حضرت آیت الله مکارم شیرازی: تفاوت دو حوزه قم و همچنین نجف هرگز نمی تواند سبب تقابل می شود

مکارم حضرت آیت الله مکارم شیرازی: تفاوت دو حوزه قم و همچنین نجف هرگز نمی تواند سبب تقابل می شود

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی گفت: بعضی دانسته و همچنین ندانسته در حال ساخته یا ایجاد تقابل بین حوزه قم و همچنین نجف خواهند بود که نباید اینگونه باشد، البته فرهنگ حاکم بر آن دو حوزه با یکدیگر متغایر و متفاوت می باشد ولی باید توجه داشت آن تفاوت هرگز نمی تواند سبب تقابل می شود.

به نقل از شفقنا، آن مرجع تقلید در دیدار مدیرعامل، مسؤولان و همچنین جمعی از افراد خبرگزاری رسا با تقدیر از فعالیت های آن رسانه حوزوی گفت: خوشبختانه هنگام و زمانی که تو وارد مسأله ای می شوید خیلی زیاد با دقت پیش می روید به گونه ای که به نوشته تو می قدرت اعتماد کرد.

او افزود: آن که خبرهای جدید با دقت تنظیم و همچنین نشر یافته شده می می شود قابل تقدیر بوده و همچنین جای خوشبختی می باشد که در میان رسانه ها، رسانه ای وجود داشته باشد که افزون بر دقت در کار رسانه ای، مدافع حوزه و همچنین کیان آن هم باشد.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به تغییرات در عرصه فناوری و همچنین رسانه ای اظهار داشت: ما دائما بایستی و حتما دقیق باشیم تا هرگونه تحولی که در رسانه ها پیدا می می شود خود را تطبیق دهیم و همچنین از تحول بهره بری و استفاده کنیم، بایستی و حتما کاری کرد که تحولات و همچنین امکانات به خوبی بهره بری و استفاده می شود، الحمدلله به تا حال آن چنین بوده که در صورتی که دشمنان از ابزارهایی بهره بری و استفاده کردند ما نیز آن ابزارها را جهت مقابله با آن هم ها مورد بهره بری و استفاده قرار دادیم.

او ادامه داد: با پیشرفت های گرفته شده تمام کتاب ها را می قدرت در تلفن های همراه و همچنین رایانه ها مورد بهره بری و استفاده قرار داد ولی باید توجه داشت اینها هیچگاه انسان را مستغنی از کتابخانه نمی کند و همچنین جای آن هم را به صورت کامل نمی گیرد، در صورتی که تغییرات جدی هم صورت گیرد باز هم رسانه های فعلی جایگاه خود را خواهند داشت و همچنین اشخاص مستغنی نمی شوند، خیلی زیاد بعید می باشد روزی بیاید که شهروندان و مردم شهر روزنامه نخوانند یا کتابخانه برچیده می شود، از آن رو در کنار بهره بری و استفاده از ابزار جدید نباید آن موارد را از دست داد.

آن مرجع تقلید با گفتن آن که خبرگزاری رسا به عنوان رسانه مدافع حوزه شاخته می می شود، ابراز داشت: بایستی و حتما تمام مسائلی که در حوزه واقع می می شود را رصد کنید، کاری کنید که مسائل مطرح شده در حوزه پیگیری می شود و همچنین اجازه ندهید که شبهه ای بدون جواب باقی بماند؛ بسیاری از مواقع عافیت طلبی مانع از طرح بعضی مسائل از سوی بعضی اشخاص می می شود.

او با اشاره به دروغ پراکنی و همچنین جعل خبرهای جدید علیه شخصیت ها عنوان کرد: گاهی هرچه گفته می می شود که بعضی خبرهای جدید دروغ می باشد و همچنین پاسخ داده می می شود ولی باید توجه داشت باز هم تکرار می کنند؛ در خبرگزاری رسا بایستی و حتما افرادی وجود داشته باشند که پاسخگویی به شبهات را پیگیری کنند، کار تو تنها نشر خبرهای جدید نیست بلکه مدافع حوزه هستید و همچنین آن نقش دفاعی بایستی و حتما پررنگ باشد یعنی هرجا آسیبی می بینید بایستی و حتما در فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن برطرف کردن آن هم باشید.

آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان ساخت: بعضی از مسائل آسیب به شمار می رود و همچنین کسی حاضر نیست از آن هم دفاع کند ولی باید توجه داشت در صورتی که کسی دفاع کرد بایستی و حتما به صورت پررنگ نشر یافته شده می شود که نمونه آن هم استقلال حوزه به شمار می رود و همچنین ما معتقدیم که حوزه بایستی و حتما استقلال داشته باشد چرا که وابستگی به حکومت هر چند حکومت اسلامی باشد به هیچ وجه مصلحت نیست؛ بعضی جاها که وابسته شدند چیزی را که بایستی و حتما نقد کنند، مورد نقد قرار نمی دهند.

او اضافه کرد: یکی از اشکالات که بعضی به حوزه قم می کنند آن آن که می نامند حوزه قم نباید مانند الازهر وابسته به حکومت می شود در حالی که حوزه قم هیچگاه مانند الازهر نبوده و همچنین نخواهد بود، شیخ الازهر از سوی حکومت مشخص کردن می می شود ولی باید توجه داشت مرجع حوزه قم را که هرگز حکومت مشخص کردن نمی کند بلکه نخبگان حوزی مشخص کردن می کنند.

آن مرجع تقلید با تأکید بر لزوم مطالبه گری خبرگزاری رسا در مورد آسیب های حوزه علمیه و همچنین تلاش جهت رفع آن هم گفتند: بایستی و حتما به گونه ای کار کرد که کاستی ها برطرف می شود.

او افزود: در مشکلاتی مانند دراویش و همچنین فرقه ویژه ای که در لندن به سفارت ایران تعرض کردند بایستی و حتما روشنگری کرد، حرکت اخیر آن فرقه مدرک خوبی جهت وابستگی آن هم ها می باشد و همچنین بایستی و حتما در آن باره روشنگری کرد.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به نقش ویژه رسانه ها در جهان امروز ادامه داد: امروز حرف اول را رسانه ها می زنند و همچنین رسانه هایی که زودتر، بهتر و همچنین قوی تر بتوانند وارد عرصه شوند برنده خواهند بود، بایستی و حتما کاری کنیم که از رسانه های جهان عقب نمانیم و همچنین بتوانیم فعالیت های خوبی داشته باشیم.

او به آسیب ها و همچنین معضلات فضای مجازی اشاره کرد و همچنین ابراز داشت: در حال حاظر فضای مجازی تغییر پیدا کردن به یک بلا شده و همچنین به دلیل عدم مدیریت صحیح، ضربه ها و همچنین لطمه های عظیمی به جامعه می زند، ساخته یا ایجاد فضای مجازی سالم بایستی و حتما در دستور کار مسؤولان باشد.

آن مرجع تقلید عنوان کرد: بایستی و حتما رسانه ها و همچنین شبکه های فرهنگی و اجتماعی داخلی تقویت شوند تا بتوانند جایگزین خوبی جهت شبکه های آلوده غیر بومی باشند یعنی آسیب ها از بین بروند ولی باید توجه داشت فواید آن هم باقی بماند، امروزه بیشترین طلاق ها از فضاهای مجازی سرچشمه می گیرد، فضای مجازی بدون مدیریت معظلات و مسائل و مشکلات اخلاقی و همچنین فرهنگی و اجتماعی ساخته یا ایجاد می کند و همچنین سبب تضعیف نظام جمهوری اسلامی می می شود.

او خاطرنشان کرد: کار تو کاری مشکل ولی باید توجه داشت اثرگذار می باشد و همچنین بایستی و حتما فراتر از خبررسانی کار کنید و همچنین دفاع از اسلام، تشیع، نظام و همچنین حوزه و همچنین مسائل فرهنگی را در دستور کار قرار دهید، بعضی دانسته و همچنین ندانسته در حال ساخته یا ایجاد تقابل بین حوزه قم و همچنین نجف خواهند بود که نباید اینگونه باشد، البته فرهنگ حاکم بر آن دو حوزه با یکدیگر متغایر و متفاوت می باشد ولی باید توجه داشت آن تفاوت هرگز نمی تواند سبب تقابل می شود.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به فعالیت مؤسسه رسا در باره فقه حکومتی اضافه کرد: با توجه به آن که قبل از انقلاب حکومتی در اختیار نداشتیم در مورد آن مسائل مطالعه نمی شد و همچنین اکثرا و بیشتر عبادات و همچنین معاملات مطرح بود ولی باید توجه داشت بعد از انقلاب اوضاع تغییر کرد و همچنین با حکم ضرورت بایستی و حتما آن بحث ها دنبال می شود.

او گفت: بحث ها در آن باره دو قسمت و بخش می باشد، بخشی در کتاب هایی مانند جهاد، امر به معروف و همچنین نهی از منکر، قضا، شهادات، حدود و همچنین قصاص وجود دارد، بعضی از بحث ها نیز مستحدث به شمار می رود و همچنین انجام نشده می باشد، بایستی و حتما تیم هایی مسائل مبتلا به حکومت را که جنبه فقه حکومتی دارد را فهرست کنند و همچنین بر آن موارد بررسی کردن و همچنین مطالعه داشته باشند و همچنین سپس از صاحب نظران نظرخواهی کنند و همچنین الا کار فردی هدف را تأمین نمی کند.

آن مرجع تقلید در پایان با آرزوی موفقیت و همچنین توفیق جهت خبرگزاری رسا در مسیر انجام رسالات افزود: امیدوارم در برنامه جذاب و جالب و خوب ها موفق باشید و همچنین هدف مقدس خود را دنبال کنید و همچنین مرضی خداوند متعال و همچنین امام و پیشوا زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) باشید.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: تفاوت دو حوزه قم و همچنین نجف هرگز نمی تواند سبب تقابل می شود در تاریخ ۲۰۱۸-۰۳-۱۳ ۱۳:۳۸:۵۳ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان