تبیین کارکردهای یاد مردن و مرگ هفت فایده جهت یاد مردن و مرگ بودن

تبیین کارکردهای یاد مردن و مرگ هفت فایده جهت یاد مردن و مرگ بودن

|تبیین کارکردهای یاد مردن و مرگ هفت فایده جهت یاد مردن و مرگ بودن از مسیح داراب|

صدای شیعه: مردن و مرگ مورد اتفاق ترین مفهوم دنیاست. هم متدینین مردن و مرگ را باور دارند هم بی دین ها؛ هم کمونیست ها و همچنین هم لیبرال ها و همچنین هم آتئیست ها.
ولی باید توجه داشت خیلی از ما آدم ها از آنکه بخواهیم در مورد مردن و مرگ فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کنیم یا می ترسیم یا به هر دلیل غیره ای گریز و فرار می کنیم و همچنین حال آنکه یاد مردن و مرگ خیلی زیاد نتایج مثبت و همچنین ویژه ای دارد.
در آن یادداشت نیت و اراده داریم چند کارکرد و همچنین پس نتیجه آن می شود که یاد مردن و مرگ را مورد بررسی کردن قرار دهیم.
 

کارکردهای یاد مردن و مرگ

۱ . انفاق کنید قبل از آنکه مردن و مرگ اموالتان را بگیرد
در صورتی که آدم ها دائم به آن فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کنند که روزی مردن و مرگ همه دارایی ها و همچنین دارایی ما را می گیرد و همچنین معلوم نیست ثروتی که ما به خون دل به دست آوردیم چه پس نتیجه آن می شود که ای پیدا می کند، شاید با آن سوال روبرو شویم که چرا همین حالا که خودم هستم سرنوشت اموالم را مشخص نکنم؟
خیلی از متمولین هنگام و زمانی که از دنیا می روند فرزندانشان جهت آن هم ها خیرات می دهند ولی خودشان در زندگی حاضر نبودند به کسی انفاق کنند. پیغمبر اکرم(صلی الله علیه و همچنین آله) می فرماید: در صورتی که مرد در زمان حیات خود یک درهم صدقه بدهد، بهتر از یکصد درهم صدقه در موقع مردنش می باشد.[۱]

۲٫ افزایش تلاشگری
بعضی ها فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می کنند یاد مردن و مرگ آدم را نسبت به زندگی بی انگیزه می کند، ولی شاید واقعیت روش غیره ای باشد. در صورتی که از آن بعد به یاد مردن و مرگ نگاه کنیم که معلوم نیست ما چند سال شمسی دیگر زنده باشیم و همچنین به همین دلیل بایستی و حتما از تمام لحظه های زندگی بهره بری و استفاده کنیم تا در صورتی که مردن و مرگ به سراغ ما آمد افسوس نخوریم و همچنین پشیمان از فرصت های از دست رفته خود نباشیم.

۳٫ مهربانی با شهروندان و مردم شهر و همچنین اطرافیان
مهربانی با شهروندان و مردم شهر یکی از ارکان اصلی دینداری می باشد؛ پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله در تبیین جایگاه دوستی با شهروندان و مردم شهر در دین می فرمایند: «أفضَلُ الأعمالِ بَعدَ الايمانِ بِاللّه ِ التّودُّدُ إلىَ الناسِ؛ [۲] بهترين کارها بعد از ايمان به خداوند تبارک و تعالی، دوستى با شهروندان و مردم شهر می باشد»
شاید در صورتی که اکثرا و بیشتر به یاد مردن و مرگ باشیم که ما را از عزیزانمان جدا می کند و همچنین یا عزیزانمان را از ما می گیرد، اکثرا و بیشتر به هم دیگر احترام بگذاریم و همچنین یا مثلا در صورتی که کسی را رنجانده باشیم، یاد مردن و مرگ و همچنین آنکه شاید فردا نباشیم ما را به عذر خواهی وادار کند تا با حق الناس از دنیا نرویم.

۴٫کاهش دنیا پرستی
امام و پیشوا علی علیه السّلام فرمودند:
«
مَنْهُومَانِ لَا يَشْبَعَانِ طَالِبُ عِلْمٍ و همچنینَ طَالِبُ دُنْيَا ؛ [۳] دو گرسنه اند که هرگز سير نشوند: دانشجو، و همچنین دنيا طلب
نمی می شود گفت دنیا ذاتا جای بدی می باشد ولی باید توجه داشت حب شدید و همچنین وابستگی عمیق به دنیا و همچنین آنچه در دنیا هست خیلی زیاد خطرناک و همچنین مذموم می باشد.
به قول حضرت سعدی:
گفت چشم تنگ دنیا دوست را     یا قناعت پر کند یا خاک گور
خب حالا قبول کردیم دنیا بد می باشد، راهکار چیست؟
یاد مردن و مرگ و همچنین آنکه دیر یا زود آن دنیا را ترک می کنیم می تواند دنیا را در مقابل چشم ما حقیر کند و همچنین تعلق شدید ما به دنیا را از بین ببرد. «مَن ذَکَرَ المَوتَ رَضِيَ مِن الدُّنيا باليَسيرِ؛[۴] آن کلام امیرالمومنین می باشد که فرمود: هرکه به ياد مردن و مرگ باشد، از دنيا به اندک خشنود می شود.

۵٫ لذت بردن از هر لحظه زندگی
یاد مردن و مرگ و همچنین آنکه مردن و مرگ از رگ گردن به ما نزدیک تر می باشد، باعث می می شود قدر همه لحظات زندگی را بدانیم. جهت هر پیشامد جدید کوچکی ناخوش و غمگین نشویم، سعی کنیم اکثرا و بیشتر با داشته هایمان شاد باشیم تا با نداشته هایمان غمگین شویم و همچنین بدانیم در صورتی که فقیر تریم آدم باشیم یا ثروتمند تریم انسان، آخر به یک جا می رویم.

۶٫ کم شدن بدی ها و همچنین گناه
لطفا چشم های خودتان را ببندید و همچنین به قبل خود فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کنید؛ ببینید کودکی چقدر با سرعت به نوجوانی و همچنین نوجوانی به جوانی تغییر پیدا کردن شد. ببینید چقدر جوانی زود گذر می گذرد و همچنین به پیری تغییر پیدا کردن می می شود. آیا بهتر نیست در آن دنیای زود گذر تا می توانیم خطا نکنیم؟ آیا اصلا آن آن زندگی آمیخته با مردن و مرگ بدون گناه و همچنین بدی ها ارزشمندتر نیست؟
امام و پیشوا صادق علیه السلام در مورد تاثیر یاد مردن و مرگ بر کاهش شهوت می فرمایند:
«
ذِکرُ المَوتِ يُميتُ الشَّهَواتِ في النَّفسِ ، و همچنین يَقلَعُ مَنابِتَ الغَفلَةِ؛[۵] ياد مردن و مرگ، خواهش هاى نفس را مى ميراند و همچنین رويشگاه هاى غفلت را ريشه کن مى کند.» 

۷٫ نترسیدن از مقابله با ظلم
معمولا شهروندان و مردم شهر از آنکه بخواهند در مقابل ظلم ایستادگی کنند می ترسند. ولی باید توجه داشت جهت کسی که مردن و مرگ را باور کرده، و همچنین آن هم یکی از واقعیت های دنیا می داند و همچنین از آن هم ترسی ندارد به راحتی در مقابل ظلم می ایستد و همچنین زندگی به هر قیمتی را نمی پذیرد همانگونه که مولایمان حسین علیه السلام فرمود «هیهات منا الذله».
حالا فرض کنید همه جامعه به آن باور برسند در آن صورت ظلم ریشه کن خواهد شد.

پی نوشت ها:
[۱]
جامع احادیث شیعه،ج۸
[۲]نهج الفصاحه، ص ۷۴، ح ۳۸۷
[۳]نهج البلاغه، حکمت ۴۴۹
[۴]غرر الحکم : ۸۸۴۳
[۵] بحار الأنوار : ۶/۱۳۳/۳۲

منبع: تبیان

انتهای پیام

تبیین کارکردهای یاد مردن و مرگ هفت فایده جهت یاد مردن و مرگ بودن در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان