مختلف تحصیلی‌اش عبارتند از:
آیات و همچنین حجج اسلام؛
۱ـ حاج‌آقا مصطفی مسجد جامعی (شرح امثله)
۲ـ سید صدرالدین رضوی قمی (سیوطی)
۳ـ حاج میرزا ابوالحسن شعرانی (مطول و همچنین بخشی از شرح منظومه)
۴ـ حاج سید محمدعلی لواسانی (مطول)
۵ـ حاج شیخ حسن ظهیرالدینی (معالم)
۶ـ حاج شیخ حسین کنی (شرح لمعه)
۷ـ حاج سید حسن احمدی علون‌آبادی (رسائل)
۸ـ حاج میرزا ابوالفضل نجم‌آبادی (مکاسب)
۹ـ حاج میرزا هدایت‌الله وحید گلپایگانی (مکاسب)
۱۰ـ حاج شیخ عباس تهرانی (کفایه)
۱۱ـ میرزا مهدی آشتیانی (اسفار)
۱۲ـ حاج سید کاظم عصار (شرح منظومه و همچنین بخشی از اسفار)
البته او در آن سال شمسی‌ها ملازم همیشگی پدرش در نماز‌ها و همچنین خطابه‌ها و همچنین سخنرانی‌هایش بود و همچنین در آن هم سال شمسی‌ها، وجودش به مواعظ پدر عجین و همچنین گِل وجودش از خمیرمایة او همچنین سرشته شد.
آیت الله شاه آبادی آن دروس را با عده‌ای از فضلا مباحثه می‌نمود که عبارتند از: آقایان آیات و همچنین حجج اسلام: حاج‌آقا نورالله شاه‌آبادی، آقا عطاء انصاری، شیخ مرتضی انصاری امین، شیخ محمد بهاری همدانی، شیخ محمدجواد مناقبی و همچنین شیخ یحیی نوری.
او همچنین بعد از اتمام سطوح عالیه، در سال شمسی ۱۳۲۷ ش. رهسپار حوزه علمیه قم شد و همچنین چند ماهی در دروس آیات عظام: محمدحسین بروجردی، سید محمد حجت کوه‌کمری، حاج سید محمدتقی خوانساری و همچنین مرحوم حاج شیخ عباسعلی شاهرودی شرکت جُست، ولی باید توجه داشت به خواست پدرش به تهران بازگشت و همچنین چند ماهی در دروس پدر شرکت­ کرد، تا با وفات ایشان در سال شمسی ۱۳۲۸ ش، مجدداً به قم باز آمد و همچنین در دروس استادان معظم فوق، شرکت جُست.
او همچنین­دل در گروِ نجف اشرف داشت و همچنین دیدة امیدش به سوی نجف بود، لذا در سال شمسی ۱۳۳۰ ش. (۱۳۷۰ ق) رهسپار نجف شد و همچنین در مدرسة پهناور و بزرگِ آخوند سکونت گزید و همچنین خیارات مکاسب را نزد آیت‌الله سید علی بهشتی و همچنین کفایه را مجدداً نزد آیت‌الله سید محمد روحانی آموخت و همچنین بعد از آن هم به دروس خارج فقه و همچنین اصول آیت‌الله خویی حاضر شد و همچنین بدان دل بست و همچنین بیش از ۱۹ سال شمسی، در دروس تفسیر و همچنین فقه و همچنین اصول معظم‌له حاضر شد و همچنین بهره‌های فراوان برگرفت و همچنین سخت مورد توجه و همچنین علاقه ایشان قرار گرفت (و همچنین آن از اجازات مرحوم آقا به او همچنین نمایان می باشد) و همچنین همچنین و علاوه بر آن هم به دروس آیات عظام: آقای شیخ حسین حلی و همچنین سید عبدالهادی شیرازی حاضر شد و همچنین مبانی علمی‌اش را استوار ساخت و همچنین بعد از وارد شدن امام و پیشوا خمینی به نجف در سال شمسی ۱۳۴۴ ش. به درس معظم‌له نیز حاضر شد و همچنین مورد توجه خیلی زیاد ایشان هم قرار گرفت.
او همچنین آن دروس را با حضرات آیات: سید عزالدین بحرالعلوم، سید علاء‌الدین بحرالعلوم، شیخ عباس عباس‌نژاد و همچنین شیخ حمید مقدسی تبریزی، سید محمدباقر مصطفوی کاشانی، سید محمد نوری، سید حسینعلی نبوی، سید ابراهیم حجازی طبسی، شیخ محمدرضا جعفری و همچنین شیخ حسین معماریان (بررسی کننده و پروهشگر) مباحثه می‌کرد. نیز یک بحث فقه (مکاسب) با آیت‌الله حاج شیخ حسین راستی کاشانی و همچنین یک بحث اصول هم با مرحوم آیت‌الله سید مرتضی نجومی کرمانشاهی داشت.
در آن زمان بود که علامه شیخ آقابزرگ تهرانی در نقباء البشر، او را جزء فضلای نجف برشمرده می باشد. [۱]تدریس
او همچنین، در کنار تحصیل به تدریس سطوح عالیه (شرح لمعه، رسائل، مکاسب و همچنین کفایه) و همچنین شرح منظومه و همچنین اسفار پرداخت و همچنین تیم بسیاری از فضلا را پرورش داد. او همچنین، گاه هر روز خدا ده درس را تدریس می‌نمود و همچنین از بام تا شام، به تحصیل و همچنین تدریس و همچنین مباحثه اشتغال داشت و همچنین شب‌های پنج‌شنبه نیز از آنان امتحان می‌گرفت. در سال شمسی ۱۳۴۹ ش، به دعوت مرحوم حجت السلام والمسلمین آقای حاج میرزا مهدی پویا – روحانی برجسته و همچنین مشهور کراچی – رهسپار پاکستان شد و همچنین مورد استقبال فراوان روحانیان و همچنین تجار و همچنین شیعیان پاکستان قرار گرفت و همچنین همراه با حجج اسلام آقایان: حاج شیخ علی اسلامی، حاج شیخ محمد سلطانی، حاج سید محمد مختاری سبزواری به تأسیس مدرسه علمیه و همچنین تربیت طلاب پرداخت، ولی باید توجه داشت با گذشت ۳ ماه و همچنین نیم از توقفش به علت ابتلاء به بیماری مالاریا، به تهران بازگشت (تا دورة درمان را سپری سازد)، ولی باید توجه داشت با ممنوع‌الخروجی خویش مواجه گشت (که تا سال شمسی ۱۳۵۷ ادامه یافت) و همچنین مراجعت به پاکستان و همچنین نجف اشرف منتفی شد.
آیت الله شاه آبادی ­در مهرماه سال شمسی ۱۳۴۹ ـ بعد از گذشت سه ماه از توقفش در پاکستان ـ. به تهران بازگشت و همچنین در مسجد لاریجانی – در خیابان پامنار – به اقامة جماعت و همچنین سرویس ها و خدمات دینی اشتغال ورزید. کار‌ها و همچنین فعالیت‌های پیگیر و همچنین مداوم ایشان باعث گرایش نسل جوون گریزان از مسجد، به نماز و همچنین منبر و همچنین مسجد شد.
او همچنین­­ به تمام منزل و خانه‌های آن هم محله سرکشی کرد و همچنین از تمام خانواده‌ها دلجویی و همچنین احوال‌پرسی نمود و همچنین با شهروندان و مردم شهر آن هم کوچه‌ها و همچنین به ویژه با جوانان ارتباط برقرار نمود و همچنین با اخلاق خوش و همچنین گفتن ملاطفت‌آمیزش، جوانان را از قهوه‌منزل و خانه‌ها و همچنین پای میز قمار، به مسجد آورد و همچنین از آن هم‌ها نسلی مؤمن و همچنین متدین ساخت، آنان را به مشهد مقدس برد و همچنین از آنان مردانی اهل نماز شب و همچنین مسجد و همچنین منبر پدید آورد. جهت آنان کلاس‌های معارف دینی برگزار کرد و همچنین به علت کمبودِ جا، «مجمع دینی جامعه الامام القائم المنتظر» را جهت دخترک های جوان و ازدواج نکرده و همچنین پسران جوان تأسیس نمود و همچنین به جز آن هم، جلسات سیار هفتگی در هیآت مذهبی (علی بن ابی‌طالب، سیّدالشهدا و همچنین علی‌اکبری) برگزار می‌کرد. واحد سرپرستی ایتام، رسیدگی به مستمندان و همچنین نیازمندان و همچنین بیوه‌زنان، تأسیس صندوق‌های قرض‌الحسنه (المهدی و همچنین امام و پیشوا جواد) در قم و همچنین تهران و همچنین مشهد، درمانگاه امام و پیشوا جواد (سلام‌الله‌علیه) در خیابان امیرکبیر، درمانگاه جوادالائمه (سلام‌الله‌علیه) در ۵ طبقه در خیابان کلینی، درمانگاه امام و پیشوا جواد (سلام‌الله‌علیه) در خیابان جامی، درمانگاه امام و پیشوا جواد (سلام‌الله‌علیه) در مشهد مقدس، توسعه و همچنین بازسازی کامل مسجد لاریجانی بخشی از کار‌های خدماتی و همچنین فرهنگی و اجتماعی اوست.
او در طول ۳۰ سال شمسی (۱۳۴۹ – ۱۳۷۹) با تلاش و همچنین کوشش خیلی زیاد در راستای خدمت به شهروندان و مردم شهر گام برداشته می باشد. چه خیلی زیاد خانواده‌های ایتام و همچنین نیازمندان که توسط او همچنین سرپرستی و همچنین چه خیلی زیاد جوانان که به وسیلة او تشکیل زندگی داده و همچنین بر سرِکار رفته‌اند. او در فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن شهروندان و مردم شهر می باشد و همچنین هزاران نامه در جهت رفع مستلزم و نیاز‌های شهروندان و مردم شهر به مقامات مسئول مملکتی نوشته و همچنین می‌نویسد. از بام تا شام در منزل و خانه‌اش باز و همچنین شهروندان و مردم شهر و همچنین نیازمندان بدو رفت و آمد و مراجعه نموده و همچنین رفع مستلزم و نیاز می‌کنند.
او همچنین در طول مبارزات روحانیت و همچنین علمای تهران علیه رژیم شاه، حضور فعال و همچنین در تمام راهپیمایی‌ها و همچنین تظاهرات شرکت داشت و همچنین در جریان درگذشت مرحوم حاج‌آقا مصطفی خمینی (آبان ۱۳۵۶) دومین مجلس ختم را برگزار نمود و همچنین از شخصیت امام و پیشوا خمینی و همچنین حاج‌آقا مصطفی با حضور هزاران فرد یا شخص تجلیل به عمل آمد. امضای او در ذیل اعلامیه‌های علمای تهران علیه رژیم و همچنین سردمداری معظم‌له در راهپیمایی‌ها دیده می‌شد و همچنین جهت دیدار با امام و پیشوا رهسپار نوفل‌لوشاتو شد. او همچنین جزء علمای متحصن در دانشگاه و همچنین مستقبلان از امام و پیشوا در فرودگاه بود.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، کمیته هفت انقلاب را در مسجد خویش تشکیل داد و همچنین محافظت از دارایی ها و همچنین امنیت شهروندان و مردم شهر را به دست گرفت. همچنین به حکم امام و پیشوا خمینی، مسئول دادگاه مبارزه با رباخواری شد و همچنین سرویس ها و خدمات فروانی کرد.
با آغاز جنگ تحمیلی و همچنین دفاع مقدس، فعالیت‌های ایشان در جهت تقویت جبهه‌های نبرد و همچنین کمک‌رسانی به رزمندگان اسلام آخر گرفت و همچنین مکرر به جبهه‌ها سفر می‌کرد و همچنین ده‌ها کامیون از کمک‌های مردمی را در میان نیرو‌های اسلام توزیع می‌کرد و همچنین آن فعالیت‌ها در طول هشت سال شمسی دفاع مقدس ادامه یافت و همچنین آن‌همه در کنار فعالیت‌های دینی (اقامه جماعت) و همچنین علمی (تدریس سطوح عالیه) و همچنین فرهنگی و اجتماعی او بود.
در سال شمسی ۱۳۷۹ ش. (۶۹ سالگی) و همچنین در پیِ سال شمسی‌ها فعالیت‌های مستمر و همچنین مداوم، دچار دردِ کمر شد و همچنین در بستر بیماری خوابید، ولی باید توجه داشت آن استراحت سرآغاز مهاجرت به زادگاهش (شهرستان مقدس قم) و همچنین شروع مجدد فعالیت‌های او همچنین در آن شهرستان بود. او در آن سال شمسی‌ها به اقامه جماعت در مسجد حاج سید صادق (خیابان چهارمردان، کوی گذر قلعه) – که امام و پیشوا جماعتش برادر خانم و همچنین پسردایی‌اش آیت‌الله حاج سید مهدی روحانی در آن هم سال شمسی به رحمت خداوند تبارک و تعالی رفته بود – و همچنین تدریس خارج فقه و همچنین اصول و همچنین تأسیس صندوق قرض‌الحسنه امام و پیشوا جواد (سلام‌الله‌علیه) و همچنین نمایش مراسمات متنوع و گوناگون و مختلف در مسجد و همچنین رسیدگی به مسائل مستمندان و همچنین نیازمندان و همچنین احیای موقوفات مسجد و همچنین مدرسه می‌پردازد. در آن سال شمسی‌ها معظم‌له زمین کنار مسجد حاج سید صادق را جهت توسعه فضای مسجد، نمایش مراسمات، کمک به مستمندان و همچنین تاسیس کتابخانه خریداری نمودند که هم‌اکنون آن بنا در حال تکمیل می باشد.
او همچنین شامل اجازات متعدد اجتهاد (از حضرات آیات عظام: سید ابوالقاسم خویی – محشّی به تصدیق امام و پیشوا خمینی، آیت‌الله گلپایگانی و همچنین آیت‌الله مرعشی نجفی – و همچنین سید محمدصادق روحانی) و همچنین روایی (از حضرات آیات: شیخ آقا پهناور و بزرگ تهرانی، سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی و همچنین شیخ محمود سامرائی) و همچنین مسائل حسبیه می‌باشد. او همچنین می‌گوید
در دیدار‌هایی که جهت خداحافظی جهت سفر پاکستان، از امام و پیشوا خمینی و همچنین آیت‌الله خویی داشتم، هر دو بزرگوار لطف کردند و همچنین اجازه مسائل حسبیه جهت حقیر نوشتند و همچنین هنگام و زمانی که هم به پاکستان رفتم، آیت‌الله خویی نامه‌ای خطاب به اهالی پاکستان نوشتند و همچنین من را به عنوان وکیل خود معرفی کردند. چند روزی قبل از آن دیدار هم مرحوم آیت‌الله خویی تصدیق اجتهادی به من دادند. یادم هست ایشان در کوفه بودند و همچنین اجازه اجتهاد را جهت من نوشتند، سپس مرحوم امام و پیشوا و همچنین آقای گلپایگانی و همچنین آقای نجفی مرعشی، در حاشیه‌اش نوشتند. حال آن اجازه مفقود شد یا بردند، من نمی‌دانم. ولی باید توجه داشت آن مباحث و مطالب ناراحتی ندارد. زیرا در صورتی که سوادی داشته باشیم، پیش خودمان می باشد و همچنین در صورتی که نداشته باشیم، صد تا اجازه اجتهاد هم تأثیری در بسیاری علممان ندارد. البته بعد‌ها هنگام و زمانی که در تهران ساکن بودم، یک اجازه اجتهادی هم آیت‌الله آقای سید صادق روحانی، مرحمت فرمودند که آن موجود می باشد.

آیت‌الله خویی در بخشی از اجازه مسائل حسبیه خویش، که متضمن اجتهاد معظم‌له نیز هست، می‌نویسد:
و همچنین بعد جناب مستطاب، ملاذ الانام، عماد العلماء الاعلام، زبدة الفضلاء الکرام، حجة السلام آقای حاج شیخ نصرالله شاه‌آبادی دامت برکاته، که مدتی از عمر شریف خود را در حوزه مقدسه علمیه نجف اشرف، علی مشرّفها آلاف التحیة والثناء، در تحصیل علوم دینیه و همچنین معارف الهیه صرف نموده و همچنین ابحاث فقهیه واصولیه اینجانب را حاضر شده و همچنین بحمدالله شامل مراتب سامیه و همچنین مدارج عالیه از فضل و همچنین کمال گردیده‌اند و همچنین برحسب استجازه‌ای که نموده‌اند از قبل اینجانب در تصدی جمیع مسائل حسبیه که منوط به اذن و همچنین اجازه حاکم شرع می باشد، ماذون و همچنین مجاز می‌باشد… و همچنین سزاوار می باشد مؤمنین نعمت وجود معظم‌له را مغتنم شمرده، از محضر مبارکشان بهره بری و استفاده نموده و همچنین در تجلیل و همچنین تبجیل و همچنین احترام ایشان حتی‌المقدور کوتاهی ننمایند
غرّه ربیع‌الثانی ۱۳۹۰ هـ، ابوالقاسم الموسوی الخویی

آیت الله شاه آبادی­­شامل نوشته‌های فراوان از تقریرات دروس استادانش به‌ویژه آیت‌الله خویی می باشد. ولی باید توجه داشت آنچه از او به چاپ رسیده، مناسک حج (مطابق با فتوای ایشان) و همچنین خاطرات زندگی‌اش می باشد. او در آن خاطرات خواندنی‌اش از دوران کودکی و همچنین نوجوانی و همچنین خاندان و همچنین استادان و همچنین وضع فرهنگی و اجتماعی نجف و همچنین عراق و همچنین حکومت‌ها و همچنین مراجع تقلید آن هم زمان و همچنین دوران رژیم شاه و همچنین وقایع انقلاب اسلامی و همچنین جنگ تحمیلی سخن گفته و همچنین به‌راستی انسان از آن‌همه حافظه و همچنین موارد و نکات ریز و همچنین درشت تاریخ، که در سینه او همچنین به یادگار مانده در شگفت می‌ماند (آن خاطرات با همت و همچنین کوشش و همچنین پی‌گیری نواده‌اش، جناب حجت الاسلام آقای سید حسین کشفی، به سرانجام رسیده می باشد. او با طرح پرسش‌ها، جدش را به سخن درآورده و همچنین اطلاعات اوست که معظم‌له را به طرح خاطرات وامی‌دارد).

او همچنین ­­در سال شمسی ۱۳۷۳ ق. (۱۳۳۳ ش)، با دختر دایی خویش، خانم سیده زهرا روحانی، صبیه مرحوم آیت‌الله حاج سید ابوالحسن روحانی (خواهر آیات معظم: حاج سید مهدی و همچنین حاج سید هادی روحانی) وصلت نمود. آن هم مرحومه نواده پسری آیت‌الله حاج سید صادق قمی و همچنین نواده دختری آیت‌الله حاج سید فخرالدین قمی (از نوادگان دختری میرزای قمی) و همچنین آینه تمام‌نمای اخلاق و همچنین رفتار و همچنین دیانت نیاکان خود بود که بعد از شرکت در مجلس عزای امام و پیشوا حسین (سلام‌الله‌علیه) در اول محرم ۱۴۳۹ ق. (۳۱ شهریور ۱۳۹۶ ش) دچار سانحه دلخراش تصادف گردید و همچنین به اجداد طاهرانش پیوست.
او همچنین بانویی با فضل و همچنین کمال و همچنین اهل مطالعه (در تاریخ اسلام و همچنین تراجم و همچنین احوالات علما) بود. هر روز زیارت عاشورا با صد لعن و همچنین سلام و همچنین دعای علقمه و همچنین قرآن و همچنین ادعیه هر روز خدا را می‌خواند و همچنین خیلی زیاد مهماندار و همچنین سفره‌دار و همچنین خوش‌مجلس و همچنین خوش‌اخلاق بود.

فرزندان آیت الله شاه آبادی­ عبارتند از:
۱حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمدعلی شاه‌آبادی (متولد: ۱۳۳۹ ش؛ که اکنون از فضلای تهران و همچنین امام و پیشوا جماعت مسجد آیت الله شاه‌آبادی در پامنار (ظهرها) و همچنین مسجدالائمه در فرمانیه (صبح و همچنین شب) و همچنین مدرس مدرسه ایلچی می باشد. او همچنین داماد مرحوم آیت‌الله حاج سید مهدی روحانی می باشد).
۲حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمدرضا شاه‌آبادی (استاد سطوح عالیه حوزه علمیه قم و همچنین امام و پیشوا جماعت مسجد حاج سید صادق قم)
۳حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمدکاظم (مقداد) شاه‌آبادی (استاد حوزه علمیه قم و همچنین مدیر مدرسه علمیه امام و پیشوا صادق (سلام‌الله‌علیه) و همچنین مدیر بنیاد ملی شمسان)
۴آقای جواد شاه‌آبادی (شاغل در مشهد مقدس)
۵متعلقه حجت‌الاسلام والمسلمین آقای حاج سید محمد کشفی (استاد حوزه علمیه قم و همچنین از خطبای تهران)
۶متعلقه آقای مهندس حاج سید محمد روحانی (مشاور اسبق وزیر جهاد سازندگی)
۷متعلقه آقای دکتر عبدالرضا رحیمی (عضو هئیت علمی دانشگاه امیرکبیر)
۸متعلقه حجت الاسلام و همچنین المسلمین آقای حاج شیخ مجتبی جعفری اراکی (استاد حوزه و همچنین دانشگاه و همچنین مبلغ دینی در عرصه بین الملل)
۹ـ متعلقه حجت‌الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمدرضا اشرفی شاهرودی (وکیل مراجع عظام)
۱۰ـ متعلقه حجت الاسلام و همچنین المسلمین آقای حاج سید محمدحسین یثربی کاشانی (استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم)

 

[۱] نقباء البشر ج ۴ ص ۱۳۷۰

منبع: خبرگزاری صدا و همچنین سیما

انتهای پیام

نگاهی به زندگی آیت‌الله شاه‌آبادی؛ آیت‌الله نصرالله شاه‌آبادی به لقاءالله پیوست در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان