شاه از زبان شاه/ آیا می‌قدرت چهره پهلوی را تغییر داد؟

شاه از زبان شاه/ آیا می‌قدرت چهره پهلوی را تغییر داد؟

|شاه از زبان شاه/ آیا می‌قدرت چهره پهلوی را تغییر داد؟ از مسیح داراب|

صدای شیعه: اعتراضات اخیر در کشورمان با وجود آنکه به اذعان مقامات و همچنین رسانه‌های خارجی ماهیتی اقتصادی داشت، بار دیگر باره را جهت موج‌سواری عده‌ای خاص فراهم کرد تا با سر دادن شعارهای ساختارشکنانه، اهداف براندازانه خود را در پس مطالبات اقتصادی شهروندان و مردم شهر دنبال کنند. ولی باید توجه داشت آنچه در آن میان، باعث ذوق‌زدگی اپوزیسیون خارج‌نشین شد، شعارهای پراکنده‌ای بود که در جریان آن ناآرامی‌ها توسط عده‌ای سلطنت‌طلب در حمایت از رژیم پهلوی سر داده شد.

روزنامه یا نشریه فارین پالیسی آمریکا در گزارشی، طرح چنین شعارهایی را محصول چندین دهه تلاش شبکه‌های معاند فارسی‌زبان جهت تطهیر رژیم پهلوی عنوان کرده و همچنین می‌نویسد: در صورتی که بخواهیم به آن سوال پاسخ دهیم که چرا عده‌ای در ایران با سلطنت‌طلب‌ها همصدا شده‌اند، پاسخ کوتاه آن هم، "تلویزیون" می باشد.

به نوشته آن روزنامه یا نشریه، بسیاری از عناصر سلطنت‌طلب که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به آمریکا گریختند، سالهاست که با راه‌اندازی شبکه‌های تصویری و تلویزیونی ماهواره‌ای اقدام به پخش برنامه جذاب و جالب و خوب‌های فارسی جهت باشکوه نشان دادن آن هم دوران می‌کنند؛ شبکه‌هایی که به گفته آن رسانه آمریکایی روز به روز مانند قارچ بر تعداد آنها افزوده شده و همچنین نقطه اشتراک تمامی آنها ضدیت با جمهوری اسلامی ایران می باشد.

فارین پالیسی همچنین در نقل از خود نقش رسانه‌هایی زیرا و به درستی که بی‌بی‌سی فارسی، صدای آمریکا و همچنین من و همچنین تو را نیز در ساخته یا ایجاد یک حس دلتنگی کاذب در میان بعضی ایرانیان نسبت به رژیم قبل خیلی زیاد پررنگ ارزیابی کرده می باشد.

ولی باید توجه داشت آیا واقعا آنگونه که آن شبکه‌های ماهواره‌ای در جریان پمپاژهای فکری خود به نسل جوون ادعا می‌کنند و همچنین بعضی آشوبگران نیز آنها را در ناآرامی‌های اخیر تکرار کردند، رژیم پهلوی دوران باشکوهی را به لحاظ آزادی‌های مدنی جهت شهروندان و مردم شهر ایران رقم زد؟ شاید یکی از مصاحبه‌های شاه مخلوع ایران در زمان حضور او در راس اقتدار و قدرت بتواند تا مقدار و اندازه‌ای به آن پرسش پاسخ دهد.

محمدرضا شاه در دسامبر ۱۹۷۳ میلادی (آذر ۱۳۵۲) در مصاحبه‌ای با «اوریانا فالاچی» روزنامه نویس و خبرنگار معروف ایتالیایی اظهاراتی را به زبان می‌آورد که خواندن آن هم تا حدودی می‌تواند به درک شرایط حاکم بر آن هم دوران کمک کند.

اقتدار و قدرت‌طبی و همچنین بی‌توجهی به عقاید دیگران
شاه در قسمت و بخش ابتدایی آن مصاحبه در پاسخ به فالاچی که از او می‌پرسد تو در مصاحبه قبلی خود گفتید که دوست داشتید هر کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل غیره ای غیر از پادشاهی داشته باشید، اظهارات قبلی خود را تکذیب می‌کند و همچنین می‌گوید: منظور من دشواری حکومت‌داری بود وگرنه من به هیچ قیمتی حاضر نیستم از پادشاهی دست بکشم.

او در ادامه با گفتن آنکه فقدان پادشاهی در کشور باعث آشوب و همچنین هرج و همچنین مرج می‌می شود، می‌گوید از نظر او تنها روش ممکن جهت حکومت کردن در ایران، نظام پادشاهی می باشد. شاه در ادامه خطاب به روزنامه نویس و خبرنگار ایتالیایی می‌گوید: "جهت انجام دادن کارها در کشور نباید از کسی اجازه گرفت یا به نصیحت کسی گوش کرد یا اراده و تصمیم راسخ خود را با کسی به بحث گذاشت."

کم اهمیت شمردن و همچنین تحقیر زنان
شاه مخلوع ایران در قسمت و بخش غیره ای از مصاحبه خود در پاسخ به سوال فالاچی در مورد نقش و همچنین اهمیت زنان جهت او می‌گوید: «من زنان را دستکم نمی‌گیرم. هیچ کس نباید فراموش کند که من پسر مردی هستم که حجاب را از سر زنان برداشت ولی باید توجه داشت واقعیت آن می باشد که در زندگی یک مرد، زنان زمانی اهمیت پیدا می‌کنند که زیبا و همچنین دوست داشتنی و جذاب باشند! من نمی‌فهمم آن فمینیست‌ها چه می‌خواهند. [خطاب به روزنامه نویس و خبرنگار ایتالیایی] تو (زنها) ممکن می باشد در چشم قانون [با مردان] برابر باشید ولی باید توجه داشت با عرض پوزش، از نظر توانمندی، نه

او در ادامه از فالاچی می‌خواهد به او بگوید که آیا زنی را در تاریخ سراغ دارد که مانند میکل‌آنژ یا باخ کار بزرگی انجام داده باشد و همچنین بدون آنکه منتظر پاسخ روزنامه نویس و خبرنگار بماند خودش پاسخ می‌دهد که زنان هیچ کار بزرگی در تاریخ انجام نداده‌اند.

دیکتاتوری و همچنین خفقان
اوریانا فالاچی در ادامه مصاحبه خود با شاه سابق ایران از تجربه فردی یا شخصی خود در تعامل با شهروندان و مردم شهر کوچه و همچنین خیابان‌های تهران می‌گوید و همچنین از شاه می‌پرسد چرا کسی جرأت نمی‌کند نام او را حتی به زبان بیاورد. شاه ابتدا آن موضوع را نادیده گرفتن می‌کند ولی باید توجه داشت زمانی که روزنامه نویس و خبرنگار از او می‌پرسد "آیا تکذیب می‌کنید که تو یک پادشاه خودکامه و همچنین مستبد هستید؟" پاسخ می‌دهد: "جهت پیشبرد مسائل در کشوری مانند ایران، بایستی و حتما مستبد بود؛ در غیر اینصورت نمی‌قدرت در آن هم به پیشرفت رسید!"

نظر به تک‌صدایی
پهلوی دوم در ادامه مصاحبه خود با روزنامه نویس و خبرنگار ایتالیایی در پاسخ به سوال او در مورد نبود دموکراسی در کشور نیز به وضوح اذعان می‌کند که دوست ندارد بعضی اقلیت‌ها در داخل مجلس نماینده داشته باشند. او همچنین با تمسخر خطاب به فالاچی می‌گوید در صورتی که منظور تو از دموکراسی، اعتصاب و همچنین اعتراض کودکان ۵ ساله در خیابان می باشد، من علاقه‌ای به آن هم ندارم.

البته اصرار شاه به افشای خوی استبدادی خود به اینجا ختم نمی‌می شود و همچنین در پایان از فالاچی می‌پرسد: درست می باشد که در مجلسِ ما تنها دو گروه و حزب وجود دارد ولی باید توجه داشت مگر چند گروه و حزب جهت ترویج ایدئولوژی من در مجلس مورد مستلزم و نیاز می باشد؟!

حال با توجه به آنچه بدون هیچ واسطه‌ای از زبان خود شاه در مورد او و همچنین دوران تاریک حکومتش نقل شده می باشد، چگونه می‌قدرت پروژه تطهیر پهلوی را توجیه کرد؟! ضدانقلاب در صورتی که به دنبال تحریف واقعیات قبل می باشد، پیش از هر چیز بایستی و حتما به آن سوال ساده پاسخ دهد که در صورتی که شرایط آنگونه که آنها ادعا می‌کنند در رژیم پهلوی عالی بود، پس چرا شهروندان و مردم شهر ایران علیه آن هم انقلاب کردند؟!

منبع: باشگاه خبرنگاران جوون

انتهای پیام

شاه از زبان شاه/ آیا می‌قدرت چهره پهلوی را تغییر داد؟ در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان